متن کامل اظهارات کریمی قدوسی: ۲۰ هزار برگ سند مهدی هاشمی در حال ترجمه

میان تیترها: [دولت معتقد است که در کرسنت فساد نیست / ۱۰ – ۲۰ هزار برگ سند مهدی هاشمی در حال ترجمه / دانشگاه ها به سمت تنش و بحران می‌رود / افراطی‌ها را به ادارات می‌آورند، هدف مجلس است / مجلس و دولت آینده را انشالله می‌گیریم / روز اول ۴۰۰ هزار کشته در حیفا / لاریجانی گفت دست نگه دار / برای جلوگیری از توقف غنی سازی و اراک آماده ایم / روحانی پرونده را از ظریف گرفت و به شورای عالی داد / اگر رهبری جلوی مذاکره را می‌گرفت، … / نامه‌ی ولایتی، شمخانی، صالحی و باقری به رهبری در نقد توافق ژنو / پروتکل الحاقی را هم باید در مجلس تصویب کنیم! / استقلال ۳۵ ساله را ۱۰۰ روزه دادید رفت / گام نهایی توافق ژنو، حداقل ۱۰ ساله / ریخت و پاش ورود دلار غیر رسمی / پیوست‌های ژنو که منتشر نشد]
کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:  اگر جلوی [دولت برای مذاکره] را می‌گرفتند امروز متهم شماره‌ی یک کشور، مقام معظم رهبری بود. «تورم است»، [می‌گفتند] ما می‌خواستیم برویم و با مذاکره مشکل را حل کنیم! «بیکاری است»، [می‌گفتند] ما می‌خواستیم برویم و حل کنیم!
به گزارش انصاف نیوز، جواد کریمی قدوسی، در مسجد صاحب‌الزمان مشهد در جمع فعالان سیاسی سخنان مهمی درباره ی روند ختم شده به مذاکرات اخیر و نظر مسوولین درباره ی این مذاکرات و علت تغییر مرکز تصمیم گیری و مذاکره در پرونده ی هسته ای، همچنین مسایل سیاست داخلی از جمله درباره ی پرونده های مهدی هاشمی و کرسنت مطرح کرد که یکی از خبرگزاری ها از این سخنرانی خلاصه ای را منتشر کرد. متن کامل این سخنرانی مهم در پی می آید:
می‌گویند داستان روغن ریخته بود
تعهد دادیم که اورانیوم ۲۰ درصد تولید نکنیم، فردا چطور می‌توانی برگردی؟ ۱۰۰۰ مانع جلوی پایت می‌گذارند، تهدید می‌کنند، تحریم می‌کنند؛ چرا باید تعهد بدهی؟ تشخیص با ماست که اورانیوم ۲۰ درصد می‌‌خواهیم با نه. می‌گوییم به اندازه‌ی ۳ سال داریم، بس است. درست، اما بعد از ۳ سال باید طبق این توافقنامه بروی اجازه بگیری. چرا باید اجازه بگیری؟ آب سنگین اراک یک راکتور ۱۰۰ درصد ۴۰ مگاواتی بومی است. اگر می‌خواهیم یک چیزی مثل بوشهر را خودمان ۵ سال یا ۱۰ سال دیگر بسازیم از ۴۰ مگاواتی باید شروع کنیم، بعد ۱۶۰ و ۳۶۰ و بعد ۱۰۰۰٫ الان ۹۵ درصد کارش تمام شده، ۲ تا قطعه و ابزار مانده که نصب شود.
سانتریفیوز نسل دو، سه و چهار، ۱۰۰ درصد طراحی‌اش دست دانشمندان شما بوده، تاثیرش می‌دانید چیست؟ یک نطنز با ۴۸ هزار سانتریفیوژ نسل یک اگر یک سال کار بکند، سوخت نیروگاه را تامین می‌کند. حالا این سانتریفیوژ نسل یک را بردار و نسل دو بگذار؛ می‌شود ۲۴ هزار. نسل سه هم با ۱۲ هزار. بعد آقایان می‌گویند …  خودم از آقای عراقچی در کمیسیون امنیت ملی سوال کردم، گفت «روغن ریخته‌ای بود که ما نذر امام زاده کردیم، ما که نتوانستیم …». همان شب ما با دانشمندان هسته‌ای جلسه داشتیم، گفتند «ما ۱۰۰ تایش را ساختیم، چرا می‌گویند نتوانستیم؟! آماده است، آدرسش فلانجاست». تعهد دادی یک سانتریفیوژ جدید نصب نکنی، حتی از نسل یک! می‌گویند فقط اگر یکی از همان نسل یکی‌ها خراب شد، یکی بگذار جایش. مسایل هسته‌ای، مساله‌ی استقلال کشور است. 
«منو باید ببری، تمام کارگاه‌هایی که صنعت‌گرهایتان دارند قطعات سانتریفیوژ را درست می‌کنند، باید بروم ببینم. توی مشهد اگر ۱۰ تا کارگاه، توی سیدی و اینور و آنور است، هر جا هست، در مراکز نظامی است، هر جایی که هست مرا باید ببری تا ببینم قطعات سانتریفیوژ را چه کسانی می‌سازند»! به تو چه مربوط؟! ای کاش اینهایی که می‌خواهند ببیند بازرس باشند؛ اینها جاسوس حرفه‌ای هستند. شاکله‌ی این موافقتانه را چه کسی تهیه کرده؟ آقای ظریف توی جامعه‌ی مدرسین قم، – همین دیروز خدمت آقای علم الهدی بودم، خود آیت الله علم الهدی گفتند که آقای ظریف پیش من هم که آمد همین را گفت – گفت این را امریکایی‌ها نوشته‌اند. حالا کی به امریکایی‌ها دیکته کرد که اینجوری بنویسند؟ آن جاسوس‌هایی که ۱۰ سال آمدند و تمام هسته‌ای کشور را شناسایی کردند، نتیجه‌ی آن شناسایی‌ها این موافقت‌نامه شد. این موافقت‌نامه جوهرش تجزیه‌ی قدرت منسجم هسته‌ای ایران است. بازرس‌ها همه‌ی جزییات را می‌خواهند می‌پرسند.
فیلم دوربین‌های حراست
این ملت با این عظمت، با این اسلام، با این قرآن؛ ۴ تا جاسوی باید بیاییند برایش حکم بکنند؟! ذلیلانه‌تر از این، آمده‌ای تعهد دادی که این دوربین‌های حراستی که شما از اولی که می‌خواستی فردو و نطنز را درست کنی حراست فیزیکی یکسری دوربین کار گذاشته، همه‌ی این فیلم‌هایی که ذخیره شده را باید بدهی که ببینم از روز اول چه کسی پا گذاشته است. همه‌ی اینها به همین صراحت آمده است.
گیرم این را ما پذیرفتیم، ۲ – ۳ اقدام داوطلبانه را هم اضافه کردیم، آیا بعد از ۶ ماه مساله حل است؟ آیا اینها اطمینان پیدا می‌کنند که ما دیگر دنبال بمب نیستیم؟! قبل از اینکه او جواب بدهد که جوابش هم منفی بود، خودم جواب دادم و گفتم نه، بعد از ۶ ماه می‌گوید این کارها را که شروع کردید، اورانیوم غنی‌شده را که رقیق کردید، … دیدید که آقای عراقچی گفت که یک مورد را توافق کردیم و آن اینکه ما یک شبه نمی‌توانیم اورانیوم غنی شده را رقیق کنیم، ۶ ماه طول می‌کشد. ما هم ۴ میلیارد دلاری که می‌خواهیم به شما بدهیم، ۶ ماه دیگر می‌دهیم! مال خودمان است، وام که نمی‌خواهیم، پول نقد خود ما را برده‌ و دزدی کرده‌اند و به ما نمی‌دهند، حالا که می‌خواهند بدهند هم می‌گویند که قسطی می‌دهیم!
پیوست‌هایی که منتشر نشد
می‌گویند تحریم را که برداشتند، ۲۰ درصد از پول نفت را یک حساب باز می‌کنیم، فروش نفت پولش به این حساب می‌آید، شما دارو و گندم می‌خواهید، دانشجویتان ارز می‌خواهد، بروید گندم و دارو بخرید، فاکتورش را به ما بده، ما از این حساب پول می‌دهیم. عین برخوردی که با صدام کردند، نفت در برابر غذا! اینها در پیوست‌هاست که منتشر نمی‌کنند.
ریخت و پاش ورود دلار غیر رسمی
گفتم که گیرم که همه‌ی این کارها را کردی، تمام است؟ شما اینجا تعهد داده‌اید، نوشته بعد از اینکه این گام اول را برداشتی، من هم این سه – چهار قلم تحریم را بر می‌دارم، می‌توانید پتروشیمی بفروشید. وزیر نفت همین دولت هفته‌ی پیش مصاحبه کرد و گفت که ما هیچ گاه مشکل فروش مواد پتروشیمی تا الان نداشته ایم، چون همین غربی‌ها در این پتروشیمی اکثرشان شریک هستند. گفتند قطعات خودروی سواری پژو به شما نمی‌دهیم، این همه ماشین از کشورهای دیگر ریخت توی ایران. همه‌ی قطعات پژو هم از ارمنستان و ترکمنستان می‌آید. سخت ترینش انتقال دلار است، مگه همینجور دست روی دست گذاشتیم؟ با کشتی، با کامیون، با قطار، با هواپیما و با چمدان … . سخت است، ریخت و پاش هم دارد، اما نشدنی نیست.
گام نهایی، حداقل ۱۰ ساله
می‌گویند که اینها را انجام دادی؟ تازه ما با شما وارد مذاکره می‌شویم برای تهیه‌ی یک برنامه‌ی جامع به نام گام نهایی که داری دوره‌ی زمانی بلند مدت است و یک سال هم طول دارد که ما یک برنامه‌ای تهیه کنیم که دوره‌ی زمانی بلند مدت دارد. گفتم آقای ظریف و آقای عراقچی! این دوره‌ی بلند مدت که اینجا نوشته‌اید، چند سال است؟ گفت ۲۰ سال. ۲۰ سال شما باید در حد آزمایشگاهی باقی بمانی، درها به روی ما باز بشود، همه چیز شما را شناسایی کنیم! گفت ما قبول نمی‌کنیم، گفتم بی خود قبول نمی‌کنی، تعهد دادی. قبول نکنی می‌گویند تو توافقنامه‌ی ژنو را نقض کرده‌ای. گفتند حالا ۲۰ سال نه، اما حتما باید دو رقمی باشد. گفتم که گیرم این کار را هم کردیم، تمام است؟ دیگر مطمئن می‌شوند؟ می‌گوید نه، تازه اولش است. باید برادریت را ثابت کنی که اصلا به غنی سازی اورانیوم نیاز داری؟ چند درصد؟ کجا؟ ما حتما باید موافقت کنیم!
تعهد دادی که او باید موافقت کند، تمام قوانین بین المللی را کنار گذاشته‌ای و بعد از این باید در ضل اوامر این ۶ کشور باشیم. حتما هم باید موافقت کنند.
تا دیروز چین و روسیه حسابشان جدا بود ولی در این موافقت نامه، امضای اینها را هم گذاشتیم و این در حالی است که امریکا نتوانسته بود علیه برنامه هسته‌ای ایران اجماع ایجاد کند ولی با این توافقنامه اجماع بوجود آمد و آمریکا قبل این موافقت نامه نتوانسته بود اجماع بوجود بیاورد و از بعد این توافقنامه، آمریکایی‌ها هر کاری می‌توانند انجام دهند؛ از تشویق و تهدید و غیره، مستندشان این موافقت‌نامه است.
چهار علت تحریم
قطعنامه‌ی ۱۹۲۰ شورای امنیت سازمان ملل می‌گوید که ما ایران را تحریم می کنیم به ۴ علت :علت اول پرونده‌ی هسته‌ای، علت دوم پیشرفت‌های موشکی. فردا روز با همین استدلال که می‌گویند شما به اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد نیاز ندارید، فردا روز خواهند گفت که شما نیاز به موشک ندارید.
علت سوم، حمایت از حزب الله، فلسطین، عراق، مستضعفین، شیعیان، به اسم تروریسم! باید دست از همه بکشید. علت چهارم، باحث مربوط به حقوق بشر. کی گفته اینها فتنه‌اند؟! دو هفته قبل هیات اروپایی می‌آید در خاک جمهوری اسلامی، دو نفر از افراد موثر در فتنه را به دعوت یونان دعوت می‌کند و به آنها جایزه می‌دهد. در خاک جمهوری اسلامی. هفته‌ی پیش با آقای علوی، وزیر محترم اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوال نمایندگان عرض کردم که همان پلیس که دم در سفارت یونان تحت امر شما بود، نمی‌توانستی عکس این دو نفر را به آنها بدهی که اگر این دو نفر آمدند و خواستند وارد سفارت یونان بشوند، راهشان نده! مدیریت کنید.
استقلال ۳۵ ساله را ۱۰۰ روزه دادید رفت
یک جمله را شما باید بگوید، یعنی انقلاب باید اعلام کند که آن زمان دیگر انقلاب نیست، اینکه امنیت اسرائیل را باید تضمین کنید! هر اقدامی که این امنیت را به خطر می‌اندازد باید از آن دست بکشید. سفارت را در تل‌آویو باز کن، سفارت آنها هم در تهران باز شود! این حرف‌هایی هست که زده شده! بگویید، صادقانه بگویید، دولت راستگویان هستید، ما هم می‌گوییم که راستگو هستید، بیاید و بگوید که چه کار کردید، از این به بعد است که خودتان را آماده‌ی مسایل مختلف بکنیم. نگویید که ساختار هسته‌ای سر جایش است، نگویید. این دانشی که پایه‌ی تمام پیشرفت‌های آینده‌ی کشور است و ملت با ۸ سال دفاع مقدسش و تحمل این همه تحریم و مقاومت به دست آورده، شما دو دستی تقدیم کردید! کار را جایی رسانده‌اید که می‌گوید اگر این را نقض کنید حمله‌ی نظامی باشد شروع شود. زبان این قبل از این مسایل روی ما دو سانتی متر دراز بود، بیان این را ۱۰ متر دراز کردید، ببینید چقدر تهدید، چقدر تحقیر در همین فاصله‌ی کم. استقلالی که ۳۵ سال پایش ایستاده بودیم و این مظهرش بود، ۱۰۰ روزه تقدیم کردید، رفت. بعد می‌آیید می‌گویید ۱۰۰ روزه ما یک مشکل شما ملت را که ۱۰ سال پایش وایساده بودید، حل کردیم! بعد در یک جلسه‌ی خصوصی می‌گویند که ما اصلا نیازی به این برنامه‌ی هسته‌ای نداریم! ۶۴ تا بس است، بقیه‌ای اضافه است. توی یک جلسه‌ی دیگر می‌گویند اگر این را اجرا نکنیم، انقلاب اسلامی از بین می‌رود، یعنی بودن انقلاب اسلامی را مسوولین ما گره می‌زنند به اجرای کامل این موافقت‌نامه.
به گزارش انصاف نیوز، در ادامه‌ی جلسه، کریمی قدوسی به پرسش‌هایی درباره‌ی مسایل خارجی و داخلی پاسخ داد.
پروتکل الحاقی را هم باید در مجلس تصویب کنیم!
پرسش: آیا توافق‌نامه نباید به تصویب مجلس می‌رسید؟
کریمی قدوسی: قانون اساسی صراحت دارد که هر موافقت نامه‌ای بین دول دیگر و ایران باید به تصویب مجلس برسد. معمولا توافق‌نامه‌ها و معاهدات مثلا گمرکی و امثال آن همین طوری است، دو مجلس تصویب می‌کنند. اما این تفاوت دارد، یک موافقت‌نامه در آن چارچوب نیست، یک برنامه‌ای به نام اقدام مشترک است، شامل حال آن بند قانون اساسی نمی‌شود، اساس این توافق نامه هم به تاکید مقام معظم رهبری بر این پایه است که همه‌ی اقدامات داوطلبانه است، یعنی یک طرفه ایران هر لحظه اراده کند می‌تواند خارج شود و اجرا نکند، منتها تبعاتش را باید در نظر گرفت.
از یک نظر این توافق‌نامه بر خلاف قوانینی است که در مجلس هفتم و هشتم برای بحث‌های هسته ای به تصویب رسید. در مجلس هفتم تصویب کردیم که پروتکل الحاقی که یک توافقنامه‌ای در آژانس هسته‌ای هست که خیلی وسعت بازرسی‌های آن زیاد است، جمهوری اسلامی حق ندارد به آن ملحق شود؛ این قانون شده. اما این چیزی که تصویب شده، فوق آن پروتکل الحاقی است. آقای صالحی در کمیسیون امنیت ملی گفت ما عملا پروتکل الحاقی را قبول کردیم، یکی از تعهداتی که در این توافقات دادیم، پروتکل الحاقی را بیاییم در مجلس تصویب کنیم. اینها بحث‌های خلاف قانون است.

پرسش: نظر رهبری درباره‌ی این توافقات چیست؟
کریمی قدوسی: در جلسه‌ای که ۳ – ۴ هفته‌ی قبل محضر رهبر معظم انقلاب تشکیل می‌شود، تیم مذاکره کننده و سران قوا هم بودند، آقا در آن جلسه می‌فرمایند که من فقیهم، ۳ مرتبه این متن را خوانده‌ام و از این متن تثبیت حق غنی سازی اورانیوم برای ملت ایران به دست نمی‌آید. علت این امر دو مطلب است، یکی شرایط میدانی است، دیگری عدم پافشاری تیم مذاکره کننده بر حفظ حقوق هسته‌ای است. ابهامات زیادی دارد، با نگرانی باید این مسیر را طی کرد، تیم مذاکره باید تقویت شود، دارای ضعف‌هایی هست. بعد از این جلسه، پرونده از دست وزارت امور خارجه گرفته شده و دوباره برمی‌گردد به جایگاهی که در دولت قبلی بود، یعنی شورای عالی امنیت ملی می‌شود از این به بعد تصمیم گیرنده برای ادامه‌ی مذاکرات در این قضایا.
نامه‌ی ولایتی، شمخانی، صالحی و باقری به رهبری در نقد توافق ژنو
۵ – ۶ نفر از شخصیت‌هایی که در همین دولتند، آقای ولایتی، آقای شمخانی، آقای حسینی تاش(شورای عالی امنیت ملی)، آقای صالحی(انرژی هسته‌ای)، آقای باقری(معاون آقای جلیلی)، نامه‌هایی مفصل به مقام معظم رهبری می‌نویسند در نقد این موافقت نامه و به صورت درست می‌نویسند که استقلال کشور در معرض خطر قرار گرفته. آقا در آن جلسه می‌فرمایند که یکی از مشکلات این است که هر گامی که برمی‌خواهید بدارید منوطش کردید به موافقتش با آمریکا. آمریکا با برنامه‌ی حساب شده وارد این بحث شد.
اگر رهبری جلوی مذاکره را می‌گرفت، …
بعد از اینکه انتخابات برگزار می‌شود شعار مذاکره هم داده می‌شود و مردم هم رای می‌دهند، انتخاباتی صورت گرفته و به صورت طبیعی رییس جمهور می‌گوید که پیام ایم انتخابات مذاکره است، مردم این را می‌خواهند. آقا هم می‌گویند که مذاکره کنید اما این خط قرمزهاست؛ آب سنگین اراک، سانتریفیوژهای نوع دو و سه خط قرمز است، اکتشافات و تحقیقات خط قرمز است، اصل داوطلب بودن خط قرمز است. خط قرمزها را مشخص می‌کنند و می‌فرمایند که از رهبری مایه نگذارید، از نقاط ضعف دشمن در مذاکره استفاده کنید، شما دستتان بالاست در منطقه و در داخل، ولی بدانید من اعتماد ندارم، امریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند. اگر از روز اول آن چیزی که مقام معظم رهبری تشخیص می دادند و تشخیصشان هم درست بود و از قبل هم اعلام کرده بودند که به اینها نمی‌شود اعتماد کرد چون در دولت قبلی هم رفتید و تعهد دادید و پلمپ هم کردند و دیدید که نشد، یک بار تست کردید، اگر جلویش را می‌گرفتند امروز متهم شماره‌ی یک کشور، مقام معظم رهبری بود. «تورم است»، [می‌گفتند] ما می‌خواستیم برویم و با مذاکره مشکل را حل کنیم! «بیکاری است»، [می‌گفتند] ما می‌خواستیم برویم و حل کنیم!
ما با اصل مذاکره مخالف نیستیم، ما می‌گوییم که مذاکره مال دولت نیست، مال ملت است، این ملت ۳۰ سال تحمل کرده، میز مذاکره را هم ترک نمی‌کند چون منطق دارد، اگر شما همان روزی که دولتت رای گرفت و تشکیل شد می‌آمدی اعلام می‌کردی که ملت! من دولت را بسیج کرده‌ام برای حل مشکل تورم، اشتغال، بیکاری و مسایل مختلف و وزارتخانه‌ها را مجبور می‌کردی که مشکلات اساسی در حوزه‌های خودتان را تبدیل به لایحه کنید و در ظرف سه ماه، دو ماه، ۲۰ یا ۱۰ تا لایحه‌ی جان‌دار به مجلس می‌دادید، در فضای کسب و کار و اشتغال و تورم و واردات و اقتصاد مقاومتی و … و می‌گفتی که مجلس! این خواسته‌ی ماست، تو زود اینها را برای من به قانون تبدیل کن، ای ملت شما هم به صحنه بیایید. بعد تیم‌ات به پشت میز مذاکره می‌رفت و می‌نشست بهتر بود و امتیاز بیشتری می‌گرفتید یا اینکه هیچ کدام از این کارها نشد و بماند که آمدی اعلام کردی خزانه خالیست، بدهی‌ها زیاد است، ما می‌خواهیم با تعامل با غربی‌ها و دنیا مشکلات معیشت و اقتصاد را حل کنیم! رییس تیم مذاکره کننده در اولین گام، در اولین نشست روی ویلچر می‌نشیند و پشت میز مذاکره می‌رود! میایی در دانشگاه تهران می‌گویی آمریکا با یک بمب می‌تواند سیستم دفاعی ایران را از کار بیاندازد، وزیر خارجه هستی، اثر دارد. این شرایط مذاکره بود، اینجوری مقام معظم رهبری اجازه دادند، از این به بعد هم شورای عالی امنیت ملی وارد شده و خود مقام معظم رهبری. لذا ملاحظه کردید که به ژنو رفتند، دیگر آنجا گفتند که این توافق نیست، راه حل‌هایی است که باید پایتخت‌ها امضا کنند و آمدند. بالاخره از طرفی ما تعهد کرده‌ایم و امضا دادیم. اما از این به بعد بحث‌ها شروع می‌شود.
روحانی پرونده را از ظریف گرفت و به شورای عالی داد
پرسش: علت اینکه پرونده از وزارت خارجه گرفته شود و به شورای عالی داده شود چه بود؟
کریمی قدوسی: اقدام خود آقای روحانی بود. عملا شورای عالی امنیت ملی از گردونه‌ی مذاکرات حذف شده بود، چون در دولت نهم و دهم محور مذاکره و تصمیم گیری در شورای عالی امنیت بود، در دولت جدید آقای روحانی تغییر تاکتیک داد و این را ۱۰۰ درصد به وزیر امور خارجه واگذار کرد و پرونده را به او داد. 
حتی در این مذاکره، آقای صالحی خیلی حرف‌ها داشت و گفت که حتی آن کارشناسان فنی که ما فرستاده بودیم و حتی در تیپ مذاکره راهشان ندادند. کارشناسان سازمان انرژی اتمی در ژنو بودند اما راهشان ندادند. حالا بعد فنی‌اش تقویت شده، بعد‌های دیگرش هم تقویت شده است.
پرسش: بعضی با توجه به سخنان رهبری درباره‌ی مذاکره کننده‌ها، می‌گویند که شما تندرو هستید و با تندروی نمی‌شود پیش رفت. 
کریمی قدوسی: مقام معظم رهبری در ۱۳ آبان درباره‌ی مذاکرات سخنرانی کردند. دو گام می‌رفتند جلو و یک دستی به سر تیم مذاکره کننده می‌کشیدند که اینها فرزندان انقلاب هستند ولی شمشیر تیزشان متوجه امریکا بود. با الفاظ و ادبیاتی که تحقیر کننده ترین ادبیات بود، رژیم حرام زاده اسرائیل، سگ هار، آدم‌های پست و … حسابی تحقیر کردند و سیلی‌های خودشان را زدند. از همانجا فرمودند که شما بروید به مذاکره و ما حمایت می‌کنیم ولی مردم! شما هم کنترل کنید که چه اتفاقی می‌افتد؟
اینهایی که من عرض می‌کنم، شاید شما فکر کنید که من تند صحبت می‌کنم ولی متن موافقت‌نامه را دارم تشریح می‌کنم، حالا اگر این تند است، تند است!
پرسش: آیا در این مذاکرات نرمش قهرمانانه رعایت شده؟
کریمی قدوسی: آقای صالحی همین دیشب می‌گفت که شما نگران بمب هستید، این فتوای مقام معظم رهبری است، این برای ما حجت شرعی است و فوق قوانین شماست، که تولید سلاح هسته‌ای را حرام می‌دانند. بست است، می‌خواهید نظارت کنید؟ اصلا رخت خواب بیاورید در سایت نطنز و فردو شب و روز باشید. دوربین‌هایتان آنجا هست، لحظه به لحظه ثبت می‌کند. آیا جز این است که می‌خواهید ایران را وادار به عقب نشینی کنید؟ لذا آقا تاکتیک را چنان ظریف توضیح دادند که ببین چطوری می‌توانی در این کشتی نقطه‌ی ضعف دشمن را بگیری و به هدفت برسی. یکی از توصیه‌های آقا به تیم مذاکره کننده این است که نقطه‌ی ضعف دشمنت را بشناس؛ داخل، حماسه‌ی اقتصادی، پشتوانه‌ی شما، ملت و ۳۵ سال مقاومت. این دستاوردی هست که خودشان اعتراف می‌کنند که تحریم را بیشتر از این نمی‌توانستیم ادامه بدهیم و همین اجماع کمی هم که بود از دست می‌رفت. اینها اعترافات اوباما بود، در همین چند هفته‌ی اخیر. قدرت شما، دست دراز پر قدرت در منطقه است، جمهوری اسلامی ازحمله‌ی حتمی امریکا به سوریه سلب اراده کرد. دست مقتدرانه‌ی توست. همان شبی که قرار بود حمله شود، همه‌ی خبرگزاری‌ها دوربین‌هایشان را هم آماده کردبودند، ساعت ۱۲ می‌خواست حمله کند که ۱۲:۳۰ اوباما در تلویزیون گفت یک هفته‌ی دیگر شاید حمله شروع شود، شاید هم یک ماه دیگر و عقب نشینی کرد.
روز اول ۴۰۰ هزار کشته در حیفا
در بیروت به دیدار آقای سید حسن نصرالله رفتیم، گفت پیغام فرستادیم به داخل اسرائیل که حمله شروع بشود روز اول ۴۰۰ هزار کشته در حیفا روی دستت می‌گذاریم. از اینجا فرماندهان سپاه پیغام دادند؛ آشکار و رسانه‌ای که حمله شروع شود، اسرائیل نابودی قطعی‌اش فرا می‌رسد. این دست برتر شما در مذاکره است. این موقعیت قوی شماست، نرمش قهرمانانه یعنی برو مذاکره ولی قهرمانی که داری می‌روی و مذاکره می‌کنی. در تاریخ، در مذاکره‌ها، آن طرفی که دستش بالا می‌رود، امتیاز گرفته، آن کسی که دستش پایین بوده امتیاز داده. ما حرفمان این است که ۳۵ سال دست ما بالاست، کسی دست ما را نباید پایین بیاورد. آقا فرمودند که در همین دیدار با مردم قم که نه آقا که خیال کرده‌ای تحریم ما را پشت میز مذاکره کشاند و دست مردم بالا رفت، دست‌های این ملت پیش هیچ کسی بالا نخواهد رفت.

لاریجانی گفت دست نگه دار
پرسش: آیا تیم مذاکره تام الاختیار بوده و چرا مجلس سکوت کرده بود؟
کریمی قدوسی: ما اخبار این تیم را قبل از رفتنش داشتیم. قبل از رفتن تیم مذاکره به ژنو، به آقای ظریف گفتم که شما قرار است بروید و این ۱۵ پیشنهاد را با آنها بررسی کنید. گفتم شما در جلسه‌ای گفته‌ای که ما نمی‌بایستی قطعنامه کلا می‌پذیرفتیم، حالا که پذیرفتیم این شده، باید تعلیق غنی سازی را ولو صوری بپذیریم چون غربی‌ها این همه قطعنامه صادر کرده اند و نمی‌توانند که یک طرفه لغوش کنند و باید اینها هم یک چیزی دستشان باشد. مردم ما و مسوولین ما هم باید بپذیرند تعلیق غنی سازی را! عین این حرف را نیویورک در جمع وزرای ۶ کشور زده بود، عین مذاکره‌اش دست من رسیده و همین را طرح سوال کردم. مجلس خبر داشت. قبل از رفتن ژنو طرح نوشتم و ۱۱۰ امضا هم از صبح تا ظهر جمع کردم، تمام این چیزهایی که می‌خواستند تعهد بدهند را آوردم و گفته اینها مصادیق حقوق هسته‌ای است. چون هی می‌گویید که غنی سازی حق مسلم ماست، ولی مصادیقش را باز کنید. گفتم حق ندارند تیم مذاکره درباره‌ی این مصادیق تعهدی بدهد ولی آقای لاریجانی گفت دست نگه دار و نگه دار پس از بازگشت تیم مذاکره کننده!
برای جلوگیری از توقف غنی سازی و اراک آماده ایم
دو هفته پیش دوباره طرحی را آماده کردیم با ۱۲۰ امضا، دولت ملزم است که غنای اورانیوم را به ۶۰ درصد برساند. ۶۰ درصد مصرف صلح آمیز برای ما دارد. این ماهواره‌هایی که پرتاب می‌کنیم و ۲ هفته‌ی بعد برمی‌گردد، علتش این است که سوختش معمولی است، اگر بخواهید که ماهواره ۲۰ سال در مدار بچرخد و به شما اطلاعات بدهد، باید به سوختی برسی که اورانیوم ۶۰ درصد دارد. حمل و نقل دریایی دارد به سرعت به سمت سوخت ۶۰ درصد حرکت می‌کند. صدها هزار لیرت مصرف سوخت برای حمل یک نفت‌کش از این سر اقیانوس تا آن سر اقیانوی با یک حبه قند اورانیوم ۶۰ درصد جایگزین می‌شود. این کارها را کرده‌ایم، این سوال‌ها را کردیم ولی آن دفعه هم همین شد که وقتی اینها پلمپ را پذیرفتن ولی کارشکنی همین جک استراویی که هفته‌ی پیش به مجلس آمد، شما کتاب آقای روحانی را بخوانید، در آن آمده که همین آقای روحانی به جک استراو زنگ زد و گفت که بگذارید ۳ تا سانتریفیوژ کار کند، گفتند نه، حتی ۳ تا هم نمی‌توانید آزمایشگاهی کار کنید! بعد که دیدند اینها به تعهدشان عمل نکردند، بعد به سراغ مجلس آمدند و گفتند حالا شما قانون‌هایی که تهیه کردید را بیاورید و تصویب کنید. مجلس وارد شود، همانطور که کنگره‌ی امریکا وارد می‌شود. اینها را آماده کردیم، امضاهایش هم گرفته شده و چاپ شده، منتظریم که کی اینها را وسط بگذاریم و بگوییم که ملت آمد و کار را تمام کرد و قانون کرد و شما نمی‌توانی سانتریفیوژها را بخوابانی، نمی‌توانی آب سنگین اراک را بخوابانی. او هم می‌گوید این دولت است و آن کنگره است. این کارها را مجلس کرده و داریم پیگیری می‌کنیم.
۱۰ – ۲۰ هزار برگ سند مهدی هاشمی در حال ترجمه
پرسش: چرا با مهدی هاشمی برخورد نمی‌شود؟
کریمی قدوسی: سه تا سوال از وزیر دادگستری درباره‌ی مهدی هاشمی نوشته‌ام، تذکر هم دادم. مهدی هاشمی به یک کسی گفته بود که آدرس این آقای کریمی را به من بدهید، من می‌خواهم به او بگویم که این حرف‌هایی که بر علیه ما می‌زنی سند داری؟ سندت کو؟ اگر نداری، روز قیامت بیا جواب بده. گفتم هر چه من می‌گویم، حرف‌های مسوولین امنیتی و مشاهدت‌های عینی ملت است. آقای مصلحی (وزیر سابق اطلاعات) در مجلس هشتم در کمیسیون امنیت ملی آمد و گفت که این مهدی هاشمی ۱۴ موضوع در بحث پرونده‌ی امنیتی‌اش مطرح است؛ ۱۴ جرم سنگین دارد. گفت از لندن که برگشت، محتویات بخشی از پرونده‌اش را جلویش گذاشتیم و همه را امضا کرد و یک کلمه هم بازجویی نشد. حرف‌ها و امضاها و سندهای خودش بود. سه‌شنبه‌ای که گذشت، باز سوال دیگر ما از آقای وزیر دادگستری درباره‌ی مهدی هاشمی بود، بهانه هم این بود که آقای اژه‌ای هم اعتراف کرد که در رسیدگی به پرونده کوتاهی شده. وزیر دادگستری آمد و گفت که علت مشکل این است که ما شاید ۱۰ – ۲۰ هزار برگ سند از کشور دانمارک، هلند، با پرداخت دلار اینها را وارد ایران کردیم که مربوط به مهدی هاشمی است و شب و روز داریم این سندها را ترجمه می‌کنیم. و علت طولانی شدن این پرونده، ترجمه‌ی این اسناد است. ولی ایشان همه جا در تصمیم گیری‌ها و رفت و آمدها و … نقش مهم دارد. این در دستور کار است و دارد پیگیری می‌شود. خود من سوال کردم، دیگران هم سوال کردند، انشالله ادامه‌ای می‌دهیم؛ البته نفوذها هم زیاد است.
دولت معتقد است که در کرسنت فساد نیست
پرسش: از پرونده‌ی کرسنت چه خبر و آیا رسانه‌ها از پرداختن به آن محروم شده‌اند؟
کریمی قدوسی: جمع بندی این بود که در هلند که دیوان بین المللی لاهه داشت پرونده‌ی کرسنت را بررسی می‌کرد، ما در دولت قبل ادعای فساد اماراتی‌ها را کردیم، یک طرف کرسنت هم استات اویل و مهدی هاشهی است. دولت جدید که آمد، ادعای فساد را برداشت، پیگیری نکرد. در این جلساتی که عرض کردم در کمیسیون قضایی گذاشتیم، دعوت کردیم که وزیر دادگستری بیاید، آقای سراج هم این سه‌شنبه آمد، جمع بندی ما که پیگیری می‌کردیم این بود که اگر کمتر از دو هفته دولت و قوه قضاییه رسما و کتبا به دیوان لاهه اعلام نکند که ما مدعی فسادیم، عنصر فساد را از تعقیب بردارید، حکم دیوان عالی به نفع امارات صادر می‌شود و این جریمه‌اش ۴۰ میلیارد دلار است. ۴۰ میلیارد دلار خسارت به کشور وارد می‌شود. این هشدارها از مجلس و توسط ما فرستاده شد و شورای عالی امنیت ملی فعالیتش را شروع کرد و این را هم که ابلاغ کرده‌اند فعلا رسانه‌ای نکنید، شاید به خاطر رسیدگی است، ولی مجلس هم همچنان دارد تعقیب می‌کند ولی یک اراده‌ای در دولت وجود دارد که معتقد است فساد نیست و فساد که نباشد، طرف در مسند قضاوت رای به نفع او صادر می‌شود و رقم مابه التفاوتی که او ادعا کرده بسیار بالاست و هر چه ذخیره‌ی ارزی ما الان داریم و می‌خواهیم برداریم و بیاوریم شاید با یک حکم یکجا تحویل امارات شود.
دانشگاه ها به سمت تنش و بحران می‌رود
پرسش: فتنه‌گرانی به دولت راه پیدا کرده‌اند، آیا برای مجلس برنامه دارند؟ مجلس برای محاکمه‌ی سران فتنه چه کار می‌تواند بکند؟
کریمی قدوسی: معنی شعار اعتدال را ما در عمل فهمیدیم، اینکه «مردم از افراطی‌گری خسته شدند، معتدل‌ها باید بیایند»، یعنی اینها معتدل‌هایند! آنهایی که شما دیدید در صحن در موقع رای اعتماد، خودش گفت که من در فتنه دست گیر شدم، فیلمش هم از داخل مانیتور مجلس پخش شد. سه تا وزیر آمد و رای نیاورد و آقای فرجی دانا رای آورد و قول داد که از اینها استفاده نکند، روز بعد اینها را گذاشت. ۱۵۰ نفر به آقای روحانی نامه نوشتیم که معنی اعتدال این نیست، دانشگاه رکن اصلی تولید علم قدرت است. هدف اصلی استکبار و نظام سلطه و سرویس‌های جاسوسی از کار انداختن دانشگاه‌هاست. در فتنه‌ی ۸۸ ما مستند داریم که آدرس آزمایشگاه‌هایی که طرح‌های مهمی – مثل طرح‌های هسته‌ای ما – را پیگیری می‌کردند، آدرس آنها را به گروه‌هایی دادند که ریختند این آزمایشگاه‌ها را آتش زدند؛ با کد که اینجا فلان طرح دارد تحقیق می‌شود، آتش زدند. این است که دانشگاه باید آرام باشد اما امروز با این انتصابات دارد به سمت تنش و بحران می‌رود.
افراطی‌ها را به ادارات می‌آورند، هدف مجلس است
اکثر کسانی که در استانداری‌ها قرار گرفته‌اند اکثرا کسانی هستند که دنبال بحث‌های اقتصادی و شخصی بودند، شرکت داشتند، درآمدهای بالا داشتند، الان بعضی‌ها ثروتشان را اعلام کردند، موثق است، ۱۰۰۰ میلیارد تومان ثروت یک وزیر، آقای نعمت زاده است. ۴ شرکت در خارج از کشور، با این سن یک وزارتخانه‌ای با این عرض و طول؛ چجوری می‌خواهد اداره شود؟ ای کاش بتوانند.
باز هم ای کاش دنبال بحث اشتغال باشند، همین امشب به من از اداره‌ی کار زنگ زدند که تمام عناصر افراطی فتنه را از سراسر استان در اداره‌ی کار فراخوانده‌‌اند و جلسه گذاشتند و هر چه به زبانشان رسید ناسزا به نیروهای ارزشی، دفتر مقام معظم رهبری، امام جمعه، نماینده‌ی ولی فقیه، بسیج و حزب الهی‌ها گفتند. 
اداره‌ی آموزش و پرورش ما، ۱۸ تا نماینده نامه نوشتیم، خودم با آقای فانی (وزیر) صحبت کردم که دقت کنید، اینها عناصر افراطی‌اند، ما می‌دانیم اینها چه کردند، آرامش را حفظ کنید، اعتدال را حفظ کنید، وقت گرفتیم، قرار بود دوشنبه برویم و صحبت کنیم، اما یکشنبه حکم زد. می‌دانست که ما قرار است برویم. الان هم از سراسر استان شناسایی شده افراد افراطی را دارند به ادارات می‌آورند، هدف هم مجلس است. طرح چیست عزیزان؟ در اداره‌ی کشور کم می‌گذارند، بحران مصنوعی توسعه پیدا می‌کند، البته اگر بتوانند که فشار بر مردم را اضافه کنند، بعد بروند خدمت آقا و بگویند که راهی نیست غیر از تعطیل کردن برنامه‌ی هسته‌ای و موشکی و فضایی. لذا آقای روحانی در جلسه‌ای می‌گوید که اگر این اجرا نشود انقلاب از بین می‌رود. خیلی بحث‌ها پیچیده‌تر از اینهاست.
مجلس و دولت آینده را انشالله می‌گیریم
پرسش: از استانداری خبری دارید؟
کریمی قدوسی: طبق اخبار تقریبا موثق، استانداری آقای نجار مشخص شده. آقای نجار هم بنده سال ۶۴ فرمانده سپاه استان سمنان بودم و آن سرخه که آقای روحانی اهل آنجاست را می‌شناسم، واقعا یک بخش رزمنده خیز پای کار انقلاب است. آقای نجار اهل آنجاست، خواهر ایشان، خانم آقای حسین فریدون است. حسن فریدون، برادر آقای روحانی است. ولی در مجموع آنچه از آقای نجار شنیدیم، به عنوان یک نیروی ارزشی است؛ تا ببینیم در عمل چطور عمل می‌کنند. تاکید روی تثبیت استاندار فعلی بود اما دولت زیر بار نرفت و مسوولین استان هم گفتند ایشان باشد و نگرانی این را داشتند که بعدا چه می‌شود، بالاخره دردسر می‌شود، یادتان هست که دوره‌ی ریاست جمهوری آقای خاتمی، استانداری آقای رسولی که آن درگیری‌ها و بحث‌ها. ما خودمان در آن زمان در شورای تامین بودیم؛ شورای تامینی که محل تامین است، برنامه ریزی می‌کرد برای آوردن مزروعی و دانشگاه‌ها و تحصن و الحاق به تحصن. استاندار از اینجا بلند شد و رفت به تحصن مجلس ششم اعلام همبستگی کرد. استعفای دسته جمعی همه‌ی مسوولین استان آماده شده بود که همه یک باره استعفا بدهند؛ خروج از حاکمیت را که یادتان هست، اینها را ما دیده‌ایم و نگران تکرارش هستیم. به هر صورت برگشتن اینها زنگ خطری است.
بی برنامگی هم نیست، ولی باید هوشیار بود از موفقیت‌های گذشته، از سرمایه‌گذاری‌های گذشته و از این وحدت و انسجامی که بحمدالله در مشهد فول العاده برجسته است؛ خیلی پایگاه دفاع از ولایت در مشهد قوی است، روی مشهد خیلی حساب باز می‌کنند، ولی به دنبال تضعیفش هم هستند. خب این درسی که ما از انتخابات باید بگیریم، باید همبستگیمان را بیشتر کنیم، نسبت به هم اغماض کنیم. ما ۳۰ نفر در مجلس هشتم خدمت مقام معظم رهبری رفتیم، فرمودند وحدت‌تان را در مجلس ولو با اغماض حفظ کنید. بالاخره نمی‌توانیم همه خواسته‌ی حداکثری داشته باشیم. یک مقدار اغماض که یک وحدتی ایجاد شود، به لطف خدا باور دارم که هم مجلس دهم را می‌توان حفظ کرد و هم دولت آینده را انشالله می‌شود دوباره به دست اصولگرایان سپرد. اما فرمودند که به همه‌ی شما نوید می‌دهم که انشالله روزی خواهد رسید که با دستان خودتان این امانت را دست صاحبش حضرت بقیه الله الاعظم روحی له الفداه خواهید داد و آن دست، دست مقام معظم رهبری است.
انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/33wHr

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن