امکان تاسیس سازمان ملل متحد دوم

نخست وزیر ترکیه تاکید کرد: میدان‌های ترکیه «التحریر» دوم نمی‌شود بلکه این میدان‌ها «رابعه العدویه» محل تجمع اسلام‌گراهای مصری می‌شود.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که به استان ترابوزان این کشور در نزدیکی دریای سیاه سفر کرده در سخنرانی خطاب به دو هزار تن از حامیان حزب حاکم ترکیه در فرودگاه این شهر اظهار داشت که در ترکیه میدان التحریری وجود نخواهد داشت.

اشاره وی به اعتراضات میدان تقسیم در ترکیه بود که آن را تلاشی برای سرنگون کردن دولت دانسته بود. میلیو‌ن‌ها معترض مخالف محمد مرسی روز ۳۰ ژوئن در میدان التحریر مصر تجمع کرده و خواهان استعفای وی شده بودند و این مساله منجر به مداخله ارتش در سوم ژوئیه علیه مرسی شد.

وی تاکید کرد: آنچه که در مصر اتفاق می‌افتد پروژه کسانی است که نمی‌خواهند شاهد یک ترکیه قدرتمند باشند. همانطور که پروژه آنها در اعتراضات پارک گزی شکست خورد این مداخله ارتش در مصر نیز نتیجه عکس خواهد داد.

از سوی دیگر نخست وزیر ترکیه از انفعال شورای امنیت سازمان ملل در مواجهه با بحران انسانی در مصر و به طور خاص در سوریه انتقاد کرد.

نخست وزیر ترکیه پیشنهاد داد که استعفای دست جمعی اعضای سازمان ملل راه را برای اصلاح این سازمان هموار خواهد ساخت.

اردوغان تاکید کرد که در هر روز بسیاری از انسان‌ها در همه بخش‌های سوریه کشته می‌شوند و دیگر سکوت در قبال این جرایم غیر بشری غیرممکن است.

اردوغان به تصاویر منتشر شده از قربانیان حملات ادعایی با سلاح‌های شیمیایی در حومه دمشق اشاره کرد و گفت: این مرد که وی را اسد می‌نامند خشونت‌های انجام شده توسط پدرش را سه برابر وحتی چهار برابر کرده است. تحولات سوریه دیگر از درک انسان فراتر رفته است.

اردوغان همچنین از شورای امنیت سازمان ملل به دلیل شکست در اتخاذ یک تصمیم موثر درباره حمله شیمیایی روز چهارشنبه انتقاد کرد.

اردوغان گفت: شورای امنیت سازمان ملل به دنبال چندین هشدار به درخواست انگلیس نشست برگزار کرد. این نشست نتوانست یک بیانیه حائز اهمیت منتشر کند همین مساله در خصوص کودتا در مصر نیز اتفاق افتاد. شورای امنیت سازمان ملل پس از آنکه چند کشور بازیگر بر آنها فشار وارد کردند نشستی را درباره مصر برگزار کرد. اما این نشست حتی یک بیانیه در محکومیت مصر صادر نکرد. شورای امنیت سازمان ملل قطعا نیازمند اصلاحات است.

وی افزود: من کمپینی را به منظور تلاش برای تغییر در شورای امنیت سازمان ملل آغاز کردم و بارها این مساله را ذکر کرده‌ام. روز چهارشنبه با بسیاری از رهبران کشورهای جهان تماس برقرار کرده تا در خصوص اصلاحات احتمالی در شورای امنیت با آنها گفت‌وگو کنم. هیچ یک از رهبرانی که ما با آنها تماس برقرار کردیم به اصلاح احتمالی شورای امنیت سازمان ملل پاسخ منفی ندادند. آنها با پیشنهاد ما موافق بودند. سازمان ملل ۱۹۶ عضودارد و اکثریت آنها باید مخالفت خود با شورای امنیت را ابراز کنند. این کشورها حتی می‌توانند پا را فراتر گذاشته و از این سازمان استعفا دهند. این مساله شورای امنیت سازمان ملل را مجبور به اصلاح خود خواهد کرد.

وی تاکید کرد: حتی اعضای سازمان ملل می‌توانند اقدام به تشکیل سازمان مللی متعلق به خود کنند. اگر ما واقعا فکر می‌کنیم که جهان بزرگتر از پنج عضو دائم شورای امنیت است بنابراین دیگر کشورها باید نزد یکدیگر آمده تا سازمان ملل خود را تشکیل دهند. چنین اقدامی این سازمان را مجبور به اصلاح خود خواهد کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن