مرگ ۴ نفر در جریان حمله تروریستی در وستمینستر

‘حمله تروریستی’ بعد از ظهر روز چهارشنبه در مجاور ساختمان پارلمان انگلیس ‘وستیمنتسر’ که تاکنون دستکم ۴کشته و ۲۰ مجروح برجای گذاشته، فضایی امنیتی به همراه ترس و بهت در این کشور حاکم کرده است.
مرگ ۴ نفر در جریان حمله تروریستی در وستمینستر/ حاکم شدن فضای امنیتی در انگلیس
به گزارش ایرنا، پلیس اسکاتلندیارد عصر روز چهارشنبه اعلام کرد که براثر این حمله تروریستی، تاکنون ۴ نفر شامل فرد مهاجم، یک مامور پلیس و دو نفر دیگر که هنوز هویتشان آشکار نشده است، کشته شده اند.
پلیس متروپلیتن لندن ( اسکاتلندیارد) می‌گوید در این واقعه که به عنوان یک ‘ حمله تروریستی ‘ تحت بررسی است، ۲۰ نفر مجروح شده‌اند.
پلیس متروپلیتن لندن بعد از ظهر روز چهارشنبه با تایید وقوع تیراندازی در نزدیکی پل ‘وستمینستر’ در مجاور ساختمان پارلمان انگلیس، از زحمی شدن ۱۲ نفر در جریان این واقعه ‘تروریستی’ خبر داده بود.
به گزارش منابع انگلیسی عامل این حمله تروریستی در جریان تیراندازی پلیس کشته شده است.
براساس اطلاعات منتشر شده، فرد مهاجم نخست با خودروی خود که یک هیوندا شاسی بلند بود، به عابران پیاده روی پل وستمینستر حمله کرد و سپس تلاش داشت وارد محل پارلمان شود اما توسط یک مامور پلیس کشته شد.
برخی گزارش ها حاکی از آن است که در زمان این حمله دو نفر در داخل این خودرو بوده است.
گفته می شود که فرد مهاجم آسیایی تبار است و برخی منابع خبری نام وی را «ابو عزالدین» اعلام کرده اند هر چند هنوز منابع رسمی این مساله را تایید نکرده اند.
‘ابو عزالدین ‘ سخنگوی سازمان الغرباء بوده که فعالیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی ممنوع شده است.
در همین حال منابع دیپلماتیک فرانسوی اعلام کرده اند سه تبعه فرانسه نیز در جریان حمله یاد شده زخمی شدند.
به دنبال وقوع این حادثه که هنوز جزییات دقیق آن از جمله هویت عامل و یا عاملان آن، روشن نشده، هیات دولت انگلیس با حضور ‘ترزا می’ نخست وزیر انگلیس نشست اضطراری تشکیل داد.
به گزارش خبرنگار ایرنا از محل حادثه، بر اثر وقوع حمله تروریستی در نزدیکی پارلمان خیابان های منتهی به این منطقه تا شعاع یک صد متری از سوی پلیس لندن مسدود شده است.
علاوه بر متروپلیتین پلیس لندن، ماموریان امنیتی و ضدشورش نیز در منطقه مستقر شده اند.
شماری از بالگرد های پلیس در آسمان و قایق های گشت زنی که در رودخانه تایمز مشغول تردد هستند منطقه را تحت کنترل گرفته اند.
چرخ فلک توریستی ‘لندن آی’ که یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی لندن به حساب می آید، از حرکت باز ایستاده و بسیاری از کشتی های تفریحی دست از کار کشیده اند.
همزمان با وقوع حادثه تروریستی یاد شده، تعداد زیادی از مردم که برخی از آنها کودک و افراد مسن سال در داخل کابین های چرخ فلک ‘لندن آی’ بودند که همین امر سبب شد که بسیاری از آنها دچار ترس و هراس شوند.
در حال حاضر شمار زیادی از خبرنگاران رسانه های گروهی در پشت موانع ایجاد شده توسط پلیس در منطقه منتظر ایستاده اند تا آخرین اخبار را لحظه به لحظه منعکس کنند.
آخرین خبرها:
** در حال حاضر ایستگاه مترو وستمینستر و راه های ورودی به پل وستمینستر، میدان پارلمان و ساختمان نخست وزیری انگلیس واقع در قلب لندن بسته شده است.
منطقه کاملا در محاصره ماموران پلیس بوده و به مردم اجازه نزدیک شدن به محل حادثه که از مناطق مهم گردشگری شهر لندن شمرده می شود، داده نمی شود.
پلیس لندن درصفحه توئیترش اعلام کرده است که محدوده اطراف پارلمان مسدود شده و اجازه رفت و آمد ممنوع است.

** به دنبال واقعه تروریستی یاد شده، مجلس عوام که روز چهارشنبه نشست با نخست وزیر را داشت، فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورد.
به گفته منابع انگلیسی، ‘ترزا می’ به هنگام وقوع این حادثه در مجلس عوام بوده و پس از واقعه از محل پارلمان خارج شده است.
یک منبع نخست وزیری اعلام کرد که وضعیت نخست وزیر انگلیس ‘خوب’ است.
‘تیم فارون ‘ رهبر حزب لیبرال دمکرات در گفت وگو به خبرنگاران در برابر پارلمان گفت که پس از وقوع حادثه، پلیس نمایندگان پارلمان را زیر ساختمان وستمینستر به سمت ساختمان اسکاتلندیارد که درفاصله یکصد متری پارلمان قرار دارد ، هدایت کرده است.

** کارکنان نمایندگان پارلمان که در ساختمان مجاور، موسوم به ‘پورتکولوس هاوس’ مشغول به کار بودن، به مدت سه ساعت در دفاترشان محبوس بوده و آرام آرام پس از انجام شناسایی از سوی پلیس اجازه می یابند که از محل شان خارج شوند.

** ‘کوین برینان’ یک نماینده مجلس عوام در گفت وگو با ‘سی ان ان’ از داخل ساختمان پارلمان گفت:«وقتی واقعه امروز در بیرون ساختمان پارلمان انگلیس رخ داد ما در آستانه رای گیری بودیم. باوقوع این اتفاق، جلسه به حال تعلیق درآمد و رئیس مجلس عوام به ما در این خصوص اطلاع رسانی کرد. ظاهرا یک فرد مهاجم به یکی از افسران پلیس در محوطه ساختمان پارلمان، با چاقو حمله کرده و او را هدف حمله قرار داده است. نیروهای امنیتی در این محل، فرد ضارب را هدف گلوله قرار دادند. رویداد دیگری هم رخ داده که به یک دستگاه خودرو در مقابل درهای ورودی اصلی این ساختمان مربوط است.»

**دو حادثه در نزدیکی پارلمان رخ داده یکی در پل وستمینستر و دیگری در مقابل پارلمان هنوز مقامات پلیس ارتباط این دو حادثه را تایید نکرده اند.

** این حادثه تروریستی درحالی رخ می دهد که ساختمان پلیس اسکاتلندیارد در یکصد متری پارلمان قرار دارد.
ساختمان پارلمان انگلیس یا همان کاخ وستمینستر محل مجلس عوام و مجلس اعیان است.

** براساس گزارش های منتشر شده ‘توبیاس ال وود’ معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و آفریقا و نماینده مجلس عوام، از جمله افرادی بود که در محل حادثه حضور داشت و تلاش کرد که با کمک اولیه پزشکی به مامور پلیسی که به ضرب چاقوی فرد مهاجم بشدت زخمی شده بود، او را از مرگ نجات دهد.
‘توبیاس ال وود’ که سابقه نظامی گری دارد، برادرش را در جریان حمله تروریستی بالی اندونزی در اکتبر سال ۲۰۰۲ میلادی که در جریان آن ۲۰۲ نفر از جمله ۲۷ انگلیسی کشته شدند، از دست داده است.

** حمله امروز به وستمینستر در نخستین سالگرد حملات تروریستی ماه مارس ۲۰۱۶ بروکسل، صورت گرفت.
در صبح ۲۲مارس سال گذشته ۲۰۱۶ میلادی دو مرد جوان افراط گرای بلژیکی خود را به فرودگاه بروکسل رساندند و خودشان را در بخش چک فرودگاه منفجر کردند. یک ساعت بعد نزدیک به مقر اتحادیه اروپا در قلب شهر بروکسل سومین بمب گذار در متروی ‘مالبک’ دست به حمله زد.
در این حملات ۳۲ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.
** آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در واکنش به حمله تروریستی لندن، گفت که کشورش در کنار دولت و ملت انگلیس ایستاده است.
** ‘رکس تیلرسون’ وزیر امور خارجه آمریکا حمله تروریستی لندن و هر گونه توسل به اقدامات خشونت‌ آمیز را محکوم کرد.

** هواداران گروه داعش در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از حمله لندن اظهار خوشنودی کرده‌اند و آن را ‘انتقامی’ علیه همکاری انگلیس در ائتلاف ضدداعش و پشتیبانی از عملیات بازپس‌گیری موصل از این گروه دانسته‌اند.
با وجود این، هنوز هیچ گروه یا سازمانی مسئولیت حمله امروز لندن را نپذیرفته است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن