متعجبیم که گناه و بی‌عفتی را می‌بینند، اما نمی‌پذیرند!

مدیر حوزه‌ی علمیه آیت الله ایروانی، با نامناسب خواندن وضعیت عفاف و حجاب در جامعه، خطاب به برخی مسوولان که این موضوع را نمی‌پذیرند، گفت: متعجبم که گناه و بی‌عفتی را به صورت رسمی و علنی می‌بینند اما حرکتی نمی‌کنند؛ به آنها می‌گویم بیایید با هم در خیابان‌ها قدم بزنیم تا به صورت عینی، وضعیت بدی که اکنون به شهرهای دیگر هم سرایت کرده است را ببینید!

حجت‌الاسلام محمد گنجی در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی سیاست‌های عفاف و حجاب و تجمعات اعتراضی طلاب این مدرسه در تهران، با بیان این که «مسوولان اگر دغدغه‌ی دینی دارند باید برای اصلاح قدری تلاش کنند»، اظهار کرد: مدرسه‌ی دینی ایروانی نه تنها در مسأله‌ی حجاب بلکه در تمام مسائلی که خلاف تعالیم اسلامی است، وظیفه‌ی ذاتی خود و همه‌ی مسوولان نظام را تلاش در جهت تحقق آرمان‌های اسلامی می‌داند.

وی افزود: هر امری که خلاف مبانی و قواعد اسلامی در کشور صورت گیرد، به طور قطع به آن اعتراض داریم و مدرسه‌ی ایروانی، اعتراض خود را در قالب تظاهرات و صورت‌های دیگر ابراز کرده است.

گنجی تصریح کرد: ما همچمنان اعتراض داریم، اما در حال حاضر برنامه‌ای برای تجمع نداریم و اعتراض خود را در قالب‌های دیگری پیگیری می‌کنیم؛ البته هرگاه لازم بدانیم تجمع اعتراضی خود را در قالب قانونی پیگیری می‌کنیم.

کمالات روحی زنان مومن ارمغان عفاف و حجاب

این مدرس حوزه درباره‌ی فلسفه‌ی حجاب به خبرنگار انصاف نیور گفت: عفاف و حجاب حکم و دستور رسمی اسلامی، از ضروریات مکتب اسلام و در بین همه‌ی فرق اسلامی مشترک است و در باب فلسفه و ماهیت حجاب موارد متعددی عنوان شده، اما آنچه مسلم است اصل دستور عفاف و حجاب از جانب خداوند برای زنان مومن مایه‌ی کمالات روحی، آرامش برای مردان و زنان و موجب فلاح و رستگاری جامعه است.

نبود عفاف و حجاب موجب سستی بنیاد خانواده است

گنجی، عفاف و حجاب را برای حفظ استحکام خانواده بسیار مهم دانست ولی بدون اشاره به آمار بالای طلاق در ایران، گفت: امروزه یکی از معضلات جوامع غربی سستی استحکام خانواده‌ها و آمار طلاق است، یکی از علل عمده‌ی این مشکل، نداشتن عفاف و حجاب در این جوامع است.

وی گفت: در این جوامع شاهد تحریک عواطف و احساسات جنسی مردان از سوی زنان هستیم که مردان را به سوی امور جنسی سوق می‌دهد و منجر به سستی بنیاد خانواده و ایجاد بحران اخلاقی در جامعه می‌شود و به همین دلیل خداوند با حکمت خود و با علم به ویژگی‌های ذاتی مردان و زنان و برای رسیدن فرد به کمال لایق انسانی و رستگاری و فلاح جامعه، عفاف و حجاب را برای مومنان تشریع فرموده است.

بانوان می‌توانند وجه و کفین خود را نپوشانند

این مدرس حوزه درباره‌ی کیفیت و حدود حجاب از نظر خود، گفت: با توجه به منابع فقهی و رساله‌های عملیه، بانوان می‌توانند وجه و کفین خود را نپوشانند، اما اگر خود وجه و کفین به گونه‌ای جذاب باشد که موجب جلب توجه شود و موجبات فساد را فراهم کند، باید پوشیده شود.

واجبات الهی باید توسط مکلفان رعایت شود

گنجی درباره‌ی الزام به حجاب با بیان این که این موضوع از دو دیدگاه قابل بررسی است، گفت: در نگاه اول باید بررسی کرد که خداوند درباره‌ی حجاب چه حکمی قرار داده است! آقایانی که از این باب مطرح می‌کنند که حجاب اختیاری است ادعایی دارند که از ریشه دارای اشکال است و به نظر می‌رسد طرح چنین دیدگاهی شبیه شبهاتی است که از سوی دشمنان مطرح می‌شود!

وی افزود: باید از این مدعیان پرسید مگر حجاب حکم خدا و ضروری دین مانند نماز و روزه نیست؟ آیا معنا دارد بگوییم نماز اجباری یا اختیاری، روزه‌ی اجباری یا اختیاری؟ مشخص است تمام واجبات الهی را مکلفان باید رعایت کنند.

اجرای احکام هدف اصلی تشکیل حکومت اسلامی

حجت‌الاسلام و المسلمین گنجی خطاب به «مسوولان نظام اسلامی» گفت: مسوولان نظام اسلامی موظف هستند در جهت اجرای احکام الهی در تمام ابعاد آن تلاش کنند، در غیر این صورت هدف و کارکرد اصلی تشکیل نظام اسلامی که اجرای احکام قرآن و عترت است، زیر سوال می‌رود.

صدا و سیما باید پاسخگو باشد

مدیر مدرسه‌ی دینی ایروانی نسبت به عملکرد برخی مسوولان فرهنگی انتقاد کرد و گفت: جای تعجب است که آنها که از برکات نظام اسلامی بهره می‌برند، در راستای تحقق آرمان‌های متعالی اسلامی کمترین تلاشی نمی‌کنند، این مسوولان گناه و بی عفتی را به صورت رسمی و علنی می‌بینند، اما با امر به معروف و نهی از منکر به اصلاح نمی‌پردازند.

او اضافه کرد: شخصیت‌های ذی نفود، نخبه‌ها و نهادهای موثر مانند صدا و سیما نیز در جهت امر به معروف و نهی از منکر و ترویج عفاف و حجاب تلاش نمی‌کنند و باید پاسخگو باشند.

امر به معروف و نهی از منکر حلقه‌ی گمشده

حجت‌الاسلام و المسلمین گنجی اشاره کرد: مایه‌ی شگفتی است که همه‌ی مردم در ایام محرم هر ساله متفق‌اند که امام حسین بخاطر امر به معروف و نهی از منکر قیام کرده‌اند، اما هم مردم و هم مسوولان هدف اصلی حضرت سیدالشهدا که امر معروف و نهی از منکر است را فراموش کرده‌ایم.

اصل هشتم قانون اساسی به فراموشی سپرده شده؟

مدیر مدرسه‌ی آیت‌الله ایروانی در پاسخ به کسانی که می‌پرسند چرا مجبور به رعایت حجاب هستیم، گفت: آیا می‌توان در کشورهای غربی خلاف قوانین مصوب کشورشان عمل کرد و گفت چون کسی این قوانین را قبول ندارد، می‌تواند به قوانین آن کشور عمل نکند؟! قوانین هر کشوری برای مردم آن کشور لازم‌الاجراست!

وی تصریح کرد: در کشور ما، حجاب جزء قوانین رسمی است و کسی نمی‌تواند به صرف قبول نداشتن قانون رسمی کشور از اجرای آن سر باز زند، بنابر این حجاب از نظر شرعی و قانونی لازم‌الاجراست و اصل هشتم قانون اساسی به امر به معروف و نهی از منکر تصریح دارد! آقایان پاسخ دهند چرا اصل هشتم قانون اساسی تعطیل شده است؟!

حجت‌الاسلام و المسلمین گنجی ادامه داد: از فقها استفتاء شود اسلام برای کسانی که در ملاءعام حجاب را رعایت نمی‌کنند چه دستوری دارد و باید با آن چگونه برخورد کرد؟ و نکته حایز اهمیت این که اگر حکومت اسلامی هم نبود، بانوان مسلمان باید حجاب را رعایت می‌کردند و این مسأله اسلامی و ورای قانون کشور است.

وی گفت: اگر کسی ادعا کند احکام اسلامی را قبول ندارد، موضوع جداگانه‌ای را مطرح کرده است و منابع اسلامی قوانین خاصی را برای این افراد مشخص کرده‌اند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. حاج آقا خیلی منکرات دیگر (بی عدالتی، پامال کردن حقوق مردم، نزول گیری بسیاری از بانکها) آن قدر در دید است که گاهی چشم را کور می کند. لطفاً در مورد این منکرات هم افاضه بفرمایید.

  15
  1. جناب اقا……فقر فقر فقر بیکاری بیکاری بیکاری دروغ دروغ دروغ ریا ریا ریا دزدی دزدی دزدی اختلاس اختلاس اختلاس نتیجه اش فحشا فحشا فحشا……و………هنوز ؟هنوز؟هههههههههههههننننننننننوووووووزززززززززز؟…………..

 2. ایا درعراق که مراجع وروحانیت ازقدرت ونفوذ دربین مردم برخوردارند ولی حجاب اجباری نیست یعنی احکام دینی رادرحد ایشان نمی فهمند وغیرت دینی ندارند؟!

  7
  1
 3. یک راه حل بسیار ساده جامعه ما را به مدینه فاضله تبدیل می کند همه ی کسانی که جامعه را موعظه می کند باید آن انسان در مقام عمل برای جامعه یک انسان ایده ال باشد مثل همان قصه حضرت علی وخرما

 4. فسادی که مثلاازبدحجابی بوجودمیآید هزاران بارکمترازفسادیست که ازنزول یااختلاس ودزدی بیت المال و د ر و غ بوجودمیاید.درضمن وضعیت حجاب امروز،یک نوع اعتراض ولجبازی باهمین کسانیست که آن گناه های بزرگ رامیبینندولی حرفی نمیزنند.شاید اجازه ندارند!؟!

  7
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا