«تقویت تحزب نیازمند اصلاح قوانین جاری است»

«جواد امام» عضو هیات مؤسس حزب مجمع ایثارگران اصلاح طلب در کنفرانس خبری این حزب گفت: شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گامی بر خلاف تحزب گرایی برنداشته و تقویت تحزب نیازمند اصلاح قوانین جاری کشور است.

کنفرانس خبری حزب مجمع ایثارگران اصلاح طلب روز سه‌شنبه با حضور بعضی از هیات مؤسس این حزب متشکل از حجت الاسلام محمد پروازی، غلامرضا ظریفیان، جواد امام و مهدی کیانی در حسینیه‌ی جماران برگزار شد. ابتدا اعضای مجمع به معرفی اهداف تشکیل این حزب پرداختند و در ادامه به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.

جواد امام در پاسخ به سؤال خبرنگار انصاف نیوز در باره‌ی تاکید اخیرا محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، بر تقویت تحزب و اشاره به معایب حرکت جبهه‌ای، درحالی که بخشی از این شورا اعضای احزاب نیستند، گفت:

«شورای عالی سیاست گذاری برگرفته از احزاب اصلاح طلب و همین طور شخصیت‌هایی ملی و تاثیرگذاری است که در جبهه‌ی اصلاحات فعالیت می‌کنند. درحال حاضر شورای عالی سیاست گذاری کارکردی کاملاً حزبی دارد. یعنی درحال مدیریت یک جریان سیاسی است و تمام شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که در شورای عالی سیاست گذاری عضو هستند کاملاً با یک ‍‍‍‍‍‍‍پرچم و یک رهبری واحد که همه در جریان اصلاحات آن را پذیرفته‌اند در حال فعالیت هستند و عملاً کسی در شورای عالی سیاست گذاری نیست که اعتقادی به کار حزبی نداشته باشد».

وی افزود: ولی کارکرد احزاب و شرایط تحزب در کشور تاحدودی به خود احزاب برنمی‌گردد. نظام سیاسی ما جمهوری و براساس انتخابات است. اما نقش احزاب در انتخابات نقشی پررنگ به آن معنا که احزاب تعیین کننده باشند و در معرض رأی قرار بگیرند نیست و این موضوع تا به الان اتفاق نیافتاده است، زیرا مکانیزم مشارکت احزاب باید تشکیل دولت، مجلس و سایر ارکان نقش آفرین باشد.

این عضو هیات مؤسس مجمع ایثارگران در ادامه اظهار داشت: این مستلزم اصلاح قوانین جاری کشور است که در نظام جمهوری که با رأی مردم انتخاب شده نقش احزاب به صورت مشخص احصا و تعریف شود و بهتر است قانون به این سمت برود که احزاب را به جای اشخاص ببیند و برنامه‌ها به جای افراد بنشیند.

وی عنوان کرد: جایگاه احزاب اگر تعریف شود آنجاست که تحزب شکل واقعی خودش را پیدا خواهد کرد. درحال حاضر احزابی که توانسته‌اند در جامعه حضور داشته باشند با توجه به شخصیت‌های تاثیرگذارشان توانسته‌اند شناخته شوند. اما به صورت برنامه‌ای واحد، احزاب نتوانسته‌اند در انتخابات چیزی را به نام خودشان ثبت کنند بلکه به عنوان جریان اصلاحات وارد شده‌اند.

جواد امام در ادامه گفت: فکر می‌کنم احزاب اصلاح طلب این ظرفیت برایشان وجود داشته باشد که به شورای عالی سیاست گذاری بپیوندند و شورای عالی سیاست گذاری گامی برخلاف بحث تحزب و تحزب گرایی و تقویت تحزب در کشور برنداشته است. آنچه که تا الان صورت گرفته بیشتر در جهت تقویت تفکر تحزب گرایی است.

مجمع ایثارگران اصلاح طلب

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/CXXjX
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن