نامه سرگشاده و مهم یکی از نزدیکان خاتمی به رئیسی

«سیدمحمدعلی ابطحی» از نزدیکان سیاسی سیدمحمد خاتمی در نامه‌ی سرگشاده و مهمی به «ابراهیم رئیسی» کاندیدای اصولگرایان که با نزدیک به 16 میلیون رای، رقابت را به حسن روحانی واگذار کرد، نوشت: شما از ۳۰ اردیبهشت یک مدیر میانی در این کشور نیستید. یکی از شخصیت‌های ملی هستید که در جیب خود رای نزدیک به ۱۶ میلیون نفر را دارید. هر جامعه‌ای که اقلیت را نادیده بگیرد آسیب می‌بیند. شما می‌توانید این اقلیت را مدیریت کنید.

به گزارش انصاف نیوز، آقای ابطحی تاکید کرده است: «روش‌های مچ‌گیری و نزاع‌های داخلی و حکومت بر اساس صرفا مبانی امنیتی را سالهاست تجربه کرده‌ایم. روش مهربانانه و عاقلانه و همکاری برای اهداف کلان باید جایگزین آنها شود و نگاه‌های پرکینه کم شود. تکرار می‌کنم شما با تکیه بر آرای اقلیت و رای آنها می‌توانید نقش برجسته‌ای داشته باشید».

متن کامل این نامه در پی می آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر گرامی حجت الاسلام و المسلمین رییسی

تولیت محترم آستان قدس رضوی

تلاش سنگینی در این ایام انتخابات در جایگاه کاندیدای ریاست جمهوری داشتید. قبل از هر چیز علاقمندم به شما و همه همراهان شما و کسانی که به جنابعالی رای دادند، خسته نباشید بگویم. کسی نمی تواند نقش شما و همراهان و علاقمندانتان را در خلق این حماسه ملی انکار کند.

اکنون و پس آز آن که دوره رقابت تمام شده است، جنابعالی چه بخواهید یا نخواهید، محور جریان قدرتمند اصولگرایی شده اید تقریبا همه جبهه اصولگرایی از افراطی‌ترین شاخه‌های آن تا معتدل‌ترین‌شان در حمایت از شما به میدان آمدند.

رهبری معظم انقلاب سالها پیش از دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب به عنوان دو بال مدیریتی کشور یاد کردند. اخیرا نیز بارها فرمودند مساله ایشان اصلاح طلبی و اصولگرایی نیست.

در جریان اصلاح طلبی انسجام نسبی وجود دارد که یکی از برکات آن تصحیح روش‌های پیشین و مهار تندروی‌ها بوده است. رهبری واحد آن هم با وجود آقای خاتمی و بزرگان دیگر می‌تواند هویت و شناسنامه برای این مجموعه بسازد.

اما در جریان اصولگرایی که بال دیگر سیاسی موجود در جامعه ایرانی است و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند، بعد از آن که آقای احمدی‌نژاد به عنوان منتخب آنان به جامعه معرفی شد و بعد در در طول ریاست شان و به خصوص در دوره دوم تبدیل به مخالف آشکار اصولگرایی شد، تشتت فراوانی ایجاد شد. بعضی شاخه‌های ان تحت تاثیر فرهنگی که از زمان آقای احمدی نژاد به وجود آمد، بسیار تند و افراطی شدند. در میان معتدلان هم چند دستگی به وجود آمد. و در نتیجه یک جریان سیاسی بیشتر به جای حضور در میدان های سیاسی متکی به مراکز قدرت‌های حکومتی شد که بیشتر به دوپینگ اصولگرایان می‌شد آن را تشبیه کرد. این دوپینگ از یک سو در مواردی مثل انتخابات پاسخ نمی‌داد و از سوی دیگر فاصله آنها را با بدنه‌ی جامعه زیادتر می‌كرد. آنان در کارایی سیاسی کمرنگ شدند.

جناب آقای رییسی

شما از ۳۰ اردیبهشت یک مدیر میانی در این کشور نیستید. یکی از شخصیت‌های ملی هستید که در جیب خود رای نزدیک به ۱۶ میلیون نفر را دارید. هر جامعه‌ای که اقلیت را نادیده بگیرد آسیب می‌بیند. شما می‌توانید این اقلیت را مدیریت کنید. هر روز که در ایام انتخابات، علاوه بر بدنه‌ی کلی اصولگرایان، پیوستن تندترین و افراطی‌ترین افراد و جریانات را به کمپین شما می‌دیدم خوشحال می‌شدم. فکر می‌کردم چه رییس جمهور بشوید و چه نشوید، بودن اینها زیر چتر مدیریتی فردی مثل شما به نفع مصالح کلی کشور است.

این سرمایه را از دست ندهید. کشور به همکاری همه‌ی جناح‌ها – البته با حفظ تفاوت دیدگاه – نیاز دارد. خوشبختانه در سیستم قانونی و برگرفته از قانون اساسی رهبری انقلاب محور وحدت هستند. زیر چتر این محوریت انقلاب می‌شود به جای رویارویی‌ها و نزاع‌های بی‌حاصل، همکاری و همدلی را برای پیشبرد اهداف کلان جایگزین کرد.

بداخلاقی‌ها که نمونه‌های زیادی از آن را در ایام انتخابات شاهد بودیم جامعه را به دو قطبی خطرناکی سوق می‌دهد. خود شما بهتر می‌دانید که ایرانی‌های امروز در داخل و خارج به برکت هوش و تحصیلات عالی، مردمان کم‌نظیری هستند. رقم زدن انتخابات با این حجم مشارکت یک معجزه است. همه مردم را برنده‌ی اصلی می‌دانند.

می‌توانیم این انتخابات را نقطه عطفی در وحدت ملی بکنیم. همه‌ی ما در دو جناح اشتباهاتی داشته‌ایم که با نگاه به آینده می‌توانیم از آنها عبور کنیم. این کار در سایه منضبط شدن و مدیریت کردن جناح‌ها عملی خواهد شد.

می‌دانم و می‌دانید که این کار بزرگ در هر دو جناح با وجود افراطی‌ها مخالفان زیادی دارد. اما با جدی گرفتن شعار جذب حداکثری می‌شود آنها را هم به خوب بودن روش همکاری اکثریت و اقلیت قانع کرد.

روش‌های مچ‌گیری و نزاع‌های داخلی و حکومت بر اساس صرفا مبانی امنیتی را سالهاست تجربه کرده‌ایم. روش مهربانانه و عاقلانه و همکاری برای اهداف کلان باید جایگزین آنها شود و نگاه‌های پرکینه کم شود.

تکرار می‌کنم شما با تکیه بر آرای اقلیت و رای آنها می‌توانید نقش برجسته‌ای داشته باشید. باشد تا این بار اقلیت و اکثریت رای دهندگان هر دو در عرصه‌ی سیاست داخلی و خارجی دیده شوند و ادبیات همکاری داشته باشند. و منتقدان دلسوز یکدیگر شوند.

بار دیگر به شما به خاطر کسب اعتماد نزدیک به ۱۶ میلیون ایرانی تبریک می‌گویم. برای همه‌ی ایرانیان آرزوی توفیق و پیشرفت دارم.

سید محمد علی ابطحی، ۳۰ اردیبهشت ۹۶

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

  1. هدف اصلی این نامه برگشت آقای خاتمی به جامعه است که البته فی نفسه کار بدی نیست و میتواند منشاء احوالات خوبی برای جامعه اسلامی ایران باشد بنده شخصا نوشتن این نامه را از سر خیر خواهی میبینم ولی تا زمانیکه ایشان و همه کسانی که آن تهمت بزرگ را به ملت و نظام و رهبری زدند رسما از ملت و رهبری بابت ادعای تقلب در انتخابات سال 88 عذر خواهی نکند نمیتوان به آینده ای که جناب ابطحی آرزو دارند امیدوار بود ، لطفا حضرات کلمه غرور خود را زیر پا بگذارند و مطمئن باشند که با یک عذر خواهی رسمی در دل همه مخصوصا مخالفان سیاسی خودشان هم محبوب خواهند شد به امید آنروز.

    2
    18
  2. یکی از بزرگترین خیانتهای جناح رقیب چپ یا راست فرق نمیکند حاشیه سازی ویا پررنگ کردن حاشیه هاست
    این عامل مخرب ترین کاریست که دولت وقت را درگیر میگند واز اجرای برنامه هایش باز میدارد و عمل نکردن به برنامه در زمان انتخابات چماقی میشود در دست رقیب پر واضح است در این فرایند پازنده اصلی ملت است پس برای جلوگیری از این خسران ملت مواظب حاشیه سازان باشد وفریب انها را نخورد

  3. اگر قرار به عذر خواهی هم که باشد ،باید بستر از طرف سیتمی که میگویند باید عذر خواهی کنند آماده شود وفقط در حد یک ادعا نباشد ودر حضور ملت .در ضمن با یک نظر سنجی میتوان در یافت که مردم خواهان عذر خواهی این محصورین هستند یا موضوع چیز دیگریست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا