حجاریان: سیاست صحنه ستیز و سازش است

دکتر سعید حجاریان با بیان اینکه ماندلا کمک کرد تا رابطه سیاه پوستان و سفید پوستان جوش بخورد، تاکید کرد: سیاست صحنه ستیز و سازش است و لازم است هر دو را داشته باشیم و ماندلا نیز از این ابزار به خوبی استفاده کرد و موجب به هم پیوند خوردن روابط سیاهان و سفید پوستان شد. 
به گزارش انصاف نیوز به نقل از ایلنا، حجاریان در نشست مدارا، میراث ماندلا که توسط سازمان مردم نهاد امید نسل سوم عصر شنبه برگزار شد، در باره ی ماندلا و میراثش گفت: ماندلا جمله‌ای دارد که می‌گوید «می‌بخشم اما فراموش نمی‌کنم» اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که آیا می‌توان فراموش نکرد و اینجا دو مبحث روی می‌دهد، یکی فعل بخشیدن و دیگری فراموش کردنی که انفعال است و در اینجا این انفعال عارضی است. 
این تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه داد: اینکه یک ملت چیزی را ببخشد یا چیزی را نبخشد بعدا تبدیل به هویت آن می‌شود. اما چگونه می‌توان یک مسئله‌ای را ببخشد؟ بخشیدن در موضع قدرت است، چرا که با قدرت است که می‌توان بخشید. 
مشاور سید محمد خاتمی ادامه داد: بخش دوم حرف ماندلا در فراموشی است. در چین معبدی است که سربازان چینی و کره‌ای در آن مدفون شده‌اند و چند روز پیش که نخست وزیر ژاپن می‌خواست از آن معبد دیدار کند چینی‌ها و کره‌ای‌ها آن را توهین به خود دانستند این نشان می‌دهد که نمی‌توان یک چیز را به راحتی فراموش کرد. 
حجاریان با بیان اینکه آفریقای جنوبی پس از سقوط آپارتاید با چند شانس روبرو شد تا به جنگ داخلی نرسید، تاکید کرد: یکی از این چند شانس‌ها، انتخاب این کشور برای میزبانی جام جهانی بود. سپس بانک جهانی و صندوق بین المللی پول که به این کشور کمکهایی کردند و سفید پوستان کار بلدک مک کردند تا این کشور با کمک این وام‌ها تکانی به خود بدهد. 
حجاریان با بیان اینکه ماندلا کمک کرد تا رابطه سیاه پوستان و سفید پوستان جوش بخورد، تاکید کرد: سیاست صحنه ستیز و سازش است و لازم است هر دو را داشته باشیم و ماندلا نیز از این ابزار به خوبی استفاده کرد و موجب به هم پیوند خوردن روابط سیاهان و سفید پوستان شد.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن