تا انتخابات با انصاف | عشّاق سابق در پی رد صلاحیت […]

محمد توکلی، انصاف نیوز: با بررسی رسانه هایی که در گذشته ای نه چندان دور از رییس جمهور پیشین شخصیتی مانند یک قدیس ساخته بودند می توان به این نتیجه رسید که رفقای اصولگرای سابق احمدی نژاد بیش از رقبای اصلاح طلبش خواهان حذف او از رقابت های انتخاباتی هستند. پس از انتشار صحبت های تکان دهنده شش سال پیش محمد یزدی،عضو شورای نگهبان، و هم چنین انعکاس یادداشت هایی تند در رسانه هایی مانند خبرگزاری فارس علیه احمدی نژاد امروز نیز احمد توکلی که در زمان دولت سابق نیز مشی انتقادی نسبت به برنامه های اقتصادی آن دولت داشت در نامه ای خواهان رد صلاحیت احمدی نژاد شد.

ـ بخش هایی از نامه این فعال سیاسی اصولگرا به نقل از ایلنا: « درباره داوطلبی آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد به طور اطمینان بخش می‌توان نتیجه گرفت که مشخصات لازم برای تائید صلاحیت را از دست داده است یا از اول نداشته ولی رو نشده بود آقای احمدی‌نژاد به ولایت فقیه پایبند نیست. غیر از موارد اعلام نشده که سیاستمداران دست اندر کار از وی سراغ دارند، شرح دو حادثه روشن (معاون اولی مشایی و عزل وزیر اطلاعات) در این باره کافی است»

ـ نه چهره ارشد جریان اصلاحات (تاج‌زاده،جلایی‌پو،حجاریان،محمدرضا خاتمی،خانیکی،رمضان‌زاده، صفایی‌فراهانی،عرب سرخی،میردامادی) در نامه ای به محمد رضا عارف،رییس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان،خواهان آن شدند که روابط و رودربایستی‌ها باعث کم‌رنگ شدن شرط پاکدستی و امانت‌داری در تهیه لیست انتخابات شوراها نشود. بخش هایی از این نامه به نقل از خبرگزاری ایلنا در پی می آید: « متاسفانه عملکرد برخی از اعضای شوراهای شهر در ادوار گذشته به نحوی بوده که به اعتماد مردم لطمه وارد کرده است و شورای شهر تهران نیز، در دوره اخیر، از این آفت مصون نبوده است.در حال حاضر به یمن امکانات ارتباطی و اطلاع‌رسانی پیشرفته و نوین سطح آگاهی‌های عمومی به نحو قابل ملاحظه‌ای بالا رفته و حساسیت مبارکی در افکار عمومی شکل گرفته است که مسئولیت مراجع تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان و نیز عملکرد منتخبین جبهه اصلاحات را زیر ذره‌بین شفافیت و پرسش‌گری و پاسخ‌گویی گریزناپذیر قرار می‌دهد: پدیده مبارک و ارزشمندی که در صورت بی‌توجهی به آن سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات آسیب جدی خواهد دید و اعتماد عمومی به مراجع تصمیم‌گیری و اعتبار آنان را به شدت خدشه‌دار خواهد ساخت.اگر خدای ناکرده فرد یا افرادی از مجموعه معرفی شده در گذشته عملکرد شفاف و بی‌شائبه‌ای نداشته باشد یا در صورت انتخاب در آینده انحرافی اقتصادی یا سیاسی پیدا کند، لطمه جدی به سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان وارد خواهد شد و شورای سیاست‌گذاری در قبال آن مسئول خواهد بود و باید پاسخ‌گو باشد، کما اینکه این پرسش در مورد کسانی که در گذشته با اعتبار و رای اصلاح طلبان وارد شورای شهر شدند و در شورا عملکردی خلاف رویکرد اصلاحات داشتند به طور جدی مطرح است و نیاز به علت‌یابی و پاسخ‌گویی دارد.طبعا کسی انتظار عصمت از تصمیم‌گیران ندارد ولی باید همواره توجه داشت که روابط و رودربایستی‌ها باعث کم‌رنگ شدن شرط لازم و بی‌چون و چرای پاکدستی و امانت‌داری نگردد.»

ـ به گزارش ایسنا رییس قوه قضاییه درجلسه مسئولان عالی مسئولان قضایی در خصوص کثرت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: « مجلس محترم و شورای محترم نگهبان می توانند لوازم آنچه را که در قانون اساسی به عنوان شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است تعیین کنند و حداقل هایی را در نظر بگیرند تا هر کسی با هر شرایطی نتواند اینگونه ثبت نام کند؛ زیرا این نحوه ثبت نام ها خود موجب وهن است.»

ـ در حالی که تمامی مسئولان ارشد نظام نسبت به ثبت نام های اخیر ریاست جمهوری معترض هستند و از اصلاح قوانین مرتبط با انتخابات می گویند یک نماینده تندرو مجلس مدعی شد در این زمینه ضعف قانونی وجود نـدارد! به گزارش ایسنا نصرالله پژمان فر در این باره اظهار کرد: «این فضای بی در و پیکری که به وجود آمده باعث وهن جمهوری اسلامی می‌شود و هزینه، وقت و بیت المال هدر می‌رود.مکانیزم جلوگیری از این وضعیت به وجود آمده در وزارت کشور است و ضعف قانونی نه در ارتباط با این موضوع و نه در مرحله اجرا وجود ندارد و اگر مدیریت داشته باشیم این مسائل اتفاق نمی‌افتد.»

ـ محمود احمدی نژاد در گفتگو با شبکه تلویزیونی فونیکس چین در ادعایی عجیب حصر موسوی و کروبی را خواست مسئولان دولتی خواند. بخشی از این گفتگوی رییس جمهور پیشین در این زمینه به نقل از دولت بهار:

«خبرنگار: اگر آقایان موسوی و کروبی را دوباره ببینید، به آن ها چه خواهید گفت؟
دکتر احمدی نژاد: همان حرف های قبلی را خواهم زد. خواهم گفت کمی فکر کنید. خودتان باشید. دوستتان دارم. چرا با هم دعوا می کنیم؟ بیاید با هم دوست باشیم.
خبرنگار: اصلاح طلبان امیدوارند که آقای روحانی بتواند با تلاش خود آقایان موسوی و کروبی را آزاد کند.
دکتر احمدی نژاد: فکر نمی کنم این طور باشد.
خبرنگار: چه کسی نمی خواهد؟
دکتر احمدی نژاد: همین آقایانی که مسئول هستند ، همیشه از در حصر بودن آقایان موسوی و کروبی بهره برداری سیاسی می کنند.
خبرنگار: اگر در انتخابات پیروز شدید، کمکی برای رفع حصر انجام می دهید؟
دکتر احمدی نژاد: ما دوست نداریم هیچ کس در حصر و زندان باشد. در هیچ کجای دنیا دوست نداریم این گونه باشد.»

ـ مسعود پزشکیان،نایب رییس مجلس، در واکنش به تحرکات انتخاباتی جریان احمدی نژاد-مشایی در گفتگو با ایلنا اظهار کرد: « احمدی‌نژاد ادعا می‌کرد اگر به قدرت برسد، یک نفر بیکار نمی‌ماند، وام بانکی و بیکاری را تک‌رقمی می‌کنم و رشد اقتصادی را افزایش می‌دهم و هزاران وعده دیگر. کدامیک از این وعده‌ها عملی شد؟! کدامیک از حرف‌هایی که می‌زد در عمل اجرا شد. دقیقاً در جریان این پرونده بقایی نیستم اما بنابر صحبت‌هایی که خودشان داشتند، بعید می‌دانم که اساساً بتوانند تا پایان راه ادامه دهند.»

ـ فاطمه هاشمی در واکنش به برخی تحلیل های رسانه های جریان افراطی اصولگرایان در خصوص سفر اخیرش به انگلیس توضیحاتی را ارائه کرد. بخشی از گفته های هاشمی به نقل از ایسنا: « من از حدود بیست سال قبل به علت فعالیت در حوزه بیماریهای خاص، عضو هیات مدیره بنیاد تالاسمی و موظف به شرکت در جلسه سالانه هیات مدیره این بنیاد که امسال در لندن برگزار می شود، هستم. وز گذشته در حالیکه هنوز در هواپیما بودم، رسانه های تخریبگر بواسطه کینه ای که از آیت الله هاشمی رفسنجانی داشته‌اند و سالها توهین و تهمت و هتاکی به ایشان نتوانست به آنان آرامش دهد، پس از رحلت آیت الله هاشمی نیز در پی تخریب و تهمت به خانواده ایشان هستند، و در حالیکه روزانه سفرهای کاری زیادی توسط افراد صورت می گیرد، سفر کاری من را وارونه جلوه دادند.»

ـ علیرضا رحیمی رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران درباره تاثیر احتمالی وقایع۸۸ در بررسی صلاحیت ها گفت: « همانطور که پیش از این نیز گفتم حوادث ٨٨ به هیچ‌وجه در بررسی صلاحیت افراد تاثیر ندارد و ما اصل را برائت قرار دادیم بنابراین برای ما قانون محکومیت موثر ملاک است و نگاه کلی ما این است که به دلیل فعالیت سیاسی و سلیقه سیاسی هیچ کس را نباید از فعالیت اجتماعی محروم کرد. بر همین اساس غالب کسانی که رد صلاحیت شده‌اند، یا محکومیت‌های قضایی داشته‌اند یا مسائل مالی و فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی و غیر مشروع داشته‌اند.» (انتخاب)

ـ الیاس حضرتی در گفتگویی با ایسنا در خصوص برخی وعده های نامزدهای انتخابات۹۶ بیان این وعده ها را تخلف انتخاباتی خواند. این نماینده مجلس معتقد است: « کسانی که این شعارها را می دهند باید در محکمه ای پاسخگو باشند و بفهمند که خسارت شعارهای غیر واقعی و عوام فریبانه برای منافع ملی کشور به چه حد است و اگر نتواند شرایط اجرا برای این وعده ها را به اثبات برسانند باید با او برخورد جدی صورت بگیرد. وعده های دروغ و غیر واقعی و بدون پشتوانه نوعی تخلف انتخاباتی است که باید در جای خود با آنها برخورد شود.»

ـ به گزارش ایسنا آذر منصوری،عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت،در نشست «هم‌اندیشی پیگیری مطالبات زنان از دولت» گفت: «با توجه به محدودیت‌هایی که مجلس پیشین برای دولت ایجاد کرده بود حضور سه معاونت زن در این کابینه جای خوشحالی دارد، اما منتظر حضور وزرای زن در کابینه بعدی دولت هستیم.»

ـ تسنیم از قول محمد هاشمی نوشت: «ممکن است روحانی به نفع من یا جهانگیری کنار برود». ساعتی پس از انتشار این خبر هاشمی در گفتگو با ایرنا گفت: « خبرنگار این رسانه، سوال خود را به جای جواب من نوشته است که این کار جای تاسف دارد. این خبرنگار از من پرسید آیا شما احتمال می دهید که روحانی به نفع شما یا جهانگیری کناره گیری کند؟پاسخ بنده این بود که ما اصلاح طلبان و جبهه اعتدال به طور قطع رقابت درون جناحی را با یکدیگر نداریم و نخواهیم داشت و به آن فکر هم نمی کنیم.»
فایل صوتی منتشر شده در خبرگزاری تسنیم نشانگر آن است که محمد هاشمی در بخشی از پاسخش به سوال خبرنگار گفته است که در دنیای سیاست هر چیزی ممکن است و تسنیم نیز با استفاده از این بخش از پاسخ هاشمی تیتر مورد نظرش را شکار کرده است.

ـ عضو حزب اعتماد ملی برجام و اقتصاد را محور مناظرات۹۶ دانست. اسماعیل گرامی مقدم در گفتگو با ایرنا گفت: « رقبای دولت روی مسایل اقتصادی جامعه مانور می دهند. آنان مشکلات اساسی کشور در این حوزه از جمله بیکاری گسترده، نرخ پایین رشد اقتصادی و رکود را دستاویز حمله به دولت یازدهم می کنند. در مقابل روحانی بر حل و فصل پرونده هسته ای در دولتش تاکید خواهد کرد. تقریبا به طور کامل. به طور مستدل می گویم بیکاری و رکود میراثی است که از دولت های نهم و دهم به ما رسیده است. روحانی کشوری را تحویل گرفت که میزان رشد اقتصادی اش نزدیک به شش درصد منفی و تورم آن ۴۲ درصد بود. آن هم با دولتی که سال ها نفت را بالای ۱۰۰ دلار فروخته بود. »

ـ نقوی حسینی،نماینده مجلس و از حامیان احمدی نژاد در دولت های نهم و دهم، از نشست برخی نمایندگان مجلس با قالیباف خبر داد. به گزارش تسنیم این نماینده مجلس گفت: «فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از دیدار اعضای این فراکسیون با محمد باقر قالیباف در فردا (سه شنبه ۲۹ فروردین) خبر داد.قرار است در این جلسه قالیباف مواضع، دیدگاهها و برنامه‌های انتخاباتی خود را برای نمایندگان مطرح کند»

ـ افتتاح پروژه های مهم در پارس جنوبی با حضور رییس جمهور روحانی باعث ناراحتی رقبای سیاسی او شده است. کیهان تیتر یک خود را به تمسخر این بهره برداری مهم در حوزه انرژی اختصاص داد و مدیرمسئول این روزنامه در گفتگو با خبرگزاری فارس مدعی شد که این پروژه ها در گذشته افتتاح شده است و حاصل عملکرد دولت پیشین است!

ـ به گزارش فارس مرضیه وحید دستجری،سخنگوی جمنا، گفت: « چهار کاندیدای جبهه مردمی نیروهای انقلاب در انتخابات ثبت‌نام کردند(دیگر اصولگرایان بدون اینکه از طرف جبهه تأیید شده باشند، به انتخابات ورود کردند. ما از آقای بذرپاش با توجه به اینکه وی به نفع نیروهای انقلاب کنار رفت و اجازه داد تعداد کمتری از جبهه وارد انتخابات شوند، تشکر می‌کنیم.»

ـ به گزارش روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی مهدی محمدی برجام را تنها «دارایی دولت» خواند. نکته تعجب آور آن که پیش از این دلواپسانی همچون محمدی معتقد بودند که برجام بدتر از ترکمنچای است و باعث خسارت هایی به کشور شده است و امروز از آن با عنوان یک دارایی برای دولت یاد می کنند.

ـ به گزارش فارس محمد رضا گلرو،فعال دانشجویی اصولگرا، حضور جهانگیری در انتخابات۹۶ که با هماهنگی کامل روحانی صورت گرفته است را «تحقیر روحانی» نامید!

ـ حمید بقایی در واکنش به انتقادات اخیر وزیر اطلاعات دولت سابق نسبت به احمدی نژاد و همراهانش گفت : « خب طبیعی ست! توقع بیش از این نمی شود از آقای مصلحی و حتی بقیه کسانی که دارند صحبت می کنند، داشت. در مقطعی در سال ۸۸ آقای مصلحی در ستاد آقای احمدی نژاد فعالیت می کردند. آقای احمدی نژاد در دور دوم ریاست جمهوری بعد از انتخاب شدن، ایشان را به عنوان وزیر اطلاعات معرفی کردند ولی این یک انتخاب خوب نبود. بعد از یک مدت متوجه شدند که ایشان توانایی اداره وزارت اطلاعات را ندارند، بعد هم عزل شدند. خالا با آن ترتیباتی که در جریان هستید. طبیعی است که وقتی شخصی عزل می شود یک چنین موضعگیری هایی بکند. کما اینکه ما در مورد سایر اعضای دولت هم شاهد چنین مواردی بودیم که بعد از عزل، حرف های زیادی زدند که تا قبل از آن اینچنین صحبت هایی مطرح نبود! بعد از اینکه عزل شدند هر اتهامی را به اطرافیان و یا شخص دکتر احمدی نژاد منتسب کردند! اما نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که آقای مصلحی که قبلا وزیر اطلاعات بودند، اطلاع داشته اند که اطرافیان آقای احمدی نژاد یا هر کس دیگری، جاسوس است! و این را مطرح نکردند و آن را نگه داشتند و الان که زمان انتخابات ریاست جمهوری است دارند آن را مطرح می کنند. خب این یعنی خیانت به نظام! شما می دانستی و مطلع بودی و مستندات داشتی که اطرافیان شخصی جاسوس! است، آن را نگه داشتی و الان که زمان انتخابات شده آن را مطرح میکنی! خب این سوء استفاده سیاسی است و خود همین نشان می دهد که ادعاها، ادعاهای درستی نیست. نکته دیگر این که الان که شما این را مطرح میکنید برویم آن را از مردم سوال کنیم که به نظر شما چه کسی درست می گوید، چه کسی راست می گوید، آقای احمدی نژاد جاسوس است یا آقای مصلحی!؟ آن وقت ببینیم مردم چه می گویند.»

ـ دولت بهار گزارش داد سید علی اصغر حسینی ،وکیل حمید بقایی، در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی دستگاه قضایی درباره پرونده حمید بقایی گفت: « اینکه گفته شده بی‌گناهی آقای بقایی هنوز اثبات نشده درتعارض آشکار با اصل ۳۷ قانون اساسی قرار دارد که که در آن تصریح شده است: “اصل، برائت است و هیچکس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگراینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد.” لذا به استناد اصل مذکور و ضوابط شرع مقدس اسلام، آقای بقایی بی گناه محسوب می شوند و هیچ لزومی به اثبات بی گناهی ایشان وجود ندارد. تمام آحاد ملت از نظر قانون بی گناه محسوب می شوند و آنچه باید اثبات شود، مجرمیت و گناهکاری اشخاص است و نه بی گناهی ایشان. بایستی از سخنگوی محترم قوه قضائیه سوال شود وقتی اصل بر برائت است و همه اشخاص بی گناه محسوب می شوند، اثبات بی گناهی و برائت اشخاص چه معنایی دارد؟!»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

2 thoughts on “تا انتخابات با انصاف | عشّاق سابق در پی رد صلاحیت […]”

  1. بعید می دانم ایشان رد صلاحیت شود؛ ایشان مأمور به آمدن شده است تا انتقادات را به خود جذب کند و کاندیدای اصلی اصولگرایان بی دغدغه و در سکوت کار خودش را بکند.
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *