ظریف در مهرآباد: با اراده جدی وارد مذاکرات شدیم

انصاف نیوز: وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: ایران با اراده و عزم جدی و با چشمان باز وارد مسیر مذاکرات شده است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در بدو ورود به تهران در سخنانی در فرودگاه مهرآباد، با تشکر از نمایندگان مجلس و اعضای دولت و خانواده شهدای هسته‌ای که برای استقبال از وی به فرودگاه آمده بودند، گفت: همه ما وامدار شهدای کشورمان و مردم ایران هستیم و آنچه که این توفیق را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد، مقاومت مردم ایران و تحمل فشارها بود که به همه دنیا ثابت کرد که با ملت ایران جز با زبان احترام و عزت نمی‌توان سخن گفت.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه “امیدواریم طرف مقابل از این موضوع درس خود را گرفته باشند”، تاکید کرد: برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد یافت، زیرا این فعالیت‌ها هیچ تهدیدی برای جهان نیست.
وی در عین حال گفت: امیدواریم همه با چشم باز و واقع‌بینی، روندی را که در پیش داریم ادامه دهند و اجازه دهند اعتماد از دست رفته بازسازی شود و شروعی باشد برای نوع نگاه مردم ایران به رویکردهای این کشورها. امیدواریم کاری که شروع شده با جدیت پیگیری شود.
رییس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با ۱+۵ همچنین اظهار کرد: ایران با اراده و عزم جدی و با چشمان باز وارد این مسیر شده است، به تعامل سازنده و گفت‌وگو و منطق و ارائه مواضع منسجم و منطقی ایران اعتقاد داریم و آن را ادامه خواهیم داد. در عین حال زیاده‌خواهی‌ها را نخواهیم پذیرفت و یقین داریم که آینده با این سیاست و روش به خوبی ساخته می‌شود.
ظریف در پایان گفت: از مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی، مجلس و دولت برای اقدامات و حمایت‌هایشان از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تشکر می کنم.
همچنین وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به کشورمان در گفتگو با بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما اظهار کرد: توافق‌های اولیه و گام‌های مثبت طرفین صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که از فردا برای توافق نهایی وارد مذاکره با قدرت‌های جهانی طرف مذاکره شود.
محمدجواد ظریف خاطرنشان کرد: مقاومت مردم نشان داد که با فشار نمی‌توان با مردم ایران صحبت کرد و زبان احترام تنها زبانی است که باید برای تعامل با ملت ایران مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: کشورهای غربی متاسفانه تمام راه‌های غلط را تجربه کرده‌اند و امروز در چارچوب منافع‌شان تفاهم با ایران است و منافع خود این کشورها اقتضا می‌کند که اعتماد ملت ایران را به دست آورند.
ظریف با تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران در غنی‌سازی و ادامه فعالیت مراکز هسته‌یی کشورمان گفت: مرحله اول توافقات آغاز شده است و بزرگترین دستاورد آن این است که در اهداف مشترک ایران و ۱+۵ برنامه غنی‌سازی را به رسمیت شناخته شده است و همچنین قرار نیست هیچ ماده‌ای هسته‌یی از کشور خارج شود و مراکز هسته‌یی نیز با شفافیت به کار خود ادامه خواهند داد و نکته مهم دیگر نیز این است که جهانیان متوجه این موضوع شدند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته‌یی نیست و سلاح هسته‌یی را مغایر مبانی اعتقادی خود می‌داند و فتوای مقام معظم رهبری در این باره مهر تاییدی براین موضوع بود.
وزیر امور خارجه در ارتباط با زمانبندی عمل به توافقات اولیه اظهار کرد: به احتمال فراوان و تا قبل از پایان سال مسیحی، این مرحله در یک سیر شش ماهه آغاز خواهد شد و ان‌شاءالله شاهد آن خواهیم بود که در توافق نهایی همه فشارها و تحریم‌ها رفع شود و برنامه هسته‌یی ایران مانند سایر کشورهای عضو ان‌.پی‌.تی به رسمیت شناخته شود و همانطور که گفته شد جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که از همین فردا برای نیل به توافق نهایی مذاکره کند.
وی تصریح کرد: بزرگترین تضمین اجرای دستاوردهای هسته‌یی اراده مردم ایران است و تضمین دیگر این است که غربی‌ها دریافتند که راه برون‌رفت از این بحران ساختگی که در رابطه با پرونده هسته‌یی ایران ایجاد شده است، اجرای تعهدات است، ضمن اینکه این امکان برای ما وجود دارد که تمام فعالیت‌های جهت اعتمادسازی را به حالت قبلی بازگردانیم و در صورت عدم پایبندی کشورهای عضو ۱+۵ به تعهدات خود راه برای اقدامات جایگزین باز است.
انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/FPo3L

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن