خرید تور تابستان

مجسمه سردار قاسم سلیمانی و لقب «رسول الله و امیر المؤمنین» | احمد حیدری

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده، به بهانه‌ی لغو دیدار الاتحاد و سپاهان که ظاهراً به دلیل وجود مجسمه سردار قاسم سلیمانی در ورزشگاه بوده است، نوشت:

روز دوشنبه 10 مهرتیم فوتبال الاتحاد عربستان به جهت نصب “سردیس شهید حاج قاسم” در مقابل راهروی ورودی بازیکنان به زمین چمن، از حضور در زمین بازی خودداری کرد. در تاریخ 28 خرداد 1402 هم وزیر خارجه عربستان از حضور در سالن برگزاری کنفرانس خبری با وزیر خارجه ایران، به دلیل نصب تصویر شهید حاج قاسم در محل کنفرانس، خودداری کرد و وزارت خارجه مجبور به جابجایی سالن کنفرانس گردید.

شک نیست که شهیدان واجب الاحترامند و نصب تصویر و مجسمه آنها در مکان‌های اجتماع و ادای احترام به آنها، لازم است ولی در سیاست خارجی باید به پروتکل‌های رسمی پایبند بود و نمی‌توان از مهمان‌های خارجی انتظار داشت به تمام مقدسات ما معتقد بوده و ادای احترام کنند. شهید سلیمانی مانند دیگر شهیدان انقلاب، دفاع مقدّس و … برای مردم ایران محترم است ولی هیچکدام از این شهیدان بزرگوار نباید نماد کشور در سیاست خارجی قرار گیرند و از اتباع خارجی هم هنگام حضور در ایران، ادای احترام به آنها را انتظار داشته باشیم.

با توجه به خوددداری چندی قبل وزیر خارجه عربستان از حضور در سالن محل کنفرانس مطبوعاتی به خاطر نصب تصویر سردار سلیمانی در آنجا، مسئولان فدراسیون فوتبال باید چنین برخوردی از بازیکنان تیم الاتحاد عربستان را پیش بینی کرده و بهانه را از دست آنها و کسانی که مخالف عادی شدن روابط ایران و عربستان هستند، می‌گرفتند و از نصب مجسمه شهید سلیمانی در مقابل راهرو ورودی ورزشکاه، خودداری می‌کردند.

ممکن است این خودداری از نگاه بعضی از مدعیان انقلابیگری عقب نشینی از موضع انقلابی و ایمانی تلقی شود و محکوم باشد حال آن که سیره رسول خدا و علی بن ابی‌طالب علیهماالسلام رهنمون به چنین رفتاری است.

وقتی رسول خدا در سال ششم هجری عازم زیارت خانه خدا شد، با توجه به دشمنی سابقه‌دار قریش مسلّط بر مکه، بسیاری این اقدام را رفتن به کام مرگ شمرده و موافق نبودند. مسلمانان در حدیبیّه با سپاه قریش موجه شدند. با تدبیرهای رسول خدا بالاخره قریش و پیامبر در مقام مصالحه برآمدند و نماینده قریش برای نوشتن صلح‌نامه به اردوی مسلمانان آمد و بعد از توافق مقدماتی، نوشتن صلحنامه شروع شد.

کاتب صلح‌نامه، علی بن ابی‌طالب، به امر رسول خدا نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم» ولی نماینده قریش به اعتراض گفت: ما «رحمن» نمی‌شناسیم، به سان دیگر مکتوبات ما بنویس: «باسمک اللهم»؛. رسول خدا با وجود اعتراض و مخالفت انقلابی‌نمایان، پذیرفت و فرمود: بنویس «باسمک اللهم، این صلحنامه‌ای است بین “محمد رسول خدا” و سهیل بن عمرو نماینده قریش؛ باز فریاد سهیل به اعتراض بلند شد که اگر ما تو را به پیامبری خدا می‌شناختیم که با تو نمی‌جنگیدیم، بنویس این صلحنامه‌‎ای بین محمد بن عبدالله و سهیل بن عمرو؛ باز پیامبر به‌رغم مخالفت انقلابی‌نماها و به جهت رعایت مصلحت اسلام و مسلمانان فرمود این‌گونه که می‌گوید، بنویس.(بحارالانوار 20/ 332)

جالب این ست که امام علی از محو کردن عنوان «رسول االله» از پس نام پیامبر کراهت داشت و حضرت رسول او را گفت: علی جان تو هم در آینده به چنین مخمصه‌ای گرفتار می‌شوی.(همان/335)

وقتی در صفّین بنا بر مصالحه شد، حضرت نوشت: این مصالحه‌ای است بین علی امیرالمؤمنین و معاویة بن ابی‌سفیان، ولی معاویه و عمرو عاص به اعتراض گفتند: اگر تو را به عنوان امیر مؤمنان می‌شناختیم، با تو نزاع نمی‌کردیم و امام پذیرفت که عنوان «امیرالمؤمنین» را از پی نام خود بردارد تا صلحنامه نوشته شود.(بحار20/ 357).

امید که در سیاست به مانند دیگر میدان‌ها به رسول خدا اقتدا کنیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. متاسفانه انقلابی نما ها آبروی انقلاب، سپاه و بسیج و تشیع و منافع ملی را به گروگان گرفته اند و رسانه و قدرت را بدست گرفته و کسی حریف آنها نیست

  24
  12
 2. حاج آقا چ ربطی داره عکس وتندیس حاج قاسم درجای جای ایران عزیزنسب شده ومهمان حق ندارد به میزبان اعتراض کندماباعربستان روابطمان اگرعادی شده باید به اعتقادات هم احترام بگذاریم پس اگراینطوره که شما می فرماییداسم علی را آزادان حذف کنیداسم مختار رانیاوریدازابوالفضل (ع)نام نبریدازفاطمه زهرا(س)نگوییدمابایددربرابربی احترامی تیم سعودی به سردارمان بایدقاطعانه باانهاب خوردمیکردیم و48ساعت اجازه پرواز به آنها نمی دایم شمابروعربستان جرات داری به یکی از مقامات انهاتوهین کن

  20
  38
 3. داداش ظاهراً شما خیلی نمیفهمی ماجرا چیه…..سلیمانی اگر نبود و اگر سلیمانی نباشه ناموس ایرانی مثل سوریه اسباب بازی غرب و داعش میشه….اینکه فکر می‌کنی سلیمانی دیگه نیست و یه کاری کرد و الان نباید خیلی دنبال زنده نگه داشتنش باشیم عین خماقته البته قصد توهین ندارم منظورم از حماقت اینه که باید متوجه باشیم اسم سلیمانی الان هم در مقابل غرب و داعش ایستاده و هر جا ازش کوتاه بیاید شکست میخوری، ودتین شکست قطعا روی زندگی شما اثر میزاره

  15
  41
 4. باسلام یقین دارم تو از رسول خدا فقط او فقط نامش را بلند هستی اونم در ظاهر درستی آخوند هستی ولی ما پنجاه نوع آخوند دارم یه رقم دیگرش هم سازمان منافقین هم دارد در جواب تو هرچه آدم بنویسد چونکه همفکره انصاف نیوز هستی امکان ندارد منتشر بشود تمامی خوزیبلت که تو در این سایت می نویسی زیرش یک نظرهم منتشر نمی کنند شما خط قرمز انصاف نیوز هستن چونکه دانشمند بزرگ هستی همتراز شهید مطهری یا شایدم از آن خیلی بالاتر بعدش هم به همه چیز نظر میدهی اینکار در هزار رشته تو صاحب نظر هستی شاید نماز خودت را هم به درستی نمی‌دانی چهار تا کتاب خوانده باورت شده استاد طباطبایی تشریف داری… مگر شما ها دم از آزادی بیان نمی زنند پس منتشر کنند

  19
  28
 5. بدرک ک بر گشتند .ب جا یه مجسمه صد مجسمه دیگه باید از سردار بسازیم .ب کوری چشم دشمنان ایران….ما همه سردار سلیمانی هستیم…من یک زرتشتی ام .احترام سردار قاسم سلیمانی نزد من از سرداران ایران چون .سندباد.ابومسلم .بابک خرمدین .افشین .مازیار.یعقوب لیث.مرداویچ و هزاران تن دیگر بالاتراست…کسی که در مقابل دشمن یک قدم ب عقب برگشت فرجام او شکست میشود

  19
  41
 6. چرا برای این آخوند می نظر بنویسی می زن تکراری تشخیص داده شده آزادی بیان غربی این شکلی هست

  5
  12
 7. سوال دارم
  اگر در عراق یا عربستان نماد داعش و یا اسرائیل بود ما هم حق داریم ترک صحنه کنیم

  15
  6
 8. تا وقتی خود کوچک بین هایی چون شما وجود داره معلومه که ایران هرگز تو این میدان ها پیروز نمیشه.
  اون داستان از باب تاریخی درسته ولی شما روبا توجه به سخنان تان، به سانِ شریح قاضی و ابوموسی اشعری میبینم.
  شما لشکر ضعیفِ پیامبر رو در اون زمان با ایرانِ قدرتمند یکی کردی؟ ایران رو لشکر چند صد نفری و عربستان رو قریش تشبیه کردی؟
  آقای بیسواد که در سمت های مختلف بودی و با این حرفا معلومه جز خیانت کاری نکردی؛ ایران رو با علی ع و عربستان رو به سانِ عمرو عاصِ مکار و زیرک و سیاس دونستی؟
  اگه علی صلح کرد نه اینکه ضعیف بود، چون فهمید داستان فتنه ست و برادر کشی تا سالیان سال ادامه داره ولی هرگز از آرمان هاش کوتاه نیومد که اگه میومد اولا جنگ نمیکرد و بعد اگه تقیه کار بود، نهروان شکل نمی‌گرفت.
  شما اول برو تاریخ بخون بعد نظر بده. الان معلوم شد اون لباس رو به زور و به پاسِ انقلاب بر تن کردی و نه بابتِ معلومات دینی و شناخت حقیقت.

  20
  19
 9. ای کاش به این آقا دسترسی داشتیم.
  جانا چه می گویی
  پیامبر خدا در فتح مکه نیز نوشت باسمک اللهم؟ یا آنکه فرمود آن چهار نفر به پرده خانه خدا نیز آویزان شوند باید اعدام شوند.
  حضرت امیرالمومنین در قبال پروتکل اجتهد و اخطا( مجاز دانستن صحابه به هر غلطی) چه واکنش نشان داد؟ سکوت کرد یا شلاق گرفت و حکم خدا را جاری کرد؟
  در آن دو قصه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و حضرت امیرالمومنین در موقع ضعف بودند نه قدرت!! چراکه حمایت عمومی را نداشتند. چرا مقایسه بی ربط می کنید!!!

  9
  11
 10. چه داستان زیبا و جالبی . بر عکس آنچه که تاکنون به ما گفتند احساس میکنم امامان شیعه بسیار رئوف و مهربان و اهل مصالحه بوده اند

  10
  5
 11. متاسفم از این تحلیل احمقانه که موقعیت زمان و مکان را در نظر نمی گیرد و تابع دشمن و اهداف آن می شود خواسته یا ناخواسته نمی دانم ولی داشتن عمامه نشانه دانایی نیست

  14
  13
 12. باسلام مگر سیاستمداران ما که به کشورهای مختلف میروند دخالتی در چنین اموری میکنند.؟ شهید سلیمانی مظلومانه ودر نهایت نامردی وددمنشی دشمن به شهادت رسید ودر این راه بعضی کشورها هم کمک کردند به قاتلان وطراحان ترور ناجوانمردانه سردار بی ادعای وطن داغش تا ابد در دلهای ما ماندگار خواهد بود اما بودن تندیس این شهید مظلوم در ورزشگاه که چند سال از نصب آن میگذرد یا عکس ایشان در محل سخنرانی وزیر خارجه عربستان در ایران چه خطری برایشان داشته؟ کسی حق دخالت در امور داخلی کشور عزیزمان ایران ندارد. پاینده ایران

  15
  12
 13. احمدجون
  تو واقعا با این دانشی که در تشبیه و مقایسه داری و میتونی ربط و بی ربط را به هم بپیچونی، خودتو به مجامع علمی معرفی کن
  تو حیفی به خدا کاش میشد قابت گرفت

  7
  9
 14. همسایه ما هندی بودن و بت پرست رفته بود توی خیابون یک مجسمه رو دیده بود و بهش سجده زده بود و باهاش درد و دل می کرد
  کلا هرچی بگیم اینها خدا نیستن چرا باور نکنن خوب وقتی خدا گفته بت سازی و مجسمه همان بت هان سخته کسی رو بخوای هدایت کنی

  10
  8
 15. اگر زمان خاتمی و یا روحانی بود همین را میگفتی یا کفن پوش میشدید واز دیوار سفارت بالا میرفتید.

  11
  2
 16. ماخیلی ازشهیدانی راداریم که خیلی رشیدتراز سلیمونی بودند.تعجب می کنم که علت اینکه ازاوبه گونه ای اسم می برندکه انگارایشان تنهاموجودی است که خداخلقش کرده وشهیدشده است . اگرواقعااوشهیدراه خداست نیاز
  نیست که قسمتی ازبودجه کشورخرج اوشودتاهرسال ازاویادکنند.اگرکارش خدائی بوده یادش دردلهامثل شهیدحسین فهمیده هامی ماند.استغفراله اوکه خدا
  نیست.

  21
  13
  1. محمد جان
   شهید سلیمانی اول از نگاه مردم قهرمان ملی شد بعد براش تندیس درست کردن.
   علاوه بر اینکه ایشون قهرمان بین المللی هم هست و آزادی خواهان جهان ایشون رو می شناسن و احترام می گذارن
   پس نماد ملی هم هست
   خب خدا اگر بخواد یکی رو فهمیده کنه باید بیاد به شما اعلام کنه. یه راهش همینه که مهرش رو می ندازه به دل مردم. و بعد معروف می شه.
   ایشون شهید ویژه ای نیست و شاید بالاتر هم باشه
   مسئله نماد مقاومت هست
   نماد فداکاری برای کشور

   هر کشوری برای تربیت نسل نوجوانش نیاز به نماد و قهرمان داره
   قهرمان کشور ما کیه؟
   پژمان جمشیدی؟
   مهران مدیری؟
   علی دایی؟
   کی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا