خرید تور تابستان

10 پرسش اساسی از رییس جدید سازمان محیط زیست

«زهرا سادات خوشحالی» فعال محیط زیست و سردبیر سلامت نیوز در این سایت نوشت: عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست کشور، دیروز در برنامه ای تلوزیونی با صراحت تمام از تولید و واردات محصولات تراریخته حمایت کرد .

موضوع محصولات دستکاری شده ژنتیکی موضوعی است که در دنیا مخالفان بسیاری داشته و دارد و نمیتوان باور کرد که یک مسئول دولتی با این صراحت و بدون ارائه آزمایشات لازم مبتنی بر سالم بودن آنها، درمورد بی ضرر بودن آن اظهار نظر کند.

توقع فعالان عرصه محیط زیست کشور از کسی که هم اکنون سکان هدایت سازمانی در کشور را بدست داد که باید فقط و فقط دغدغه محیط زیست را داشته باشید و از مواردی که به آن آسیب می زند و حتی احتمال بروز آسیب می رود تمام قد جلوی آن بایستید.

بروز مشکلاتی نظیر بی آبی و بحران کمبود آب در کشور محصول سیاست های غلطی است که مسئولین از گذشته تاکنون در بخشهای مختلف بخصوص کشاورزی و صنعت به بار آورده اند و نمیتوان با شعار رفع بحران آب و خشکسالی و توسعه و … اذهان مردم را منحرف کرد و به این بهانه مصرف محصولاتی که شائبه آسیب بسیاری دارد را رواج داد.

در اینجا به عنوان یک فعال رسانه ای در حوزه محیط زیست و سلامت و کسی که هیچگونه ارتباطی با مافیای سم که حضرتعالی در مصاحبه های خود درباره مخالفان تراریخته ها فرمودید، ندارم چندین سوال و شائبه را مطرح میکنم و امید دارم مسئولین دولتی که از منشور حقوق شهروندی رونمایی میکنند پاسخگو باشند:

1. آیا شما منکر گزارشهای سازمان جهانی بهداشت و یا ارزیابی های آژانس بین المللی تحقیقات سرطان درباره احتمال بروز تومورهای کلیوی به دلیل استفاده از گلایفوسیت(سم مورد مصرف در محصولات تراژنه) یا بروز سرطان های کلیوی ،تومورهای پوستی، آسیب به DNA هستید؟

2. وظيفه شما درباره اصل ٥٠ قانون اساسي، پروتكل ايمني زيستي كارتاهنا، قانون ايمني زيستي و Precautionary Principal چيست كه يك باره نه به عنوان يك فرد خارج سازمان بلكه به عنوان رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در يك برنامه تلويزيوني در خصوص محصولات تراژنه و لزوم توليد و كاشت و مصرف آن ها صحبت مي كنید؟

3. هماطور که میدانید در سالهای گذشته عده ای سد سازی را نماد توسعه کشور میدانستند ،همین موضوع اکنون مورد تائید اکثر مسئولین هست که سد سازی عامل موثری در بروز بحران آب در کشور شده است .نمیخواهید اندکی تامل کنید چرا که ممکن است در سالهای آتی حقایقی بر شما آشکار شود و متوجه شوید مضرات این محصولات بسیار زیاد و برای کشور خطرناک است؟

4. آقای کلانتری لطفا چرایی عدم کاشت و حتی واردات این نوع محصولات در کشور سوئیس،عربستان سعودی و روسیه و …… را برای ما توضیح دهید. غیر از این است که آنها از بیم بروز آسیب های احتمالی این محصولات به سلامت مردم و محیط زیستشان فعلا استفاده و تولید آن را متوقف کرده اند؟

5. در حالیکه نه وزیر محترم بهداشت و نه وزیر محترم جهادکشاورزی هرگز به صورت مستقیم این محصولات را تائید نکرده اند و همچنین رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست و مسئولین دولتهای گذشته هم با ترویج بی ضابطه و بدون ارزیابی مخاطرات این محصولات مخالفت کردند، جنابعالی با کدام علم به یقین مستقیم به دوربین نگاه کرده و از سلامت این محصولات سخن بر زبان میرانید؟

6. آیا استفاده از بذرهای شرکتهایی همچون مونسانتو علاوه بر آلودگی زیست محیطی ،تهدید ذخایر ژنتیکی کشور و وابستگی کشاورز به آن خلاف اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر انقلاب است، نیست؟

7. آقای کلانتری آیا همان فشارهایی که به گفته خانم معصومه ابتکار رییس سابق سازمان حفاظت محیط زیست برای تائید این محصولات وارد شد به شما هم وارد شده یا اینکه شما خودتان در صدر طرفداران این محصولات هستید؟لازم است بدانید همین فشارها به اصحاب رسانه و بخصوص بنده برای عدم انتشار هرگونه مطلب درباره محصولات دستکاری شده هم وارد شده.

اینها شما را به فکر وا نمیدارد که اگر محصولی سالم است و مشکلی ندارد چرا باید عده ای از انتشار مطالب درباره آن برآشفته شوند؟هرچند نه من و نه دیگر اصحاب قلم که پا در این عرصه گذاشتیم ذره ای از حق مردم به دانستن حقایق کوتاه نیامدیم.

8. چطور می شود که سیاست های یک سازمان دولتی با تغییر رئیس به یکباره با چرخش 180 درجه ای مواجه شود آیا این سازمان بر اساس سلایق شخصی اداره میشود یا مرّ قانون سیاستهای کلی را مشخص می کند؟

9. نظر جنابعالی درباره برناه ششم توسعه که در آن به صراحت از ممنوعیت هرگونه رهاسازی، تولید و واردات محصولات تراژنه تاکید داشته و بر لزوم اطلاع رسانی پافشاری کرده است، چیست؟

10. آقای کلانتری آیا شما متخصص حوزه ایمنی زیستی هستید و با ارزیابی مخاطرات محصولات تراژنه آشنایی دارید که با این قاطعیت از سلامت این محصولات می گوئید؟در غیر این صورت مشاوران خود را که چنین اطلاعاتی به شما داده اند به مردم معرفی کنید و یا دستور بدهید نتایج بررسی ها و آزمایشاتی که طبق قانون بر روی این محصولات انجام گرفته برای تنویر افکار عمومی منتشر شود.

در اخر از شما به عنوان رییس سازمانی که باید دغدغه فعالان و دلسوزان محیط زیست را درک کند خواهشمندم که از کارشناسان حوزه ایمنی زیستی سازمان خودتان نظرخواهی کنید و بخواهید به دور از هرگونه فشار و در فضایی آزاد نظر کارشناسی خود را اعلام کنند.

آقای کلانتری صدای مخالفین استفاده از محصولات تراژنه پیش از هرگونه آزمایش و ارزیابی خطر را بشنوید، قبل از اینکه خیلی دیر شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا