دو بیانیه به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

بیانیه رئیس دفتر و روابط عمومی دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

بسم الله الرحمن الرحیم

“یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعِی إِلَى رَبِّکِ رَاضِیَةً مَرْضِیَّةً فَادْخُلِی فِی عِبَادِی وَادْخُلِی جَنَّتِی” (سوره مبارکه فجر آیات شریفه ۲۷ تا ۳۰)

آنچه که عصر روز یکشنبه (نوزده دی ماه) در بیمارستان شهدای تجریش و همان شب و فردا تا نیمه های شب از حضور معنادار گروه گروه مردم فهیم و وقت شناس ایران عزیز، از شیعه و سنی و حتی پیروان اقلیت های دینی برای وداع با پیکر شادروان آیت الله هاشمی رفسنجانی، آن هم در حسینیه جماران اتفاق افتاد، حکایت از محبوبیت آن اسوه ی صبر و مروج اسلام ناب محمدی داشت که از نخستین ساعات صبح امروز در خیابان های تهران به اوج بی نظیر خود رسید و میلیون ها زن و مرد عزادار، خطیب جمعه را بر دست های خویش از دانشگاه تهران تا بارگاه ملکوتی امام راحل بردند که یک بار دیگر آن ندای ماندگار را در تاریخ و جغرافیای ایران و جهان زمزمه کنند که «هاشمی زنده است تا نهضت زنده است»

به عنوان رئیس دفتر و روابط عمومی دفتر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام که با ادبیات گفتاری و نوشتاری آیت الله هاشمی رفسنجانی آشناییم، با اطمینان می گوییم که آنچه امروز در گام های استوار ، اما محزون رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و همه مسئولین نظام و به ویژه مردم عزیزی که از سراسر ایران، برای وداع با مبارز نستوه، عضو شورای انقلاب ، فرمانده ۸ سال دفاع مقدس ، رئیس مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، ریاست مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، اتفاق افتاد، تعبیری روشن از همدلی و مهربانی بود که آیت الله هاشمی رفسنجانی براساس فرهنگ اعتدالی قرآن در سیاست داخلی و خارجی منادی آن بودند.

اگر چه تهران و همه ایران، امروز با آه و اشک، آیت الله هاشمی رفسنجانی را تا آرامش ابدی در بارگاه ملکوتی پیر و مراد خویش و در کنار شهدای عزیز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در بهشت زهرا ، بدرقه کرد، اما ۸۲ سال عمر با برکت و خدمت به خدا و خلق و بیش از ۳۰ سال مبارزه و تحمل زندان ها و شکنجه ها و حدود ۴۰ سال مسئولیت پذیری ، در کنار آثار ارزشمند به خصوص فرهنگ قرآن و تفسیر راهنما و تعابیری که از حضرت امام راحل و حضرت آیت الله خامنه ای درباره ایشان است ، نامشان را بر تارگ تاریخ ایران ، مکتب اهل بیت (ع) و اسلام عزیز برای همیشه جاودان کرده است.

با تسلیت مجدد این مصیبت به حضرت حجت (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام، آزادی خواهان، صلح جویان، مسلمانان و شیعیان جهان، مردم عزیز ایران، حوزه های علمیه، دانشگاهیان، ایثارگران و خانواده های معظم شهدا، به ویژه خاندان و خانواده هاشمی رفسنجانی، وظیفه انسانی، اسلامی و اداری خویش می‌ دانیم که از همگان تشکر و قدردانی نماییم و امیدواریم شاهد همدلی دینی و همکاری و همراهی ملی مردم برای سربلندی دین مبین اسلام و نظام اسلامی و پیشرفت و توسعه کشور عزیزمان ایران باشیم که از آرزوهای همیشگی آن عزیز سفر کرده بود.

اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام


بیانیه مجمع روحانيون مبارز كاشان

بسم الله الرحمن الرحیم

ارتحال عالم ربانی مجاهد و مبارز نستوه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (رضوان الله علیه) قلب ملت ایران را داغدار و همه علاقه مندان به اسلام و انقلاب اسلامی را در بهت و ماتم فرو برد.

در تاریخ ملت های مظلوم و ستمدیده همواره شخصیت‌های نادری وجود داشتند که نماد و نمونه مقاومت و پذیرش هزینه های سنگین مبارزه و استقامت بوده اند. در یکصد سال اخیر مبارزات ملت ایران مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور دائمی خود توانست خود را در شمار شخصیت های اول سیاسی جهان قرار دهد.

او به معنای واقعی کلمه یک عالم دینی زمان شناس و بی شک از ارکان انقلاب و پناه محکم شخصیت‌های مبارز در دوران مبارزه با نظام استبدادی و استوانه بسیار کم نظیر در نظام جمهوری اسلامی بود . زندگی او که خود گنجینه تاریخ انقلاب و مبارزه بوده نشان دهنده ی دغدغه‌های دینی و تلاش در روشنگری برای تحقق آرمان‌های اصیل دینی و انسانی است.

تفسیر ۲۰ جلدی قرآن او که بیشتر آن در زندان های مخوف پهلوی نوشته شده و نیز کتاب امیرکبیر و مسئله فلسطین حاکی از اندیشه دینی و مبارزه بر اساس این اندیشه می باشد. در سال‌های سخت پس از انقلاب، به ویژه سالیان دفاع مقدس و نیز دوران بازسازی تنها شخصیتی بود که قدرت تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی او در حل و مهار بحران، حرف اول را می‌زند.

رحلت این شخصیت بزرگ را به خاندان ایشان ، همسر مکرمه، فرزندان، شخصیت ها، علما و مجاهدان و مبارزان و همه علاقه مندان به او تسلیت میگوییم.

مجمع روحانیون مبارز کاشان
٢١ ديماه ٩٥

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/PiTex
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن