یادداشت ابتکار پس از تصویب قطعنامه «مقابله با ریزگردها»

معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست در یادداشتی تلگرامی نوشت: دوم دی ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اجماع آرا قطعنامه «مقابله با ریزگردها» را که پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران بود، به تصویب رساند.

💠 ارائه این پیشنهاد و پیگیری آن طی جلسات مختلف در مجامع بین المللی دو هدف کلی داشته، یکی ایجاد شناخت برای کشورها و سازمان های منطقه ای و بین المللی از این پدیده و اینکه نشان دهیم ریزگردها چه اثرات وخیمی بر زندگی مردم می گذارند.

💠 دومین هدف، چگونگی مقابله با ریزگردها از طریق همکاری های منطقه ای و بین المللی است. پدیده ریزگردها مرز نمی شناسد و با توجه به سیال بودن آن از یک کشور به کشور دیگر منتقل می شود. بنابر این، برای کنترل، کاهش و مقابله با آن همکاری های محلی، منطقه ای و بین المللی اجتناب ناپذیر بوده که این قطعنامه بر ضرورت چنین همکاری هایی تأکید می کند.

💠 اما اقدام دیگر دولت یازدهم تلاش برای شناسایی و برنامه ریزی در جهت مقابله با کانون های داخلی گرد و غبار بوده که تالاب هورالعظیم را می توان نمونه موفق آن دانست. البته با توجه به خشکسالی نزدیک به دو دهه ای و مدیریت نامناسب منابع آب به ویژه در دولت های نهم و دهم، اینکار بسیار دشوار است ولی در مورد هورالعظیم که امکان آن وجود داشت، اینک به نتایج خوبی رسیده، اگر چه برای ایجاد شرایط بهتر باید سال ها تلاش کرد.

💠 فیلم تصاویری از شرایط هورالعظیم قبل از سال ۹۲ را نشان می دهد که به بیابانی وسیع تبدیل شده بود و نیز شرایط کنونی این تالاب بین المللی که آب، رطوبت و احیای کیلومترها نیزار جای کانون های گرد و غبار را گرفته است. عکس های ماهواره ای نیز این تصاویر را تایید می کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/kPKq8
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن