آیا کارنامه رئیسی در مبارزه با فساد درخشان است؟

«محمد توکلی» عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی درباره‌ی برخی تبلیغات عجیب حامیان «ابراهیم رئیسی» از کاندیداهای اصلولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری، نوشت:

حامیان ابراهیم رییسی پرونده‌های مفاسد اقتصادی سال‌های قبل را از زیر خاک بیرون کشیده‌اند و به عنوان کارنامه‌ی فساد ستیزی ایشان به مخاطبان عرضه می‌کنند. از پرونده‌های فاضل خداداد و کرباسچی می‌گویند تا همین پرونده‌ی اخیر صندوق فرهنگیان.

همه‌اش را یک جا زده‌اند به نام نامزد محبوبشان به عنوان فردی که در دورانی رییس سازمان بازرسی کل کشور بوده است. بیاییم فرض کنیم همه‌ی این موارد در دوران حضور رییسی در دستگاه قضایی و اساساً با تلاش‌های او به سرانجامی رسیده است. آیا این به معنای یک کارنامه‌ی درخشان در حوزه‌ی مبارزه با مفاسد اقتصادی است؟

این که در هر دوره پرونده‌ی فساد بزرگتری رو شده است به چه معناست؟ یکی از وظایف دستگاهی که سابقه‌ی این نامزد اصولگرایان به حضور در آن محدود است پیشگیری از وقوع جرم است. با بررسی این پرونده‌ها روشن می‌شود که اتفاقاً ابراهیم رییسی و همکارانش کارنامه‌ی موفقی نداشته‌اند که هر روز بدتر از دیروز بوده است؟

هنگامی که به انتخابات 84 نگاهی می‌اندازیم شاهد آن هستیم که پیروز آن انتخابات نیز در روزهای تبلیغات انتخاباتی‌اش از مبارزه با مفاسد در دوران حضورش در شهرداری تهران می‌گفت و وعده داده بود که در صورت حضور در قوه مجریه دست کسانی که به بیت المال تعدی کنند از مرفق قطع خواهد کرد! در دوران هشت سال حضور او در حوزه‌ی فساد چه وقایعی رخ داد؟ بزرگ‌ترین غارتگری‌های تاریخ کشور که به گفته‌ی مقامات دستگاه رسیدگی کننده مبلغی بیش از ده هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود با تأیید مسوولان ارشد کدام دولت اتفاق افتاده است؟

همانطور که تجارب گذشته نشان داده آن چه مبارزه‌ی واقعی با فساد است نه سروصداهایی سیاسی و جاروجنجال به راه انداختن برای کسب چند رأی بیشتر بلکه اصلاح ساختارها و نظارتی جامع بر همه‌ی ارکان قدرت است. همراهان این روزهای آقای رییسی در دوران دولت احمدی‌نژاد نشان داده‌اند که اهل مبارزه‌ی جدی و واقعی با فساد نیستند و اتفاقاً برخی از آنان با ایجاد بی‌نظمی‌های بسیار در ساختار اقتصادی کشور و همچنین بی تدبیری‌هایی آشکار، فجایعی مانند پرونده‌ی نفتی بابک زنجانی را به وجود آورده‌اند.

حتی اگر آقای رییسی نیتی خیر و عزمی‌جزم در راه مبارزه با مفاسد اقتصادی داشته باشند با همراهانی که برای خود برگزیده‌اند امکان تحقق این امر احتمالی نزدیک به صفر خواهد بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. اقای رئیسی از سال 83 تا 93 معاون اول قوه قضائیه بوده و بعد از آن هم دادستان کل ، کافی است وضعیت آن قوه در سال 83 و اکنون مقایسه کنیم !

  11
  3
 2. رییسی باید محاکمه میکرده که خوب دوستان دزد شما را محاکمه کرده
  گویا انتظار داشتید بیاد مسولان دولتی را مثل شما با دیکتاتور مابانه گری منفصل کنه

  16
  3
 3. سلام اگر اسمش انصاف نیوز است که نباید یک سری از وقایع را مطرح کرد به هم چسباندن و آنچه که مد نظر است را از آن استخراج کرد دوم اینکه در این دوران ایشان معاون اول رییس بودند و در حضور و مخالف با حرف رییس نمیتوانستند کاری انجام دهند حداقل دست باز برای اقدام نداشتند میدانید مشکل شما با چیست مشکل شما با رهبری است مانند اینکه می‌گویید چرا ایشان جامعه را اصلاح نمی‌کند میدانید شما پس از سال ها هنوز متوجه این نشدید که با یک گل بهار نمی‌شود وقتی ایشان معاون بودند و بقیه همه دستشان دخیل بود چطور می‌توانستند یک نفری با همه مقابله کنند؟؟؟ یادم از خراب کاری علی آقای احمدی نژاد برای تخریب ایشان استفاده کرده چون در طول سابقه ایشان هیچ چیز مشکل داری نتوانستید پیدا کنید بعدم اصول گرایان یک اصل و خط قرمز دارند و آن خط قرمز ولایت فقیه است و هر کس با آن مخالفت کند دیگر نباید خود را جزو اصول گرایان بداند همانگونه که آقای احمدی نژاد در این دوره خود را مستقل نامید
  لطفاً وقتی جبهه گیرانه نظر میدهید اسم نقدتان را نقد منصفانه نگذارید با تشکر

  17
  3
 4. جالبه که به جای کنشکاشت در پرونده هایی که در دوره ایشان بررسی شد مثل پروند محمدرضا رحیمی و بابک زنجانی و امیر منصور آریا و کرباسچی و رفیق دوست و فاضل خداداد و …
  به مقایسه ایشون با احمدی نژاد و وعده احمدی نژاد برای مبارزه با فساد پرداخته اید ؟!!!!

  بنده درست است که یک ژورنالیست نوپا هستم اما با وجدان کاری بالاخص در کار رسانه ای آگاهم

  تفاوت رییسی و احمدی نژاد در این زمینه این است که رییسی سابقه برخورد با چپ و راست را در فساد اقتصادی داشته و شعارش را داده اما احمدی نژاد نه .
  … رییسی پرونده اش پاک پاک است .

  9
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا