فرمان ترامپ: کناره گیری آمریکا از «ترانس پاسیفیک»

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی فرمان خروج کشورش از توافق تجاری ترانس پاسیفیک (تی پی پی) را صادر کرد.

یه گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، در حقیقت ترامپ با تأیید کناره گیری آمریکا از توافق همکاری تجاری میان 12 کشور به یکی از وعده های مبارزات انتخاباتی خود جامه عمل پوشاند.

ترانس پاسیفیک سال 2016 از سوی دولت وقت آمریکا به امضا رسید اما به مرحله اجرا در نیامد. این پیمان اصلی ترین ستون اقتصادی سیاست چرخش به سوی پاسیفیکِ «باراک اوباما» رئیس جمهوری قبلی آمریکا، برای مواجهه با قدرت یابی چین در منطقه راهبردی آسیا- پاسیفیک است.

در عین حال، چین نیز روز پنجشنبه گذشته از توانایی پکن- واشنگتن به حل هرگونه معضل تجاری از طریق مذاکره خبر داد؛ حال آنکه نشریه های دولتی چین همچنان تهدید کردند که اگر ترامپ به دنبال جنگ افروزی تجاری باشد، مشاغل آمریکا از آسیب در امان نخواهند بود.

پا پس کشیدن ترامپ از پیمان ترانس- پاسیفیک قطعاً ژاپن و دیگر کشورهای ذینفع در این معاهده تجاری را به واکنش تند و انتقاد جویانه وا خواهد داشت.

ترامپ همچنیتن فرمان توقف استخدام نیروی کار فدرال و معافیت از سربازی را صادر کرد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین دستور اعمال محدودیت برای شرکنهایی که در خارج کشور فعالیت دارند و از محل مالیات پرداختی توسط آمریکایی ها برای انجام سقط جنین تغذیه می شوند را صادر کرد.

رؤسای جمهوری محافظه کار آمریکا معمولاً بلافاصله پس از روی کار آمدنشان این محدودیت ها را اعمال می کنند و رؤسای جمهوری دمکرات آن تحریم ها را معمولاً بر می دارند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا