نگاه غربی به شگفتی شرقی

ایران هنوز هم برای غربی‌ها کشور شگفتی‌هاست. شاید حالا زمان آن فرا رسیده تا به‌جرات گفت که یک ناظر غربی به سختی می‌تواند به عمق روح ایرانی نفوذ کند. این روزها هیچ خبر و تحلیلی در مطبوعات خارجی ندیدیم که احتمال پیروزی احتمالی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را در محاسبات خود لحاظ کند.

 سخن از شانس اندک کاندیدایی که با نام میانه‌رو مورد خطابش قرار می‌دادند به میان آمد و حضور پرشور مردم، اعلام نتایج اولیه انتخابات و پیشتازی روحانی ناگهان به مثابه خبری باورنکردنی در مطبوعات جهان پیچید. «شرق» نگاهی اجمالی انداخته است به پوشش خبری رسانه‌های جهان در ارتباط با انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و اعلام نتایج اولیه آرا در صبح روز شنبه، اولین روز، بعد از برگزاری انتخابات:

واشنگتن‌پست خبر نهایی رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را اینگونه می‌دهد: «روحانی با کسب بیش از 50درصد آرا اول، قالیباف دوم و جلیلی سوم شد.» این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: «حسن روحانی و هوادارانش همه را شگفت‌زده کردند. اینکه حالا به نظر می‌رسد با حضور مرد میانه‌رو در دولت ایران، پلی میان محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان ساخته شود که تا پیش از این، شکسته شده بود.»

———————-

رویترز در گزارش صفحه اول خود با اشاره به اعلام نتایج تقریبا قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری ایران می‌نویسد: حسن روحانی، سیاستمدار میانه‌رو، روز شنبه با شمارش اکثریت آرای انتخاباتی، برتری چشمگیری را در مقابل دیگر رقبای محافظه‌کار از آن خود کرد. این خبرگزاری می‌نویسد: این پیروزی برای اصلاح‌طلبان و حتی در تاریخ انتخابات ایران یک پیروزی شوکه‌کننده بود.

 رویترز در گزارش خود به این موضوع اشاره می‌کند که با این حال به نظر نمی‌رسد روابط ایران از همین حالا با جهان یا حتی بحث عملکرد هسته‌ای ایران به همین زودی‌ها دچار تغییر و تحولات اساسی شود. رویترز آورده است: با این حال رییس‌جمهوری ملت شیعه 75 میلیون‌نفری ایران می‌تواند تغییرات اساسی و عمده‌ای در مقایسه با آنچه دولت احمدی‌نژاد در این دو دوره ریاست‌جمهوری خود در کشور ایجاد کرد، اعمال کند.

این خبرگزاری گزارش خود در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را با این جملات به پایان می‌رساند: دستاورد بزرگی نصیب حسن روحانی شده است. او که نماینده اصلاحات در ایران است حالا با چالش‌هایی چون وضعیت نابسامان اقتصادی، رسیدگی به وضعیت نخبگان و انزوای بین‌المللی روبه‌روست.
 

———————-

«انتخابات روز جمعه در شرایطی برگزار شد که پیش از مشاهده حضور گسترده مردمی در پای صندوق‌های رای، شایعاتی پیرامون تصمیم مردم ایران برای عدم شرکت در این انتخابات منتشر شده بود.» این جملات، شروع گزارش روز شنبه فاکس‌نیوز درباره انتخابات ایران است.

 فاکس می‌نویسد: با این حال ایرانیان حضور چشمگیری در انتخابات داشتند. حضوری چشمگیر و چشم دوخته به مرد بعد از محمود احمدی‌نژاد برای پایان‌دادن به شرایط موجود در کشور پس از هشت سال. در ادامه گزارش فاکس‌نیوز آمده است: ایرانیان با آرمان‌گرایی و میل دوباره به دموکراسی حتی در شبکه‌های اجتماعی هم فعال شدند.

 اما حالا کاندیدای پیروز، راه بس دشواری پیش‌رو دارد. می‌گویند حسن روحانی، مرد 65ساله، پیشتازی چشمگیری را از آن خود کرده. فاکس‌نیوز در انتهای گزارش خود آورده است: ما روحانی را با لقب دبیر سابق شورای امنیت ملی می‌شناسیم.

———————-

سی‌ان‌ان با اعلام زمان اعلام نتایج قابل استناد، نگاهی تلویحی به اعلام دیرهنگام این نتایج انداخته و نوشته است، اولین آمار رسمی، ساعت هفت صبح روز شنبه اعلام شد. این خبرگزاری می‌نویسد: آمار اولیه حاکی از پیشتازی حسن روحانی کاندیدای اصلاح‌طلب بود و بعد از او محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در رتبه دوم قرار داشت. این خبرگزاری با اشاره به دشواری‌های پیش‌روی کاندیدای پیروز در انتخابات می‌نویسد: برنامه هسته‌ای و مذاکره با ایران گره خورده است و تهران با تحریم‌های بین‌المللی روبه‌روست. اما نباید فراموش کرد که روحانی سابقه دیپلماتیک چشمگیری دارد. اینکه او تا سال 2005 و روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران بوده است. سی‌ان‌ان می‌نویسد: با این حال پشتوانه روحانی، افراد تاثیر‌گذاری چون اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رییس‌جمهوری اصلاح‌طلب ایران است.
 

———————-

ایندیپندنت با اعلام آمار و ارقام رسمی میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، از میزان شرکت‌کنندگان در انتخابات و پیروزی حسن روحانی می‌نویسد.

این روزنامه با اشاره به انتشار شماره صبح روز شنبه روزنامه کیهان می‌نویسد: کیهان در تیتر یک خود تنها به مشارکت زیاد مردم در انتخابات اشاره کرده است. ایندیپندنت می‌نویسد با این حال باز هم تا آخرین لحظات چیزی مشخص نبود. اینکه مردی بود که دکترای دانشگاه «گلاسکو» را داشته و چندین سال در شورای امنیت ملی ایران فعالیت کرده است، پیروز میدان است یا نه.
 

 ———————-

«چشم‌های بسیاری از ایرانیان به دست‌های حسن روحانی دوخته شده است که حال هر ساعت خبرها حکایت از آن دارد که شانس پیروزی او بیشتر و بیشتر می‌شود.» این جملات بخشی از گزارش بوستون گلوب در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، پیش از اعلام قطعی نتایج آراست.

بوستون‌گلوب روحانی را اصلاح‌طلبی خطاب می‌کند که مردم از او انتظار تغییر دارند. این روزنامه به میزان آرای سعید جلیلی اشاره کرده و می‌نویسد حتی شهردار تهران هم برخلاف انتظار‌ها از جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران پیشتاز است.
 

———————-

نیویورک تایمز به پیروزی قطعی حسن روحانی اشاره کرده و می‌نویسد: نه‌تنها نگاه خارجی چشم‌انتظار چنین پیروزی‌ای نبود، بلکه اصلاح‌طلبان هم انتظار یک چنین پیروزی قاطعی را نداشتند.
 با این حال مردم نه‌تنها در تهران و ایران، بلکه در خلیج (فارس) و لندن و دیگر نقاط دنیا مشارکت کردند.

 این روزنامه می‌نویسد: فاصله روحانی از قالیباف زیاد و این موضوع هم خود حایزاهمیت بود. این روزنامه می‌نویسد: پیروزی روحانی برای اصلاح‌طلبان هم به‌گونه‌ای متحیر‌کننده بود.
 

———————-

گاردین نوشت: اکنون همه‌چیز در پایتخت تغییر کرده است. تا همین چند وقت پیش، مشارکت بالای مردم ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری بعید به نظر می‌رسید. پس از اعلام هشت کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری توسط شورای‌نگهبان در 21 می، مبارزات انتخاباتی مردم را زیاد به خود علاقه‌مند نکرد. اما مردم شروع به متقاعدکردن کسانی کردند که تمایلی به شرکت در انتخابات نداشتند.

 اینکه باید در تعیین سرنوشت خود سهیم باشند. گاردین می‌نویسد: حالا باز هم همه‌چیز تغییر کرده است و حسن روحانی تقریبا پیروز میدان است. همه‌چیز 180 درجه تغییر کرده است. جو انتخابات پس از اعلام نظرات هاشمی و خاتمی کاملا تغییر کرد.

جو انتخابات در روزهای پایانی هم تغییر کرد. نتایج انتخابات باز هم شور و حال دیگری در مردم ایجاد کرده است. حالا تمام مردم، هیجان‌زده هستند.

 گاردین می‌نویسد: حالا روحانی پیشتاز است، مردم همچنان تا آخرین لحظات، در انتظار نتایج نهایی بودند، اینکه مبادا مانند 2009 در آخرین لحظات، ورق برگردد و روحانی پیروز میدان نباشد.

منابع: شرق
انتهای پیام

کلیک کنید
دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا