از مزایده‎‌ی «تفکیک» تا استخدام «زباله‌گرد»هایی که پول می‌دهند کتک نخورند!

یک فعال حقوق کودک گفت: در حقیقت بار تفکیک زباله‎های شهر بر دوش کودکان زباله‌گرد است و در این صورت، آینده‌ای را برای این کودکان نمی‌توان متصور بود، اگر واقعا کمیته تشکیل شود و سیستم تکفیک زباله را مکانیزه کنند، ممکن است اتفاق خاصی بیفتد، اما با چند طرح ساده بهداشتی مشکل حل نمی‌شود.

سوسن مازیارفر در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز، درباره‎ی آسیب‎هایی که کودکان زباله‎گرد متحمل می‎شوند، گفت: براساس پژوهش‎های صورت گرفته،این کوکان در معرض انواع بیماری‎ها مانند اسهال خونی، هپاتیت، ویروس ایدز و بیماری‎های پوستی قرار دارند و این بدلیل این است که بدون استفاده ازدستکش وهیچ محافظی ۲۴ساعته در بین زباله‌ها زندگی می‌کنند.

۵۹ درصد کودکان زباله‌گرد از دستکش استفاده نمی‌کنند

وی افزود: حدود ۵۹ درصد کودکان زباله‌گرد از دستکش استفاده نمی‌کنند و کارفرما تمهیدی برای آنها نیندیشیده است و به این ترتیب  مرگ و میر دربین کودکان زباله‌گرد بسیار زیاد است و این کودکان عمر کوتاهی دارند.

مازیافر همچنین یکی از علل مرگ این کودکان را بر اثر تصادف عنوان کرد و افزود: از آنجا کودکان زباله‎گرد با  ماشین خاور جابه‎جا می‎شوند، برخی این خودروها چپ می‌شوند که این حوادث گاه منجر به ضربه مغزی کودکان شده است. از سوی دیگر بسیاری از این بچه‌ها از تحصیل محرومند و حتی عده‌ی بسیار کمی که در حال تحصیل هستند به علت  ساعت کاری  طولانی  محروم می‌شوند.

نهاد خاصی پیگیر کودکان زباله‌گرد نیست

این فعال حقوق کودک با بیان این که «نهاد خاصی پیگیرکودکان زباله‌گرد نیست که بتوانیم به آنها گزارش بدهیم»، گفت: فعالان حقوق کودک  و سمن‌ها قضیه را به شدت پیگیری کردند و حتی در همایش‌ها و و رسانه‎های مختلف مطرح کردند که بیشتر این کودکان زیر آسیب زیادی قرار دارند. یکسری از مسوولان بازدید آمدند و حاصل این بازدید طرح ساماندهی کودکان زباله‌گرد شد.

وی افزود: در گذشته مقوله‌ی کودکان زباله‌گرد حتی پذیرفته شده نبود و یکی از افراد شهرداری حتی وجود کودکان زباله‌گرد را تکذیب کرد و اکنون حداقل می‌توانیم بگوییم پیشرفت کرده‌ایم.

شهرداری تفکیک زباله را به مزایده می‎گذارد

مازیارفر با بیان این که «برای تفکیک زباله به دو مورد برخورده‌ایم»، ‌توضیح داد: مورد اول این است که شهرداری تفکیک زباله را در مزایده می‎گذارد و به پیمانکاران میدهد؛ برای نمونه تفکیک زباله منطقه ۶ به مزایده گذاشته می‌شود و پیمانکار صاحب زباله‌های منطقه می‌شود و در ادامه، این پیمانکار به سراغ کارگاه‎های تفکیک  زباله  می‎رود و به ازای هر نفر،ماهانه ۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و به آنها اجازه‌ی  تفکیک زباله داده می‌شد. در این میان میانگین ساعت کاری ۱۲ ساعت و بیشترین ساعت کاری ۲۰ ساعت است.

وی اضافه کرد: مورد دوم این است بطور مستقیم پیمانکار، زباله‌گرد استخدام می‎کند و ماجرا دیگر به مراکز تفکیک زباله نیز نمی‌رسد.

 

اگر کودکان زباله‌گرد کارت نداشته باشند، جلویشان را می‎گیرند

مازیارفر اضافه کرد: با وجود کار سنگینی که کودکان انجام می‎دهند، اما موارد ضرب و شتم به وسیله‎ی ماموران شهرداری نیز گزارش شده است که به بهانه‎ی گرفتن زباله‎هایشان  ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هرفصل باید به شهرداری بدهند تا یک کارت به آنها داده شود، زیرا اگر کارت را نداشته باشند زباله‌ها را از آنها می‌گیرند.

این فعال حقوق کودک تصریح کرد: به این ترتیب و با استناد به گزارش‎های بدست آمده، کودکان زباله‎گرد ۸۰۰ هزار تومان می‎دهند تا زباله‎ها را تفکیک کنند و۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان فصلی می‎دهند تا کتک نخورند.

57983798798579873987928798238

 

در هیچ کشور پیشرفته‎ای هیچ انسانی با زباله‌ها در تماس نیست

وی تأکید کرد: باید فکری به حال اسکان این بچه‎ها شود و به مدرسه بروند و امکانات بهداشتی برایشان فراهم شود. در هیچ کشور پیشرفته‎ای هیچ انسانی با زباله‌ها مستقیم در تماس نیست و در شأن کرامت انسانی نیست ودر این رابطه، اولین قدم بطور قطع، مکانیزه کردن  زباله‎ها است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

4 thoughts on “از مزایده‎‌ی «تفکیک» تا استخدام «زباله‌گرد»هایی که پول می‌دهند کتک نخورند!”

  1. یک بار نوشتم به دوران مشعشع برده داری وارد می شویم که چون به نظرتان تند بود از نشر آن خودداری کردید. اما آیا کودک زباله گرد وضعیتش از برده ها بدتر نیست؟ اگر برده بود دست کم خوراک و پوشاک و مسکنش تأمین می شد. چه می کنند این دارندگان ژن های خوب!!!!
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *