مسعود پزشکیان: خودخواهی ها به کشور آسیب زده است

مسعود پزشکیان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: امروزه منیت ها و خودخواهی ها باعث ضربه و آسیب کشور و ایجاد مشکلاتی برای مردم در بخش های مختلف شده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مسعود پزشکیان در یادواره ۲۲ شهید روستای مرزنکلاته بخش بهاران شهرستان گرگان افزود: برای رهایی از مشکلات و گرفتاری ها باید در راه شهیدان و در مسیر استقلال ، آزادی ، عدالت، صداقت، شرافت و جوانمردی حرکت کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار داشت: شهیدان به عهد خویش نسبت به دین، نظام و معمار کبیر انقلاب اسلامی متعهد بودند، اما اینک ما به خارج شدن از مسیر واقعی شهدا گرفتار شده ایم، زیرا قبل از رسیدن به مقام و پست قول داده ولی در عمل از سخنان و وعده های خود فاصله گرفته ایم.

وی ادامه داد: کسانی که در نظام و انقلاب مسئولیت و تعهدی دارند ، باید برای انجام وظایف پافشاری کرده و عهد شکنی در این مسیر مشکلات سخت و ناگواری برای فرد و جامعه در پی دارد.

پزشکیان با تاکید بر اینکه باید همه و از جمله نمایندگان و مسئولان به حرف و سخن خود پایبند باشند، افزود: وعده دادیم که کشور را با حل مشکلات و تنگناها؛ به عزت و سربلندی برسانیم، درحالی که برای رسیدن به پست و مقام حاضر به تخریب دیگران بوده و به بسیاری از قول های خود نیز وفا نکرده ایم.

وی تصریح کرد: پول، پست، شهرت و مسائلی از این قبیل ما را فریب می دهد و باعث جنگ و دعواهای گروهی، حزبی و سیاسی می شود.

پزشکیان با بیان اینکه دعواهای امروزی به دلیل دین، باور و اعتقاد نیست، افزود: برای خدمت به مردم زمینه فراهم است، اما گرفتار مشکلی به نام تخریب بوده و در تلاش برای نشستن در جایگاه دیگری هستیم.

به گفته وی؛ خودخواهی ها و اینکه همیشه حزب، گروه و جناح من مطرح باشد، سرآغاز مشکلات بوده و این مانع خدمت به مردمی می شود که همیشه پای نظام و انقلاب ایستاده و در همه عرصه ها برای مقابله با دشمن حضور داشته اند.

پزشکیان با یادآوری اینکه مردم به این شیوه آسیب دیده و ما مقصران اصلی مشکلات و گرفتاری آنها هستیم، عنوان کرد: اگر در دل ها ایمان به خدا بوده و همه چیز بر مبنای اعتقاد و خدمت باشد و منیت ها کنار گذاشته شود، مشکلات حل و به مردم خدمت می شود.

وی با بیان اینکه باید با مردم صادق و راستگو باشیم، اضافه کرد: امروز مسئولی اگر اضافه کاری نگیرد، کار درست انجام نمی دهد و نیز نگاهش به دریافتی دیگری بوده و معتقد است که باید بیشتر از دیگران حقوق دریافت کند.

به گفته وی؛ در سطح جامعه هم با این مشکل مواجه هستیم و همه ۸۰ میلیون ایرانی، ۴۵ هزار تومان یارانه را می خواهند و این مساله فقیر و غنی ندارد و نشان می دهد که در جامعه هم برخی به حق خود قانع نبوده و به فکر کمک به نیازمندان نیستند.

وی همچنین تاکید کرد: باید به مسیر اصلی انقلاب که از آن خارج شده ایم، برگردیم و با سوار شدن بر قطار نظام و انقلاب، در ریل توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور قرار گیریم.

به گزارش ایرنا در یادواره ۲۲ شهید روستای مرزنکلاته بخش بهاران شهرستان گرگان جمعی از مردم و مسئولان استانی و شهرستانی، نماینده ولی فقیه در گلستان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، فرماندار گرگان و خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان حضور داشتند.

روستای مرزنکلاته در ۱۸ کیلومتری شمال شرق گرگان واقع است، مرکز استان گلستان افزون بر ۴۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.


با نظارت اصولی پول و سرمایه گم نمی شود که بعدها به دنبال پیدا کردن آن باشیم

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد که چگونه مسئولان نظارتی در کشور نمی دانند، که پول و سرمایه در کجا و چگونه هزینه می شود؟

مسعود پزشکیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه نظارت کردن و نحوه نظارت بر فعالیت ها یک علم است، گفت:چگونه مسئولان نظارتی در کشور نمی دانند، که پول و سرمایه در کجا و چگونه هزینه می شود؟ در دنیای کنونی همه چیز را می توان به صورت آنلاین مشاهده کرد.

تقسیم ۳۰۰ هزارمیلیاردتومان بین چند وزارتخانه کار سختی نیست

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذر شهر با اشاره به اینکه توزیع و تقسیم ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بین چند وزارتخانه کار شاقی نیست، افزود:نحوه نظارت بر هزینه کرد این اعتبارات آسان است و با شناسایی افراد علمی و استفاده از تجربیات آنها باید روند نظارت در کشور اصلاح شود.

با نظارت اصولی پولی گم نمی شود، که بعدها به دنبال پیدا کردن آن باشیم

پزشکیان با بیان اینکه با نظارت اصولی پولی گم نمی شود، که بعدها به دنبال پیدا کردن آن باشیم، ادامه داد:برخی چشم های خود را بسته اند،تا پول و سرمایه گم شود، سپس به دنبال پیدا کردن آن باشند، اصلا نمی تواند گم شود.

وی یادآور شد:پس از گم شدن پول و سرمایه در کشور اکیپی جمع می شوند، تا پول گمشده را پیدا کنند و قانون بسیاری از اختیارات را برای نظارت بر روند حرکت پول به دستگاه های نظارتی داده است.

دستگاه های نظارتی موارد خلاف قانون را ببینند، مابقی پیشکش

پزشکیان با بیان اینکه قانون مالیات ها، کد ملی، کاداستر و کدهای کالا برای نظارت اصولی بر حرکت پول و سرمایه است، افزود:زمانی که به چیزی کدی نصب می شود، یعنی می توان آن را مشاهده و رصد کرد، لذا وزارت اقتصاد و سایر وزارتخانه های مربوطه و قوه قضاییه می توانند روند حرکت پول در کشور را رصد کنند.

وی با اشاره به اینکه با مشاهده حرکت پول و سرمایه می توان با موارد خلاف قانون برخورد کرد، ادامه داد:برخی ها اظهار می کنند که دستگاه های نظارتی محدودیت قانونی دارند، اما باید به این دستگاه های نظارتی گفته شود، شما مواردی که قانون مجوز داده درست ببینید، ما بقی پیشکش.

دستگاه های نظارتی دوربین های خود را روشن کنند

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: زمانی که ابزار مشاهده و رصد دستگاه های نظارتی اصلاح شود، هیچ شخصی نمی تواند از زیر ذره بین آن فرار کند، لذا دستگاه های نظارتی باید دوربین های نظارتی خود را روشن کنند.


رد صلاحیت کاندیداها پس از جلب آراء مردم قابل توجیه نیست/ استفساریه مجلس از قانون انتخابات عطف به ماسبق نمی شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نظرات خود در خصوص استفساریه قانون انتخابات را تشریح کرد.

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اینکه شورای نگهبان به استفساریه مجلس از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی باز هم ایراد گرفته است، اظهار داشت: این موضوع پس از ایراداتی که شورای نگهبان گرفته باید برای تعیین و تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود، رویه فعلی که در انتخابات اجرا شده، درست نیست و جای تامل دارد.

رد صلاحیت کاندیداها پس از جلب آرا مردم وجهه خوبی ندارد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از دریافت اطلاعات فراوان و بررسی‌های زیاد صلاحیت کاندیداها تایید می‌شود و این فرد از فیلترهای لازم عبور می‌کند و در معرض رای مردم قرار می‌گیرد، بیان کرد: اگر بعد از برگزاری انتخابات به همان فرد بگوییم که صلاحیت شما رد شده‌، وجهه خوبی ندارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر قبل از در معرض رای مردم قرار گرفتن، این کاندیدا به هر دلیلی در چهارچوب قانون رد صلاحیت شود، ایرادی ندارد، ادامه داد: اما رد صلاحیت کاندیداها پس از اینکه صلاحیت فرد تایید شد و بعد از جلب آرا مردم، نمود جهانی و منطقه‌ای آن خوب نیست و از هر نظر جای تامل دارد.

پزشکیان متذکر شد: در نگاه من به عنوان یک فرد عادی، حاکمیتی که نمی‌تواند بعد از کلی بررسی، آدم‌های خود را تشخیص دهد و اجازه می‌دهد که آن‌ها خود را در معرض رای مردم قرار دهند و بعد از جلب آرا مردم، همان فرد رد صلاحیت شود، این اقدام وجهه خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

وی افزود: با هر توجیه و دلیلی بهتر است که پس از تایید صلاحیت کاندیدا، آن‌ها را رد صلاحیت نکنند و لازم است روند داده‌های ما طوری باشد که افراد بصورت بررسی شده و با اطلاعات وارد انتخابات شوند.

پس از جلب آرا مردم، اعتبارنامه منتخبین در مجلس مورد بررسی قرار گیرد

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی مواقع شورای نگهبان می‌گوید که صلاحیت کاندیدایی احراز نشده است، حال اگر صلاحیت کاندیدایی تایید شود و در معرض رای مردم قرار گرفت، رد صلاحیت وی نمی‌تواند توجیه مناسبی داشته باشد، گفت: این اقدام به نفع نظام نیست و تاثیرات اجتماعی آن، بسیار بدتر از این است که بگذاریم چنین فردی به عنوان نماینده وارد مجلس شود، در این موارد بهتر است که اعتبارنامه منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد.

نباید استفساریه مجلس از قانون انتخابات عطف به ما سبق شود

پزشکیان در خصوص عطف بماسبق شدن استفساریه مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: این موضوع عطف به ما سبق نمی‌شود، زیرا قانونی که در حال حاضر وضع می‌شود، عطف به ما سبق نمی‌شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کل قضیه این است که باید از ایجاد شکاف، تفرقه و دعوا پرهیز کنیم، بیان کرد: باید تلاش کنیم تا شفاف‌سازی انجام و بر اساس آن عمل کنیم، اگر موضوعی شفاف نبوده و حال شفاف شده، نباید به موضوعات قبلی تسری داده شود.

باور جامعه، رد صلاحیت کاندیدای پیروز در انتخابات را دارای شائبه سیاسی و جناحی می‌داند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علت مخالفت من با روندی که در انتخابات انجام شده این است که بالاخره در جامعه، عده‌ای از مردم درست یا غلط به کاندیدای تایید صلاحیت شده‌ای رای داده‌اند، ادامه داد: مرجعی که صلاحیت کاندیدایی را تایید کرده، حال اگر دوباره صلاحیت آن کاندیدا را رد کند، حتی اگر مستندات رد صلاحیت کاندیدا پس از اخذ رای مردم هم درست باشد، در جامعه ای که ما زندگی می‌کنیم در مورد این اقدام گفته می‌شود که سیاسی و جناحی رفتار شده است.

بررسی اعتبارنامه منتخبین مردم در مجلس، شائبه جناحی بودن را کمرنگ می‌کند

پزشکیان با بیان اینکه حتی اگر حق با شورای نگهبان است و یک سند نیز پیدا شده باشد، بهتر است که این موضوع را به مجلس بدهند تا بررسی‌های بیشتر را انجام دهد، متذکر شد: در این حالت تصور مردم که گفته می‌شود، جناحی عمل شده، از بین می‌رود یا کمتر می‌شود.

ارتحال آیت‌الله هاشمی قطعا در مسیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاثیرگذر است

وی با بیان اینکه این موضوع باید در مجمع مورد بررسی قرار گیرد، افزود: بنظر من کسی نمی‌تواند به این سادگی جای مرحوم آیت‌الله هاشمی را پر کند، نه اینکه سایرین ضعیف هستند، بلکه ایشان در بحران‌ها رشد کرده بودند و شاهد موضوعات بسیار زیادی بودند.

پزشکیان با بیان اینکه از نگاه حضرت علی(ع) ایمان دارای چهارستون صبر، یقین، عدل و جهاد است، متذکر شد: بصیرت در کوران درگیری‌ها به وجود می‌آید و کسی نمی‌تواند خارج از میدان جنگ، بصیرت پیدا کند، ویژگی آیت‌الله هاشمی داشتن بصیرت در جریان‌های امور مختلفی بود که در آن گرفتار شده بودند، با داشتن چنین ویژگی‌هایی کسی نمی تواند جای آیت‌الله هاشمی را پر کند و قطعا نبود ایشان در مجمع تاثیر گذار است.


انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن