میزان حق ‌التولیه آستان قدس چقدر است؟

«میزان حق ‌التولیه آستان قدس یک‌دهم از سود خالص همه‌ی موقوفات است و حق شخصی و شرعی و قانونی متولی است»

به گزارش انصاف نیوز، محمدمهدی مجاهدی درباره ی این نقل قول نوشت: مصاحبه‌ی دکتر سید احمد علوی، قائم مقام اسبق آستان قدس رضوی، با ويژه‌نامه‌ی روزنامه‌ی خراسان در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ حاوی نکته‌های مهمی درمورد نحوه‌ی اداره‌ی آستان قدس است. از جمله در این مصاحبه در مورد میزان حق‌التولیه‌ی متولی که یک‌دهم درآمد خالص کل موقوفات است و «حق شخصی و شرعی و قانونی متولی» است و سنت آیت‌الله طبسی درمورد نحوه‌ی استفاده از حق‌التولیه توضیحاتی بسیار خواندنی آورده است.

هرچند خواندن این مصاحبه می‌تواند از جهات گوناگون ارزشمند باشد، بخشی از این مصاحبه را که مستقیما درمورد درآمد تولیت آستان قدس است، این‌جا نقل می‌کنم.

«دکتر سید احمد علوی: […] یکی ازاین ۲۵ سرفصل، حق التولیه بود؛ چون معمولا واقفان بعد ازتعیین نیت وقصدشان ازوقف، به منظوراداره موقوفه، مقرر می‌کنند؛ عشر (یک دهم) درآمد موقوفه دراختیارمتولی وقف قرارگیرد. […] حق التولیه موقوفات هم ازهمان سال های اول به حساب بانکی خاص خود واریز و درمصارف خیر و عمومی هزینه می‌شد و هیچ گونه دخل وتصرفی ازسوی آیت ا…واعظ طبسی درحق التولیه صورت نمی گرفت. ایشان نه تنها ازحق التولیه استفاده نمی‌کردند بلکه هیچ گونه حق وحقوق دیگری هم ازآستان قدس دریافت نمی کردند.

سؤال: آیا حق التولیه حق شخصی تولیت است که متولی می تواند آن را درمصارف شخصی خود استفاده کند یا این که حق التولیه هزینه مدیریت واداره موقوفه است ونباید درمصارف شخصی استفاده شود؟

دکتر سید احمد علوی: حق التولیه حق تخصیص داده شده برای شخص متولی است نه هزینه ای برای اداره موقوفه. چون حق التولیه یا همان یک دهم، بعد ازکسرهزینه ها ومخارج، ازسود خالص موقوفه برداشت می شود؛ به این نحو که ده درصد از سود خالص موقوفه ،به عنوان حق التولیه و ۹۰ درصد دیگر در راستای نیت واقف، هزینه می شود.

سؤال: حال با توجه به این توضیحات، حق التولیه حضرت آیت ا…واعظ طبسی درچه مصارفی هزینه شده است ؟

دکتر سید احمد علوی: با حساب بانکی خاصی که ازهمان ابتدا برای حق التولیه مشخص شد، حق التولیه به آن حساب واریز و درمصارفی چون: ساخت صحن جمهوری اسلامی ،صحن قدس ، رواق دارالوالیه، دارالاجابه، بخشی ازهزینه‌های کتابخانه و بخشی ازهزینه های کارهای هنری آستان قدس رضوی مصرف شد .الان هم همان حساب موجود است که دراختیارتولیت فعلی قرارگرفته است و آن عالم مجاهد به هیچ وجه ازآن استفاده شخصی نمی‌کردند.

سؤال: آیا تولیت های بعدی هم باید همین روال را ادامه دهند یا نه؟

دکتر سید احمد علوی: حق التولیه، حق قانونی وشخصی است.»

منبع: یادنامه‌ی امین ولایت. ویژه‌نامه‌ی آیت‌الله طبسی. بیستم اسفندماه ۱۳۹۴. صفحه‌ی ۷.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

13 thoughts on “میزان حق ‌التولیه آستان قدس چقدر است؟”

 1. موقوفات استان قدس یکی دو تا نیست وسر به هزاران میزند و معمولا هم هر واقف حق التولیه را ده در صد تعیین نمیکند ، معلوم نیست این ده درصد از کجا آمده است ؟!
  1  1
  1. دقیقا داشتم به همین فکر میکردم اگر روزانه یک میلیارد درآمد داشته باشه که بیشتر داره میشه روزی صدمیلیون حق متولی و برای سرمایه زندگیم کافیه کافی
   1   0
 2. تا حالا كه ظاهرا متوليان محترم اعلام كرده اند كه از حق التوليه برداشت شخصي نداشته اند،فرض كنيم يك متولي بخواهد از اين حق كه شرعي وقانوني است ، برداشت شخصي كند ايا اين برداشت با اين درامد سر به فلك كشيده نجومي نيست؟!!! پيرو موضوع حقوقهاي نجومي به نتيجه اخلاقي رسيديم كه قانون نبايد راه را براي سوء استفاده با گذارد بنابراين بايستي عددي منطقي براي حق التوليه مقرر گردد!
  1  0
 3. اصلا فرض کنیم که متولی بخواهد هر ماه یک درصد از حق قانونی خودش رو برای خودش نگه داره با اطلاعات محدودی که از ارزش اموال آستان قدس در دست هست و با احتساب سود ۱۲ درصد میشه ۲۵ ملیارد تومن درماه!!!!!!!!!!!!
  0  0
 4. آستان قدس این همه ثروت دارد
  خب شما متولی محترم هم که هزینه شخصی نمی کنی … چقدر باورش سخته اگر واقعا این هست.
  واما یک سوال
  چقدر این هزینه صرف امور خیریه می شه صرف این همه شهروند فقیر در مشهد و دیگر جاها که حتی هزینه ۵ هزار تومن در ماه برای تاکسی رو ندارن… نمونه اش دوست خودم که یک دختر ویلچری تنهاست در پایین شهر.
  و من هرچی فکر می کنم در مورد ثروت آستان قدس که تقریبا چقدر هست مخم به جایی نمی رسه
  اگر خود امام رضا ع الان بودند چیکار می کردند…؟؟؟؟
  0  0
 5. اقای رئیسی برای اون حساب حق تولیت سازوکاری تعریف کردن و اصلا برداشتی از اون حساب ندارن و کلیه اون حساب صرف مخارج خیریه ای می شود، در اینکه این قانون اشتباهه شکی ندارم ولی ظاهرا یک دهم موقوفات شرعی هستش و این مقدار در زمان قدیم مبلغ ناچیزی بوده ولی الان باید با توجه به اینکه پول زیادی میشه و شرایط روز قوانین تغییر داده بشه
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *