عارف: چشم امید کشورهای اسلامی به تولیدات علمی ایران است

یک نماینده ی مجلس با بیان اینکه با درآمدهای محدود نفتی نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم ،گفت: از نظر علمی هیچ گاه نمی‌توانیم دور کشور خط بکشیم در واقع تعامل علمی با دنیا برای ما یک اصل است.

به گزارش فارس، محمدرضا عارف در آیین اختتامیه نهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل در دانشگاه  خوارزمی، اظهار داشت:‌ ما از نظر علمی هیچ وقت نمی توانیم دور کشور خط بکشیم؛‌ در واقع تعامل علمی با دنیا برای ما یک اصل است اما باید متکی به صنایع و تولیدات داخلی خود باشیم واقعیت این است که دشمنان انقلاب اسلامی فقط رنگ عوض کرده اند اما همان دشمنان سه دهه قبل هستند و ما می‌دانیم که در چه شرایطی این بحث ها را مطرح می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما نقش و جایگاه خود در منطقه را می‌دانیم، افزود: چشم امید کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه به تولیدات علمی ایران است و این یک واقعیت است.

وی همچنین تصریح کرد: شرکت های غربی هیچگاه نخواسته‌اند که ما به این جایگاه برسیم، گفت: باید با خوداتکایی توجه به تولیدات داخلی را دنبال کنیم.

عارف افزود: در حوزه فرماندهی و کنترل نیز اگر بخواهیم پاسخگوی نیازها و مطالبات باشیم باید شعار خوداتکایی در صنعت فرماندهی و کنترل را سرلوحه کار خود قرار دهیم. با توجه به اینکه کشور ما در معرض حوادث غیرمترقبه و شرایط بحرانی در بخش‌های مختلف قرار دارد بنابر این باید در حوزه فرماندهی و کنترل یک وحدت رویه ایجاد شود.

عارف از علم فرماندهی و کنترل به عنوان یک فراعلم نام برد و تصریح کرد: برخی‌ها تصور می‌کنند که فرماندهی و کنترل تنها مختص به بخش های نظامی و دفاعی کشور است اما واقعیت این است که نمی‌توانیم یک بخش را نام ببریم که به این علم محتاج نباشد. محدود کردن علم فرماندهی و کنترل تنها به بخش دفاعی و نظامی درست نیست.

عارف ادامه داد: بخش های نظامی و دفاعی کشور در حوزه علم فرماندهی و کنترل پیشگام هستند بنابراین باید این رویه در سایر بخش‌های کشور پیش گرفته شود اگر در بخش راه آهن کشور علم فرماندهی و کنترل به کار گرفته می شود هیچ وقت فاجعه ای مانند حادثه راه آهن سمنان رخ نمی داد.

وی بر ضرورت راه اندازی رشته های مرتبط با علم فرماندهی و کنترل در دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: دانشگاه‌های ما تاکنون به این باور نرسیدند که باید رشته های مرتبط با این اعلم را ایجاد کنند نمایندگی مردم تهران در مجلس گفت از دانشگاه های بزرگ انتظار داریم که در زمینه ی ایجاد رشته های مرتبط با علم فرماندهی و کنترل ورود پیدا کنند.

عارف با بیان اینکه شعار انجمن علمی فرماندهی و کنترل کشور بومی سازی فناوری فرماندهی و کنترل است و ما می توانیم این مهم را محقق کنیم ،به اولویت های این انجمن اشاره کرد و گفت: تقویت صنعت فرماندهی و کنترل ازجمله اولویت‌های این انجمن است .همکاری با انجمن های علمی مرتبط با علم فرماندهی و کنترل، سازمانهای حاکمیتی و نهادهای عمومی نیز از دیگر اولویت‌های این انجمن محسوب می‌شود. درخواست ما از بخش‌های حاکمیتی  این است که انجمن علمی فرماندهی و کنترل را از خود بدانند چرا که وظیفه ما خدمت به تمام نهادها از جمله نهادهای عمومی و امدادی است.

وی با بیان اینکه آماده همکاری با بخش مدیریت بحران کشور هستیم ،خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم کنفرانس علمی فرماندهی و کنترل را که در سطح ملی برگزار می شود به سطح بین المللی ارتقا دهیم.

عارف با بیان اینکه علم فرماندهی و کنترل یکی از اولویت‌های راهبردی کشور است اضافه کرد: در دهه پنجم انقلاب اسلامی یکی از اولویت‌های انجمن علمی فرماندهی و کنترل استمرار سیاست ترویجی علمی فرماندهی و کنترل است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن گرامیداشت هفته پژوهش و روز وحدت حوزه و دانشگاه با بیان اینکه  توسعه کشور در گرو توسعه سرمایه انسانی و علم و فناوری است، اظهار کرد: راهبرد نظام در حوزه علم و فناوری در اسناد بالادستی همچون سیاست‌های کلیه علم و فناوری نقشه جامع علمی کشور و سند اقتصاد مقاومتی با جهت گیری شفافی مشخص شده است. در جهت گیری سند اقتصاد مقاومتی سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی 50 درصد پیش‌بینی شده است بنابر این تحقق این مهم رسالتی است که بر عهده ی دانشگاه ها و محققان است.

عارف تاکید کرد: واقعیت این است که با درآمدهای محدود نفتی نمی توانیم کشور را اداره کنیم بنابراین باید سهم 50 درصدی اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی با همت دانشگاه ها محقق شود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. ارتقای دانش دشمن شناسی حضرت عارف را تبریک و تهنیت عرض میکنیم و همچنین ابداع اصطلاح “فرماندهی و کنترل” به جای مدیریت را !!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا