«وقتی فساد را نشانه بگیری باید هزینه داد»

رحمت الله حافظی، عضو اصولگرای شورای شهر که از چند ماه پیش مواضعی همسو با اصلاح طلبان این شورا درباره ی فساد و املاک نجومی داشته است، نسبت به انتشار گزارشی در خبرگزاری اصولگرای فارس واکنشی تند نشان داد.

به گزارش انصاف نیوز، آقای حافظی درباره ی گزارش آن خبرگزاری با عنوان «رد پای حافظی در پرونده سهام‌ هزار میلیاردی پالایشگاه»، در اینستاگرام خود نوشت:

«وقتی فساد را نشانه بگیری باید هزینه تخریب ها به استناد داده های کذب را داد. تا ساعاتی دیگر جوابیه لازم منتشر خواهد شد. همچنین حق پیگیری از طریق مراجع قضایی محفوظ است».

گزارش فارس چه بود؟

خبرگزاری فارس بامداد امروز در گزارشی با تیتر «فارس از تضییع بیت‌المال گزارش می‌دهد / رد پای حافظی در پرونده سهام‌ هزار میلیاردی پالایشگاه/ بلاتکلیفی سرنوشت سهام نفتی وزارت بهداشت»، نوشت:

رحمت‌اله حافظی عضو کنونی شورای شهر و معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت دولت نهم با حکم وزیر بهداشت وقت مسئول فروش سهام پالایشگاه اصفهان می‌شود تا ظرف یک هفته معادل ریالی آن را به وزارت بهداشت باز گرداند، اما این سهام فروخته نشد و مشخص نیست اصل و سودش در چه مسیری هزینه شده است.

چند وقتی است که موضوع پالایشگاه داری وزارت بهداشت به تیتر نخست رسانه‌‌ها تبدیل شده است؛ وزارت بهداشت سالهاست که ۱۵ درصد از سهام پالایشگاه نفت اصفهان را برای پرداخت مطالبات کارکنانش در اختیار دارد اما تا به امروز حتی یک سهم از آن فروخته نشده و حتی معلوم نیست سود حاصل از پالایشگاه داری وزارت بهداشت کجا هزینه شده است.

اما ریشه این موضوع کجاست؟ در سال ۸۷ و با توجه به کسری اعتبارات دستگاه‌های تابعه وزارت بهداشت، باقری لنکرانی وزیر وقت طی نامه شماره ۴۷۰۲۰ مورخ  ۱۳۸۷٫۲٫۱۵ که برای محمود احمدی‌نژاد ریاست جمهوری وقت ارسال می‌کند.

اعلام کسری بودجه در وزارت بهداشت

در این نامه کسری بودجه سال ۱۳۸۷ شامل هزینه پرسنلی در بخش بهداشت و درمان مبلغ ۴٫۶۷۰ میلیارد ریال و در بخش هزینه آموزش پزشکی مبلغ ۷۷۰ میلیارد ریال اعلام می‌شود و  دولت در اجرای ماده ۱۶ قانون برنامه سوم تنفیذی در ماده ۹ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، خواستار واگذاری معادل ریالی این کسری اعتبارات به صورت سهام به وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها و مؤسسات تابعه می‌شود تا بتوانند در اسرع وقت از محل بازیافت ناشی از واگذاری سهام، از بحران مالی فعلی خارج شده و به وظایف خطیر خود در عرصه بهداشت و درمان بپردازد.

واگذاری سهام پالایشگاه اصفهان به وزارت بهداشت

در این راستا صورت جلسه کمیته واگذاری سهام در تاریخ ۱۳۸۷٫۵٫۱۳ مابین حسین صمصامی سرپرست وزارت امور اقتصادی و کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت وقت و همچنین امیرمنصور برقعی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهور وقت در خصوص واگذاری حداکثر ۱۵ درصد از سهام پالایشگاه نفت اصفهان به نرخ تابلوی بورس در روز ۱۳۸۷٫۴٫۱۶ به عنوان قیمت توافقی به امضا رسید.

بر اساس قرارداد مذکور تعداد ۶۲۴٫۳۳۸٫۷۱۵ سهم معادل ۱۵ درصد از سهام پالایشگاه نفت اصفهان بابت رد دیون (تعهدات) به انتقال‌گیرنده (شرکت تعاونی مسکن به نمایندگی از طرف وزارت بهداشت) واگذار شد تا انتقال گیرنده نسبت به پرداخت مطالبات مشمولین موضوع مصوبه‌ها اقدام کند.

حافظی مسئول فروش سهام پالایشگاه

هم زمان با انعقاد این قرارداد باقری لنکرانی وزیر اسبق بهداشت طی حکم ۲۶۳۳۲۴ مورخ ۱۳۸۷٫۰۷٫۲۱ رحمت‌الله حّافظی را به عنوان نماینده تام‌الاختیار خود در شرکت تعاونی مسکن منصوب می‌کند تا تمامی مراحل دریافت، فروش و توزیع وجوه حاصله مابین دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت زیر نظر حافظی صورت گیرد.

بر این اساس در تاریخ ۱۳۸۷٫۰۹٫۱۳تعداد ۶۲۴ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۷۱۵ سهم از پالایشگاه نفت اصفهان با قیمت هر سهم ۶٫۲۵۵ ریال جمعاً به مبلغ ۳ میلیارد و ۹۰۵ هزار ریال توسط شرکت کارگزاری بانک ملت به شرکت تعاونی مسکن کارکنان ستاد مرکزی وزارت بهداشت منتقل می‌شود.

«رحمت‌اله حافظی نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت وقت می‌شود تا ظرف یک هفته سهام را فروخته و مطالبات کارکنان این وزارتخانه را پرداخت و از وضعیت بحرانی خارج کند، اما به دلایلی که مشخص نیست از این کار امتناع می‌کند و دیون فوق باقی می‌ماند. همچنین باید دید سود حاصله از گردش مالی اصل و سود این سهام چقدر است و بر اساس کدام قانون و نظارت در کجا هزینه شده است.»

«طی قرار داد دیگری رحمت‌اله حافظی نماینده وزارت بهداشت و محمود محمدی به عنوان نماینده شرکت تعاونی معرفی می‌شود که مسئولیت تعیین تکلیف این سهام‌ها و انتقال سریع معادل ریالی آن به وزارت بهداشت را برعهده دارند.  البته شایعاتی درباره ارتباط نزدیک حافظی و محمدی نیز به گوش می‌رسد.»

اما مسئله عجیب انتقال سهام مذکور به تعاونی مسکن کارکنان که متعلق به ۹۶ نفر از اعضا است و شرکت خصوصی محسوب می‌شود این است که ظاهراً این واگذاری نیز بدون اخذ تضمین کافی و یا تعهدات قانونی لازم صورت گرفته است. 

اما نکته حائز اهمیت دیگر، آنطور که در نامه‌های وزیر اسبق بهداشت به رئیس جمهور اشاره شده است درخواست معادل ریالی کسر بودجه به صورت سهام به منظور جبران کسری هزینه پرسنلی و آموزشی بوده است تا با بازیافت ریالی این سهام مشکلات بودجه در سال ۸۷ مرتفع شود. همچنین طبق ماده ۴۴ قرارداد تصریح شده تا انتقال گیرنده نسبت به پرداخت مطالبات مشمولین موضوع مصوبه‌های هیأت وزیران براساس فهرست تأیید شده از طرف معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور اقدام کند.

برخلاف تصمیمات فوق شرکت تعاونی مسکن که سهام امانی وزارت بهداشت را در اختیار داشته است از فروش و انتقال کامل وجه سهام مذکور به دستگاه‌های تابعه وزارت بهداشت در خلال سال‌های ۸۷ لغایت ۹۵ خودداری کرده؛ و همچنین آنطور که گفته می‌شود حتی در چنین شرایطی سودهای حاصل از مالکیت سهام مذکور نیز به واحدهای تابعه وزارت بهداشت پرداخت نشده است.

البته شنیده می‌شود حتی دفاتر قانونی شرکت تعاونی مسکن شامل دفتر روزنامه و کل برای سال‌های ۸۷ لغایت ۹۰ تهیه نشده و یا به صورت کامل و مطابق با آیین‌نامه تحریر دفاتر قانون مالیات‌های مستقیم به ثبت نرسیده و شرکت برای سال‌های مذکور اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارسال نکرده است.

همچنین گفته می‌شود با وجود گردش حساب‌های گسترده از خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری حاصل از سهام امانی شرکت پالایشگاه نفت اصفهان، حسابرسی حساب‌های تعاونی مسکن در خلال سال‌های ۸۰ لغایت ۹۰ با تاخیر بسیار طولانی در سال ۹۲ صورت گرفته است.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه شرکت تعاونی مسکن کارکنان ستاد مرکزی وزارت بهداشت در سال ۷۳ با تعداد ۷۲ نفر عضو و با سرمایه یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان تشکیل شده است و تا تاریخ ۱۳۸۷٫۲٫۲۸ که نزدیک به تاریخ انتقال سهام پالایشگاه نفت اصفهان است، فعالیت خاصی نداشته است.

اما مهمتر از همه و نقطه تاریک این پرونده مربوط به ناظر سهام پالایشگاه نفت اصفهان است که ابتدا کارگزاری بانک ملت بوده که پس از انتقال سهام امانی به شرکت تعاونی مسکن ناظر سهام به کارگزاری «آ» وابسته به یکی از مجموعه‌های بزرگ گردشگردی وابسته به مدیران ارشد دولتی، انتقال یافته که ظاهرا این کارگزاری در سال ۸۴ فعالیت خود را آغاز و تا زمان انتخاب آن از سوی شرکت تعاونی مسکن وزارت بهداشت سابقه چندانی نداشته است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. محصول مشترک !
  هوم ! حالا فهمیدم اصرار اوس محموت در واگذارى « امور پالایشگاهى » به پایدارى چى ها همچین بى حکمت هم نبوده در دولت نهم !
  انگار یه دوره تخصصى / مدیریت امور پالایشگاهى / اجبارى بوده تا اعضاء پایدارى دسته جمعى بگذرونند ! نوعى تجربه و « محصول » مشترک ! عاش سعیداً و ….
  حالا ما رو باش ! تا چشممون به کلمه فروش پالایشگاه افتاد گفتیم امکان نداره بابا ! شاید انصاف نیوز دچار بى بصیرتى فصلى شده ! چطور میشه پالایشگاه رو فروخت ؟! اونهم ظرف یکهفته ! بعدش حدس زدیم شاید فارس هک شده خداى ناکرده ! چون تا الان سابقه نداشته این جماعت عیوب محموت / اصطلاحاً / یا همرزمان پشت جبهه شو برملا کرده باشه ! هرچند ظاهر گزارش علیه حافظیه اما متن داد میزنه چنین شاهکار بى نظیرى فقط میتونه محصول همزیستى مهرورزى و پاکدستى باشه !
  وانگهى حافظى زمانى میتونست دست درازى یا خیانت در امانت کرده باشه که سهام رو واگذار کرده باشه نه که … حالا میگم احتیاط شرط عقله انصاف عزیز ! اگر وجداناً مطمئن شدید « فروش پالایشگاه » حقیقت داره ثانیه اى هم معطل نکنید، فوراً چند تا از خبرنگارهاى زبل و زبده رو به محل اعزام کنید با بودجه کافى البته تا از همه مشاور املاکى هاى اطراف « نهاد » حتى همسایه ها پرس و جو کنند نکنه یه وقت این شیر پاک خورده پیش خودش اجتهاد کرده که یه آپارتمان دویست مترى هم از سر رئیس جمهور بعدى زیاده ! نکنه یهو تا دست بجنبونید یه نفر با حکم تخلیه بره سروقت روحانى ؟! حالا بیا و درستش کن ! اونوقت تا عمر داریم مى سوزیم !

 2. بگذریم ازاینکه هلوی مموتی نژاد چه کار کرده ویا اینکه حافظی وامثالهم سهام راچکارکرده یاکاری نکرده باشند به عمق فاجعه توجه بفرماییدوزارت بهداشت وسهام !!!!!!!! نیروی … نفت فروشی !!!!! سازمان تأمین اجتماعی مرتضوی !!!!!!شهرداری بیمارستان !!!!! معاون اول بیمه ووووووو!!!!!!رییس جمهور. دانشگاه خصوصی !!!!!! مه افرید!!!! خاوری!!!!بابک زنجانی!!!!١٠٠ملیارد گم شده !!!!دکل!!!!فساد!!!! رشوه !!!!! روزی پیرمردی در قطار همسفرچند جوان میشودجوانهامحض تفریح ازپیرمردطلب چای کرده وبه اصرارپیرمردراوادار به اینکارمیکنندپیردنیادیده به اجبارازرستوران چای تهیه وبه کوپه برمیگردد که متوجه میشود جوانان درکفشهایش خرابکاری کرده اند منتظر میشود جوانان چای رانوش جان کنند پس ازان میگویدعجب روزگاری شده جوانهابه کفش پیرها وپیرها به چای جوانها ،،،،،. حال حکایت دولت مهرورز ماست

 3. آفرین . هیچ بعید نیست اوس محمود زمیناى ریاست جمهورى را تاخت زده باشه !
  ناقلا زمین بازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا