خرید تور تابستان

آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان + معرفی بهترین کتاب ‌ها

رپورتاژ آگهی

در دنیای سریع امروز که پول و مدیریت سرمایه تقریبا بر همه جنبه‌های زندگی تاثیرگذار است، آموزش سواد مالی به کودکان از سنین پایین، اهمیت بسیار بالایی دارد. شاید جالب باشد که بدانید اکثر عادت‌های مالی کودکان، تا سن ۷ سالگی شکل می‌گیرد! بنابراین باید از هر فرصتی برای آموزش هوش مالی به کودکان نهایت استفاده را ببرید.

درواقع یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های هر پدر و مادر، آموزش مفاهیم سواد مالی به زبان ساده به فرزندانشان است. در ادامه این مطلب قصد داریم چند راهکار کاربردی برای بالا بردن سواد مالی کودکان را به شما معرفی کنیم. اگر به عنوان والدینی آگاه، اهمیت آموزش سواد مالی به کودکان را درک کرده‌اید، نکات گفته‌شده در این مطلب شما را به هدفتان خواهد رساند؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

دادن پول ماهیانه؛ اولین قدم برای آموزش سواد مالی به کودکان

یکی از اولین تکنیک‌هایی که در آموزش سواد مالی به کودکان موثر واقع می‌شود، دادن پول ماهیانه یا هفتگی به آن‌ها است. بعد از این که فرزند خود را با مفهوم کلی پول و اسکناس آشنا کردید، باید بودجه‌ای را در اختیار او قرار دهید تا آن را خرج کند. اجازه دهید برای پول توجیبی ماهیانه، خودش تصمیم‌گیری کند. این پول شخصی اوست، پس بگذارید خودش تصمیم بگیرد که چه چیزی را با چه قیمتی بخرد؛ البته در نظر داشته باشید که در رفتار با کودکان در سنین پایین‌تر، بد نیست بر نحوه خرج کردنشان نظارت داشته باشید؛ به این شکل الگوهای خرج کردن پول را بهتر یاد می‌گیرند. اگر پول ماهیانه را به‌درستی خرج کردند یا تا پایان ماه هنوز بخشی از آن را خرج نکرده بودند، هرازگاهی به آن‌ها پاداش دهید.

یکی از بهترین مجموعه کتاب‌هایی که به شما برای آموزش هوش مالی به فرزندتان کمک می‌کند، مجموعه کتاب سواد مالی برای کودکان است. این مجموعه کتاب ۲۲ جلدی از انتشارات قدیانی، بهترین کتاب‌ها از برترین نویسندگان جهان را شامل می‌شود. در جلدهای متعددی از این کتاب مانند:

  • به اندازه پولم خرید می‌کنم (جلد ۳)
  • با پولم هدیه هم می‌خرم (جلد ۶)
  • چی لازم دارم، چی می‌خرم! (جلد ۷)
  • اولین پول تو جیبی من (جلد ۱۱)

درباره مدیریت پول و صرفه‌جویی در هزینه‌ها صحبت شده است. شما عزیزان می‌توانید این مجموعه کتاب مفید و کاربردی را از فروشگاه بادبادک به صورت آنلاین خریداری کنید.

برای تقویت سواد مالی، پس‌انداز کردن برای خرید یک وسیله را به کودکان بیاموزید

برای تقویت سواد مالی کودکان، باید به آن‌ها یاد دهید که برای خریدن اسباب‌بازی یا وسایل موردعلاقه‌شان باید پول پس‌انداز کنند. روش پس‌انداز کردن پول را به آن‌ها یاد بدهید؛ برای این کار می‌توانید برای آن‌ها قلک بخرید یا پول‌هایشان را نزد خود نگه دارید. اگر برای مدیریت مسائل مالی خانه و خانواده، مثلا خرید ماشین، خودتان در حال پس‌انداز کردن پول هستید، این موضوع را با فرزند خود به اشتراک بگذارید؛ در چنین شرایطی آن‌ها شما را الگوی خود قرار می‌دهند.

برای پس‌انداز کردن پول نیز می‌توانید از برخی از جلدهای مجموعه کتاب آموزش سواد مالی به کودکان که در بخش قبلی معرفی کردیم، کمک بگیرید. در کتاب‌های:

  •  چطوری پول اسکیت رو جور کنم؟ (جلد ۸)
  • چه روزی قلکم را بشکنم؟ (جلد ۱۰)
  • کاش پول هایم را جمع می کردم! (جلد ۱۴)

به موضوع پس‌انداز کردن پول پرداخته شده است. در نظر داشته باشید که بچه‌ها برای پس‌انداز کردن پول‌های خود باید کمی از شمارش و ریاضیات سر در بیاورند؛ برای تقویت مهارت‌های ریاضی می‌توانید از مجموعه کتاب‌های حواستو جمع کن کمک بگیرید. این مجموعه کتاب به آموزش مفاهیم ریاضی، نوشتار، تفکر و خلاقیت به کودکان پیش‌دبستانی پرداخته است.

برای آموزش سواد مالی به نوجوانان و کودکان، با هم خرید کنید

برای اموزش سواد مالی به نوجوانان و کودکان، باید آن‌ها را با نحوه خرج کردن پول برای گذران زندگی روزمره آشنا کنید. برای این کار با هم به فروشگاه بروید و خریدهای روزانه را انجام دهید. پیش از رفتن به فروشگاه یک لیست خرید تهیه کنید؛ با این کار فرزندتان یاد می‌گیرد فقط اقلام ضروری را بخرد و پولش را الکی خرج نکند. هنگام خرید از آن‌ها بخواهید برچسب قیمت اقلام مختلف را برای شما بخوانند یا مثلا مبلغ ۲۵۰ گرم آجیل را برای شما محاسبه کنند؛ این روش به آن‌ها کمک می‌کند تا بودجه و هزینه‌های خود را بهتر سازماندهی کنند. علاوه‌بر این، برای خرید کالای موردنیاز خود، گزینه‌های تخفیف‌دار موجود در فروشگاه را انتخاب کنید.

پرداختن هزینه با اسکناس به جای کارت بانکی، به کودکان کمک می‌کند ارزش واقعی پول را بیشتر درک کنند؛ همچنین، با این کار متوجه می‌شوند که پول محدود است و با خرج کردن بی‌مورد، زودتر تمام می‌شود. برای تقویت مهارت‌های محاسباتی که پیش‌زمینه یادگیری مسائل مالی است، خرید مجموعه کتاب باشگاه مغز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مجموعه کتاب‌های باشگاه مغز به صورت تمرین‌محور برای تقویت مهارت حافظه و یادگیری، توجه و تمرکز، کنترل و مدیریت منتشر شده است. شما می‌توانید این مجموعه کتاب ارزشمند را از فروشگاه بادبادک خریداری کنید.

تقویت هوش مالی با ساختن حساب بانکی شخصی برای کودکان

به‌منظور آموزش سواد مالی برای کودکان، یک حساب بانکی شخصی برای آن‌ها باز کنید. خریدن قلک و تشویق به پس‌انداز کردن پول، برای کودکان در سنین پایین موثر است؛ ولی به محض رفتن به مدرسه، پیشنهاد می‌کنیم برای آن‌ها حساب بانکی جداگانه باز کنید. با این کار بچه‌ها با مفهوم پس‌انداز کردن تدریجی پول و صنعت بانکداری آشنا می‌شوند.

بسیاری از بانک‌ها، حساب‌های ویژه با امکانات جذاب برای بچه‌ها دارند؛ با یک جستجو در اینترنت، به‌راحتی بانک مناسب برای کودکان را پیدا خواهید کرد. به‌مرور نحوه عملکرد بانک، نحوه سوددهی در صورت پس‌انداز کردن پول و شرایط دریافت وام را به فرزند خود، خصوصا نوجوانان، آموزش دهید.

اهمیت کتاب‌ها و بازی سواد مالی را جدی بگیرید

متاسفانه آموزش سواد مالی در مدارس ایران جایگاه چندانی ندارند و این وظیفه کاملا بر عهده والدین گذاشته شده است. یکی از بهترین روش‌هایی که والدین برای آموزش مسائل مالی به فرزند خود می‌توانند استفاده کنند، خواندن کتاب یا بازی کردن با آن‌ها است. انواع و اقسام کتاب سواد مالی برای کودکان نوشته و چاپ شده‌اند که به‌راحتی می‌توانید از فروشگاه بادبادک آن‌ها را خریداری کنید.

علاوه‌بر کتاب آموزش سواد مالی به کودکان، بازی‌های مختلفی به این منظور طراحی شده‌اند. برخی از این بازی‌ها به صورت وسایل بازی به شکل پکیج‌هایی مانند: دستگاه پوز، صندوق فروشگاهی، کارت بانکی و اسکناس قابل‌خریداری هستند. از طریق بازی سواد مالی کودک خود را تقویت کنید تا در آینده به بهترین شکل ممکن سرمایه خود را مدیریت کند.

بهترین کتاب آموزش سواد مالی به کودکان را از فروشگاه بادبادک خریداری کنید

اهمیت آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان به اندازه‌ای است که پدر و مادرها باید از همان سنین پایین، فکری برای آموزش این مهارت مهم به فرزند خود در سر داشته باشند. کودکان از سن ۳-۴ سالگی آمادگی کامل برای یادگیری مفاهیم اولیه سواد مالی به زبان ساده را دارند؛ تا سن ۷ سالگی نیز بیشترین بخش عادت‌های خرج کردن پول در کودکان شکل می‌گیرد.

اگر فرزند شما این سن را پشت سر گذاشته است، باز هم فرصت طلایی برای آموزش هوش مالی به کودکان را در اختیار دارید. با خرید کتاب‌های مختلف از فروشگاه بادبادک که به آموزش مفاهیم سواد مالی برای کودکان می‌پردازند، به فرزند خود کمک کنید در آینده مخارج خود را به‌درستی مدیریت کند. برای مشاهده کتاب‌های مرتبط با آموزش سواد مالی به سایت badbaddak.ir سر بزنید و لیست محصولات متنوع این فروشگاه کتاب کودک و نوجوان را بررسی کنید.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا