گوشت قرمز روی نوار کاهش قیمت

اجرای طرح متعادل سازی بازار گوشت قرمز در سطح ملی، کاهش صادرات دام زنده و افزایش عرضه گوشت گوسفندی گرم همراه با تشدید نظارت ها، افت قیمت این محصول پروتئینی را کلید زد که این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، در چند ماه گذشته قیمت گوشت قرمز گوسفندی از ۲۸۰ هزار تا ۳۱۰ هزار ریال به یکباره به ۴۵۰ هزار تا ۶۵۰ هزار ریال افزایش یافت و نگرانی هایی را برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نهایی پدید آورد.

به گفته بسیاری از کارشناسان و دست اندرکاران کشاورزی، با توجه به اینکه دام مورد نیاز کشور تامین است یکی از مهمترین دلایل گرانی گوشت قرمز و حباب بیش از ۲۰۰ هزار ریالی به حضور چوب دارها، دلالان و واسطه گرانی بر می گردد که با خرید دام زنده ارزان قیمت از دامپروران و دامداران، بازار عرضه را به ضرر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان رقم می زنند تا سودهای کلان به دست آورند.

دامپروران در سال های گذشته به دلیل کمبود علوفه مجبور بودند دام زنده خود را با قیمت پایین (با چک و سفته تحمیلی و به شکل غیرنقدی) به خریدار و چوب دار سنتی بفروشد اما اکنون که دامداران با سیاستگذاری های وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تهیه نهاده ها و علوفه دامی حمایت می شوند، خریداران سنتی به حاشیه رفته اند.

این بدان معناست که خریدار سنتی یا چوب دار باید به طور نقدی و قیمت مناسب دام زنده را از دامپرور خریداری کند که این موضوع به مذاق آنان خوش نمی آید و به هر ترتیبی به دنبال ایجاد شرایطی برای کسب سود بیشتر می گردند.

گروهی از افراد سودجو و توزیع کنندگان گوشت قرمز نیز افزون بر خرید دام زنده ارزان، به دنبال واردات گوشت ارزان قیمت هستند تا این محصولات را با قیمت های بالاتری به فروش برسانند. به طور نمونه هر کیلوگرم لاشه گوشت وارداتی به قیمت ۴۰۰ هزار تا ۴۵۰ هزار ریال (یعنی همانند قیمت بره ایرانی) به فروش می رسد، در حالی که نرخ لاشه بره ارمنی در مرز کیلویی ۱۲۰ هزار تا ۱۳۰ هزار ریال تمام می شود.

طبق آمارها سرانه تولید گوشت قرمز داخلی برای هر نفر ۱۰ کیلو و ۵۰۰ گرم و سرانه مصرف آن ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم در سال است، در حالی که سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر نفر بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلوگرم است که نشان می دهد ایرانی ها گوشت قرمز کمتری نسبت به دیگر کشورها استفاده می کنند.

بنابراین سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور چندان بالا نیست. بر پایه آمارها نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور نزدیک به ۹۰۰ هزارتن در سال است که بیش از ۸۰۰ هزار تن آن از تولیدات داخلی و کمتر از ۱۰ درصد آن از طریق واردات تامین می شود.

** امروز قیمت گوشت قرمز ۳۱۰ هزار ریال شد

رییس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد «اکنون دام زنده مورد نیاز کشور تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم».

«منصور پوریان» گفت: دولت با اقدام های خود در افزایش عرضه دام تولید داخلی و همچنین واردات گوشت گوسفندی گرم از ارمنستان و قزاقستان توانست قیمت گوشت قرمز را در بازار کاهش دهد.

پوریان پیش بینی کرد با ادامه سیاست های تازه وزارت جهاد کشاورزی، هفته آینده قیمت گوشت قرمز به کیلویی ۲۹۰ هزار ریال نیز برسد.

وی درباره قیمت گوشت گوساله افزود: گوشت گوساله نیز متاثر از افزایش قیمت گوشت گوسفندی گران شده بود که به نظر می رسد با توجه به این روند کاهشی، نرخ گوشت گاوی نیز متعادل شود.

** لزوم ساماندهی به بازار توزیع

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی سیزدهم دی ماه در نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران گفت: سالیانه ۶۰ میلیون راس دام سبک از جمله گوسفند در کشور تولید می‌شود که به نظر می رسد صادرات جزیی در این بخش نمی‌تواند مشکلی در تنظیم بازار این محصول ایجاد کند.

رییس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور نیز در این پیوند تصریح کرد: دام مورد نیاز کشور تامین است و هرگونه افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار غیرمنطقی و اجحاف به تولید کنندگان و مصرف کنندگان خواهد بود.

پوریان گفت: اکنون تولید و تامین گوشت قرمز از شرایط مناسبی برخوردار است اما متاسفانه توزیع گوشت که در دست اتحادیه گوشت گوسفندی است، به ساماندهی و اصلاح نیاز دارد.

به گفته وی، شیوه عرضه تفکیکی گوشت قرمز در کشور اشتباه است؛ زیرا اکنون هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی ۱۲۰ هزار ریال و گوساله ۱۲۴ هزار ریال از دامداران خریداری می شود اما به صورت منطقی هر کیلوگرم گوشت گوسفندی باید ۲۸۰ هزار ریال و گوساله ۱۸۰ هزار ریال عرضه شود.

وی تاکید کرد فرایند کشتارگاه به شکلی نیست که هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله با قیمت بیش از ۳۸۰ هزار تا ۴۵۰ هزار ریال در بازار عرضه شود و این اقدام دلالان و سودجویان اجحاف در حقوق شهروندان است.

رییس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور برای ساماندهی و متعادل سازی بازار گوشت قرمز از دستگاه های نظارتی همچون سازمان های حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، تعزیرات حکومتی و بازرسی کل کشور خواست وارد عمل شوند و با سوداگران و گرانفروشان برخورد قانونی کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا