موضع دو مرجع تقلید علیه فضای مجازی در یک روز

روز دوشنبه نظرات دو مرجع تقلید درباره ی فضای مجازی و حتی به ضورت مشخص درباره ی تلگرام و اینستاگرام در خبرگزاری ها منتشر شده است که عینا با همان تیتر در پی می آید:

بارها به وزیر ارتباطات درباره فضای مجازی تذکر داده‌ام
آیت‌الله سبحانی: حاضرم برای بیان مشکلات فضای مجازی به صحن علنی مجلس بیایم‌

مرجع تقلید شیعیان با تأکید به تذکر به وزیر ارتباطات درباره مشکل فضای مجازی، گفت: بارها در این رابطه تذکراتی داده‌ام ولی متأسفانه خبری از عملکرد آن‌ها در این فضا مشاهده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی عصر امروز در دیدار با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به تربیت اظهار داشت: تربیت باید از سنین ابتدایی آغاز و در دوران‌های نوجوانی و جوانی ادامه داشته باشد تا نسل‌ها بتوانند در مقابل تهاجم‌های فرهنگی ایستادگی کنند.

وی بابیان اینکه مربیان تربیتی رسالت سنگینی بر عهده دارند، افزود: محیط تأثیرگذاری زیادی در تربیت فرزندان برای پرورش استعدادهای بالقوه دارد، لذا باید فرزندان از محیط‌های غیرسالم دور کرد.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اهمیت شناخت مطلوب مربیان نسبت به دانش‌آموزان ابراز کرد: در این حوزه ارتباط بین دانش‌آموز و مربیان دینی احساس شده و باید آموزش‌وپرورش به موضوع مهم تربیت توجه ویژه داشته باشد.

وی ادامه داد: برای اینکه آموزه‌های دینی در مدارس و مراکز آموزشی اجرایی شود نیاز به حضور افراد مؤمن در بدنه آموزش‌وپرورش است و در صورت نبود این افراد برنامه‌هایی که در حوزه تربیت مطرح می‌شود به نتیجه نخواهد رسید.

استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: اساتید غیرمعتقد افکار دانش‌آموزان را به سمت فساد و افراد معتقد به سمت پرورش افکار خواهد کشاند و به همین علت آموزش‌وپرورش باید برای تربیت اساتید معتقد و معنوی برنامه مشخصی داشته باشد.

وی با اشاره به عدم احاطه سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو در موضوعات داخلی کشورها عنوان کرد: این‌گونه نهادها نمی‌توانند در عرصه‌های مختلف داخلی به علت مخالفت با آرمان‌های انقلاب اسلامی اظهارنظر کنند و بیشتر هدف این نهادها هدف‌گیری افکار و عقاید مردم است.

آیت‌الله سبحانی مطرح کرد: فضاهای مجازی به‌عنوان یکی از ابزارهای دشمنان در تخریب افکار و عقاید مدرم به‌حساب می‌آید و با آن که این فضا دارای آسیب‌های زیادی بوده و برای جامعه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی با تأکید به تذکر به وزیر ارتباطات درباره مشکل فضای مجازی اظهار داشت: بارها در این ارتباط تذکراتی داده‌ام ولی متأسفانه خبری از عملکرد آن‌ها در این فضا مشاهده نمی‌شود، البته این به معنی دور شدن از ابزارهای نوین نیست بلکه باید از فعالیت‌های شبکه‌های غیرمجاز و نادرست جلوگیری شود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: فضای مجازی تلاش مبلغان را بی‌اثر می‌کند و نمایندگان باید در این زمینه ورود پیدا کنند تا از ترویج آسیب‌های فضای مجازی جلوگیری شود و حتی بنده حاضرم در صحن علنی مجلس حضور پیداکرده و دغدغه‌های این حوزه را مطرح کنم.


آیت‌الله مکارم شیرازی:
دسترسی به اینستاگرام و تلگرام سخت شود

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: فیلتر کردن مشکل را حل نمی‌کند، بلکه راه‌حل، تقویت شبکه ملی است تا هم احتیاج مردم رفع شده و هم دسترسی به فضاهایی مانند اینستاگرام و تلگرام سخت شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که روز دوشنبه (۱۱ بهمن ماه) به قم سفر کرده‌اند، اظهار داشت: کمیسیون آموزش، کمیسیونی بنیادی است؛ زیرا شخصیت فرزندان این کشور از مدارس و دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و کمیسیون شما بر این موضوعات نظارت دارند و می‌توانند اثر مهمی داشته باشند، زیرا سایر نهادها را می‌توانید تحت نظر داشته باشید.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران دو رکن جمهوریت و اسلامیت دارد که اگر هر کدام از این دو نباشد، نظام ما زمین می‌خورد. اسلامیتِ نظام باید از مدارس و دانشگاه‌ها شروع شود و اگر کم و کاستی در این مراکز باشد، اسلامیت متزلزل خواهد شد و به مشکل برمی‌خوریم. یک رکن از دو رکن نظام را شما می‌توانید تقویت کنید.

وی افزود: در زمانی زندگی می‌کنیم که ابزار فساد نسبت به هر زمان دیگری بیشتر است و هیچ زمانی نبوده که امکان گناه تا این حد به آسانی و فراوانی در اختیار کوچک و بزرگ باشد و با توجه به شرایط، همه وظایف سنگین داریم.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه همه بر اهمیت این موضوعات واقف هستیم ولی از باب تأکید تکرار می‌کنم، گفت: باید درک کنیم در چه زمانی و در چه شرایطی قرار داریم و دشمن معتقد است اگر بخش فرهنگی تخریب شود، کل نظام تخریب می‌شود و دشمنان بر این موضوع تأکید دارند؛ یکی از ابزارهای آنها فضای مجازی است که غوغا می‌کند و آنطور که به من اطلاع دادند، تا ۹۵ درصد از این فضا دارای مفاسد است؛ البته موضوعات خوبی را هم شامل می‌شود اما نشر فسادش بسیار بیشتر است و این موضوع در راستای زدودن اسلامیت نظام است و برای رفع این مشکل باید در کمیسیون خود فکر کنید و توجه داشته باشید که اکثریت مشتری این فضا، جوانان هستند.

وی با بیان اینکه راه حلی فکر شده و اگر کمیسیون شما هم روی آن کار کند می‌توان این راه را پیش برد تا مشکلات حل شود، افزود: فیلتر مشکل را حل نمی‌کند، بلکه راه‌حل این مشکل تقویت شبکه ملی است. احتیاجات مردم را باید در این شبکه حل کرد، همچنین باید دسترسی به این شبکه ملی راحت و دسترسی به فضاهایی مانند اینستاگرام و تلگرام سخت شود که البته می‌توان برای رسیدن به این هدف پهنای باند را برای شبکه ملی بیشتر کنیم و از فضاهای مجازی که در مقابل این شبکه ملی هستند پهنای باند را کاهش دهیم. باید توجه داشت که شبکه ملی باید جوابگوی نیازهای مردم باشد تا مردم به تلگرام و اینستاگرام نروند.

وی افزود: این یک عزم جدی می‌خواهد که هنوز در قسمت‌های بالا این عزم جدی را نمی‌بینیم. شورای رسیدگی به فضای مجازی داریم، اما دلسوزی نمی‌کند. نمی‌دانم چه عاملی دارد ولی این موضوع باید در متن کار کمیسیون باشد تا در آینده شاهد حل این مشکل باشیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: آن طور که اطلاع دادند فضای مجازی در موضوع انتخابات نیز می‌تواند موثر باشد و با این شرایط فضای مجازی سر از مسائل سیاسی و اقتصادی نیز در می‌آورد. اگر کسی بر روی این مشکلات شک دارد، می‌تواند تحقیق کند.

وی افزود: اکثر طلاق‌هایی که واقع می‌شود مربوط به زوج‌های جوان است که ریشه در ارتباطات نادرست ناشی از فضای مجازی دارد و بعد هم جشن طلاق می‌گیرند، وای به حال ملتی که برای طلاق جشن می‌گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: تولید بدبینی، اشاعه فحشا، تهمت‌ها، دروغ‌ها و توهین به مقدسات در فضای مجازی انجام می‌شود که لازم است در مقابل آنها واکنش صحیح نشان داد. با همه این شرایط در مقابل دشمنی‌های فرهنگی نباید موضع انفعالی بگیریم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

3 thoughts on “موضع دو مرجع تقلید علیه فضای مجازی در یک روز”

  1. پیشنهاد با استفاده از آثار دکتر شریعتی: استفاده از دوش حمام، بلندگو، ماشین لباسشویی، ویدئو ، یارانه (نه ببخشید رایانه)، مترو، هواپیما، تلفن همراه و … هم سخت بلکه ممنوع شود.
    0    0
  2. چند ماهه با چند سر عائله بیکارم به حاج آقا بفرمایید مشکل تلگرام حل شد یه فکری هم به حال میلیونها بیکار تورم فساد بی حد و حصر ازدواج جوانان فقر و تنگدستی مردم فشارهای نا متعارف بر مردم هم بنمایند
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *