بیانیه‌ی حمایت اساتید و دانشجویان ایرانی هاروارد و ام‌آی‌تی از روحانی

جمعی از اساتید، محققین و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های هاروارد و ام‌آی‌تی در بیانیه‌ای از حسن روحانی در انتخابات پیش رو حمایت کردند.

به گزارش انصاف نیوز، متن این بیانیه به همراه اسامی امضا کنندگان در پی می‌آید:

مردم شریف ایران

ما جمعی از اساتید، محققین و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های هاروارد و ام‌آی‌تی، با درنظر گرفتن شرایط حساس منطقه و پس از بررسی کارنامه‌ی چهارساله‌ی دولتِ آقای روحانی در تمامی حوزه‌ها، بررسی شعارها و برنامه‌های انتخاباتی سایر کاندیداها که بعضاً غیرعملی و عوام‌فریبانه بوده، و نگاه به سوابق کاندیداها و عملکرد آنها، تصمیم به حضور در انتخابات و رأی بر ادامه اعتدال‌گرایی و حمایت از دولت آقای روحانی گرفته‌ایم.

طی چند ماه گذشته در کشورهای مختلفِ جهان، نیروهای پیشرو در انتخابات برای تغییر رأی مرددها به قدر کافی تلاش نکرده‌اند. اما متأسفانه نتایج انتخابات در اکثر این کشورها نشان داد که عدم مشارکت در انتخابات تأثیر مثبتی بر توسعه و پیشرفت کشورها نداشته، مسیر پیش رو را سخت‌تر نموده و راه را برای انحصارگرایی هموار کرده‌است. ما نیز باور داریم که عدم مشارکت در انتخابات و بی‌تفاوتی در کشور ما هرگز به دموکراسی و توسعه‌ی ملی منجرنخواهد شد و می‌توانیم با مشارکت و حضور پررنگ در انتخابات در تعیین سرنوشت کشور نقش ایفا کنیم.

متخصصان ایرانی که در کشورهای پیشرفته مشغول به کار و فعالیت هستند، شاهد بروز آثار شکوفایی ایران عزیز در طی چهارسال گذشته بوده‌اند. شاخص‌های اقتصادی بیانگر قرارگرفتن کشور در مسیر درست توسعه‌ی همه‌جانبه است. از نگاه ناظر بیرونی، دولتی که توانسته است طی چهار سال، تورم را از بیش از ۴۵ درصد در سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶، و رشد اقتصادی را از ۷- درصد به ۸+ درصد برساند، راه توسعه‌ی اقتصادی را به‌درستی پیموده‌است. چنین آمار و نتایجی زمینه را برای جهش اقتصادی و ایجاد نظم و انضباطِ اقتصادی در کشور فراهم نموده است. از سوی دیگر عدم تزریق پولِ بدون پشتوانه، حرکتِ با پشتوانه‌ی کارشناسانه، و اعتقاد به برنامه‌ریزیِ دراز مدت در دولت نشان داده که حرکات پوپولیستی و عوام‌فریبانه، جزءِ دستور کار این دولت نبوده و اولویت با گردش آزاد اطلاعات در جامعه و بیان حقایق از سوی دولت است.

در این چهارسال شاهد امضای یکی از تاریخی‌ترین معاهدات سیاسی و اقتصادی در جهان به همت دولت آقای روحانی بوده‌ایم. در طول تاریخ معاصر، کشورهایی که تحریم‌های مشابهی علیه آن‌ها صادر شده‌بود، همگی دچار نابسامانی‌های داخلی شده و برخی مورد هجوم قدرت‌های خارجی قرار گرفته‌اند. اما ذکاوت سیاسی و هنر دیپلماسی کابینه‌ی روحانی، سران کشورهای قدرتمند دنیا را پای میز مذاکره کشاند. این مذاکرات تاریخی به یک قرارداد نیک‌اثر برد-برد منجر شد؛ قراردادی که نمونه‌اش را به‌ندرت می‌توان در تاریخ دیپلماسی دید. از آثار اولیه‌ی برجام این بود که ایران‌هراسی کم شد و ایران‌دوستی جای آن را گرفت. تداوم این سیاست‌ها همزمان با ریاست جمهوری آقای ترامپ ضرورت بیشتری یافته‌است. به جرئت می‌توان گفت آقای ترامپ و همفکرانش نیز تاکنون نتوانسته‌اند منکر مزایای برجام برای ایرانیان شده و بارها اعلام کرده‌اند که دنبال هر بهانه‌ای برای بر هم زدن آن هستند.

امروزه متخصصان و سرمایه‌گذاران زیادی علاقه‌مند به دیدن ایران و برقراری ارتباط اقتصادی و علمی با ایران شده‌اند. این درحالی است که در دولت‌های نهم و دهم روزهای زیادی بود که نه تنها نمی‌توانستیم از عملکرد رئیس‌جمهور ایران دفاع کنیم، بلکه مدام از عملکرد او سرافکنده شده‌ایم و توجیهی برای سیاست‌های مغایر با منافع ملی دولت پیشین نداشتیم. همه‌ی عوامل فوق- در کنار گشایش‌های نسبیِ فرهنگی٬ سیاسی٬ اجتماعی٬ اجرای موفقِ طرحِ بیمه‌ی سلامت٬ خودکفایی گندم و افزایش تولید و صادراتِ نفت-بنابرگزارش‌های مستدل ارگان‌های بین‌المللی، ایران را به‌عنوان یک قطب منطقه‌ای، تبدیل به مستعدترین کشور برای کسب رشد چشمگیرِ اقتصادی تا چند سال آینده نموده‌است.

در سال‌های اخیر با نگاهی به آمار شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات ارائه شده در ایران می‌توان پی برد که فارغ التحصیلان ایرانی به ماندن در ایران و راه‌اندازی کسب‌وکارهای پیشرفته رغبت بیشتری داشته‌اند؛ جهت‌گیری درستی که با مسیر حرکت دولت‌های قبل (نهم و دهم) کاملاً معارض بوده و نشان از سرمایه‌گذاری دولت آقای روحانی بر قشر جوان دارد.

ما معتقدیم که انتخابات ۲۹ اردیبهشت، انتخاب یک رئیس‌جمهور نیست، بلکه روزی است برای نشان دادن اراده‌ی ملیِ در عقب ننشستن از مسیر صحیحِ سرنوشتِ ایرانیان؛ انتخابی است میان عقل‌گرایی و اعتدال یا افراطی‌گری. ما وظیفه‌ی عقلانی و اقتضای مصلحت‌اندیشی می‌دانیم که در کنار شما هم‌وطنانِ داخل کشور پای صندوق‌های رأی برویم و در تعیین سرنوشت کشور و پافشاری بر حق شهروندی نقشی به‌سزا- هر چند کوچک – ایفا کنیم.

سربلندی ایران عزیزمان آرزوی همه ماست.

اسامی امضاءکنندگان:

Harvardدانشجوی کارشناسی ارشد الهیاتمسعود (احمد) آرین خو۱
MITVisiting research scientistمجتبی آزادی۲
Harvardدانشجوی دکترا مطالعات دینلطیفه اعوانی۳
Harvardدانشجوی دکترا ادیان تطبیقینریمان اعوانی۴
MITدانشجوی دکترای ریاضیمحمد باوریان۵
MITفوق دکتری کامپیوترپویا به شیون۶
MITدکترای مهندسی شیمیسینا بنیادی۷
MIT پژوهشگر پسادکترای مهندسی شیمیدرسا پرویز۸
MITدکترای مهندسی شیمیشهروز ترانه جو۹
MITپژوهشگر پسادکترای مهندسی مکانیکمهدی تکفلی۱۰
Harvardدانشجوی دکترای حقوقمرضیه توفیقی داریان۱۱
MITفرادکترا مهندسی پزشکیفرهاد جاوید۱۲
Harvardپژوهشگر جامعه‌شناسیمحمدرضا جلائی‌پور۱۳
Harvardمحقق پسادکترای مغزواعصابعلی جنّتی۱۴
MITدانشجوی دکترای علوم اعصاباقبال حسینی اصل۱۵
MITپژوهشگر پسادکتری-مهندسی عمران و محیط زیستعرفان حقیقی۱۶
Harvardپروفسور- مهندسی پزشکیعلی خادم حسینی۱۷
MITمحقق فوق دکترا علوم شناختیسید مهدی خلیق رضوی۱۸
MITپژوهشگر پسادکترای مهندسی برقسیدمهران دیباجی۱۹
MITاستاد و محقق ایمونوتراپی سرطانعلی روغنیان۲۰
MITپژوهشگر پسادکترای مهندسی مکانیکهادی زندوی۲۱
MITپژوهشگر (پسادکترای) مدیریت و مهندسی سیستمهاارسلان صفری۲۲
MITمحقق فوق دکتری رشته علوم دریاییابوذر طباطبایی۲۳
Harvardتحقیقات سرطانامیررضا عارف۲۴
MITپست داک ژنومیکس سیستم ایمنی انسانسمیرا عسگری۲۵
MITدانشجوی دکترای علوم کامپیوترمریم علی اکبرپور۲۶
Harvardفوق دکترای اپتیک پزشکیپریسا فرزام۲۷
MITدانشجوی دکترای فیزیکعلی فهیم‌نیا۲۸
MITمحقق مهمانحسین قاسم خانی۲۹
MITاستاد دانشگاه هیوستون- فوق دکترا از ام آی تی-مهندسی مکانیکهادی قاسمی۳۰
MITمحقق فوق دکتری اقتصاد حمل ونقل و انرژیعباس قندی۳۱
MITدانشجوی دکترای مهندسی مکانیکمحمد کرمانشاه۳۲
MITپژوهشگر پسادکترای مهندسی مکانیکمیثم گرجی بندپی۳۳
MITپژوهشگر پسا دکترای علوم عصب شناختییلدا محسن زاده۳۴
Harvardمحقق (Postdoc research fellow) بیمارستان کودکان بوستونفاطمه محمدپور توسرکانی۳۵
Harvardپست دکترا مهندسی بیومکانیکحسین مختارزاده۳۶
MITدانشجوی دکترای اقتصاد پویا مولوی۳۷
Harvardدانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات خاورمیانهسید امیرحسین مهدوی۳۸
MITدانشجوی دکتری علوم کامپیوترسپیده مه‌آبادی۳۹
MITپژوهشگر پسادکترای مهندسی شیمیهادی مهرابیان۴۰

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/N0fsm
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن