خرید تور تابستان

سبک زندگی اصولگرایی چیست؟

«محسن مهدیان»، فعال رسانه‌ای اصولگرا در یادداشتی تلگرامی با عنوان «سبک زندگی اصولگرایی چیست؟» نوشت:

سبک زندگی اصولگرایی یعنی چی؟ مگه اصولگرایی هم سبک زندگی دارد؟ اصلا پرداختن به این موضوع چه اهمیت دارد؟ چرا باید بین فعالیت‌های سیاسی با زندگی فردی سیاسیون پیوند برقرار کنیم؟ چه ارتباطی به نواصولگرایی دارد؟ یعنی شکست های انتخاباتی ما به سبک زندگی اصولگرایی مرتبط است؟

اجمالا باید گفت اصولگرایی را نباید فارغ از سبک زندگی‌اش تحلیل کرد. چرا؟

اگر تصور می‌کنیم اصولگرایی صرفا یک جهت گیری سیاسی است، آغاز اشتباه است. برای نواصولگرایی ابتدا باید همین تلقی ناصواب را اصلاح کرد. اساسا سیاست ورزی جوان متدین انقلابی جزئی از سبک زندگی‌اش است.

انقلاب را اگر درست معنا کنیم و جهت گیری های سیاسی را دقیق ببینیم ماموریت‌های ما در زندگی فردی مان نیز تغییر می کند. اساسا انقلابی گری فارغ از زندگی شخصی نیست.

به تاریخ رجوع کنیم. اوایل انقلاب و به اصطلاح بچه مکتبی‌ها، روزها مبارزه سیاسی می‌کردند و شبها برای اهل محل نفت می‌بردند و شب‌ها برای خانواده از سفره ایدئولوژی می‌گفتند.

به خانواده‌شان یاد داده بودند زندگی همراه با مبارزه چه سبکی است.

بعدها و در دوران جنگ نیز ماجرا همین بود. اساسا سبک زندگی بچه رزمنده ها شبیه به هم بود. پیکان خودروی انقلابی ها بود. بچه رزمنده را از دور اهل محل تشخیص می دادند. ریش مناسب و پیراهن سفید روی شلوار و تسبیح و غیره.

نقل است که شهید همت پوتین را دراورده بود و کتونی اسپرتکس می‌پوشید و می‌گفت می‌خواهم شبیه بچه‌های انقلابی باشم.

حزب الله هم برای خودش مد داشت. رفتارشان نیز با انقلاب جهت یافته بود. قناعت و ساده زیستی و احترام به بزرگتر و حضور در محله و کمک به مردم و غیره جزء طبیعت انقلابی‌ها بود.

روزگاری بزرگترهای انقلابی ما برای پیش بردن امر سیاسی‌شان در دل شب بلند می‌شدند و نماز شب می‌خواندند.

👜👞اما امروز اصولگرایی به چه سبک زندگی می‌کند؟ اصولگرا را چطور می‌توان از زندگی‌اش شناخت؟

باید گفت هیچ شاخصی روشنی وجود دارد. این روزها برخلاف انتظارمان با جامعه‌ای از اصولگرایان مواجهیم که تنها در سیاست اصولگرایند. اتفاقا در زندگی شخصی خیلی مبنای روشنی ندارند.

نوع پوششان همان مدهای روزست. در مواجهه با جنس مخالف خیلی اهل رعایت حریم نیستند. لوکس‌ترین خودرو را هم سوار می‌شوند. گرانترین گوشی را هم دست می‌گیرند. برند هم می‌پوشند. و…

💼اما این حرف‌ها اثر سیاسی‌اش چیست؟

جریان اصولگراهای ما برخلاف گذشتگان خود از انقلابی حرف می‌زنند که هیچ اثری در زندگی شخصی‌شان ندارد. فارغ از اینکه در بسیاری از شعارها دچار تزویر و دورویی ناخواسته می‌شوند، انقلابی گری برای آنها اوقافت فراغت است.

وقتی‌های بیکاری درباره‌ی انقلاب حرف می‌زنند و یا کارمند نهادهای انقلابی‌ند و حقوق می‌گیرند.

✅توضیح بیشتر دهم؛
اصولگرایی بدون سبک زندگی، نمی‌تواند انقلابی گری را در زندگی تبدیل به یک “ماموریت” کند. انقلابی گری برایش یک “پروژه” است.

تفاوت ماموریت با پروژه چیست؟
ماموریت کل زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به خدمت انقلاب می‌برد. پروژه جزیی از زندگی را درگیر می‌کند.
مثلا شب انتخابات انقلابی می‌شود. ما به انقلابیونی نیاز داریم که همه‌ی زندگی‌شان را پای انقلاب بیارند نه فقط شعار دادن‌شان یا پست گذاشتن در شبکه‌ی اجتماعی و یا رای دادن شان پای صندوق.

اگر انقلابی‌گری ماموریت زندگی‌مان شود، با زندگی مان انقلاب را تبلیغ می‌کنیم نه صرفا با زبان و قلم‌مان. آنگاه شعارمان با عمل‌مان متفاوت نمی‌شود.

✅✅اما چه باید کرد؟
برای سبک زندگی انقلابی نیز به امام و رهبری رجوع کنیم.
بزرگترین خطایی که صورت گرفت این است که نگذاشتند امام و رهبری را جامع ببینیم. تصور کردیم این دو بزرگوار تنها در سیاست ظاهری خلاصه می‌شوند.

متوجه نشدیم زندگی شخصی این بزرگواران چطور به مسلک سیاسی‌شان پیوند می‌خورد. سیاست برای امام و رهبری تنفس است نه یک شاخه از امر اجتماعی.

به سبک زندگی‌شان رجوع کنیم. هنردوستی و عرفان‌شان و اخلاق شخصی‌شان و ورزش و دعا و توکل‌شان و باقی موارد را هم ببینیم و درس بگیرم.

❤️یک نمونه؛
رهبری انقلاب یک سخنرانی درباره‌ی ورزش باستانی دارند که خوب است رجوع کنیم. آنجا رهبری نام فردی را می‌برند و تاکید می‌کنند احوالات ایشان را مطالعه کنید و درس بگیرید. این فرد نامش سید حسن رزاز است. سید حسن رزاز، مجتهدی است که قبل انقلاب پهلوان شهر بوده است و از بزرگانی چون سید حسن مدرس حمایت و حفاظت می‌کرده است. داستان زندگی این فرد، طوفانی است که سبک زندگی فردی و سیاسی ما را در هم می‌نوردد.

🌷یک جمله ماند؛
البته امروز با نسلی از جوانان انقلابی مواجهیم که با همین خودآگاهی نسل جدیدی از اصولگرایی انقلابی را شکل دادند و بزودی آثارشان در سیاست نمایان می‌شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. امروز هم نفت میبرند ، اما در روز روشن ، از فرمانده … بگیر تا بابک زنجانی ، اجرشان با خدا !!

  2. اختللاف میان سبک زندگی بچه انقلابی های صدر انقلاب و اصولگرایان فعلی به آن علت است که اصولگرایان هیچ نسبتی با آن بچه انقلابی ها نداشتند (و اگر به تاریخ صدر انقلاب مراجعه کنیم خواهیم دید که با آن بچه انقلابی ها کالاً مخالف بودند) و امروز هم هیچ نسبتی با آن ها ندارند.

    3
    1
  3. این حرف ها که تو این خبر نوشته شده مثل این که تو نماز و دعا وذات خداوند دست ببریم زمان جنگ آدم یک جور لباس می پوشه در داخل شهر یه جور اگه راست میگه خودش لباس سربازی بپوشه یا مثلاً وقتی که مدرسه نرفته دانشش و پوشش مثل الان که روزنامه نگارست شاید تمام متن های که بر علیه اصولگرایی نوشته برگرفته از همین عقایدش بوده ممنون از خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا