مداح معروف: ۹۰۰ میلیون نوش جونش | حقوقدان: مالیات بدهید

«نجمه مکه‌ای»، خبرنگار انصاف نیوز: در حالی که یک مداح معروف در واکنش به دریافت ۹۰۰ میلیون تومان برای ۱۰ روز اول محرم از کارخانه‌ی «خونه […]» به انصاف نیوز می‌گوید «نوش جانش»، اما یک حقوقدان درباره ی درآمد و مبلغ دریافتی مداحان گفت: مداحان چون در مقابل خدمات پول دریافت می کنند قطعا شامل قانون مالیات کشور خواهند شد.

«مصطفی ترک همدانی» حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: در کشور ما فعالیت صنف‌ها و مشاغل بر اساس قانون اصناف است، یعنی هر شغل و حرفه‌ای که در کشور وجود دارد، می‌شود آن را به عنوان یک حرفه تلقی کرد. در قالب یک صنف پیش بینی می‌شود و در آنجا هیات مدیره و هیات امنایی مطابق با قانون اصناف فعالیت کرده و این قاعده مشمول هر حرفه‌ای می‌شود که در قالب خدمات پول دریافت می‌شود.

مصطفی ترک همدانی

وی ادامه داد: بعضی از امور که اصناف خاصی دارند مثل سازمان نظام مهندسی یا سازمان نظام پزشکی یا کانون وکلا مطابق با قانون خاصی فعالیت می‌کنند اما سایر اصنافی که قانون خاص ندارند از همان قانون اصناف استفاده می‌کنند. در مورد مداحان گمان نمی‌کنم که قانون خاصی وجود داشته باشد. شاید به همان امور صنفی هنرمندان بازگردد که زیر مجموعه‌ی وزارت ارشاد قرار می‌گیرد. در مورد مداحان کانون مداحان وجود دارد که به نظر می‌رسد نه قانون خاصی دارند نه صنفی هستند که شامل قانون اصناف باشند. در کانون مداحان تعدادی از مداحان یا کسانی که ریش سفید این حرفه هستند دور هم برای تبادل نظرات جمع شده‌اند. شاید عنوان یک کانون داشته باشند که در وزارت کشور یا در سازمان ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده باشد.

این وکیل دادگستری درباره‌ی اخذ مالیات از مداحان گفت: چون یک باور عمومی وجود دارد که مداحان در قبال ارائه‌ی خدمات پولی دریافت نمی‌کنند در نتیجه قانونی برای آن تنظیم نشده است. اما می‌بینیم یا می‌شنویم که مبالغ آنچنانی که برای بعضی از مداحان مشهور رایج شده است که نظارتی بر آن وجود ندارد. شاید گفته شود که اصل بر تراضی طرفین است. اما اگر بخواهیم اصل تراضی طرفین را ملاک قرار دهیم من به عنوان یک وکیل ممکن است با استناد به اصل تراضی بخواهم پول کلانی را از موکلم بگیرم. ممکن است در یک قرارداد عادی این مشکل پیش نیاید اما در سطح کلان اگر ادامه پیدا کند، مشکلات مختلفی را ایجاد کند. چون بحث درآمد زایی پیش می‌آید، در نتیجه این دریافت‌ها برخلاف مقررات عمومی و بحث دارایی‌ها و مالیت‌ها و بحث نظارت بر درآمدها است.

ترک همدانی در پایان گفت: ادعای مداحان خلاف واقع است، حتی اگر مبلغ دریافتی مداحان را هبه بدانیم، مطابق با ماده‌ی ۱۲۰ قانون مالیات‌های مستقیم هبه نیز شامل مالیات می‌شود. هدایا را هم مشمول این قانون تلقی کرده است. سابقا یکی از راه‌های دور زدن و فرار از مالیات قرارداد هبه بود. شاید گفته شود که این مورد، قرارداد خصوصی موضوع ماده‌ی ۹ و ۱۰ و بین دو طرف قرارداد نافذ است. اما شرطش این است که قوانین خاص خودش را رعایت کنند، به طور مثال ورزشکاران حرفه‌ای شامل قانون مالیاتی کشور می‌شوند و قانونی برای این افراد تنظیم شده است. اما در نهایت برای این افراد به دلیل تلقی عامه که مداحان نباید پول بگیرند کسی به این موضوع وارد نشده و قانونی برای این افراد درنظر گرفته نشده است و کسی هم سراغشان نمی‌رود.


گفتگو با یک مداح معروف تهرانی:

۹۰۰ میلیون نوش جونش؛ باید مالیاتش را حساب کنند؟!

خبرنگار انصاف نیوز در این باره با یکی از مشهورترین مداحان تهران تماس گرفت که او حاضر شد بدون ذکر نام در این باره توضیحاتی بدهد. «م» درباره‌ی دربافت وجه توسط مداحان گفت: درست است که مداحی در مجلسی می‌رود پولی دریافت می‌کند اما در مقابل ساپورت مالی بعضی از مجالس را هم دارد.

او در این باره افزود: کار مداحی کار عشق است و هیچ ارتباطی با هیچ ارگانی ندارد، اگر در یک ارگانی مداحی کرد و در آنجا ثبت و ضبط شد، مثلا من مدتی در س… مداحی می‌کردم، در آنجا ثبت می‌شد که من چقدر می‌گیرم و برای هزینه‌ی رفت و آمدم چه مبلغی دریافت می‌کنم.

وی ادامه داد: اولا اگر کسی بخواهد برای روضه‌ی امام حسین پول بگیرد، این حرام است. این مبلغ به عنوان حق القدم دریافت می‌شود. مانند فردی که امام جماعت است و نمی‌تواند برای اقامه‌ی نماز پول دریافت کند و حرام است ولی پولی برای حق القدم به او می‌دهند.

کی میتونه اینجا حرف بزنه؟

این مداح معروف درباره دعوت از مداحان گفت: مثلا اگر کسی عشق کرد زنگ می‌زند می‌گوید من می‌خوام فلان مداح بیاید در مجلس من بخونه، بهش ده میلیون تومان بدم. کی میتونه اینجا حرف بزنه؟ دقت کردین؟ یک جلسه‌ی دیگر زنگ میزند می‌گوید من میخوام دو میلیون تومان بدم. دقت کردین؟

این مداح که مدتی هیاتش در تهران به خاطر نبودن مکان مناسب برگزار نمی‌شد، ادامه داد: یک جای دیگر اصلا پولی برای پرداخت ندارند مثلا در همین حاشیه‌ی شهرها که ما میریم که یک نفر هم باید بهشون کمک کنه. اما بعضی جلسات هستند پولشون از پارو بالا میره. عشقشان می‌کشه من فلانی برم در جلسه‌اش بخونم برای ده دقیقه سه میلیون تومان بده. ولی جای دیگه پنجاه تومان میده.

او با شغل دانستن مداحی گفت: شغل مداحی چون شغل عشقیه هیچ کس نمیتونه براش یه خط و نشون کاملی بکشه. یعنی نعوذبالله خود مقام معظم رهبری هم بگویند که فقط مبلغ مشخصی را پول پاکت مداح‌ها رو بدید نمی‌تونند بگند چون ایشون هم میدونن که نمیشه برای این کار خط کشید.

وی درباره‌ی میزان پول گفت: اگر کسی در ارگان یا شرکتی کار می‌کند یک حقوقی را مشخص می‌کند و اگر قبول کنی کار میکنی اما در مداحی صاحب مجلس میگه چون خوب خوندی و مجلس منو گرم کردی عشقم میکشه مثلا پنج میلیون تومان بدم. یک کار اجباری نیست که بگوییم الا بلا فلان مبلغ را به من بدهید. اون دیگه حسابش با امام حسینه.

نه داداش اشکال نداره!

مداح معروف: 900 میلیون نوش جونش | حقوقدان: مالیات بدهیداین مداح که چند سالی است ماه محرم از تهران می‌رود ادامه داد: مثلا پارسال به من گفتند که یک مداحی در شمال برای ۱۰ روز ۹۰۰ میلیون تومان بهش پول دادند. گفتم نوش جونشون، گفتند آقا اشکال نداره؟ گفتم نه داداش صاحب کارخونه‌ی «خونه …» عشقش کشیده به این مداح ۹۰۰ میلیون بده. اسلحه گذاشته روی سرش؟ تهدیدش کرده که فلان مبلغو بده؟ پوله دیگه، پول مال منه، عشقم کشیده میدم. عشقم نکشیده نمیدم. دوست داری بیا این مبلغو میدیم. کار عشقیه.

او درباره‌ی موضوع مالیات دادن مداحان هم گفت: امام رضا (ع) هم وقتی اون شاعر – دعبل خزایی – برایش شعر خوند در روایت هم داریم دهنش را پر از طلا کرد. ما باید بگوییم چرا امام رضا این کار رو کرد؟ باید مالیاتش را حساب کنند؟ این بحث مالیات بحث دولتیه که می‌خواهند به هر طریقی این مالیاتو بگیرن. فردا هم اگر بتونند از طلبه‌های بدبخت بیچاره مالیات می‌گیرند. دقت کردید؟

او در پایان گفت: امروز یک مرجعی برایش حساب سال میارن، امسال به طلبه‌ها چهارصد تومن میده. این وسط  هیچ حساب کتابی نداره. چون حساب کتابی توش نیست و در اون طلبگی، تو این مداحی و منبری، هیچ کس نمیتونه حرفی بزنه.


[لینک به پرونده مداح پاکتی]

«مداح پاکتی» |۲| یک ساعت ۲۰ – ۳۰ میلیون؟!

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. حالا براحتي مي توان گفت بخشي از فرار مالياتي از جانب چه كساني و از ناحيه چه مشاغلي و توسط چه طرز تفكري در كشور داره اتفاق مي افته. همان كاسبش هم همين حرف ها را مي زنه و از بار ماليات و حق الناس به راحتي شانه خالي مي كنه و كلي هم ادعاي دينداري و مسلماني داره. چه فرقي مي كنه وقتي شما درآمد داري بايد ماليات پرداخت كني. مگه تو براي عشقت مي خوني كه ادعا داري. اون كسي كه پول ميده از روي علاقه و هر چيز ديگه ولي تو كه به يك درآمد باداورده و بي حساب و كتاب دست پيدا كردي بايد ماليات بدي و فرارل مالياتي تو عواقب اخروي و دنيوي داره.

  22
  1
 2. سلام ،
  یک جراح که با جان مردم سر و کار دارد،دستمزدش چهارچوب دارد و در قبال آن مالیات هم باید بدهد – ایضآ یک معلم که با آموزش و تربیت نونهالان ملت سر و کار دارد ،همینطور – یک آرشیتکت که با عمری درس خوانده و با کاشانه مردم ارتباط دارد،همینطور – یک راننده اتوبوس- یک شوفر تاکسی- یک کارگر ایران خودرو- و هزاران شغل ریز و درشت دیگر که خلآ هر کدام از آنها، باعث ایجاد وقفه در روند جامعه است، همینطور – اما !؟ اما این جناب مداح، تافته جدا بافته است ! دریافتی اش سقف ندارد – مالیات نمیدهد و با اسم گذاریهای عوامانه بر روی شغلش، طلبکار هم میشود !؟ و معلوم هم نیست که اگر جامعه از حضور و وجودش محروم شود،چه زیان و آسیبی میبند و اساسآ خلآ ایشان، آیا وقفه ای در روند کارهای جاری مردم بوجود میآورد ؟ خانه از پای بست ویران است / خواجه در فکر نقش ایوان است !

  25
  1
 3. البته خود آقایون هم می دونن که این حرف ها الکی هست و برای خراب کردن مداح ها این حرف ها رو می زنن.
  بالاخره هرکی انتقاد می کنه رو باید تخریب کرد دیگه.
  اصلا اصلاحاتی ها شیوه اجرایی شون همینه
  تخریب تخریب تخریب
  کار و تلاش و زحمت………..تعطیل

  1
  29
 4. عزیز برادر ، این نهصد میلیون را میدهند تا از نفوذ این نوکر امام حسین استفاده کنند و مالیات ندهند و تو در فکر مالیات این نهصد میلیونی ؟!
  به مداحی باسوادتر و خوش صداتر و متدین تر ، که راهی به مراکز قدرت نداشته باشد ، کسی یک دهم این مبلغ را برای مداحی میدهد ؟!

  16
  1
 5. برای حل این معضل لازم است قانونی به تصویب برسد که هر کسی موظف باشد در پایان هر سال اظهارنامه مالیاتی ارائه دهد و به این ترتیب اگر به غلط اطلاعات بدهد اداره مالیات می تواند طبق قانون مالیات متعلقه باضافه جریمه مربوطه را از مودی مالیاتی اخذ کند. ضمنا ایجاد فرهنگ مالیاتی در کشور نیز لازم است. هر فردی باید بداند که مالیات به درآمدش تعلق می گیرد چه در اداره یا شرکت کار کند یا خصوصی و انفرادی. مثلا مربیان خصوصی ورزشی و معلمان خصوصی و نظایر آنها نیز در این مقوله میگنجند.

 6. با سلام بنده با کلیات مطالب موافقم ولی یک سوال و آن اینکه در برخی مجالس عروسی از خواننده هایی دعوت میشود که مبالغ میلیونی هم میگیرند ، ضمن اینکه هیچ وقت مداحی با مجالس عیاشی قابل قیاس نیست ، آیا تا بحال کسی از دریافتی های اینگونه خواننده گان که بعضی ها خلاف شرع و دین و قانون هم انجام میدهند انتقادی کرده ، ولی هر از چندگاهی شاهد هجوم به مداحان هستیم با تشکر

  1
  8
 7. الان مداحی عشق نیست …. [خیلیها] از نه دل برای امام حسین نمیخونند. فقط ادا اظوار در میارند. غیبت میکنند فحش میدهند خودشان را سیاسی می دانند در صورتی که اصلا بویی از سیاست نبرده اند.کدام روضه امام حسین باید فحش داد؟ الان حدود ۹۰ درصد مداحیها منحرف شده. مداحی هم مداحی قدیم. اگر عشق دارید بخاطر امام حسین مجانی بخونید و همین مصاحبه کننده دروغ میگه پس نشون میده مداحی منحرف شده. مداح موذن زاده بود نه تازه به دوران رسیده که شعرهای منحرف را با حرکالت موزون مداحی میگه

 8. حق القدم آدم را یاد ربا می اندازد. در ربا هم کلاه شرعی درست کرده اند که همان فروش کبریت است!
  اینها هم از یکطرف دریافت پول مداحی را حرام دانسته و برایش حق القدم تعریف کرده اند . آنهم از طرف سرمایه دارانی که در کسب درآمدشان تردیدهای جدی وجود دارد. مثل همین کارخانه خمنه به خونه که دم عید حواله بی حساب خرید رایگان به بچه های بالا! می دهد. مداحان درباری این پول های شبهه ناک را خورده اند که خون امام حسین ع شده شغل و تولید ثروت شان.

 9. من با چقد رداد چقدرگرفت کارندارم ناراحتی توهم برو مداح شو جراح شو خواننده شو ووودیر شده بچه ات بفرست اگر هم توانش تخصصش نداری خفه شو وحسادت نکن ۰۰حداکثر رقابت کن متوجه شدی۰۰۰۰اما من شخصا از این اسخاص بخاطر طرز گفتمان ادبیات سخن گفتنشان مشکل دارم عشقشه هال مبکنه ویا اخوند بیچاره بدبخت ذلیل شده این طرز سخن گفتن فردی است که میلیاردی درامد دارد این مراازار میدهد مودب سخن گفتن نیاموخته ودم از عشق وعلاقه به امام حسین ع میزند بیشتر درپیتی گاراژی سخن میگوید داش عسقمه ضعیف هال میدی یااین که باگفتن بدبخت بیچاره ذلیل ووتوهین به یک قشر شخص میکند وشخصیت انهارانابود میکند فکر میکند دارد ازانها طرفداری میکند این مصحک ودرداور است که چرااقای میلیاردی که کارت مداحی است وباید بقول خودتون عند ا ب وادبیات وسخن گفتن باشید سخن گفتنتان شبیه قشر بنی هندل ،وواست شما مداح باید الگوی ا دبیات ،سخن گفتن باشیداما افسوس بسیار پرت هستید ودرحد یک ششم ابتدایی هم سواد ادبیات نداریدووو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن