«مجلس سوال» | این همه سوال برای چه؟

«محمد فاضلی» استاد دانشگاه در یادداشتی تلگرامی درباره‌ی زیادی سوال نماینده‌های مجلس از وزرا نوشت:

غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس در جلسه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ درخصوص سؤالات نمایندگان مجلس از وزرا و در پاسخ به اخطار و تذکر یکی دیگر از نمایندگان می‌گوید: «از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۴۰۰ سؤال داشتیم که کمتر از ۵۰ سؤال را توانستیم تعیین تکلیف کنیم. در سال گذشته نیز بالغ بر ۳۲۰۰ سؤال بوده که مجموعاً ۱۰۰ سؤال مورد بررسی قرار گرفته است.»

همین یک جمله کافی است که دو نکته درباره سازوکار نظام تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کشور قابل طرح شود.

✅ پرسیدن ۳۲۰۰ سؤال از حدود ۲۵ عضو کابینه دولت به معنای آن است که هر عضو کابینه به‌طور متوسط ۱۲۸ سؤال در سال گذشته داشته و هر ۲٫۸ روز باید به یک سؤال پاسخ می‌داده است. میزان انرژی و زمان لازم برای انجام این کار چه اثری بر کارکرد اعضای کابینه باقی می‌گذارد؟

✅ ۱۰۰ سؤال از میان ۳۲۰۰ سؤال تعیین تکلیف شده است. چند گزینه در این‌جا وجود دارد:

الف – ۳۱۰۰ سؤال اصلاً ارزش خاصی نداشته‌اند و تعیین تکلیف نشدن آن‌ها هم مشکلی ایجاد نمی‌کند (پس آن همه زمان و انرژی برای این میزان سؤال نامهم را چه باید کرد؟) ؛

ب – ۳۱۰۰ سؤال قابل اعتنا بدون پاسخ مانده است (عوارض ناشی از بی‌پاسخ ماندن این میزان سؤال مهم را چه باید کرد؟)؛

ج – کارکرد سؤالات اصلاً حل مسأله خاص و مهمی نبوده و فقط نوعی ابزار فشار بر اعضای کابینه است و بنابراین بلاتکلیف ماندن آن‌ها هم مهم نیست، رسیدن به هدف از طرح سؤال برای نماینده مهم است؛

د – سازوکاری برای غربال کردن سؤالات و در دستور کار قرار گرفتن سؤالات مهم وجود ندارد و این سازوکار نظارتی مجلس باید اصلاح شود.

🔹 سؤال
این میزان سؤال نقش مهمی در اصلاح سیاست‌گذاری، ایجاد گفت‌وگوی عقلانی میان دولت و مجلس، روشن شدن برخی نکات مهم برای مردم و ایجاد گفت‌وگوی عمومی درباره ابعاد سیاست‌گذاری کشور، و نهایتاً بهبود روند توسعه داشته است؟

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/m0Vel
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. مردی مرتب همسر خود را کتک میزد ، همسایه از او علت را پرسید ، گفت خرجی که نمیدهم کتکش هم نزنم از کجا معلوم شود که شوهر او هستم !
    باید یک طوری مشخص شود که اقایان نماینده ملت هستند !!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن