خرید تور تابستان

مجلس در پیچ فرسایشی به فرمایشی | ابوالفضل نجیب

ابوالفضل نجیب، روزنامه‌نگار در یادداشتی با عنوان «مجلس در پیچ فرسایشی به فرمایشی» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

آنچه با هدف خالص سازی برای انتخابات پیش روی نمایندگان مجلس از سوی نهادهای نظارتی شاهد هستیم، بی کمترین تعارف می توان ادامه روند فرسایشی کردن به فرمایشی کردن مهمترین نهاد نظارتی معنی کرد.

آنچه به فرمایشی تعبیر می شود بی کم و کاست ناظر بر رویه ای است که مخالفان رژیم شاه و از جمله بخشی از همین حاکمیت و دستگاه های نظارتی آن، سالیان سال با همین اتهام نه تنها انتخابات مجلس آن دوران که مشروعیت کل نظام سیاسی شاهنشاهی را زیر سوال می بردند. 

آنچه طی سالیان گذشته و در ادوار مختلف انتخابات مجلس شاهد بودیم، در واقع پروسه ای بود که می شد فرایند آن را به وضعیت امروز پیش بینی کرد. پروسه ای که ظاهرن از مخالفان جمهوری اسلامی شروع و به منتقدین و در ادامه به اصلاح طلب و اصولگرا و بالمال به خودی و غیرخودی و امروز به زبان اشهد به خالص سازی نهاد قانونگذار و ناظر بر قوه مجریه منتهی شده است.

پدیده ای که از بدو دولت ریئسی ابتدا از حوزه های مختلف از جمله مراکز متوسطه و عالی آموزشی شروع و با حوزه های فرهنگی و هنری ادامه و در آستانه انتخابات مجلس مشمول نهاد نظارت بر عملکرد دولت به مثابه اراده نظارت مردم را شامل می شود.

از آنجا که حذف مجلس از ساختار سیاسی به هیچ روی امکان پذیر نمی باشد، و در عین حال بیش از این امکان فشل کردن مجلس نمی باشد، به نظر می رسد خالص سازی مجلس را بتوان در راستای اهداف زیر ارزیابی کرد:

تسهیل در تصویب قوانین من دراوردی
تمکین در برابر مصوبات فرمایشی که اغلب و پیش از این در بیرون از مجلس کلید می خورد و بعضن با اعتراض و مخالفت مواجه می شد
به حداقل رساندن سطح مشارکت مردم در سرنوشت خود، با هدف تشکیل مجلسی که هر چه را بخواهد جرم انگاری و تصویب و بالمال برای اعمال هر گونه محدودیت مورد دلخواه قانونی کند

و صدالبته سایر تبعات پیش بینی ناشده که بسته به شرایط و مقتضیات می تواند دست مجلس فرمایشی را برای اعمال هر چه مصلحت می داند، باز بگذارد. آنچه درباره آینده چنین مجلسی می توان پیش بینی کرد، در خوش بینانه ترین حالت خلع قدرت تمام و کمال مجلس از نقش حیاتی و مفروض در قانون اساسی و به یک معنی حذف یکباره همان بخش حداقل خاکستری جامعه از مشارکت سیاسی است.

اتفاق هدف گذاری شده از سالیان پیش که بارها به زبان اشهد اعتراف و اذعان شده است. انتخابات پیشین مجلس بسیار به مذاق این برخی خوش آمد و آنچه در حال وقوع است در ماهیت امر استقبال تمام و کمال از قهر یکباره مردم با صندوق انتخابات و مشارکت است.

آنچه هم در صورت ظاهر از تهدید و تطمیع برای حضور جریان های سیاسی در انتخابات و از شعر و شعار پیش بینی برای بالا رفتن نرخ مشارکت از جانب خالص سازان فرمایشی به گوش می رسد، پیش درآمد جشن بزرگ و در بالاترین سطح برای مصادره قدرت مردم است.

برای آقایان مسلم است که نتیجه انتخابات پیش روی مجلس و با روند کنونی به معنی برآورده شدن همه رویاها و آرزوهایی است که طی چند دهه با شیوه های مختلف در پی تحقق آن بوده، و اکنون را زمان برداشت آنچه کاشته متصور هستند.

مجلس اگر چه در همین شکل و شمایل و بافت کنونی در قبال وظایف قانونی و مسئولیت های محوله به اندازه کافی و وافی در عمل فشل و منفعل است، اما به یقین در آینده از شکل و شمایل فرسایشی به مجلس تمام و کمال فرمایشی تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. مگر نبوده خواب بودی خیر باشه چهار تا مخالف مثل مطهری و پزشکیان نمک دیکشون بود این نمک هم نخواستند چون شوری نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا