پول شهریه طلاب!

«سیدسبحان بطحایی»، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز، در یادداشتی درباره ی شهریه طلاب و وضعیت مالی آنها نوشت:

چندروز پیش توئیتی را دیدم که دلم را سخت آزرد. آقایی به خانمی که همسر یکی از طلبه های فعال در فضای مجازی است، توهینی کرد که الحق و الانصاف ناجوانمردانه و در اوج بی اخلاقی بود.

capture3

نمی دانم شما چقدر با وضعیت طلاب آشنا هستید اما همینقدر به شما بگویم که آواز دهل شنیدن از دور خوش است. لکن بنا دارم تا اندکی به قدر مجال از وضعیت طلاب بنابر مشاهدات عینی بگویم تا شاید کمی در نگاه مان به انسان های اطرافمان تجدید نظر کنیم.

یک: ساعات درسی طلاب تمام وقت است. به این صورت که اغلب ساعت روز را مشغول درس خواندن هستند. لکن تلاش می کنم با آمار و ارقام، حدودی از این مساله را برای شما روشن سازم.

نظام درسی حوزه برای هر سال تحصیلی حدود 4 درس اصلی در نظر می گیرد. اگر ساعت کلاس ها را به طور میانگین 1 ساعت بدانیم + هر درس مباحثه + مطالعه ی آن درس و خلاصه نویسی و دیگر ملحقاتش به طور میانگین هر طلبه هر روز “فقط” برای دروس اصلی باید 8 ساعت وقت بگذارد. این در کنار دروس جانبی و مطالعاتی است که نظام حوزه هر سال تعریف می کند و مطالعات آزاد و جانبی هر طلبه که در این ساعات لحاظ نشده است.

دروس حوزه های علمیه شنبه تا چهارشنبه و برخی حوزه ها تا پنج شنبه است اما ما حداقل را لحاظ می کنیم و 5 روز را تعداد روزهای درسی می گیریم.

با توجه به اینکه اغلب حوزه ها چیزی تحت عنوان فرجه ندارند و امتحانات پیوسته است و سال از ابتدای شهریور یا نیمه ی آن شروع می شود ما هفت ماه را به عنوان سال تحصیلی باید در نظر بگیریم لکن از جهت اکتفا به حداقل ها، با تخفیف برای مخاطبان شش ماه لحاظ می کنیم.

نتیجه: شش ماه درسی برای طلاب در کمترین حالت و با تخفیفات چیزی حدود 960 ساعت تحصیل به جز پنج شنبه و جمعه و مطالعات تابستانی و مطالعات آزاد و دروس جانبی نظام حوزه!

مدارک معادل حوزوی برای سطح دو، لیسانس یا کارشناسی محسوب می شود. اتمام سطح دو به طور میانگین برای هر طلبه حدود 9 سال زمان می برد. یعنی هر طلبه در اخذ مدرک کارشناسی باید چیزی حدود 8640 ساعت کلاس برود!

این درحالی است که اخذ مدرک کارشناسی در دانشگاه بنابر مصوبه ی وزارت علوم نیازمند گذراندن حداکثر 140 واحد درسی که هر واحد چیزی حدود 16 الی 17 ساعت است. پس هر دانشجو برای اخذ مدرک کارشناسی باید 2380 ساعت کلاس برود. این در حالی است که اغلب ما می دانیم تعطیلات کلاس ها و برداشتن درس با استاد و عدم شرکت در کلاس، ساعات کلاس ها حتی در بهترین دانشگاه های ایران نیز از چنین زمانی برخوردار نیست.

با یک جمع و تفریق ساده متوجه می شویم که هر طلبه برای اخذ مدرک کارشناسی باید حداقل (بدون در نظر گرفتن سایر مطالعات که گذشت) «3.6 برابر» یک دانشجو درس بخواند.

این تاکید بر لحاظ نکردن سایر مطالعات با این مبنا است که خواننده گرامی می داند مطالعات جانبی در دروس حوزه از دروس اصلی مهم تر و بنیان طلبگی است.

دو: با این حجم از دروس و ساعت مطالعه، یک طلبه هرگز در کنار درس نمی تواند کار ثابت و معینی داشته باشد. مضافا بر اینکه جنس علوم اسلامی و انسانی نیز مانند مهندسی نیست تا کار اجرایی خاصی انتظار فارغ التحصیلان آن رشته باشد. اغلب کارها پژوهشی و با هزینه های بسیار کم انجام می شود.

اما شهریه ی طلاب بنا بر نقل از سایت روات حدیث در سال 90 بدین شرح است؛

مقدمات مجرد: پنجاه هزار تومان
مقدمات معیل: نود و پنج هزار تومان
سطح یک مجرد: هشتاد و پنج هزار تومان
سطح یک معیل: صدو پنجاه و پنج هزار تومان
سطح دو مجرد: صد و ده هزار تومان
سطح دو معیل: دویست و ده هزار تومان
سطح سه مجرد: صدو پنجاه هزار تومان
سطح سه معیل: دویست و هشتاد هزار تومان.

حال اگر این مقدار شهریه از سال 90 تاکنون دو برابر شده باشد که قطعا اینطور نیست و بنده به عنوان یک طلبه حاضرم گزارش تراکنش های حساب شهریه خودم و دوستان طلبه ام را در فضای مجازی منتشر کنم، با این حال شما تصور کنید یک طلبه چه منبع درآمد دیگری می تواند به غیر از این شهریه برای امرار معاش داشته باشد؟

مگر چند مسجد و شرکت و موسسه در قم و تهران و دیگر شهر برای اقامه نماز ظهر، نیاز به یک روحانی یا طلبه دارند و مگر چه مقدار حاضرند بابت رفت و آمد طلاب پرداخت کنند؟ (حقیر خود در مورد یکی از دوستان شاهدم که موسسه ای که برای نماز می رفت، از مجموع هزینه های رفت و آمد او نیز کمتر پرداخت می کرد.)

به غیر از اقامه نماز که بسیاری از طلاب نیز حاضر به دریافت کمک هزینه برای رفت و آمد نیز نیستند، هزینه های بسیار کمی بابت تبلیغات دینی صرفا در حد امرار معاش روزانه برای سفرهای تبلیغی از سوی موسسات اسلامی پرداخت می شود.

شاید در کنار اینها اگر طلبه ای اهل نوشتن باشد بتواند با نشریه یا مجموعه ای همکاری کند و کمک خرجی از این راه نیز باز کند.

سه: در همه ی نظام های آموزشی دنیا، نهادهای آموزشی برخی دانشجوهای خود را بورسیه می کنند تا به غیر از تحصیل و صرف وقت برای آن دانشگاه و اهداف آن موسسه، کار دیگری اتخاذ نکند. حال حوزه های علمیه از قدیم مبلغ ناچیزی که از منظر شما گذشت به طلاب خود می دهد تا کمی از بار فشار معیشت برای آنان کم کند.

چهار: قضاوت زود، بستر بروز بی اخلاقی است. اتکا به داده های اشتباه و تعمیم اقلیت بر اکثریت برای قضاوت و اتخاذ مواضع، امری مذموم و مصداق اتم بی اخلاقی است. امیدوار هستم تا همه ی ما خود را مزین به اخلاق انسانی و اسلامی نمائیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. مسئله چگونگی زندگی طلاب نیست . مسئله این است که مگر طلاب علوم دیگر شهریه میگیرند ، عادلانه نیست که قشری شهریه بگیرند و قشری شهریه بدهند . طلاب علوم دینی توان مالی ازدواج دارند ولی بسیاری از طلاب علوم دیگر بعد از پایان تحصیل هم نه امکان کار دارند و نه امکان ازدواج !!

  9
  18
  1. قشردیگرکه شهریه میگیرند توهرسازمان یااداره نمی گیرند ولی کسانی که شهریه می دن هم می تونن بعددرس سرشغل خوبی برند یاکنارتحصیلشون یه کارپاره وقت بگیرند ولی طلاب نمی تونن وخیلی چیزهای دیگر

   10
   8
   1. چنان صحبت از کار میکنید که انگار تو ایران همه تحصیل کرده ها شاغلند! چند درصد از فارغ التحصیلان ما الان بخاطر درسی که خوندن سر کار هستن؟ طوری صحبت نکنید که سایر رشته ها به محض فارغ شدن شیرجه میزنن تو کار و پول! خود من دکتری رشتمو دارم ولی سال ها بیکارم بودم اخری با زور اشنا رفتم تو بازار دلالی میکنم! یه عمر درس خوندم پول هم دادم!

    3
    3
  2. حوزه ثبت نام داره و هر کی بخواد میتونه ثبت نام کنه
   اگر طلبگی کار آسانی بود که الان همه طلبه بودند!
   هر وقت تونستی روحانی مبلغ ۱۰ سال تو مناطق محروم با کمترین امکانات بشی ، و کمترین مزایا ، بسم الله بیا ثبت نام کن حوزه به قول خودت هم شهریه میدن و هم شرایط ازدواج برات فراهمه
   سریع بیا

   6
   2
 2. مگه دانشجو ها هم برای درس خواندن پول میگیرند که شما طلبکارهم شدی من که یادم نمی اید در دورا ن تحصیل به من بابت زحماتی که برای در سخواندن میکشیدم پول داده باشند

  8
  14
  1. سلام.تحصیل علوم دینی با علوم دیگر فرق دارد،خداوند در قرآن دستور میدهد که از هرقومی فردی برای تحصیل علوم دینی برود تا وقتی عالم شد قوم خود را راهنمایی کند،همانطور که دکتر جسم در هرجامعه ای ضروری است طبیب روح هم نیاز جامعه است،شهریه طلاب از مراکز دولتی و یا بودجه کشور تامین نمی گردد.بلکه مراجع تقلید از وجوهات شرعی که در اختیار آنهاست سهم امام زمان(عج)را صرف دوران تحصیل طلاب علوم دینی میکنند.طلبگی خیلی با دانشجو بودن فرق دارد آیا یک دانشجو نیازی به پوشیدن لباس خاصی دارد?پوشیدن لباس روحانیت خیلی محدودیت ها را به دنبال دارد?یک طلبه برای فارغ التحصیلی باید ده سال درس تمام وقت بخواند تا به او مدرک کارشناسی ارشد را بدهند،آن هم درسهای بسیار مشکلی که اغلب آنها تالیف قرن های گذشته هستن و برای فهم مطالب آنها علاوه بر کلاس درس نیاز به گذاشتن وقت و مباحثه های فراوان است،یک امام جماعت برای کاری که هیچ تعطیلی ندارد چقدر حق ایاب و ذهاب میتواند بگیرد یا برای خیلی کارهای دیگر مذهبی،یک روانشناس یا مشاور برای خدمات دادن پول میگیرد اما یک طلبه برای مشاوره دادن یا گرفتن استخاره و یا پاسخ به سوالات شرعی مردم پولی از مردم نمیگیرد،یک طلبه خیلی شئونات را باید رعایت کند که دیگران ملزم به رعایت آنها نیستند.بنده درحال حاضر که طلبه متاهل سال دهم حوزه قم هستم و در یکی از شهرهای کوچک و محروم اطراف قم هم مشغول تبلیغ هستم در هرماه مجموعا 375 هزار تومان شهریه از مراجع عظام تقلید دریافت میکنم که بعد از اتمام دوران تحصیل این مبلغ قطع میگردد و همچنین معافیت تحصیلی بنده هم تمام میگردد و باید دوسال به عنوان سربازروحانی خدمت بکنم.

   23
   4
   1. ۱)آیه ای که دستور میدهد که برای تحصیل علوم«دینی» را ذکر کنید٬خود آیه نه تفسیر آیه.۲)جامعه ای که نفاق،ریا و دروغ در آن رو به گسترش است یا طبیبان روح مشغول به کار دیگری هستند یا در کار خود کوتاهی کرده اند،ایا این طبیبان جوابگوی نهاد یا سازمانی نسبت به کوتاهی خود هستند،۳)در مورد بودجه دولتی، بودجه نهاد های فرهنگی در بودجه سالانه را نگاهی کوتاه بیندازید۴) در جامعه ای که اکثر مردم وضعیت مالی مناسبی ندارند چه مقدار وجوهات شرعی پرداخت میشود که کفاف هزینه ها را بدهد؟ در مورد سهم امام معصوم هم صحبتی نمی کنم۵) پوشیدن لباس خاص محدودیتی ایحاد نمی کند، مگر این لباس پیامبر و ائمه نیست ؟یعنی حضرت علی(ع) و دیگر ائمه از پیشنمازی رزق خود را بدست می آوردند ؟۶)اینکه کتب درسی شما مربوط به گذشته دور است دو چیز را به ذهن متبادر می کند یا اساتید جدید به طور کامل بر علم مسلط نیستند یا علم در همان گذشته گیر کرده و مجالی برای پیشرفت ندارد،مثلا من کتاب های ارشمیدس یا نیوتن را مطالعه کنم ۷)هرچند خودم با سربازی اجباری مخالفم ولی همین که شما با دیگران متمایز هستید نوعی تبعیض است ایضا دادگاه ویژه روحانیت

    8
    14
 3. ایشون فرمودند برای لیسانس ما چهار سال درس می خوانیم ولی ایشون نه سال.چند سوال ۱)چند سالگی شروع به تحصیل علوم دینی کردن؟دیپلم نظری یا فنی داشتن و بعد به حوزه رفتن یا بعد از اتمام دوره راهنمایی؟۲)فرمودند که کار برای رشته های دیگه هست ولی ما نمی توانیم کار کنیم.نمی توانند یا نمی خواهند؟ آیا در گذشته هم طلاب به دنبال پیشنمازی و … بودند.۳) اینکه برای تحصیل علم پول دریافت می کنید و دیگران برای همین کار مجبور به پرداخت پول هستند جای سوال است۴)وقتی که پول ندارید مجبورید ازدواج کنید؟ من با بیست وهفت سال و ارشد مهندسی مکانیک یکسال هست که بیکارم مگه خر گازم گرفته برم زن بگیرم.امیدوار سایت برای وقتی که گذاشتم ارزش قائل بشه و نظرم رو چاپ کنه

  6
  16
  1. سلام.فرقی ندارد چه با مدرک سیکل وارد حوزه بشی چه با دیپلم چه با کاردانی یا لیسانس باید برای این دوره 10 ساله را طی کنی?در حال حاضر اکثر حوزه ها با دیپلم پذیرش میکنند،ببین شغل های طلبگی منحصر در امام جماعت،منبر،ادارات اوقاف،سازمان تبلیغات،عقیدتی سیاسی،امامت جمعه،تدریس و پژوهش که برای تقریبا همه این مشاغل باید حداقل مدرک سطح سه حوزه که دوره آن 10 ساله است را داشته باشی و یک روحانی که ملبس به لباس روحانیت است معمولا و به صورت عرفی نمیتواند آزاد داشته باشد،مسافرکشی بکند یا کارگری یا در مغازه ها مشغول به کار شود چون اینها خلاف شئونات طلبگی است،اما یک کارمند و یک لباس شخصی میتواند خیلی از این کارها را انجام بدهد و کسی هم تعجب نمیکند و کار خلاف عرفی نیست،در جواب مطلب آخرتان،ازدواج یک امر شخصی است و به نظر من به طلبه بودن یا نبودن مربوط نیست،من در سن 16 سالگی یعنی ده سال پیش ازدواج کردم با همه مشکلات مادی و اقتصادی با کمک خداوند و دعای خیر پدر و مادرم هنوز مشغول زندگی هستم و از زندگیم خیلی هم راضی ام ممکن یک طلبه ای هم باشد که 30 سال سن دارد ولی هنوز شرایط تشکیل زندگی را نداشته باشد

   14
   5
   1. دوره ده ساله را کسانی که توان مالی دارند بگذرانند ، دوست طلبه ای که گفته بود شهریه از وجوهات داده میشود لابد خبر از ردیف کمک چند هزار میلیاردی حوزه ها در بودجه کشور ندارد !

    6
    7
    1. ردیف بودجه چند هزار میلیاردی ؟اگه ثابت کردی نصفش برای شما بهتره به جای گوش دادن به مزخرفات شبکه های ضد انقلاب چند تا دونه کتاب بخونی

     7
     4
  2. خب چرا شما هم نمی ایید طلبه بشید ما از کسی طلبکار نیستیم ولی اگه به شما پول نمی دند اگه در دانشگاه دولتی باشید در عوض دولت از همین بیت المال میلیون ها پول صرف اموزش شما مکنند چه برای اساتید وچه برای خوابگاه وچه برای غذا و… ولی در حوزه اساتید درس خارج پولی دریافت نمی کنند ویا اکر بعضی از اساتید سطح پایین پول دریافت می کنند خیلی ناچیز هست ودر ضمن پول دولت نیست وحجره ها هم که خوابگاه طلاب هست وقف قرنها قبل است و اونهایی هم که پول صرف تحصلشان در دانشگاه ازاد می دهند خب خودشان به اختیار بابت اساتید انجا می دهند و در ضمن درس خواندن شما مقدمه کار وشغل شماست ولی کار ما همین درس خواندن هست تا علم دین بهروز باشد والا هیچ اثری از دین نخواهد بود و هدف از دنیا پول در اوردن نیس بلکه عمل کردن به احکام الهی ست ورستگاری هست

   7
   4
 4. انشاالله انها هم به مولا علی ع اقتدا کنند و نان زحمت و عرق کار کردن را بخورند تا منتی بر سرشان نباشد.درس خواندن باید طوری باشد که باری از دوش جامعه بردارند نه اینکه باری بر دوش خلق الله باشند.

  6
  7
  1. خداییش اگر همین مقدار که مطمئناً هزینه ی زندگیشون خیلی بیش از این هست رو بهشون ندن ، می تونن وقتشون رو برای علوم دینی بگذارند و تحقیق کنند .ظاهراًفکر کردید که درساشون آبکی هستش اما فقط کسایی میدونند در حوزه چه درس هایی خونده میشه که باهاشون در ارتباط هستند.
   ببینید چند درصد دانشجوها با کتاب اسفار ملاصدرا در ارتباط اند، یا شفای ابن سینا رو اصلاً میشناسن تازه این فلسفه اش هست . بقیه که جای خود داره .فقه ،تفسیر ،صرف ، نحو،و علوم انسانی و….
   تازه خیلی اوقات دیده شده که بدون هیچ منّتی و بدون دریافت هیچ هزینه ای ، همین ها فی سبیل الله کار انجام دادن.
   اقای دانشجو که انتقاد کردی ،شما حاضری خودت نصف وقتی که اینها برای مردم می ذارن ،فی سبیل لله کار کنی تازه این همه حرف هم بشنوی .
   به جاش داد بزنید سر فوتبالی ها و بازیگرایی که این همه پول می گیرن تازه اون هم از پول من وشما
   حالا اصل کار فرهنگی تو حوزه هستش یا زمین فوتبال؟!!!!!!!که آخرش تماشاگرش باسنگ بزنه سر طرف رو بشکونه یا بهش فحش بده.فرهنگ از فوتبال و سینما در میاد یا اینکه فرهنگ می تونه اونجا لت و پار بشه.و زن من بره خودش رو برای یه بیگانه ناز بده
   البته اونها در جای خودش باید اهمیت داشته باشه و اصلاح بشه.البته من برای آدم های با شخصیت هر دو صنف احترام قائلم.

   11
   5
  2. آقا احسان،طلبه ها فقط در دوران تحصیل شهریه دریافت میکنند و ملزم هستن در این دوران تمام وقت در اختیار حوزه و درس خواندن باشن و اگر برن سریک شغلی شهریه آنها قطع میشه،الحمدلله این شهریه نه بودجه دولت نه پول مردم هرفردی از لحاظ شرعی حقوق الهی که بر او واجب شده پرداخت کنه مصرف این وجوهات هم معلوم،هیچ منتی بر سر طلبه نیست،طلبه ای که برای تبلیغ حاضر به سخترین مناطق محروم کشور بره و کار فرهنگی بکنه با حداقل دستمزد و امکانات لازم اونهایی که دستشون تا مرفق تو بودجه و بیت المال مسلمین باید شرمنده باشن و منت من و شما رو سرشون باشه.

   9
   6
   1. سلام
    شما یی که به احسان انتقاد کردی و میگی که طلبه ها و فقط در دوران تحصیل شهریه می گیرند: مگه دانش آموزان و دانشجویان هم در دوران تحصیل خود شیریه ای دریافت میکنند؟
    باید به شما […] این جمله رو گفت:
    {توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند}

    3
    5
  1. آقا رضا اکثر طلبه ها شغل دولتی و ثابت ندارن و درآمد زندگیشون تو سال همین ایام سخنرانی،هرفردی برای کاری که انجام میده دستمزد میگیره،من طلبه وقتی ده شب هرشب یکساعت سخنرانی میکنم و برای این یکساعت ساعت ها باید مطالعه و تحقیق بکنم طبیعی که مستحق دریافت دستمزد سخنرانی هستم البته معمولا منبری مبلغ حق المنبر مطالبه نمیکنه و خود صاحب مجلس مبلغی را معین میکند الان هم که تو این وضعیت اقتصادی برای گرفتن همون یه خورده پول بعضا باید چهار پنج ماه صبرکنی

   9
   5
   1. بله، حتما!! توی یکی از روستا های شهر ما یکی از روحانیون بزرگوار برای ۱ ساعت سخنرانی ۷ کیسه برنج از مردم گرفته بود تازه کلی هم طلبکار بود بعد بیا بگو چیزی نمیگیرند.

    3
    4
   2. مجلس امام حسین ، از کسی که کفش جفت میکنه ، کسی که آشپز هست کسی که غذا پخش میکنه ، کسی که آب دست مردم میده ، کسی که جارو میکنه و همه و همه مگه پول میگیرند که شما برای سخنرانیت باید پول بگیری ؟
    خرج و مخارج امام علی علیه السلام و سایر امامان ما از کشاورزی و آب چاه کشیدن و گله داری بود ، مردم بدهکار شما نیستن برادر

    3
    4
 5. به نظرم با این توجیهات و توضیحات نتوان مردم ایران که خود با مشکلات تامین شهریه های کمرشکن فرزندانشان دست به گریبانند را قانع کرد.ثانیا شما اثبات کنید که این پولها از بودجه عمومی کشور نیست.
  پیوست بودجه هرسال ارقام بزرگی برای این موسسات نشان می دهد.
  متاسفانه آنچه نباید شد ، شده است،حوزه های علمیه و مساجد کلا و جزا به تصرف و تملک دولتها در آمده است،و حاصل آن را در سالهای آینده واضح تر خواهیم دید،
  دولتها از طریق تامین منابع مالی در قالب بودجه سالانه ،بودجه احداث ، کمک به طرح های پژوهشی و سفارش کار پژوهشی به حوزه ها و پژوهشکده ها استیلای خود را بر حوزه ها تثبیت می کنند و آنها سرخوش از این وجو باداورده اند

  6
  6
  1. این حرفها چیه که میزنی کدوم مسجدی تو ایران دولتی که شما میگی دولتی شده،اکثر مساجد تو هزینه هاشون موندن،شمایی که میگید بودجه حوزه میدونید حوزه های علمیه در سراسر کشور چقدر مخارج دارن چندنفر پرسنل دارن تامین غذا و حقوق اساتید بله اینا رو دولت میکنه ولی یک ریال از بودجه دولت و یا هر ارگانی چه دولتی.وچه غیر دولتی به عنوان شهریه به طلاب پرداخت نمیشه

   6
   6
 6. یکی از دوستان ما خواهرش فوت کرد برای مراسمش یه
  آخوندی آوردن اول میگفت روزی یه تومن آخر به سیصد هزار
  تومن رازی شد تازه خورد و خوراک و ببر بیارشم با صاحب مجلس
  تازه آخونده میگفت منم دوست دارم خونه و ماشین خوب سوار شم
  تا کی باس با تاکسی اینور اونور شم

  7
  8
  1. مگه این آخوند برای چند روز میخواستیش????برای مداح مراسم چقدر دادید?ما تو یکی از شهرستان های استان تهران هستیم،بهترین و بالاترین منبری شهر برای یه منبرش صد و خورده ای میگیره بقیشون هم با هفتاد یا پنجاه تومن قبول میکنن،این سخنران هم داره برای مرحوم شما زحمت میکشه حقش یه دستمزد عادلانه بهش بدی مداحان که بیشتر میگیرن

   3
   5
   1. تقصیر شماست که چنین اخوندا را میارید اگه واقعا راست میگید بعدش هم اینها اخوند کاسبند نه روحانی وطلبه

    3
    2
 7. با سلام من درکد می کنم زندگی طلاب را مگر شهریه را دولت می دهد که دانشجویان عزیز اینچنین اعتراض دارند شهریه از محل وجوهات مردم است و خود مردم داوطلبانه میدهند چه ربطی به دولت دارد مگر قبل انقلاب طلاب شهریه نداشتند شهریه آنها را کی می داد آیا دولت شاه می داد یا مردم شهریه معمولا از قبل وجوهات شرعی خمس پرداخت می شود برادران طلاب دلگیر نشوند جوانان امروز فکر می کنند چون مملکت دست روحانیون است لذا همه چیز مال آنها است من بجای آن جوان بعنوان یک شهروند ایرانی از آن خواهر خود معذرت می خواهم

  7
  4
  1. حیلی بی انصافی سید جان

   برای طلبه ها ساعت کلاسشون رک صربدر ۲ کردی که بگی تحقیق و خلاصه برداری و … دارن

   ولی برای دانشجوها ضریب نزدی، انگار دانشجو فقط سر کلاس بره بسه دیگه مشق و تمرین نداره
   یا للعجب

 8. شهریه طلاب از محل وجوهات مردمی است که به مراجع تقلید اعطا می شود و جهت ترویج دین اسلام و شریعت علوی صرف باید بشود . و این مراجع تقلید هستند که برای تحصیل علوم دینی به طلاب هزینه تحصیل پرداخت می کنند و ربطی به دولت و نوع حکومت و غیره ندارد. اعتراض به شهریه و قیاس با دانشجویان مقایسه ای غلط هست. درضمن اگر این شهریه برای برخی جذاب و احتیاج است خوب بیایند دروس طلبگی بخوانند و در این راه قدم بگذارند.

  10
  2
  1. برای هم چین ادمی که دانشجو شده متاسفیم ابروی بقیه رو نبر از طرف خودت حرف بزن برو کتاباشون رو ببین بعد بگو تازه قدیم تو حوزه طب وریاضی ونجوم وهم می خوندن از اسم درسها معلومه که عربیه انصاف داشته باشیم دانشگاهاین علوم رو با کمک انگلیس از حوزه ها دزدید اورد تو دانشگاه

 9. سلام
  چند کلمه منصفانه
  1. درست است است؛ دولت ها به ساخت و ساز و بودجه حوزه ها و معیشت طلاب کمک کرده و می کنند و اگرچه در قیاس با انبوه دانشگاه ها و دیگر مراکز علمی و دانشگاهی بسیار کمتر است ولی طلاب عزیز، انکار اصل آن خلاف صداقت است.
  2. این که طلاب حق دریافت وجوهات مردم را دارند یا ندارند بحثی مفصل را می طلبد که اینجا مجالش نیست ولی مختصر آن که درست یا نادرست این وجوهات از سوی مردم داوطلبانه پرداخت می شود و تمام مردمِ اهل وجوهات از قدیم الایام تا کنون می دانند قسمتی از این وجوهات برای طلاب هزینه می شود پس معترضین با خود مردم به دنبال چالش بروند هم چنان که همه مردم در صرف مال خود مختارند مثل آن کسی که پولش را برای بلیط سینما و یا سفر هزینه می کند…
  3. در این که حوزویان به وظایف دینی و فرهنگیش عمل نمی کنند باید گفت آری برخی حوزویان به وظایفشان عمل نمی کنند و البته برخی هم عمل می کنند . قشر طلاب نیز همانند دیگر اقشار جامعه بسیار خوب و بد دارد.
  4. در این که نان طلاب هم مثل برخی اقشار مرفه دیگر چرب است؛ باید گفت دفاع طلاب از خود در این مقوله بی فایده است پس باید گفت اگر چنین پنداری هست این گوی و میدان برای آنان که چنین نانی را می طلبند؛ شاید هم عده ای هم به اصل سیستم حوزه و نظام دینی معترضند و مدعیند عموم جامعه چنینی تفکری دارند که باید در جوابشان گفت جلوی ظالم و آنچه ناحق است باید ایستاد و اگر چنین هست شما هم از نفس خود بگذرید و همانند مردم در سال 57 که به روحانیت اقتدا کردند کاری بکنید که به شما اقتدا کنند و هر طور که می خواهید طرحی نو دراندازید که اگر پیروز شوید خب مبارکتان و اگر نشدید هم حسابتان با خداوند که کارتان درست بوده یا نه. گاه بحث درباره درست و نادرست در زمان پیامبران هم به درازا می کشید که دست آخر به مباهله روی می آوردند و کار را به ایزد منان می سپردند و این بحث مفت خوری یا حق بودن شهریه طلاب از این دست مسائل قدیمی است که ظاهرا کهنه هم نمی شود.
  5. همه طلاب مثل باقی مردم یک گونه زندگی نمی کنند برخی به دنبال دنیایند و از نمد دین و حکومت اسلامی و مناصب دولتی و حتی حوزوی و دانشگاهی خوب کلاهی برای خود دوخته اند که به فرموده بزرگان چندش آورند، برخی هم از همان لقمه کوچکی که برگرفته اند شرمگین خداد و خلق اویند و آنچه در توانشان بوده از بیان یک حکم الهی و اجرای آن گرفته تا حضور در متن جامعه و ادای وظیفه فرهنگی و انسانی و حتی خدماتی دریغ نکرده اند و عاقبت نیز در قلب صالحین جای گرفته اند؛ برخی نیز مرفه نبوده اند اما موثر و با عرضه و عامل به وظیفه خویش هم نبوده اند که آنان نیز سیه رویند و همان اندک شهریه نیز وبال اخرویشان خواهدشد که کم هم نبوده اند و به آبروی طلاب که نه دین صدمه زده اند و روزی هم که بانگ رحیلشان زنند برای مردم نیز بود و نبودشان فرقی نمی کند چه رسد به حال اسلام. و فراموش نکنیم همه در انتخاب مسلک و شغل خویش آزادیم تو مهندسی من طلبه دیگری نانوا و … اما روزی باید پاسخگوی این آزادی خویش باشم که چرا این را برگزیدیم و چرا در آن شغل چنین و چنان عمل کردیم و آن روز هر روز نزدیکتر می شود.
  کلام آخر:
  غیر مغرضانه بیاندشیم،
  آن قدر که می گوییم کم می گیریم، حق همان مقدار هم را به جا آوریم و آن قدر که می گویند زیاد می گیرید به دل نگیریم و غضبناک نشویم که اگر این نیز نباشد خدای رزاق از محل دیگری می رساند به شرط ایمان و عمل.
  ای کاش بدهای هر قشری آن قدر کم شود که خوبی ها و شیرینی هایش به چشم و مذاق مردم هم بیاید و بنشیند…..
  یا علی

  6
  1
 10. اولا اگر آخوندا میخورند تو هم بیا بخور عرضش رو داری
  یا پسرت رو بفرس بیاد بخورد اگر از پول خبری هست؟
  ثانیا چن درصد آخوندا دولتی هستند ؟طبق آمار دقیق نیم درصد وبقیه در حد شهریه وپیش نمازی
  ثالثا اگر از خدا نترسی هر افترایی را ببندی ایمانت را میسوزانی وچوب خیلی درد ناکی دارد که تهمت میزنی و فردا قبر قزامت باید پاسخ گو باشی و میان چشم و گوش چهار انگشت فاصله هست

  3
  2
  1. چند درصد ان هایی هم هستن ، شما شهریه یک سال طلبه با پایه درسی که دارد در جمعیت انبود طلبه ها ظرب بفرمایید ببینید چه رقم بزرگی در سال به طلابی میشود که هنوز که هنوزه هیچ نوآوری نه تنها در درس های خود داشتند ، بلکه ساکت در برابر ناعدالتی های روزگار خود هستند

 11. متاسفانه ما روحانیان طوری رفتیم که اکثر مردم از عملکردمان ناراضی اند.اگر شهریه ای که می‌گرفتیم در ازاش کار میکردیم و وضعیت دینی و فرهنگی جامعه را اصلاح میکردیم مردم میگفتن شهریه تان نوش جانتان.درست مانند پزشکی که وقتی کارش را درست انجام میدهد بیمار چون سلامتی اش را بدست آورده هرچه پزشک بخواهد با رضایت کامل میدهد و میگوید پولت حلالت.ولی کار ما روحانیان خروجی ندارد

  4
  4
  1. کار خودت را قیاس بر تمام روحانیون نکن خروجی او چی میخواهی باشد با این همه رسانه مجازی وغیر مجازی علیه خدا وپیغمبر اینکه مردمانی هستند که هنوز اعتقاد به خدا وپیغمبر دارند و هنوز هم با این همه مشکلات در اربعین و…این همه هزینه می کنند اینها دلیلش غیر از زحمات بعضی از روحانیون واقعی و خدا ترسی و صد البته عنایات ائمه علیهم السلام هست مگه هدف خلقت غیر از اجرای احکام الهی ست یا نه هدف پول جمع کردن وبعد مردن هست

   2
   2
 12. من که حس می کنم این همه اعتراضی که دوستان به طلبه های عزیز می کنند به خاطر اینه که خواهان عدالت هستند و نه بغضی نسبت به دین یا مبلغان دین
  دوستان عزیز، من دوست طلبه ای داشتم که به رحمت خدا رفتند ایشون می گفتند که ما هزینه های جانبی مثل اینترنت رو هم از جیب مبارک می دیم. بحث غذا هم که برای طلاب مثل دانشجوها پولی است
  در ثانی جایی که سخنگوی حوزه‎های علمیه گلایه می کنه و می گه که بودجه کل حوزه های علمیه نصف دانشگاه تهران هم نیست، به نظرم جایی برای گلایه ما دانشگاهی جماعت نمی مونه
  من خودم ورودی ۹۰ دانشگاه باهنر کرمان بودم و توی اون سال بودجه ای که دولت هر ترم به ازای هر دانشجوی دوره های روزانه به دانشگاه می داد چیزی حدود ۸۰۰ هزار تومان بود و هزینه ای که دانشجویان شبانه به ازای هر ترم می دادند به زور به ۵۰۰ هزار تومان می رسید. طلبه نبودم و باقیش رو قضاوت نمی کنم اما برای طلبه ها هزینه های آزمایشگاه و کارگاه و امثالهم که پر خرجن در نظر گرفته نمی شه و من فکر می کنم هزینه هایی که دانشگاه برای ما می کنه از هزینه های طلبه ها+ شهریه بیشتر نباشد کمتر هم نیست….. الله اعلم

  1. ارض سلام و ادب خدمت شما دوست عزیز لطفاً توجه کنید!!
   ۱_ما فقط به طلابنیاز نداریم که شما تند خویی می کنید زیرا باید بفهمیم چی خوردنش ضرره مهمی داره تا بگن جایز نیست و شمشیر و اسلحه را برای جهاد و بعضی دارو ها برای ترک گناهان
   ۲_ در صد سال یا قبلاً علومه دیگری در حوزه بود ولی متاسفانه توسط انگلیس (روباه مکار)فکر کنم حذف شد
   ۳_ جامعه به طلاب نیاز داره شما نمی فهمید اگر می‌فهمیدید اینگونه نمی گفتید زیرا اسلام مشروب و بنگ و حشیش را حرام کرده و ضرره جدی هم داره و این اطلاعات توسط یک طلاب و دلسوزان به این ور و اونور می‌ره!
   ۴_دنیا فقط به پزشک قلب تنها نیاز ندارد مثل پزشکی که مارا به راه راست هدایت می کنه
   ۵_ شما فکر می کنی فقط اون درس پزشکی شما سخته در صورتی که حوزه هم درس های سختی داره

 13. سلام،خدمت همه عزیزان بنده تمام سوال وجواب هارا مطالعه کردم،چند نکته به نظرم رسید خدمتون عرض کنم،اولا دررابطه باازدواج بالاخره هرکسی عقیده اش برای شخص خودش محترم هست،وبنده وازدیدگاه خداوند متعال اینطور میخواهم بحث ازدواج کردن ومخارج ان را توصیف کنم،خداوند متعال میفرماید من روزی چند چیز رابدون شک میدهم که یکی از ان ها ازدواج هست خداوند میفرماید تواول ازدواج کن تامن بعد از ازدواج روزی تو وزن وبچه ات را بدهم ولی ما میگوییم خدایا اول روزی وپول رابه ما عطابفرما تا ما قدمی نو سمت دروازه های کامل شدن نصف دینمان که سنت پیغمبرت هست برداریم به زبان امروزی باخداوند سرلج بازی داریم،این دررابطه با ازدواج اما مساله دوم دررابطه با شهریه طلبگی هست همانطور که میدانید اول امتحان ورودی وبعد از سه ماه نتایج قبولی وبعد مصاحبه وباز بعد یک ماه اگر قبول شدید مدرسه شمارا پذیرش کرد باز بعد مدت سه الی چهار ماه امتحان تثبیتی از طلبه می گیرند یعنی تاحالا سه بار ازداخل الک ردمیکنند ،بعد از سه سال یک امتحان شفاهی وبعد از شش سال امتحان شفاهی دیگر وباز بعد هشت سال شفاهی دیگر وده سال شفاهی دیگر ازیک طلبه میگیرند ،اولا یک طلبه اول تااخر کارش معلوم هست،معیارش معلوم هست،هدفش معلوم هست،اما مادانشجوهایی داریم که بامدرک لیسانس کارگرهستن ودانشجوهایی هم داریم که بامدرک لیسانس کارمند هستن،همانطور که بعضی از دانشجوها بورسیه به انها تعلق میگیرد وانهایی که بورسیه دارن باید شرایط خاص داشته باشند ان کسانی که ازطرف مراجع تقلید وطلاب علوم دینی هستن هم شرایط خاصی دارن که شهریه میگیرن،چه بسا یک طلبه ایی که متاهل هست وپشتوانه مالی هم ندارد بایک زن و چهارتا بچه الان باید۱۸سال درس بخواند وپس از ۱۸سال هنوز حقوقش به۹۰۰تومن نمیرسد غیراز مراسمات محرم وماه رمضان ،درصورتی که یک سرباز بامدرک دیپلم تازه وارد ارتش میشود اگر ماموریت نرود وتازه مجرد هم باشد پایه حقوقش۱۳۰۰یک میلیون و سیصد هست،اگر ماموریت برود تا۳میلیون تومان هم برسد وهمان محرم وصفر وماه رمضان برای یک طلبه یک ماموریت دفاع ازدین هست وپرورش افکار ،وتغییر اذعان منحرف هست،چه بسا کار یک روحانی سخت تراز کار یک کارگراست،شکسپیر میگوید ،یک ساعت غرق درمطالعه وبازگو کردن ان حرف برای دیگران برابر با۸ساعت بیل زدن هست،حرف برای گفتن زیاد هست ،حرف هایی که تابحال درعمرتان وخوابتان هم شاید نه شنیدید ونه دیدید.یاعلی.

 14. اگر طلبگی کار آسانی بود که الان همه طلبه بودند!
  هر وقت تونستی روحانی مبلغ ۱۰ سال تو مناطق محروم با کمترین امکانات بشی ، و کمترین مزایا ، بسم الله بیا ثبت نام کن حوزه به قول خودت هم شهریه میدن و هم شرایط ازدواج برات فراهمه
  سریع بیا

  1
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا