چه فرصتها که از دست دادیم آقای کریمی قدوسی!

«رضا نصری»، کارشناس حقوق بین الملل در یادداشتی در صفحه ی شخصی خود نوشت:

بیش از نیمی از «وتو»‌هایی که آمریکا تا بحال در شورای امنیت سازمان ملل اعمال کرده، در حمایت از اسرائیل بوده است. یعنی اگر تا بحال ایالات متحده حدود هشتاد قطعنامه شورای امنیت را وتو کرده باشد، بیش از چهل تای آن در راستای سیاست «حمایت دیپلماتیک» از اسرائیل بوده است. به همین خاطر، حرکت امروز آمریکا در شورای امنیت – یعنی غیبت آن، که موجب تصویب قطعنامه ضد اسرائیلی شد – از اهمیت تاریخی برخوردار است.

اما جدا از آثار سیاسی این حرکت و جدا از تاثیرات مهم حقوقی آن، اتفاق امروز حاوی یک درس مهم برای ایران هم هست؛ و آن اینکه اگر در سال‌های اخیر دلواپسان در داخل کشور مجال می‌دادند و بجای فضاسازی‌های تنگ نظرانه و برخوردهای جناحی با سیاست خارجه، دست دولت را در مذاکره با دولت اوباما باز‌تر می‌گذاشتند و اجازه می‌دادند که دستگاه دیپلماسی کشور از این ظرفیت استثنایی اوباما تا حد امکان بهره برداری می‌کرد، چه بسا امروز شاهد انزوای بی‌سابقه اسرائیل و عربستان سعودی و تفوق راهبردی ایران در منطقه بودیم.

بستر این سیاست و ایجاد چنین چرخشی در دولت دوم اوباما بیش از هر زمان دیگر مهیا بود، ولی حقیقت این است که عده ای محدود سیاست خارجه را گروگان سیاست بازی داخلی گرفتند و با بستن دست و دهان دیپلمات هایمان، بهترین فرصت ها را سوزاندند و امروز هم – با تداوم همان شیوه – نشان میدهند که متوجه خطر دولت ترامپ نیز نشده اند.

البته بعید است دوستان درس بگیرند. آنها در این ساعت هنوز سرمستانه در حال «بل گرفتن» از جمله منتسب به دکتر ظریف در جلسه محرمانه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه هستند و فعلا به درست کردن بولتن و بیلبوردهای تبلیغاتی برای بهره برداری از آن مشغولند.

ولی واقعا چه فرصتها که از دست دادیم آقای کریمی قدوسی!

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. سلام علیکم
    وقتی رییس جمهور مملکت نتیجه نا فرجام برجام را به گردن رهبری می اندازد دیگر از یک لیسانس حقوق پیزوری مطرح کردن ادعای بستن دست دیپلمات ها توسط دلواپسان دور از انتظار نیست.
    گنده ترین کارشناسان و صاحب نظران اصلاح طلب یا لب به اعتراف گشودند و یا حداقل سکوت کردند و این شد که شما ناچارید رو به مطالب کارشناسانی بیاورید که ذره ای سابقه سیاسی در کشور ندارند.
    هرچی دوست دارید بوق و سر و صدا راه بیندازید اما سخن حق قوی تر است.

    1. جناب یاور اگر راستش را بخواهید پیزوری انواع مختلف ومتفاوت والوانی دارد که بحمدالله از داشتن انها محروم نیستیم …………

  2. حدیث این حرکات سفیهانه در طول سالهای اخیر چه فرصت های استثنایی را از این کشور سلب کرده وقتی عناد به فرط جنون میرسد ومبارزه به سبک قهرمان سروانتس منتهی میشود چه انتظاری باید داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن