صادق خرازی: گفتگوی تلفنی به روحانی تحمیل شد

سید محمد صادق خرازی سفیر اسبق ایران در سازمان ملل و  کارشناس
مسائل بین الملل در واکنش به ذوق زدگی برخی از صاحب نظران بعد از مکالمه
تلفنی روحانی و رییس جمهور آمریکا این ذوق زدگی را ناشی از عدم آگاهی نسبت
به ماهیت آمریکا دانست و گفت: مابه ازای این دیپلماسی تلفنی چه بوده است؟ کسانی که این کار را به رییس جمهور و وزارت خارجه تحمیل کردند و با فرافکنی سعی در فتح الفتوح دارد خدمتی به دیپلماسی منطقی نکرده اند من مخالف مذاکره با منطق برابر نیستم، همانگونه که ظریف در نقد صحبت های أوباما بخوبی تشریح کرد اینکه هر حرکتی و هر عملیاتی در سیاست خارجی بدون هماهنگی بأشد محکوم به شکست است.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از دیپلماسی ایرانی، در مراسم رونمایی از کتاب “چند پرده از داستان روابط ایران و آمریکا”، یکی از مشکلات بزرگ امروز در جامعه را بزرگ نمایی غلو و نشان دادن واقعیات بصورت وارونه ، که نتیجه عدم فهم و درک صحیح نسبت به ماهیت آمریکا است ،  دانست و اظهار داشت:  درک صحیحی از واقعیت های طرف مقابل کم است و نگاهمان نسبت به مسائل سیاسی خارجی و تحولات بین المللی ژورنالیستی است.

وی با حمایت از جواد ظریف گفت: او با درک دقیق إز مناسبات نظام سلطه مواضع نظام را در سطوح رسانه ، صاحب نظران و مخاطبان جهانی ایران بخوبی و حرفه ایی بیان کرد
خرازی افزود: هنگامی که دشمن بدترین دشنام ها و هتاکی ها را در کادویی به ما می زند وقتی کادو را می بینیم تصورمان این است که حرفهای خوبی به ما زده اما واقعیت چیز دیگری است. کارشناس  موفق کسی است که اقصی زمین بازی و یا صحنه کار زار سیاسی را ببیند و سپس مانور حرفه ایی دهد.

این دیپلمات سابق با بیان اینکه یکی از مشکلات بزرگ امروز عدم فهم و درک صحیح نسبت به ماهیت آمریکا است ،  اظهار داشت: فهم و درک صحیحی از واقعیت های طرف مقابل موجود نیست و نگاه نسبت به مسائل سیاسی خارجی و تحولات بین المللی ژورنالیستی است. وظیفه دانشمندان و روشنفکران دلسوز ، نگاه اگاهانه و مسؤولانه در عرصه بین المللی است

خرازی افزود: هنگامی که دشمن بدترین دشنام ها و هتاکی ها را در بسته های دیپلماتیک و با رنگ ولعاب کادوی زبیبا  به جمهوری اسلامی بزند وقتی کادوی ارایه شده از جانب دشمن را اسیب شناسی کنیم انموقع تصورمان  با واقعیت ها تطبیق پیدا خواهد کرد

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به سیاست خارجی دولت یازدهم گفت: ما فکر می کنیم اغاز و روزهای خوبی در رابطه ایران با کل جهان شروع شده است؛ ولی همانگونه که وزیر خارجه گفت نبایست به صرف تغییر ادبیات نگاه کرد. ما بایست مترصد تغییر سیاست ها در قبال ایران  باشیم.

وی با بیان اینکه ما بحران در بینش داریم تصریح کرد: شاید در جامعه ما علم و دانش باشد اما بحرانی که در حوزه علم امروز تهدید واقعی شناخت و آگاهی ما شده بینش است.

خرازی علت این بحران بینش را سانسور علمی و فرهنگی طی سألهأی أخییر دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات بزرگ سیستم اموزشی و اکادمیک و مراکز تولید فکر ، عدم فهم و درک واقعیت هاست. در جامعه دچار خودسانسوری شده ایم و کلمه الحق را به کلمه باطل تفسیر می کنیم.

وی با اشاره به سیاست خارجی ایران در ۸ سال گذشته افزود: در این مدت اتفاقات بسیار تلخی رخ داد که به اقتصاد و همچنین تولید و توزیع فکر و کارایی اندیشه در ابعاد و ظرفیت ملی اسیب زد

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ارزیابی برخی صاحب نظران نسبت به آمریکا سطحی و ژورنالیستی است ادامه داد: امروز همه از یک تلفن  غیر مترقبه خوششان آمده اما کسی نمی پرسد که مابه ازای این دیپلماسی تلفنی چه بوده است؟ چه اتفاقی رخ داده است محتوی مباحث تلفنی چه بوده است اگر إز واقعیات رمز گشایی شود این خوشبینی ها تبدیل به واقع بینی بشود خواهم دید که کسانی که این کار را به ریس جمهور و وزارت خارجه تحمیل کردند و با فرافکنی سعی در فتح الفتوح دارد خدمتی به دیپلماسی منطقی نکرده اند من مخالف مذاکرة با منطق برابر نیستم  ،همانگونه که ظریف در نقد صحبت های أوباما بخوبی تشریح کرد اینکه هر حرکتی و هر عملیاتی در سیاست خارجی بدون هماهنگی بأشد محکوم به شکست است خرازی تأکید کرد سیاست خارجی بخلاف سیاست داخلی کاملا متمرکز است بازیگران عرضه سیاست خارجی دارای مسولیت و محدودیت هستند

 

خرازی ذوق زدگی برخی نسبت به رابطه ایران و آمریکا را ناشی از عدم آگاهی دانست و اضافه کرد: برخی  عمق دانش شان إز سیاست خارجی یک وجب است.این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه باید مراقب این ذوق زدگی ها باشیم تا اتفاقی رخ ندهد که شرمندگی اش در تاریخ برای ما بماند افزود: این ذوق زدگی ها ممکن است ما را در مسیر و جهت دیگری قرار دهد که  نقطه مقابل استقلال کشور باشد و ممکن است به استقلالمان ضربه بزند. برای خوشایند مخاطبان و یا محبوبیت ها سیاسی هر حرکت بدون پس توأمه در سیاست خارجی محکوم بشکست است

برای ارتقاء بینش  و آگاهی در کشور، نوشتن امثال این کتابها ضروری است و امیدوارم که نوشتن این کتابها افزایش یابد. وی با طرح چند  سئوال که آیا باید مناسبات دیپلماتیک با آمریکا  امکان دارد در چنین فضایی برقرار شود یا اینکه باید بررسی کنیم و بیندیشیم که چگونه مذاکراتمان پیش رود گفت:  ایا مذاکرات مبنای  روابط با آمریکاست یا انکه مذاکرات ابزاری برای پیشبرد اهداف مان در همه عرصه های بین المللی  و کاهش تهدیدات است  ، البته مذاکرات  مبتنی بر استیفای حقوق ملت ایران قابل دفاع است و انچه طی این پنجاه روز توسط متولیان سیاست خارجی دنبال شده قابل فهم است.

وی با تأکید بر مشخص نمودن اولویت ها در سیاست خارجی توجه به حوزه پیرامونی همسایگان را پر اهمیت  دانسته و گفت ، هنوز ارتباط ایران با کشورهای همسایه از جمله قفقاز، حوزه خلیج فارس و خاورمیانه دستخوش برخی معظلات و مشکلات است وی تصریح کرد: ما باید بیندیشیم که اگر مناسباتمان با آمریکا عادی شود از این کشورها به عنوان یک ابزار فشار علیه ایران می تواند استفاده شود یا نه.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین با طرح این سئوال که آیا مناسبات ما با آمریکا در شرایط فعلی ابزار و بستر مناسبی  برای تعدیل فشار و بحران هایی است که با آن مواجه هستیم؟ ادامه داد: متاسفانه  برخی این گونه واین طور تبلیغ میکنند که مردم در فرایند انتخابات در اعتراض به سیاست خارجی و تحریم ها رای داده اند؛  سوال  دیکر این است آیا این گونه تبلیغ کردن دست ایران را در مذاکرات خالی نمی کند؟  وی با اشاره به موضع گیری های مقامات غربی در چند روز اخیر نسبت به ایران خاطرنشان کرد: با بررسی اظهارنظرهای مقامات غربی می توان دریافت که غربی ها بدنبال این هستند و اینگونه القا  می کنند که  تحریم ها بر ایران اثرگذار بوده است همچنان که اوباما گفته است اگر ایران واکنش مثبت میدهد این نشان می دهد نتیجه تحریم هاست.

خرازی با انتقاد از رفتار انگلیس در مقابل ایران گفت: انگلیس ها رفتار دوگانه نسبت به ایران دارند می گوید کاردار موقت غیر مستقر برای ایران انتخاب کرده است این توهین و اهانت به ملت باتمدن و باابهت ایران است.

وی اظهار داشت: البته ما می دانیم که از این عمر دولت ۵۰ روز بیشتر نمی گذرد و دوستان مسول ما در سیاست خارجی طی این مدت تلاش حرفه ایی کرده اند با مشکلات زیادی که بر اثر اشتباهات رفتار ها وهنجارهای غیر منطقی پیشین  بوجود آمده،  روبرو هستند و بایست فرصت داد و بصورت حرفه ایی از اقدام های  ملی أنها حمایت کرد .

خرازی در پایان خاطرنشان کرد: مناسبات و مذاکراتی که هنوز هیچ توجیهی در داخل کشور ندارد می تواند هزینه پرداز باشد.وی خاطر نشان کرد برخی وجود لابی را که ضرورت هم در اجرای سیاست خارجی دارد را بمثابه اصل و فرع سیاست خارجی میدانند بلکه لابی و بستر سازی  بخشی از یک سیاست خارجی حرفه ایی است اما  صرف لابی به تنهایی قادر به گره از مشکلات گشودن نیست.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن