انتظارات مردم از روحانیون و عالمان دینی

حجت الاسلام زائری با اشاره به انتظار مردم از روحانی و عالم دینی گفت: مردم وقتی یک روحانی را می بینند باید به یاد پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع)، امام حسین (ع) و در رتبه های بعدی، به یاد شیخ مفید و شیح طوسی و… بیفتند واگر من را دیدند و یاد این عزیزان نیفتادند، مشکل از من است و نباید به مردم انتقاد کرد.
به گزارش مهر، حجت الاسلام محمدرضا زائری شب گذشته هشتم بهمن ماه در یکی دیگر از سلسله جلسات هفتگی «درس هایی از اصول کافی» که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد، به شرح ویژگی های عالمان دینی در بیان حضرت امیرالمؤمنین علی(ع)پرداخت.
وی با اشاره به اینکه نسل جدید، زبان، اقتضائات و روحیات متفاوتی دارند، بر ضرورت صحبت از رحمت الهی تأکید کرد و گفت: یکی از دلایلی که سبب می شود بسیاری افراد، به ویژه در شرایط جدید اجتماعی، از حقایق معنوی و زیبایی های دین دور بمانند آن است که به جای صحبت درباره زیبایی های خداوند تنها از جبروت و عذاب او بگوییم. درحالیکه ما در احادیث بسیاری داریم که خداوند به پیامبر (ص) تاکید کرده اند از زیبایی و نعمات دین به بندگانم بگو. ناامیدی از رحمت الهی یکی از بزرگترین گناهان است و خداوند بسیاری از گناهان را می بخشد اما ناامیدی از رحمتش را هرگز نمی بخشد.
پرهیز از بیان رحمت الهی و زیبایی های دین عامل انحراف جوانان و فاصله گرفتن از دین است
زائری افزود: یکی از مشکلات اساسی ما در بیان دین رعایت نکردن همین نکته است که سبب می شود جوانان از دین فاصله بگیرند و خدای نکرده به دامن جریان های انحرافی بیفتند. وقتی با جوانانی که به سمت آیین های کاذب یا جریان های انحرافی کشیده شده اند، صحبت می کنیم، می گویند آنچه از اسلام شنیده اند جز سختی و عذاب الهی نبوده است.
این کارشناس مذهبی با ذکر این مثال که شما می توانید یک عمل جراحی را به بیمار «نجات بخش» معرفی کنید تا امیدوار باشد و یا از سوی دیگر می توانید با توصیف بیهوشی و پاره کردن عضو با چاقو و مسائلی از این قبیل او را به وحشت بیاندازید و ناامیدش کنید، اظهار داشت: بر همین اساس من به عنوان یک روحانی باید بدانم که چگونه سخن بگویم. یکی از مشکلات امروز نسل جوان آن است که هرچه درباره دین از زبان عالمان می شنوند، اوصاف عذاب الهی است در حالیکه اگر به مسیر رسالت پیامبر اکرم (ص) بنگرید، می بینید که همه دعوت به سوی نور و راه باز و جدید برای نجات است. تعبیر قرآن کریم نیز این است که پیامبر (ص) آمده اند غل و زنجیرها را از شما باز کنند.
این پژوهشگر فرهنگی خاطر نشان کرد: اینکه از زیبایی های دین نگوییم یک جنبه افراطی است و البته تفریط هم این است که دین را به گونه ای تعریف کنیم که هیچ چارچوبی نداشته باشد و درنتیجه انسان را به سوی جهنم سوق دهد.
حجت الاسلام زائری با تأکید بر اینکه عالم باید دو ویژگی بیان خوبی و سختی را در کنار هم داشته باشد، متذکر شد: این دیدگاه جامع همان است که حضرت امام (ره) عرضه کرد و مقام معظم رهبری داشته اند و امثال شهید بهشتی، شهید مطهری و امام موسی صدر و بسیاری دیگر از علما نیز به آن پایبند بودند.
انتظارات مردم از روحانیون و عالمان دینی
مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود، به انتظار مردم از روحانی و عالم دینی اشاره کرد و گفت: مردم از روحانی انتظار دارند رفتاری مطابق با شان خود داشته باشد. قطعا مردم انتظار ندارند یک روحانی با لباس روحانیت برود و در ورزشگاه فوتبال بازی کند اما انتظار هم ندارند که وقتی خود به ورزشگاه می روند عالم روحانی به آنان بگوید از دین خارج شدید.
علم بدون درک و فهم، درد امروزه سیستم آموزشی است
وی در ادامه با بیان اینکه در علم بدون معرفت و فهم، خیر و منفعتی وجود ندارد، افزود: حفظ کردن طوطی‌وار اصطلاحات و برخی مفاهیم هم دردی است که امروزه سیستم آموزشی ما به آن دچار شده و هیچ فردی هم نیست که جلوی این روند را بگیرد.
زائری با تاکید بر اینکه علم صحیح همراه با درک و معرفت است، گفت: اگر قرآن هم می خوانیم باید با فهم و معرفت همراه باشد. یکی از زیبایی های دین ما توجه به همین نکته است. نمی پرسند چند صفحه قرآن خوانده ای که بر اساس آن ثوابت را محاسبه کنند، بلکه خدا به دل بنده اش نگاه می کند. باید خواندن قرآن با تدبر، کسب دانش با فهم و عبادت با اندیشه همراه باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر چند مثال درباره صبر و بردباری برخی از عالمان بزرگ دینی، یکی دیگر از اوصاف عالمان را تحمل و بردباری معرفی و اظهار کرد: منِ عالم باید بدانم که تا چه اندازه می توانم صبور باشم و تمرین کنم تا توان خود را در صبر و تحمل افزایش دهم.
روحانیون حقیقت دین را به مردم نشان دهند
این کارشناس مذهبی ادامه داد: اگر عالم دینی حقیقت دین را به مردم نشان دهد، مردم به گونه دیگری برخورد می کنند. اگر می بینیم در برخی موارد بین مردم و دین، مسجد و یا روحانیون فاصله ایجاد شده، از آن روست که مردم چنین مواردی را از ما ندیده اند. من اگر یک بار به کمک همسایه ام بروم، به او سر بزنم و حال او را جویا شوم، رفتارش با من تغییر می کند.
مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی همچنین اظهار داشت: متاسفانه پس از انقلاب اسلامی بنا به دلایلی فاصله روحانیون با مردم زیاد شد و البته هستند تعدادی از روحانیون در رده های پایین تر که ارتباط نزدیکی با مردم دارند.
عدم تواضع و رفتار متکبرانه موجب فاصله گرفتن مردم از دین و روحانیون می شود
حجت الاسلام زائری در پایان «تواضع» را ویژگی دیگر یک عالم دینی دانست و افزود: مردم در زمان پیامبر (ص) با رفتارهای متواضعانه شیفته دین شده اند و حضرت با تواضع  و مهربانی آنها را به سوی خود جلب کرد.
اگر من به عنوان یک روحانی و عالم دینی، رفتارم از موضع تکبر، سیاست و … باشد، مردم جذب من نخواهند شد. مردم وقتی یک روحانی را می بینند باید به یاد پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع)، امام حسین (ع) و در رتبه های بعدی، به یاد شیخ مفید و شیح طوسی و… بیفتند. اگر من را دیدند و یاد این عزیزان نیفتادند، مشکل از من است و نباید به مردم انتقاد کرد. من باید به خودم شک کنم که چرا مردم گرد من نیستند.
گفتنی است؛ جلسه «درس هایی از اصول کافی» هرهفته سه شنبه ها از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی واقع در پائین تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان صیرفی پور برگزار می شود.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا