هر کسی در حد خود شد بار گورستان نشین

محمد توکلی در یادداشتی برای انصاف نیوز درباره ی گورستان نشین ها نوشت:

آن‌چه که در یک هفته‌ی اخیر واکنش‌های بسیاری را برانگیخت انتشار تصاویر و گزارشی از گورخواب‌ها در روزنامه‌ی شهروند بود. این واکنش‌های گسترده در حالی بود که صحنه‌هایی دردناک‌تر از تصاویر این گزارش را بسیاری از مردم به شکل هر روزه مشاهده می‌کنند. برای دیدن این تصاویر که تلخ‌تر از تصاویر گورخواب‌هاست نیازی به حضور در مناطق دوردست کشور هم نیست، فقط کافی است اندکی به سمت جنوب و حاشیه‌ی کلان شهر تهران حرکت کرد تا شاهد تصاویری باشیم که ملایم‌ترین اش کارتن خوابی عده‌ای از مردم این کشور است.

با بررسی واکنش‌ها درباره‌ی ماجرای گورخواب‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که آن‌چه این تصاویر را تلخ‌تر می‌کند سیاست بازی‌های کودکانه‌ای است که عده‌ای تشنه‌ی قدرت به دنبال آن هستند و این افراد گورخواب هم بازیچه‌ای شده‌اند برای آنکه این جماعت به سیاست بازی‌هایشان بپردازند. افرادی که در گذشته دلسوزانی مانند میرحسین موسوی را به دلیل آنکه در مستند تبلیغاتی‌اش در انتخابات ۸۸ از معضل اعتیاد دلواپسانه سخن می‌گفت متهم به سیاه نمایی می‌کردند و بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر این کشور را به بهانه‌ی آن‌که در آثارشان به معضلات اجتماعی می‌پردازند متهم به نفوذی بودن می‌کنند و برخی از آن‌ها را دچار محدودیت‌های شدیدی کرده‌اند حال نگران معضلات اجتماعی شده‌اند.

این افراد با در دست داشتن تریبون‌های متعددی که از اموال عمومی بهره‌مند می‌شود این گونه وانمود می‌کنند که پدیده‌ی گورخوابی و سایر معضلات اجتماعی که به واقع تبدیل به مصائب بزرگی شده‌اند در همین دو سه سال اخیر ایجاد شده است و پیش‌تر آن خبری از چنین مواردی نبود. این جماعت که سیاست‌زدگی در رفتارشان موج می‌زند به جای آن‌که راه حلی برای آسیب‌های اجتماعی مطرح کنند هر مساله‌ای را بهانه‌ای می‌کنند برای نیش و کنایه زدن به رقبای سیاسی‌شان.

رفتار صداوسیما هم که بر خلاف آن‌که قرار است رسانه ملی باشد در اختیار یک اقلیت خاص است در مواجهه با این موضوع در نوع خودش بامزه است. صداوسیمایی‌ها ابتدا با نگاهی همدلانه درباره گورخواب ها گزارش‌هایی تهیه می‌کنند و پس از کمتر از ۲۴ ساعت با تغییر ۱۸۰ درجه‌ای استراتژی رسانه‌ای‌شان (!) در این موضوع را در گزارشی دیگر در همان بخش‌های خبری که آن گزارش همدلانه پخش شد درباره‌ی این موضوع سخن گفتند که بررسی این معضل اجتماعی در سطح رسانه‌ها و واکنش اهالی فرهنگی، رییس جمهور و سایر مسوولان دولتی کمک به پروژه‌ی سیاه‌نمایی علیه نظام بوده است و همین مانده بود که حتی گورخواب‌ها را هم ایادی استکبار جهانی معرفی کنند.

با بررسی واکنش‌هایی که به این موضوع و آسیب‌های دیگر اجتماعیِ مانند آن نشان داده می‌شود می‌توان به این نتیجه تلخ رسید که آن‌چه کمترین اهمیت را در بین آنان که در ظاهر دلواپس آسیب‌های اجتماعی شده‌اند دارد همین افراد درگیر این آسیب‌ها هستند و هر فرد و جریانی تنها می‌خواهد از این آب گل آلود ماهی بزرگتری برای خود صید کند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

1 thought on “هر کسی در حد خود شد بار گورستان نشین”

 1. مير من خوش ميروى كاندر سر و پا ميرمت !
  خوش خرامان شو كه پيش قد رعنا ميرمت
  _____________
  درود بر شما نويسنده عزيز كه ياد مير ما را در دلها زنده نگه ميداريد !
  همچنين تقبيح سياست بازان ناجوانمرد كه با بزرگ نشان دادن موضوع
  گورخوابى بدنبال مطامع و منافع پست خود هستند. درود بر شما
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *