«علوم انسانی رقیب اصلی دین است»

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه علوم انسانی جایگزین فلسفه و اخلاق است، گفت: در واقع می‌توان گفت که علوم انسانی رقیب اصلی دین به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش «بایستگی و بایسته‌های تولید علوم انسانی»، روز ۲۵ آذرماه، به مناسبت روز پژوهش با حضور آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار، رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ابتدای این همایش ضمن تبریک ولادت پیامبر(ص) و امام جعفر صادق(ع)، گفت: دانشگاه و حوزه علمیه به دست امام صادق(ع) تاسیس شد، ایشان در عرصه‌ها و علوم مختلف بیش از چهار هزار نفر دانش‌پژوه و طلبه تربیت کردند.

وی با اشاره به بایستگی تولید علوم انسانی اسلامی، گفت: اگر در ارتباط با مسئله تولید علوم انسانی اسلامی نیاز به استدلال و برهان نداشته باشیم، فرهنگ متعالی و مترقی قرآنی ما نسبت به علم و دانش با عنایت به نیاز جامعه اسلامی و انقلابی به تولید علوم انسانی اسلامی تاکید دارد.

حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار با بیان اینکه ما در حوزه علوم انسانی مصرف کننده هستیم، ابراز کرد: توجه به جایگاه علم و دانش و در فرهنگ و دین ما یک ضرورت اساسی محسوب می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد.دانشمندان، پژوهشگران و محققان علوم پژوهشی، اسلامی ایرانی تحقق بخش آیت خلقت و هدف آفرینش هستند.

وی بیان کرد: اگر یک عالم یا یک مرکز علمی بخواهد به تولید علم نائل گردد باید اطلاعات کافی نسبت به ماسئل جدید آن رابطه علمی داشته باشد. شهید مطهری ثابت کردند شیعه و عالمان شیعی در زمینه علوم نقش تاسیس‌گر را ایفا می‌کنند.

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به شرایط فرایند تولید علم و پژوهش، ابراز کرد: اولین شرط داشتن انگیزه الهی و خدمت به بندگان خدای متعال است، تامین نیازهای بشری، اخلاص، تحقیق میدانی و حضور در صحنه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و .. از جمله ویژگی‌های تولید علم و دانش است.

در ادامه این برنامه آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن تبریک هفته وحدت، گفت: گام‌های بلندی در راستا وحدت بین مسلمانان در برابر هجوم دشمنان برداشته شده است.

وی با بیان اینکه تولید علوم انسانی اسلامی مورد توجه ویژه رهبر معظم انقلاب قرار دارد، ابراز کرد: ایشان در سخنرانی‌های متفاوت طی دو دهه اخیر بر تولید علوم انسانی اسلامی بر اساس منطق و الگوی اسلامی تاکید کرده‌اند.

آیت‌الله رشاد با اشاره به معنای علوم انسانی، بیان کرد: به مجموعه دانش‌های متشکل از قضایا و قیاس‌های توصیفی ـ اخباری، تجویزی ـ الزامی و توصیه‌ای ـ ارزشی معطوف به رفتارهای انسان و مناسبات میان آن‌ها اطلاق می‌شود، این تلقی، علوم انسانی را به علوم رفتاری محدود می‌داند که درعین حال، قضایایی را که جنبه توصیفی- اخباری دارند و از واقع خبر می‌دهند را شامل می‌شود.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه علوم انسانی جایگزین فلسفه و اخلاق است، گفت: در واقع می‌توان گفت که علوم انسانی رقیب اصلی دین به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه اسلام را دینی قلمداد می‌کنیم که جامع‌گرا و جامع‌ساز است، افزود: قطعا اگر جامعه‌گرا باشد حکومت‌پرداز و دولت‌ساز نیز هست، بدون حکومت و دولت نیز نمی‌توان جامعه را اصلاح کرد.

آیت‌الله رشاد با تاکید براینکه فقه و اخلاق اسلامی در کنار یکدیگر نظام‌نامه حیات انشان و مسلمین را تشکیل می‌دهند، ابراز کرد: ما پس از پیروزی انقلاب، در اخلاق  درحوزه نظر و عمل  غافل بوده و غفلت کرده‌ایم.

برچسب ها

2 thoughts on “«علوم انسانی رقیب اصلی دین است»”

 1. عجب ! آقاى رشاد نيز به مقام آيه اللهى نائل شدند ! درست همانند آقايان صديقى و احمد خاتمى، انشاء الله مباركشان باشد اما در مورد ادعايشان مبنى بر اينكه : علوم انسانى كه جايگزين فلسفه و اخلاق است پس نتيجتاً رقيب دين محسوب ميشوند، بايد گفت اكثريت حوزه هاى علميه مكتب اسلام را منزه از فلسفه دانسته و خاستگاه آن را الحادى ميدانند مثل اعلاى اين عقيده سيد سيستانى دام ظله در حوزه ديرپاى نجف و آيه الله وحيد دامت بركاته در حوزه قم كه هر دو همانند اغلب علماى حوزه از دشمنان سنتى فلسفه و عرفانند، بنابراين صغرى و كبراى جناب رشاد سخت متزلزل خواهند شد ! فتأمل !
  0  0
 2. باران که شدی مپرس کاین خانه کیست
  سقف حرم و کعبه و بتخانه یکیست
  عالم که شدی خدای را در همه جا
  بینی و شوی شوی فارغ ازین خوف و رجا
  چون دیده خویش را کنی پاک زعیب
  در کل علوم بینی سر رشته غیب
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *