جلیلی: پشتیبان تیم مذاکره‌کننده هستیم

انصاف نیوز: سعید جلیلی گفت: اندیشه و آرمان امام به قدری گویا، روشن و متعالی بود که امروز شاهدیم دشمنان ما که نمی‌توانند این اندیشه را نفی کنند و به مقابله با این آرمان‌ها برخیزند به مقابله با اصل اندیشه و اصل آرمان برآمده‌اند و مطلق اندیشه و آرمان را نفی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سعید جلیلی سخنران مراسم 13 آبان گفت: ادعا می‌کنند عرصه سیاست و سیاست‌ خارجی عرصه‌ واقعیت‌ها است و نه آرمان‌ها. آن‌ها با شعار واقع‌بینی می‌خواهند اندیشه و آرمان امام را نفی کنند.
وی ادامه داد: در سالروز رویداد بزرگی هستیم که امام راحل احیا‌گر مکتب امام حسین (ع) در عصر حاضر آن را انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول نامید. منطق امام چه بود و چرا این رویداد را بزرگ‌تر از انقلاب اول نامید؟ انقلاب اول پیروزی بر نظام استبدادی بود که مانع استقلال، آزادی و ارزش‌های این کشور بود، اما امام آرمان‌های متعالی داشت در اندیشه متعالی امام و آرمان‌های ایشان استقلال و آزادی در همه ابعاد و به شکل متعالی آن تعریف می‌شد.
جلیلی افزود: ما معتقدیم از بزرگترین هنرهای امام خمینی (ره) این بود که اتفاقا درک صحیح از واقعیت را به جهانیان نشان داد. امام اجازه نداد واقعیت‌ها را تحریف و یا به گونه‌ای دیگر آن را بیان کنند و کسانی به میل خود آن درکی را که از واقعیت دارند به ملت‌ها تحمیل کنند. امام منکر واقعیت‌ها نبود اتفاقا هنر ایشان واقع‌بینی صحیح و دقیق بود که مبتنی بر یک اندیشه صحیح بود.
سخنران مراسم 13 آبان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم درباره این‌که اگر تقوای الهی وجود داشته باشد آن زمان است که واقعیت‌ها را می‌توان به خوبی دید، اضافه کرد: هنر امام این بود، بنابراین خود ایشان اعلام کرد که “بعضی مشاهدات ما است و چیزهایی که به چشم دیدیم، می‌خواهیم آن مقداری که امکان دارد و می‌فهمیم درست است به مستضعفین همه دنیا عرضه کنیم تا مستعضفین بفهمند که مستکبرین با آنها چه می‌کنند.” اتفاقا امام خمینی (ره) دقیقا بر واقعیت‌ها اشاره کرد و این‌که نظام تصمیم‌گیری در دنیا، سیاست خارجی و مناسبات قدرت در عرصه بین‌الملل را به مردم دنیا نشان دهد.
جلیلی تاکید کرد: نکته قوت انقلاب و امام ما این بود که پیشتاز در درک صحیح از واقعیت‌ها و معرفی آن به جهان بود. امام می‌فرمود جهان در نظر مستکبرین جهان خاص است. مستکبرین جهان را از دید خاص استکباری خود و با بیماری روحی‌ای که در آنها است نگاه می‌کنند. این دید مستکبرین است که سایر قشرهای بزرگ ملت‌ها را که دریایی هستند و رییس‌جمهور آمریکا و امثالش در برابر آن قطره‌ای بیش نیستند، نبینند.
وی گفت: این منطق امام در ارائه واقعیت‌ها بود. شاهد روشن آن همین رویداد امروز (13 آبان) است که سالروز آن را گرامی داشته‌ایم. 34 سال پیش ملت ما به دنیا این واقعیت را اعلام کرد که سفارتخانه‌های یک محل جاسوسی و توطئه است. محل طراحی علیه آرمان‌ها و منافع ملت‌ها است. ملت و امام ما این را 34 سال پیش بیان کرد و ما امروز می‌بینیم آن واقعیتی که امام راحل به خوبی نشان داد و دید حتی متحدین آمریکا هم به آن اعتراف می‌کنند و بلکه به آن معتقد هستند.
سخنران مراسم 13 آبان با بیان این‌که می‌خواهم چند محور از واقعیت‌هایی که امام ما به خوبی تشخیص داد و با واقع‌بینی برای ملت‌ها بیان کرد را اشاره کنم، افزود: یکی ازمهمترین واقعیت‌هایی که امام به دنیا و ملت‌های آزادی‌خواه نشان داد این است که تنها با قطع استبداد داخلی نمی‌توان به آزادی و استقلال رسید. اگر می‌خواهیم به آزادی و استقلال واقعی برسیم باید ریشه‌ها و پشتیبانان مستبدین و دیکتاتورها را پیدا کنیم که ریشه در استکبار جهانی دارد. برای همین بود که امام خمینی(ره) تسخیر لانه جاسوسی را انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول نامید. امام درک صحیح و واقع‌بینانه از ملت ما داشت و به خوبی بیان می‌کرد که چرا نهضت مشروطه نتوانست به فرجام برسد زیرا صرفا هدفش رفع استبداد داخلی بود. به پشتیبانان و دست‌های خارجی توجه نداشت، بنابراین پس از انقلاب مشروطه می‌بینید در سفارت انگلیس تحسن برگزار می‌شود این انحراف بود که پس از آن دیکتاتوری رضاخان را به ملت ایران تحمیل کرد.
وی گفت: تسخیر لانه جاسوسی نشان داد که انقلاب مسیر خود را درست می‌رود فقط به دیکتاتور توجه ندارد بلکه به پشتیبانان دیکتاتور و کسانی که می‌خواهند کماکان مقاصد خود را دنبال کنند توجه داشت و نوک حمله را متوجه مانع اصلی استقلال و آزادی کشور کرد. به این دلیل بود که امام خمینی(ره) فرمودند شاه می‌گوید من مامور برای وطنم ما می‌خواهیم آن آمر را پیدا کنیم که امر کرده است شاه این همه جنایت کند. ما فاسد و اطراف آن را به جهان و آمریکا ارائه خواهیم کرد این منطق امام بود.
جلیلی در این مراسم اظهار کرد: ما تحت فشار آمریکا و ابرقدرت‌ها استقلال و آزادی‌مان را از دست داده بودیم. امام می‌دانست که استقلال و آزادی کشورها بدون قطع کردن دست استکبار ممکن نیست و شاهد همین حرکت‌ها و هر حرکتی که علیه استبداد صورت گرفت بودیم. آنها حتی ملی شدن صنعت نفت را نتوانستند پیگیری کنند.
سخنران مراسم سیزده آبان خاطرنشان کرد: حتی در مورد بیداری اسلامی شاهد هستیم کشورهایی که فقط به قطع دست دیکتاتورهایشان بسنده می‌کردند چه فرجامی پیدا کردند. آن‌ها دیدند که نه تنها قدرت‌هایی که به آنها وابسته بودند برایشان کاری نکردند، بلکه دیکتاتورهایشان آنچه را که مانع استقلال آنها بود از دریچه دیگری وارد می‌کردند.
جلیلی تصریح کرد: اگر سیزده آبان نبود می‌توانست چنین فرجامی در انتظار باشد. سیزده آبان نماد استقرار انقلاب اسلامی بود.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) گفت: واقعیت دیگری که امام برای ملت ما و مردم جهان بیان کرد این بود که دشمنی عمیق استکبار را به خوبی نشان داد. شاهد آن‌چه که آمریکایی‌ها در لانه جاسوسی انجام می‌دادند بودیم. نه تنها این دشمنی را پس از انقلاب اسلامی متوقف نکردند، حتی پس از تسخیر لانه جاسوسی بلکه اقدام‌های برانداز دیگری را نیز دنبال کردند. نمونه آن را در باز پرداخت دارایی‌های کشور، تخصیص بودجه برای کمک به براندازی و غیره می‌توانیم نشان دهیم و یا حتی وقتی کشور برای خط لوله گاز اقدام می‌کرد، آمریکا تلاش خود را انجام داد که این اتفاق نیفتاد و حتی در یک سال 39 مورد موضع‌گیری نشان داد که چرا خط لوله گاز باید از کشور ما عبور کند.
جلیلی با بیان این‌که در سه دهه دشمنی آمریکا با ما سه هدف راهبردی را دنبال کرده است، گفت: آنها می‌خواهند که چنین نظامی نتواند شکل گیرد یا حداقل رفتارهای هویت‌بخش انقلاب تغییر یابد، برای همین با تمام ظرفیت می‌خواهند ظرفیت و قدرت منطقه‌ای ما را کاهش دهند.
وی خاطرنشان کرد: در اسناد مهمی مثل سند استراتژی امنیت ملی، سند آرایش هسته‌یی و برخی اسناد دیگر راهبرد دولت آمریکا و مساله محوری تهدید ایران را دنبال کرده‌اند و حتی در یک گناه نابخشودنی، رییس‌جمهور آمریکا، ایران را به حمله هسته‌یی تهدید می‌کند. علت دشمنی چیست؟ علت دشمنی همان منطق فرعونی است، آن‌ها نگران این هستند که با ظهور انقلاب اسلامی مدلی که برای ملت‌ها تجویز کرده‌اند برچیده شود. اینجاست که درک عمیقی از دشمنی‌ها حاصل می‌شود.
سخنران مراسم سیزده آبان در ادامه اظهار کرد: امام می‌فرمودند بحث ما بحث رویارویی است که آمریکا با ما دارد و این یک جنگ حق و باطل، فقیر و غنی و جنگ پابرهنه‌ها و مرفه‌هان بی‌درد است. امام در جای دیگری می‌فرمودند نزاعی که وجود دارد نزاع بین ما و آمریکا نیست، نزاع دو اندیشه است. امام بی‌منطق بودن آن‌ها را بیان می‌کردند و می‌فرمودند دشمنان ما منطق صحیحی ندارند.
جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که آن‌ها ملی شدن صنعت نفت را تحمل نکردند، گفت: امروز می‌بینیم ملت ما پیشرفت‌های بزرگی را به دست آورده است و طبیعی است که می‌خواهند در برابر پیشرفت ما هر آن‌چه را که دارند بسیج کنند و از آن‌جایی که نمی‌توانند تحمل کنند از دست ملت ما عصبانی هستند.
وی ادامه داد: این همان چیزی است که شهید بهشتی می‌گفت بمیرید در این عصبانیتی که از ملت ما دارید و شعار مرگ بر آمریکا، شعار متفکرترین انسان‌های ما است، انسان‌هایی که بیش‌ترین فهم را داشتند. آن‌ها می‌گفتند اگر می‌گوییم مرگ بر آمریکا، در واقع مرگ بر خود بزرگ‌بینی، مرگ بر خشونتی است که به خود اجازه می‌دهد سرزمینی را اشغال کند.
جلیلی با تاکید بر این‌که مرگ بر آمریکا یک نماد است، گفت: شعار مرگ بر آمریکا شعار ملت ما علیه ملت آمریکا نیست، علیه درصدی است که مدافع مناسبات خصمانه بر جهان و حتی خود مردم آمریکا است و از این روست که می‌بینیم بهترین فرزندان ملت ما، شهدای ما، همت‌ها و بهشتی‌ها مرگ بر آمریکا سر می‌دادند و فریاد همبستگی و سمبل آزادی‌خواهی را نشان دادند.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: واقعیت دیگری که امام برای مردم ما و جهان مطرح کرد حیله‌های آ‌ن‌ها بود و در کنار عمق دشمنی آن‌ها، امام بیان کردند امروز آن‌چه آنها دنبال می‌کنند به شیوه‌های زور نیست و فقط قدرت نظامی نیست حتی فریب رسانه‌ای هم وجود دارد. آن‌ها به دنبال این هستند که با تحقیر ملت‌ها آن‌ها را دنباله‌روی خود کنند و حتی اگر صحبتی از حقوق بشر می‌کنند حقوق یک عده خاص است و این سازمان‌هایی که درست می‌کنند برای منفعت خودشان است.
وی افزود: امام می‌فرمود شورای امنیت وقتی شورای امنیت است که مدافع حقوق مستضعفین و مظلومان باشد و اگر ملت ما طی این سال‌ها ایستادگی کرده در برابر زورگویی‌ها، تزویرها و حیله‌های دشمنان مقاومت کرده است.
سخنران مراسم سیزده آبان گفت: واقعیت بزرگ دیگری که امام برای ما روشن کردند این است که هیمنه پوشالی بسیاری از قدرت‌های استکباری را نشان دادند. امام ضعف دشمن را به خوبی می‌شناخت و معرفی می‌کرد. هم‌چنان که با همین جسارت قدرت مستضعفین و مومنین را نشان می‌داد، بیان می‌کرد دشمن نمی‌تواند کاری به پیش ببرد.
جلیلی در ادامه با اشاره به مطلبی که توسط یک مجله آمریکایی به چاپ رسیده است، گفت: در این مجله عنوان شده که همه رویسان‌جمهور آمریکا از کارتر تا اوباما با حرف امام موافق هستند که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
وی خاطرنشان کرد: امام در عمل نشان داد که می‌توان پیروزی‌های بزرگ را به دست آورد. سرنگونی شاه، ناکامی دشمن در جنگ تحمیلی و پس از آن موفقیت جنگ‌های 22 روزه و 33 روزه همه این‌ها دستاوردهای بزرگی بود که توسط ملت‌های مسلمان حاصل شده است.
سخنران مراسم سیزده آبان گفت: همان‌طور که می‌دانید آ‌ن‌ها پشتیبان هم هستند. اگر ما پشتیبان هم نباشیم و وحدت نداشته باشیم قطعا آسیب خواهیم خورد. امام می‌فرمود جهانخواران تا ابد حسرت گسستن اتحاد ما را به گور خواهند برد.
جلیلی افزود: تمام تلاش دشمن این است که وحدت ما را در مقابله با استکبار تبدیل به اختلافات داخلی کند، اما باید بداند ملت ما با وجود تکثر و سلایق سیاسی یکپارچه در مبارزه با استکبار و مقابله با سیاست‌های خصمانه آمریکا متحد و یکپارچه بوده و پشتیبان نظام و تیم مذاکره‌کننده هستند تا اقتداری که شایسته ملت است ضمن حفظ حقوق و ارزش‌های ملت حاصل شود.
وی در ادامه یکی از ویژگی‌های بزرگ ملت ما را مقاومت در برابر تزویر و فریب دشمن عنوان کرد و گفت: آن‌ها می‌خواهند در صفوف ملت اختلاف ایجاد کنند و وحدت ملت ما را که مبارزه با سیاست‌های خصمانه آمریکا است کم‌رنگ کنند.
سخنران مراسم سیزده آبان تصریح کرد: در این شرایط امروز تمام جریان‌های سیاسی باید کمک کنند تا کشور و دولت ما بتواند با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های کشور در حل مشکلات اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی حداکثر موفقیت را داشته باشد و آن حماسه سیاسی بزرگی که ملت در 24 خرداد آفریدند با وحدت، همبستگی و همچنین تقویت رابطه میان دستگاه‌ها به ویژه دولت و مجلس با حماسه اقتصادی تکمیل شود.
جلیلی گفت: یکی از اندیشمندان غربی به صراحت اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران نشان داد که نه تنها بدون آمریکا بلکه در مقابله با آن بزرگ‌ترین پیشرفت‌های علمی، فن‌آوری و اقتدار منطقه‌یی را به دست آورده است.
وی افزود: همه ما تلاش خواهیم کرد تا نظام و دولت ما بتواند در عرصه‌های مختلف صنعت، فن‌آوری، کشاورزی، اقتصاد و همه عرصه‌های پیشرفت روز به روز موفق‌تر از گذشته باشد. امام فرمود ما خداوند را داریم، در رحمت خداوند به روی ما باز است و ما با اتکای به رحمت و قدرت خدا پیش می‌رویم و قدرتمند پیش خواهیم رفت تا ان‌شاالله برای همیشه چشم طمع مستکبران و قدرت‌های استکباری از کشور ما قطع شود.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا