اعضای شورای عالی امنیت ملی چه کسانی هستند؟

طی روزهای اخیر در اخبار موضوع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی و فرض رفع حصر با تصمیم شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است؛ اما اعضای این شورا چه کسانی هستند؟

به گزارش انصاف نیوز، اعضای شورای عالی امنیت ملی در حال حاضر 12 نفر هستند که یکی از آنها دکتر حسن روحانی رییس جمهور به عنوان رییس آن شوراست و وزرای  و یک معاون رییس جمهور نیز در آن عضویت دارند: عبدالرضا رحمانی فضلی (وزیر کشور)، محمدجواد ظریف (وزیر خارجه)، سیدمحمود علوی (وزیر اطلاعات) و محمدباقر نوبخت (معاون برنامه ریزی رییس جمهور).

دکتر علی لاریجانی و آیت الله صادق لاریجانی، روسای مجلس و قوه قضاییه دو عضو دیگر این شورا هستند.

دریادار «علی شمخانی» یکی از دو نماینده‌ی منصوب رهبری برای عضویت در شوراست که از سوی رییس جمهور به دبیری آن انتخاب شده و اصلاح طلب است.

«سعید جلیلی» دیگر نماینده‌ی منصوب رهبری برای عضویت در این شورا، اصولگراست و در دولت محمود احمدی نژاد از سوی او به دبیری این شورا انتخاب شده بود.

سرلشکر عطاء ا… صالحی، فرمانده کل ارتش، سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه و سرلشکر محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، سه عضو دیگر شورای عالی امنیت ملی هستند.

حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی از 25 بهمن ماه سال 89 شروع شده است؛ زمانی که احمدی نژاد رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی بود و در خبرها این حصر به عنوان مصوبه‌ی آن شورا مطرح شد.


 «شورای عالی امنیت ملی» به روایت فصل سیزدهم قانون اساسی

اصل‏ یکصد و هفتاد و ششم: به‏ منظور تأمین‏ منافع ملی‏ و پاسداری‏ از انقلاب‏ اسلامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ و حاکمیت‏ ملی‏ “شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏” به‏ ریاست‏ رئیس‏ جمهور، با وظایف‏ زیر تشکیل‏ می‏ گردد.

‎‎‎‎‎‎1 – تعیین‏ سیاستهای‏ دفاعی‏ – امنیتی‏ کشور در محدوده‏ سیاستهای‏ کلی‏ تعیین‏ شده‏ از طرف‏ مقام‏ رهبری‏.

‎‎‎‎‎‎2 – هماهنگ‏ نمودن‏ فعالیت‏ های‏ سیاسی‏، اطلاعاتی‏، اجتماعی‏، فرهنگی‏ و اقتصادی‏ در ارتباط با تدابیر کلی‏ دفاعی‏ – امنیتی‏.

‎‎‎‎‎‎3 – بهره‏ گیری‏ از امکانات‏ مادی‏ و معنوی‏ کشور برای‏ مقابله‏ با تهدیدهای‏ داخلی‏ و خارجی‏. اعضاءی‏ شورا عبارتند از: – رؤسای‏ قوای‏ سه‏ گانه‏ – رئیس‏ ستاد فرماندهی‏ کل‏ نیروهای‏ مسلح‏ – مسئول‏ امور برنامه‏ و بودجه‏ – دو نماینده‏ به‏ انتخاب‏ مقام‏ رهبری‏ – وزرای‏ امور خارجه‏، کشور، اطلاعات‏ – حسب‏ مورد وزیر مربوط و عالیترین‏ مقام‏ ارتش‏ و سپاه‏.

‎‎‎‎‎‎شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏ به‏ تناسب‏ وظایف‏ خود شوراهای‏ فرعی‏ از قبیل‏ شورای‏ دفاع‏ و شورای‏ امنیت‏ کشور تشکیل‏ می دهد. ریاست‏ هر یک‏ از شوراهای‏ فرعی‏ با رئیس‏ جمهور یا یکی‏ از اعضاءی‏ شورای‏ عالی‏ است‏ که‏ از طرف‏ رئیس‏ جمهور تعیین‏ می‏ شود. حدود اختیارات‏ و وظایف‏ شوراهای‏ فرعی‏ را قانون‏ معین‏ می‏ کند و تشکیلات‏ آنها به‏ تصویب‏ شورای‏ عالی‏ می‏ رسد. مصوبات‏ شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏ پس‏ از تأیید مقام‏ رهبری‏ قابل‏ اجراست‏.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. از این شورا و رئیس جمهور محترم می خواهیم که حصر آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد رو پایان بدن. حضور این شخصیت ها در جامعه در حال حاضر هیچ تهدیدی برای منافع ملی نیست بلکه باعث آرام شدن فضا و نزدیکی مردم به نظام می شه.

  10
  26
 2. سلام ..ایا تمام اعضای شورای امنیت ملی از دستیابی اساتید علوم غریبه و همدستی اسخوف های ارامنه به علم فوق محرمانه و خطرناک تله پاتی و ذهن خوانی از راه دور
  آگاهی دارند …و افرادی که به سلیقه شخصی اساتید […] این علم وارد این علم شدن و از موضوعات خصوصی ذهن زوجین و مردم و سران سیاسی و امنیتی و روحانیت با خبر میشوند و هیچ کسی هم از وجود این علم آگاهی ندارد و باورشان بر پایه خرافات است . با این علم ذهن خوانی و فکر خوانی و درک تمام احساسات و افکار شخص دارن هم از ذهن مردم لذت میبرند هم جاسوسی میکنند هم پول از حسابها برداشت میکنند و افراد صاحب نام این علم که با نقاب در اجتماع ظاهر میشوند هم مهر سکوت بر لب زدن و با همکاری با دیگر افراد حتی انهایی که ضد نظام اسلامی هستند در پی خروج از کشور هستند و متاسفانه حفاظت اطلاعات و ارگان های مربوطه نسبت به نامه ها و گزارشات اینجانب سهل انگاری میکنند …

  1
  5
 3. باور کنید مورد انقدر خطرناک هست که دست کم ارزش یک بار ملاقات اینجانب با چند نفر از کارشناسان رده بالای امنیتی را داشته باشد .. نه یه افسر سرگرد یا سروان ….خواهشمندم با اعتماد به بنده که تکلیف شرعی خودم میدانم گزارش این مهم را بعلاوه این که این افراد بشدت به ذهن خودم و خانواده ام نفوذ دارند و چون من این موضوع را فهمیدم در حال تهدید هستم کمک کنید تا مشکل برطرف شود …این علم برپایه تمرینات تمرکزی ذهن و فکر و یوگا و مدیتیشن و در نهایت با انجام خود هیپنوتیزم و تمرکز بروی ذهن شخص دیگر میسر است و واقعیت ذهن خوانی با تمام ابعاد درک احساس غم و شادی و احتی احساسات جنسی میسر میشود …از نظر دهی سلیقه ای و نقد گفتار اینجانب بپرهیزید و از این و ان هم سوال نفرمایید …مستقیما با خودم هماهنگ کنید …..در آخر یعنی پلیس امنیت ملی این کشور نمیتونه با یه شهروند که همچین گزارشی را ارایه میده تمهیداتی را لحاظ کند جهت یه ملاقات و تبادل اطلاعات مهمی که گفته شد ….توکل بر پروردگار

  1
  2
 4. اسامی چند تن از افرادی که از طزیق آشنایان و دوستان خود در این علم وارد شدن و هیچ نظم و الگوی متعارفی به عنوان علوم غریبه و استاد ورزشهای فکری ندارند ….البته این هویت ها شناسایی دقیق بنده نیست شاید من را گمراه کرده باشند …اخه در طی مناقشات بین این افراد از بابت خروج از کشور و موضوعات ضد امنیتی و جاسوسی در ایران همدیگر را لو میدهند ولی در یک مورد مهم متحد هستند …اختفا و نگرانی از افشای اسرار این علم تله پاتی …در حال حاظر تهدید میشم که اسامی را افشا نکنم ……کمکم کنید…این قسمت مربوط به بی تفاوتی های دستگاه امنیتی است …با احتساب چهار سال که تحت نفوذ این عده از خدا بی خبر هستم و به تمام موضوعات خصوصی زندگی زناشوییم دسترسی پیدا کرده اند و نامه های من به جایی نرسید اگر فورا به داد بنده نرسید …به خدا قسم تمام این موارد و گزارش افشا کننده این علم و دستیابی ایرانیان به علم ذهن خوانی از راه دور را که برای شما غیر ممکن و غیر قابل باور است را در اختیار سرویسهای امنیتی کشور های پیشرفته میگزارم ….حجت تمام …. پروردگار شاهد تمام واقعیتهاست

  1
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا