تخمینی دیگر از جمعیت تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی: یک میلیون و ۳۰۰

به گزارش انصاف نیوز، در حالی که معاون پارلمانی ریاست جمهوری به نقل از استانداری گفته جمعیت دیروز تشییع کنندگان پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی حدود دو و نیم میلیون نفر بوده است، «سعید شریعتی»، فعال سیاسی در یادداشتی در فیسبوک درباره ی تخمینی دیگر که جمعیت را حدود ۳۳۰ هزار نفر محاسبه کرده بود [لینک] نوشت:

از دیروز عصر تخمین تعداد شرکت کنندگان در مراسم تشییع آقای هاشمی یکی از موضوعات مورد بحث رسانه ها بوده است. برخی با استفاده از محاسبات جیومتیکال (هندسی) آمده‌اند طول و عرض مسیر را ضرب در هم کرده‌ و مساحت تقریبی مسیر را به دست آورده‌آند و آن را در تراکم مثلا ۴ نفر در متر مربع ضرب کرده‌ و به اعدادی نظیر ۳۳۰ هزار نفر رسیده‌‌اند. [لینک]

بعضی‌ها هم به روش اگمتیکال (شخمی تخیلی) همینطوری گفتن ۳ و نیم میلیون نفر.

به نظر من هر دو روش جیومتیکال و اگمتیکال برای محاسبه سیل جمعیت غلط است. روش درست در این نوع محاسبات استفاده از روش حجم جریان سیالات است. که مساوی است با دبی ضربدر زمان.

در نمونه دیروز باید فرض کرد مثلا از مقطع چهار‌راه ولی‌عصر انقلاب (کمرکش مسیر) با توجه به تراکم و بهم فشردگی جمعیت چند نفر در ثانیه عبور می کرده‌اند و در چه مدت زمان.

من با توجه به مشاهدات خودم در حدود ۳ ساعت (۱۰ و نیم تا یک و نیم بعد از ظهر) که در طول مسیر بودم و عمده آن هم در همان چهار‌راه ولی‌عصر مستقر بودم برآورد می کنم که از خط حدود ۳۰ متری تقاطع چهارراه در هر ثانیه (میانگین) ۱۲۰ نفر عبور می کردند.

این دِبی را در ۳ ساعت معادل ۱۰۸۰۰ ثانیه اگر ضرب کنیم تخمین جمعیت حدود یک میلیون و سیصدهزار نفر بوده است. حالا کم و زیادش را انشالله به بزرگی خودتان ببخشید.

توضیح انصاف نیوز:

«فارغ از محاسبات هندسی و آماری کاملا واضح بود که تراکم جمعیت دو تا سه برابر راهپیمایی های معمول نظیر روز قدس یا ۲۲ بهمن است. هر طیفی می تواند صادقانه با محاسبه خود و در نظر گرفتن این تراکم عدد دلخواهش را اعلام کند.»

جمعیت مراسم تشییع هاشمی رفسنجانی چقدر بود؟

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

6 thoughts on “تخمینی دیگر از جمعیت تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی: یک میلیون و ۳۰۰”

 1. مهم تعدادنیست مهم این است که هیچکدام دستوری و بخشنامه ای و از ترس حراست اداره و نمره انظباط مدرسه نیامدند. برای حضورشان هم حق حضور نمیخواستند.مثل مواردی که میدانید.
  0  0
  1. مترو که رایگان بوده، تعطیل رسمی هم که بوده، تشییع رو یه روز هم عقب انداخت که هر کی میخواد از شهرستان هم بیاد
   تنقلات هم که پخش میکردند
   دیگه مشکلتون چی بوده؟
   0   0
 2. جناب شريعتى ! تخمين جمعيت تشييع كننده پيكر آيه الله نه تنها ديگر مفيد فايده نيست بلكه ملال آور هم هست ! چرا براى محاسبه واقعى تعداد دوستداران آيه الله به آمار راى دهندگان به ايشان در آخرين مجلس خبرگان مراجعه نمى كنيد ؟! دو مليون و سيصد و هشتاد و ….. !
  0  0
 3. “«سعید شریعتی»، فعال سیاسی در یادداشتی در فیسبوک درباره ی تخمینی دیگر که جمعیت را حدود ۳۳۰ هزار نفر محاسبه کرده بود [لینک] نوشت:”
  و در آخر آمده:” این دِبی را در ۳ ساعت معادل ۱۰۸۰۰ ثانیه اگر ضرب کنیم تخمین جمعیت حدود یک میلیون و سیصدهزار نفر بوده است”
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  0  0
 4. چه مسخره
  بنظرم بهترین روش محاسبه نظر سنجی های صدا و سیما هست.مطمعا باشید اگر صدا و سیما می دانست که جمعیت کمی قرار است شرکت کند هرگز تلاش نمی کرد هاشمی را خودی جلوه دهد و خط تخریب را ادامه می داد.
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *