آیا برنده جایزه نوبل به سوریه حمله می کند؟

به گزارش انصاف نیوز، تحلیل صدای روسیه از تصمیم اوباما درباره ی سوریه می آید:

تمام هفته ی گذشته با خبرهای آمادسازی آمریکا برای حمله به سوریه گذشت. باراک اوباما از تصمیم خود مبنی بر تنبیه کردن دمشق برای استفاده از تسلیحات شیمیایی در 31 اوت خبر داد. در حال حاضر او منتظر موافقت کنگره برای حمله نظامی است. همانطور که انتظار می رود سنا 11 سپتامبر رای گیری خواهد کرد. با مجلس نمایندگان کار دشوار تر است. تنها 30 نماینده حمایت خود را از واریانت نظامی اعلام کرده اند. 197 نفر مخالف وجود دارد. 208 نماینده نیز هنوز موضع خود را مشخص نکرده اند.

افکار شیطانی می گویند که اوباما شاید تله هوشمندانه ای را برای کنگره آماده کرده است. اگر کنگره جواب منفی دهد ، اوباما تمام تقصیرها را به گردن قانون گذاران می گذارد. به سختی می توان آنرا قبول کرد، اما چنین واریانت توسعه و گسترش حوادث کاملا قابل اجراست.

فعلا رئیس جمهور پیشنهاد تایید لزوم مداخله نظامی در سوریه را به نمایندگان و قانون گذاران پیشنهاد کرده است. 7 سپتامبر اوباما سخنرانی معمول شنبه های خود را در مقابل کشور انجام داد و حمایت از سناریوی خود را خواستار شد. کاخ سفید بیانیه 11 کشور عضو گروه 20 ( از جمله آمریکا) را منتشر کرده است که در آن در خصوص حمایت از دولت آمریکا در خصوص سوریه آمده است. در بیانیه استرالیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، عربستان سعودی، اسپانیا و ترکیه ذکر شده اند. در واقع در آنجا سخنی در خصوص حمایت از عملیات نظامی نیست. تنها در خصوص ” قطع نامه سخت گیرانه تر ” مربوط به سوریه در سازمان ملل متحد است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده جان کری موفق نشد کشورهای اتحادیه اروپا را برای حمایت از عملیات نظامی واشنگتن متقاعد نماید. 7 سپتامبر در ولنیوس وی با 28 وزیر امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا دیدار داشت. در نهایت آنها قطع نامه ای را تصویب کردند که در آن مقصرین حمله شیمیایی در دمشق را به صورت جداگانه متهم کردند. اما در خصوص حمله نظامی سخنی به میان نیامد. نماینده عالی اتحادیه اروپا در خصوص امور خارجی و سیاست امنیتی کاترین اشتون بیان داشت که در ابتدا باید منتظر نتایج کارشناسان سازمان ملل متحد بود ، آنها مواد سمی استفاده شده در دمشق را بررسی می کنند. تنها پس از آن می توان تصمیم گرفت. در واقع مسکو نیز چنین موضعی دارد.

روسیه معتقد است که روش هایی که کاخ سفید برای مداخله یک جانبه در سوریه اعمال می کند غیر قابل قبول است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این مطلب را بیان داشت. در مصاحبه با کانال اول روسیه و خبرگزاری اسوشیتد پرس وی یک بار دیگر خواست تا منتظر نتایج کار کارشناسان سازمان ملل متحد بمانند. رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که اصول مواضع روسیه در ان است که هر کس از تسلیحات کشتار جمعی علیه مردم استفاده کرده است مجرم است.

ما از این دولت (دولت اسد ) دفاع نمی کنیم. ما از استاندارها و اصول حقوق بین الملل دفاع می کنیم ، ما از صلح و نظم معاصر حمایت می کنیم. ما از مباحث مربوط به امکان به کار گیری نیرو در چهارچوب اصول وحقوق بین الملل دفاع می کنیم. اینها چیزهایی هستند که مورد حمایت ما هستند. و مسائلی که ارزش مطلق هستند. وقتی مسائل مربوط به استفاده از نیروها در چهارچوب سازمان ملل متحد و شورای امنیت نباشد آنوقت این خطر وجوددارد که ممکن است چنین تصمیماتی برای هر کس و یا به هر بهانه ای صورت گیرد.

علی رغم حمایت های ضعیف متحدین ، آمریکا فعالانه برای جنگ آماده می شود. دو ناو هواپیما بر بزرگ با کشتی های پشتیبان در دریای مدیترانه و سرخ مستقر شده اند. شش سپتامبر رهبران مخالفین بلافاصله به واشنگتن رفتند. مجلس برای مشاوره رئیس ائتلاف ملی مخالفین و نیروهای انقلابی احمد الجاربا و رئیس شورای نظامی ارتش آزادی سوریه ژنرال سلیم ادریس را دعوت کرد.

لوس آنجلس تایمز اطلاع داد که رهبران مخالفین با وزیر امور خارجه آمریکا جان کری ، طرح عملیات نظامی علیه سوریه را بررسی کردند. حزب ائتلاف ملی مخالفین و نیروهای انقلابی و شورای نظامی ارتش آزادی لیستی از 50 هدف را به پنتاگون دادند ، و پیشنهاد گردید که در مرحله اول عملیات به این 50 هدف حمله شود. روزنامه های آمریکایی می نویسند که در سوریه ، مبارزین همزمان با حمله ارتش آمریکا حمله به مواضع دولتی را آغاز می کنند.

بر اساس تخمین های محافظه کارانه ، حمله سه ماهه برای آمریکا 200 میلیون دلار می ارزد. برخی از کارشناسان می گویند که این ارقام ممکن است سه برابر شود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا