اختلال اینترنت هنگ‌کنگ در پی فیلترینگ شدید پورنوگرافی در ایران

رادیو فردا مدعی شد: «سانسور سایت‌های پورنوگرافی در ایران منجر به ازکار افتادن مرورگرهای وب در کشورهای هم‌جوار و برخی دیگر کشورها شده است.

پنج‌شنبه گذشته، بیش از ۲۵۰ وب سایت، که بسیاری از آنها سایت‌های پورنوگرافی بودند، ناگهان از کار افتادند؛ مشکلی در کارساز (سرورهای) آنها وجود نداشت، اما این کاربران -از روسیه تا هنگ‌کنک- با صفحات خالی در آدرس‌های مورد نظرشان مواجه شدند.

به گزارش وب‌ سایت ورج، این اخلال توسط اداره مخابرات ایران ایجاد شده بود. ایران سابقه طولانی در سانسور سایت‌هایی دارد که آنها را مخالف «شئون اسلامی» می‌خواند، اما هفته گذشته، تنها این سایت‌ها نبودند که سانسور شدند، بلکه مکانیسم اصلی اینترنت بود که مورد حمله قرار گرفت.

مکانیسم اینترنت به این صورت است که وقتی کاربری آدرس یک سایت را در مرورگر خود وارد می‌کند، آی پی آن کامپیوتر به جستجوی آی پی، سرور آن سایت می‌رود. اتصال به آی پی مورد نظر از طریق یک سری رهیاب (روتر) صورت می‌گیرد. پروتکل‌های اینترنت به این طریق عمل می‌کنند که سریع‌ترین راه رسیدن به آی‌پی مورد نظر را بیابند. اما مخابرات ملی ایران برای هر کدام از این ۲۵۶ سایت، مسیرهای جعلی در اینترنت منتشر کرد. این مسیرهای ساختگی، کوتاه‌تر از مسیرهای واقعی بودند در نتیجه سرویس‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی که به جستجوی سریع‌ترین راه در اینترنت هستند، فریب می‌خوردند و به صفحات سفید می‌رسیدند. در نتیجه، مرورگرها تصور می‌کردند که این صفحات دیگر در اینترنت موجود نیستند.»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *