از نقویان «دیروز» تا نقویان «امروز»!

طی هفته‎های پیش بود که به مناسبت دهه‎ی کرامت و روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی به سراغ حجت‎الاسلام نقویان رفتیم و وضعیت موجود جامعه و برخوردها و رفتارها را آسیب‌شناسی و پاسخ این کارشناس دینی به این پرسش که «آیا جلوه‌های کرامت انسانی در جامعه دیده می‌شود؟!» را دریافت کردیم. [لینک]

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز، در پایان این گفت‌وگوی تفصیلی که یکساعت به طول انجامید، از حاج آقا پرسیدیم: «چرا در سخنرانی‎ها اینقدر از اشعار شعرای نامی استفاده می‌کنید و این برای مخاطب، جذاب است؛ آیا این شیوه‌ی خاص شماست؟»

برای نحوه‌ی استفاده از ادبیات در فرهنگ دینی، حرفایی برای گفتن دارم که در فرصتی مناسب بازگو و تحلیل می‎‌‌کنم.

نظر شما راجع به سیدحسن آقامیری چیست؟

آقای آقامیری دوست خوب ماست و نگاه‎های خوبی به دین دارد و  به نظر من می‌شود روی ایشان به عنوان یک کارشناس خوب سرمایه‎گذاری کرد؛ البته هیچ‎کس مبرای از نقد نیست و بنابر این نقدهایی هم به او وارد است، اما معتقدم مثبت‌های ایشان بیشتر است. در جامعه‌ای که از آن طرف سنگین شده و زیر نگاه به اصطلاح ایدئولوژیک بسیار سنگین قرار دارد، یک نگاه تسامحی این چنینی برای مردم مانند آب یخی است که در گرمای طاقت‌فرسای تابستان می‌خورید، اما زمستان آنقدر آب یخ لازم نداریم!

جریان ممنوع‎التصویری و احضار شدن شما به دادگاه ویژه روحانیت چه بود؟

در زمان آقای احمدی‎نژاد بود که از من برای یک سخنرانی که راجع به برخی رشوه‌خواری‌ها و بی‎تدبیری‌های مدیریتی داشتم، از ناحیه‎ی دولت ایشان به دادگاه ویژه ر شکایت شد و دادگاه ویژه بعد از شنیدن دفاعیات بنده، پرونده را مختومه کرد و حکم به نفع ما داده شد و دادگاه شکایت را وارد ندانست و گویا چیز رسمی در ممنوع‎التصویری وجود نداشته است.

با دوستان رسانه هم ارتباطات خوبی هنوز داریم و با بعضی‌ها هم همچنان رفیق هستیم، اما درکل سیاست رسانه این است که جز از معدود شخصیت‌هایی همچون آقای قرائتی که فرا زمانی‌اند، دیگران بصورت روتین، زیاد استفاده نشوند و به همین دلیل سایر دوستان نیز مقطعی و موردی هستند؛ البته من هم گاهی انتقاداتی کردم که به نظر بعضی‎ها، تند بوده و آدم فلفل را مرتب نباید خورد، چون برای گوارش مضر است.

به نظر شما آیا «نقویان» تغییر کرده است و تقدم و تأخر دارد؟

بله بطور قطع می‌شود گفت نقویانی که ۲۵ سال پیش از حوزه‌ی علمیه و از یک محیط بسته وارد تهران و از تهران وارد دنیا شد، با نقویان امروز خیلی متفاوت است، من فکر می‌کنم تجربه‌های فراوان‌تر، برداشت‌های تازه‌تر، نو تر و قابل ارایه‌تری از دین دارم و در یک کلام: «من این مقام به دنیا و آخرت ندهم  اگرچه در پی افتند هر دم انجمنی»

قسمت اول گفت‌وگوی حجت‎الاسلام نقویان:

قسمت دوم:

قسمت سوم؛ بخش پایانی:

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. سلام ،
    قورمه سبزی یکی از غذاهای مورد علاقه من و پُر مصرف – در خانواده بود ! گاهی همسرم از لوبیا چیتی استفاده میکرد و خواهرش میگفت – لوبیا قرمز باید در قورمه سبزی استفاده کرد ! گاهی هم بر سرِ نوعِ سبزی مورد استفاده بحث میشد و بعضآ – کار بجاهای باریک میکشید ! من که وظیفه ام فقط تناول بود و بس ، هیچکدام از این تغییرات را جدی نمیدانستم – چون در هر حالتی – غذای درست شده – طعم و مزه قورمه سبزی میداد _ حالا شاید یک مزه فرعی دیگر هم در طی این تنوع طلبی ها،احیانآ زیر دندانم حس میکردم ، که چندان مهم نبود ! مشکل از آنجا آغاز میشد که زن داداشم ( جاریِ همسرم ) فتوی میداد که قورمه سبزی درست و حسابی – نه نیاز به تره دارد و نه گوشت !؟ بلکه باید چند تا سیب زمینی و دو تا تخم مرغ به آن اضافه کرد – تا یک قورمه سبزیِ جاافتاده و اصیل – بدست آید !؟ هرچه به او میگفتم : زن داداش خوب و مهربان که دلسوزِ قورمه سبزی و دلواپس طعم و مزه آن هستی ،اینکه شما میگویی دیگر نامش قورمه سبزی نیست و شاید چیزی شبیه اشکنه باشد ! اما به خرجش نمیرفت ! خدا رحمتش کند ! زنِ خوب و مهربانی بود، که در مورد اصالت غذاها خیلی وسواس داشت و هر روز با طرحی و ایده جدیدی در این موارد صحبت میکرد ! آنهم با جدیت و اعتقاد به صحتِ حرفهایش ! روحش شاد !

    7
    4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن