شوخی و جدی جالب هاشمی با وزارت اطلاعات

آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از دانشجویان و ایثارگران در شوخی معناداری با وزارت اطلاعات گفت: آگر قبل از انتخابات این حرف ها را می زدید باید می رفتید [به] اطلاعات جواب می‌دادید امّا حالا باید اطلاعات به شما جواب بدهد!

به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی، حاشیه نگاری این دیدار بدین شرح است:

آقای هاشمی که وارد می شوند. صدای صلوات  بلند می شود. آیت الله لبخندی می‌زند و دستی به رسم معمول  تکان می دهد. ابراز احساسات بالاتر می رود. در این ابراز احساسات حس غریبی می بینیم. بیشتر شبیه قدر شناسی است. نه اجباری است و نه برنامه ریزی شده.  قدر شناس ملتی است از آبرودادن بخاطر مردم. این روزها بیشتر از همیشه می فهمم که آبروی آقای هاشمی بیش از آنکه آبروی سیاسی باشد،مردمی است. عزّتش هم بیش از آنکه حکومتی باشد،الهی است. در ادای حق النّاس کوتاه نیایی می شوی «عزیز خدا».

مهمانان که می نشینند. نوبت سخنرانان جلسه می رسد . مانده بودم بااین همه تکثر چگونه نوبت حرف زدن همه سلایق می رسد. از جوان رفسنجانی تا سردار سپاه . از دانشجوی تهرانی تا طلبه قمی‌. میهمانان یک به یک دعوت می شوند. اولی آزاده است ، می گوید حاج آقا آزادگان دلشان خیلی برای شما تنگ شده کجا شما را ببینند ؟ در تلویزیون که شما  را نشان نمی دهند. لبخند تلخی می زند و شوخی معناداری می کند‌. می‌گوید یکی از رفقای آزاده قبل از آمدن خدمتتان به شوخی می گفت اسیر که بودیم ،آقای هاشمی را بیشتر می دیدیم! .  لااقل صدای حاج آقا را  یواشکی از رادیو می شد شنید. اینها را که می گوید بغض گلوی همه را می‌گیرد‌. من مانده‌ام که صدا و سیما جواب این همه حق النّاس را چه خواهد داد؟.

مهمان دیگری که از قم آمده خیلی پرشور شروع می‌کند‌. به رسم دهه شصتی‌ها حرف می‌زند. مشت گره می‌کند و می‌گوید‌: فرمانده جنگ‌، امام گفتند که هاشمی زنده است چون نهضت زنده است‌. این را که می‌گوید شعار  الله اکبر صحن مجمع را پر می‌کند.سخنران هم که فضا را پرشور می‌بیند خودش هم به هیجان می‌آید و می‌گوید‌: آقای هاشمی، امتحان ابراهیم وار دادی وسربلند بیرون آمدی. آنها که می‌خواستند شما را بسوزانند خودشان گرفتار آتش بی آبرویی و بی عزتی شدند.

دانشجوی جوانی پای میکروفون می آید. حرفهای زیادی برای گفتن آورده . از فضای تلخ و بسته دانشگاه گلایه دارد. از شأن دانشجویان که می گوید که دیگر در فضای دانشگاه از آن خبری نیست .می گوید دانشگاه هم شده مثل صدا وسیما. فقط شده مونولوگ و تک گویی. کرسی  آزاد اندیشی برگزار می‌کنند ولی فقط با خودشان !. آخرش هم می‌گوید‌: آقای هاشمی! دانشگاه آزاد میراث شما نیست ولی یادگار شماست‌. امانت امام دست شماست.

جالب است همه میهمانان هم در صلوات با هم همراهند و هم در دست زدن .

هرچند طولانی می‌شود ولی حیفم آمد که خاطره شیرین یکی از آزادگان را بازگو نکنم‌. می گوید آقای هاشمی !اولین نامه ام را در دوره اسارت به نام شما نوشتم. یک پاکتی آبی رنگ که رویش نوشتم برسد بدست آقای هاشمی‌. شما هم امضاء کردید و برایم پس فرستادید. نامه شما که در اردوگاه بدستم رسید. بچه ها یک به یک امضاء شما را به صورت و چشم خود می مالیدند. انگار بوی شما را می‌داد. قبل از آن فقط درباره نامه امام دیده بودم این کار را بکنند. بغض آیت الله آماده فروریختن است که حرفهایش را تمام می‌کند. نمی‌دانم چطور خودش را به آقای هاشمی می رساند. بوسه‌ای به سر آیت‌الله می‌زند و می‌رود. از محافظان آقای هاشمی هم کاری بر نمی‌آید!‌.

میهمان دیگری از صوراسرافیل ۹۲ می گوید. می‌گوید آقای هاشمی! شما از این کارها کم نداشتید. بنی صدر را صور اسرافیل شما برد. صدام را همینطور. انتخابات ۷۶ را هم صور اسرافیل شما زیر و رو کرد. حتی شکایت شما هم به خدا در انتخابات ۸۴ هم صوراسرافیلی بود که صدایش ۸ سال بعد درآمد!.این آخری را که می گوید صدای کف و سوت صحن مجمع را می لرزاند. ایثار گران هم چنان به وجد آمده اند که گوی سبقت را از دانشجویان در ابراز احساسات ربوده اند!.

صحبت میهمانان که به پایان می‌رسد. آیت الله شروع به سخن می کند. اول خوشآمد گویی بعد یک تشکر از صحبت های میهمان و سپس هم یک شوخی معنادار.آقای هاشمی می گوید آگر قبل از انتخابات این حرفها را می‌زدید باید می‌رفتید اطلاعات جواب می‌دادید امّا حال باید اطلاعات به شما جواب بدهد!. شوخی آیت الله مثل بمب سالن را می ترکاند. انگار همه تازه  فهمیدند که چه اتفاقی در انتخابات افتاده؟!.

آقای هاشمی در ادامه می‌گوید من شخصا کاری نکردم. پنج دقیقه رفتم اسم نوشتم و آمدم.هرچه بود تدبیر خدا بود. هرچه بود اراده مردم بود. خیلی‌ها می‌گفتند رأی روستاها به فلان شخص یا مشابه آن است. ولی درست برعکس شد. مردم روستاها بیشتر از شهرها به آقای روحانی رای دادند. بابت این شعور و آگاهی مردم، خدا را شاکرم.

آیت‌الله از غافلگیری خیلی‌ها از نتیجه انتخابات هم می‌گوید. آقای هاشمی می‌گوید که صدا و سیما و تریبونهای  رسمی چیز دیگری می‌خواستند ولی چیز دیگری می شد. خیلی های دیگر هم بودند که چیزدیگری می خواستند ولی  مردم تمام رشته های آنها را پنبه کردند.

آقای هاشمی در ادامه تعبیر بسیار پرمعنایی درباره انتخابات ۲۴ خرداد بکار می برد. ایشان از ۱۵خرداد ۴۲ می گوید.از ۲۲ بهمن ۵۷‌. از سال‌های دفاع مقدس و سازندگی و انتخابات ۲۴ خرداد را از جنس آنها می داند. از معجزه همراهی آگاهانه مردم. درباره این تعبیر ماندگار باید در آینده بیشتر گفت.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا