اصلاح طلبان پس از هاشمی به کجا می روند؟

«عبدالله جوانی»، مدیر مسوول روزنامه ی اصولگرای جوان در یادداشتی تلگرامی درباره ی پس از آیت الله هاشمی رفسنجانی که حاوی ادعاهایی تامل برانگیز است، نوشت:

اصلاح طلبان ناب از ۷۶ تا ۸۰ هاشمی را برای این تخریب کردند که او را یکی از عناصر حافظ نظام و پشت به پشت رهبری در جبهه انقلاب می دانستند. در تفسیر جمهوری خواهانه و دمکراسی خواهانه آنان هاشمي جایی نداشت. اکبر گنجی برای «زمینی» شدن او تخریب می کرد و حجاریان می گفت: هاشمی دوزار به دمکراسی اعتقاد ندارد.

اما بعداز فتنه هاشمی را «قابل استفاده» دانستند و معاشرت «تاکتیکی» با هاشمی را دنبال کردند. مشی و سیره او هم این بود که هرکس می آمد رد نمی کرد.

اما اکنون برخی خاتمی را جایگزین هاشمي می پسندند. برخی اضطرارا روحانی را مسکن می دانند.

جلائی پور با فوت هاشمي از عبارت «نگران نیستیم» استفاده کرد و چندی پیش آمادگی جهاد تحت رهبری آقا را اعلام کرد.

باورم و تحلیل من این است که اصلاح طلبان در مسیری که قرار گرفته اند به سوی «خود آقا» خواهند رفت.

آنان توان ایجاد تحول در دستگاه معرفتی خود را – که از ۱۳۶۸ شکل گرفت – ندارند اما «اقتضاگری» را خوب می فهمند. حجاریان استاد «اقتضا شناسی» است.

این جماعت از سه عنصر شرمندگی، غرور و اشتباه رنج می برند. اما معتقدم اگر به چهارچوبهای «چپ اسلامی» خود برگردند یک تار موی آقا را به همه مراجع درون جریانی و برون جریانی و برون کشوری نخواهند داد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

5 thoughts on “اصلاح طلبان پس از هاشمی به کجا می روند؟”

 1. انصافيون ! سپيده دمتان زرنگار و سلامتى تان پايدار !
  چيزكى ذيل سخنان گهربار جناب گنجى كه اسمش را به
  « جوانى » تغيير داده بوديد ، برايتان روانه كردم .
  0  0
 2. تحلیل کاملا غلطی است، اصلاح طلبان و میانه روها با درگذشت آقای هاشمی متفق القول پشت سر آقای خاتمی قرار می گیرند و این چیزی است که اصولگرایان و … به شدت از آن وحشت دارند و کابوس شب و روز آنهاست، به همین خاطر هم از درگذشت آقای هاشمی بسیار متاثرند و در شوک و بهت به سر می برند
  0  0
 3. هاشمی از اصلاح طلبان استفاده کرد و نه بالعکس ، اینهم از زیرکی هاشمی بود که برای کشور احساس خطر میکرد با آن هشت سال یکدست کذایی !
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *