فسخ قرارداد واگذاری مخابرات [+جزییات]

سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه ای مهم، فسخ قرارداد واگذاری بلوک سهام شرکت مخابرات ایران اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین از سازمان خصوصی سازی؛ سازمان خصوصي سازي طي اطلاعيه اي اعلام نمود در چارچوب مفاد قرارداد منعقده با خريدار بلوكي سهام شركت مخابرات ايران و نظر به عدم ايفاي تعهدات قراردادي مزبور از جانب خريدار اين سهام و نقض مكرر اين تعهدات، از حق فسخ مندرج در قرارداد ياد شده استفاده نموده است.

بر اساس اين اطلاعيه، در راستاي استيفاي حقوق دولت، پس از اعلام تذكرات متعدد به خريدار و اعطاي مهلت كافي براي عمل به تعهدات باقي مانده و طي نمودن كليه مراحل لازم نظير ارسال اظهار نامه رسمي به عنوان خريدار مذكور، با توجه به مفاد قراردادي في مابين خريدار و فروشنده، فسخ قرارداد واگذاري از سوي سازمان خصوصي سازي به خريدار اعلام شده است.

شايان ذكر است، كليه تشريفات قانوني نظير اعاده سهام شركت مخابرات ايران و مديريت آن به دولت جمهوري اسلامي ايران جهت واگذاري مجدد سهام اين شركت متعاقباً از سوي سازمان خصوصي سازي و مراجع قانوني مربوط انجام خواهد شد.

چک‌های برگشتی به 1000 میلیارد تومان رسید

رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد قرارداد واگذاری مخابرات ایران 12 روز قبل به علت پرداخت نشدن 2 یا 3 قسط از سوی شرکت اعتماد مبین و برگشت خوردن نزدیک به 1000 میلیارد تومان چک آن فسخ شد.

میرعلی اشرف عبداله پوری‌ حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ ضمن تشریح جزئیات فسخ قرارداد واگذاری بلوک 50 درصد بعلاوه یک سهم شرکت مخابرات ایران به شرکت توسعه اعتماد مبین گفت: این قرارداد حدود 12 روز قبل به دلیل عدم ایفای تعهدات خریدار بلوک کنترلی مخابرات ایران پس از گذشت نزدیک به 7 سال از این واگذاری فسخ شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه رقم چک‌های برگشتی خریدار بلوک کنترلی سهام مخابرات ایران به حدود 1000 میلیارد تومان رسیده است، عنوان کرد: جمع این چک‌ها به 5 یا 6 فقره رسیده که مربوط به 2 یا 3 قسط آخر این واگذاری بوده است.

به گفته وی با توجه به عدم ایفای تعهدات خریدار و اظهار ناتوانی از پرداخت اقساط چاره‌ای برای سازمان خصوصی‌سازی برای فسخ قرارداد واگذاری مخابرات ایران (سهامی عام) باقی نماند و اکنون این واگذاری فسخ شده تلقی می‌شود.

وی در برابر این پرسش فارس مبنی بر اینکه با توجه به فسخ قرارداد آیا امکان تداوم تملک این دارایی از سوی توسعه اعتماد مبین درصورت وصول چک وجود دارد، پاسخ داد: هم اکنون پس از طی مراحل اداری باید بلوک 50 درصد بعلاوه یک سهم مخابرات دوباره به هیات واگذاری رفته و ضمن بررسی مجدد قیمت پایه هر سهم و ارزش‌گذاری این دارایی مجدد برای عرضه در بازار آگهی شود که در این زمینه به احتمال فراوان سازمان خصوصی‌سازی در بلوک‌های 17 درصدی این دارایی‌ را عرضه خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: گرچه توسعه اعتماد مبین می‌تواند در صورت پاس کردن چک‌ها همچنان تملک خود بر این دارایی را ادامه دهد، اما برای این موضوع باید به هیات داوری مراجعه کنند.

وی در برابر این پرسش که با فسخ قرارداد واگذاری بلوک کنترلی سهام مخابرات ایران تکلیف شرکت‌های تابعه‌ای آن از جمله ارتباطات سیار ایران و شرکت‌های مخابراتی استانی چیست، گفت: سازمان خصوصی‌سازی براساس آنچه که واگذار شده تصمیم‌ گرفته و با شرکت‌های تابعه مخابرات از جمله همراه اول و یا در شرکت‌های سرمایه‌پذیر آن کاری ندارد، بنابراین مطابق با قانون تجارت با مخابرات ایران رفتار خواهد شد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

  1. درود بالاخره پس از دهه ها خبري خوب و مسرت بخش شنيديم. خدا در دنيا و آخرت خيرت بدهد اي آنکه فسخ اين قرارداد را موجب شدي. بنظرم بايد خسارت و زيان مترتب را از خريدار مذکور تا ريال (ببخشيد) تومان آخر، بگيرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا