با تزریق خون جوان، جوانی جاودانه به‌دست نمی‌آید

نتایج یک پژوهش علمی در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا پیام فیلم‌های دلهره‌آور دراکولایی را از سکه انداخته است: این که با نوشیدن خون جوان می‌توان نامیرا شد. خون جوان تنها می‌تواند از “شدت تاثیر مواد مضر موجود در خون” بکاهد.

به گزارش دویچه وله، یک گروه پژوهشی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی آمریکا تحقیقی درباره‌ی تاثیرات تزریق خون جوان در توقف روند پیری و دستیابی به “اکسیر جوانی” انجام داده که نتایج آن در تضاد با داده‌های پژوهشی دیگر در همین زمینه قرار داد. جمع‌بندی پیامدهای این بررسی در سال ۲۰۱۴ از سوی یک گروه دانشمند آمریکایی در مجله‌ی تخصصی “نیچر مدیسن” منتشر شد. در گزارش این گروه آمده بود که خون جوان، بازدهی و کارکرد بسیاری از اعضای بدن، از جمله مغز را بهتر می‌کند.

روش تحقیق

آزمایش‌های گروه پژوهشی دانشگاه کالیفرنیا که به‌سرپرستی ایرینا کوبوی و با استفاده از برنامه‌های ویژه‌ی کامپیوتری صورت گرفته، بر دو گروه موش که با هم تفاوت سن داشتند، انجام شده است. دانشمندان به هر یک از این دو گروه، مقداری از ترکیبات خون دیگری را تزریق کردند، تا جایی که نیمی از خون موش‌های پیر در رگ‌های موش‌های جوان به جریان افتاد و برعکس.

بر این اساس تحقیق گروه درباره‌ی بررسی تغییرات ناشی از تزریق خون در ماهیچه‌ها، کبد و مغز از نظر قدرت ترمیم بافت عضله، رشد سلول‌های کبدی و تولید عصب‌های جدید آغاز شد. این محققان پژوهش در خصوص توانایی ایجاد عصب‌های جدید را تنها در مراکز فراگیری و افزایش قدرت فراگیری مغز، دنبال کردند.

نتایج حیرت‌آور

نتایج این بررسی در قیاس با یک دسته موش که خونی به آن‌ها تزریق نشده بود، برای پژوهشگران غافلگیرکننده بود: وضعیت موش‌های پیر با خون جوان در مقایسه با موش‌های پیر هم‌سن خود یا به‌طورکلی تغییر نکرد، یا تغییرات آن بسیار اندک بود. اما وضعیت موش‌های جوان با خون پیر به سرعت دگرگون شد و رو به وخامت گذاشت.

دانشمندان از این آزمایش نتیجه گرفتند که تغییر مثبت نامحسوس در موش‌های پیر، نه به‌خاطر وجود تاثیرات خون جوان در رگ‌های موش‌های پیر، بلکه به دلیل “کم‌رنگ شدن” تاثیر مواد مضر در ترکیب خونی موش‌های پیر است.

به گفته‌ی پژوهشگران آمریکایی، بیشترین تغییر در زمینه‌ی تولید عصب‌های جدید در مغز دیده شد: در حالی که تزریق خون جوان در موش‌های پیر، پیامد مثبتی به همراه نداشت، توانایی ایجاد عصب‌های جدید در موش‌های جوان به‌سرعت کاهش یافت. برخی از دانشمندان بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، معتقد بودند که با تزریق خون جوان می‌توان به جوانی جاودانه رسید.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا