«پلاسکو دیر تخلیه شد» یک تیتر چهار کلمه ای نیست

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با بیان اینکه انتظار نداریم تمامی نیروهای آتش نشان بی سیم داشته باشند اما با کسانی که در عملیات حضور دارند باید ارتباط رادیوئی برقرار باشد، ادامه داد: آقایان توان نداشتند سیستم بی سیم دیجیتال بخرند و این موضوع برایشان مهم نبوده است.

به گزارش ایلنا، رحمت‌اله حافظی در جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه گزارش کمیته ملی پلاسکو، گزارش نسبتا خوبی است و بر مبنا و فرمت گزارش های سازمان ملل (UN) تنظیم شده است، تاکید کرد: ترکیب این تیم نقطه ضعف نیز داشت زیرا در این تیم، کارشناس مدیریت شهری حضور نداشت با این وجود تمامی ابعاد موضوع، فارغ از جنبه های سیاسی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: در این گزارش و در ارتباط با خسارت جانی وارد شده به مردم و آتش نشان ها، یک جمله کلیدی به چشم می خورد “پلاسکو دیر تخلیه شد”  این تیتر چهار کلمه است اما در پشت آن دنیایی حرف وجود دارد و باید چرایی این اتفاق واکاوی شود. در مصاحبه ها کمتر به این موضوع پرداخته شد، اینکه چرا با وجود دستور تخلیه نیم ساعت قبل از تخریب ساختمان، نیروهای آتش نشانی به طور کامل تخلیه نشدند؟ اینها را باید پاسخ بدهند که چگونه دستور خروج از ساختمان را به آتش نشان‌ها اطلاع داده‌اند و چرا ساختمان تخلیه نشد .

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه انتظار نداریم تمامی نیروها بی سیم داشته باشند اما کسانی که در عملیات حضور دارد باید ارتباط رادیوئی و بی سیم داشته باشند، ادامه داد: از آقایان می پرسم چر سیستم شما آنالوگ است؟ می گویند از ما سوال نپرسید. دلیل این است که آقایان توان نداشتند سیستم دیجیتال بخرند و برایشان مهم نبوده است. توسعه ایستگاه‌ها در دستور قرار گرفته است این در حالیست که به قدر کفایت نیرو در ایستگاه وجود ندارد و وقتی یک تیم به ماموریت می‌رود پایگاه خالی از نیروی متخصص می‌ماند.

حافظی با بیان اینکه قانون مدیریت بحران از سال ۹۳ فاقد جایگاه قانونی است، تاکید کرد: مجوز پایان کار ساختمان ها بر حسب قانون بر عهده شهرداری است، ساختمان پلاسکو مجوز پایان کار نداشت. شهرداری مسئولیت‌ها و وظائف خود را به خوبی انجام نمی‌دهد، قانون می‌گوید که در هر ساختمان باید پیش بینی لازم برای تردد معلولان دیده شود و شهرداری نباید به ساختمان هائی که فاقد این ویژگی است، پایان کار دهد اما شاهد هستیم که معلولان نمی‌توانند در بسیاری از ساختمان ها تردد کنند.

وی با اشاره به اینکه رییس شورای شهر تهران سهم عمده‌ای در تمامی اشتباهات مدیریت شهری در ۱۲ سال گذشته دارد، گفت: اگر دو پرونده برای تخلفات مالی شهرداری به دادگاه کشانده می‌شد، هرگز شاهد این حجم از تخلفات از سوی شهرداری نبودیم.

حافظی همچنین تاکید کرد: با وجود گزارش کمیته ملی درباره پلاسکو باید کمیته حقیقت یاب شورای شهر مساله را از جایگاه مدیریتی بررسی کند و انتظار داریم قوه قضائیه نیز با دقت و جدیت مقصر اصلی این حادثه را شناسائی و مجازات کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا