گلایه از تحمیل هزینه‌های سنگین تبلیغات در صداوسیما

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز با تاکید بر اینکه «صداوسیما با عملکرد اشتباه خود موجب نابودی کسب وکارهای داخلی شده و هیچ سازمان و ارگانی نمی‌تواند در مقابل قدرت صداوسیما بایستد گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه در فرمایشات خود، مدیران را به حمایت از کسب و کارهای داخلی و تقویت بخش خصوصی دعوت می‌کند و رییس جمهوری کشورمان، نمایندگان مجلس و تمامی مدیران و دلسوزان این نظام به فکر کسب و کارهای داخلی بوده و هستند اما در این میان سازمانی مثل صداوسیما برای خود قدرتی است که هر گونه که بخواهد با بخش خصوصی و کسب و کارهای داخلی برخورد می‌کند و به اعتقاد من زمان آن رسیده به تخلفات این سازمان در بحث تبلیغات، محدودیت‌ها و اعمال سلیقه آن‌ها در پخش آگهی‌ها نظارت شده و بازنگری شود.

به گزارش انصاف نیوز، «یلدا راهدار» با تاکید بر اینکه صداوسیما هر طور که بخواهد با صاحبان کسب و کار برخورد می‌کند! گفت: صداوسیما در بحث تبلیغات موجب ایجاد انحصار شده و از طرفی کسب وکارهای داخلی را از تبلیغ در شبکه‌های خارجی منع کرده و این در حالی است که هزینه تبلیغات در شبکه‌های خارجی چندین برابر کمتر از شبکه‌های داخلی است و این اختلاف قیمت بسیار چشم گیر است؛ حال این سؤال مطرح می‌شود که یک کسب وکار داخلی با تمام مشکلاتی که دارد چگونه می‌تواند این هزینه‌های سنگین تبلیغات در صداوسیما را متحمل شود؟!

وی گفت: تا وقتی که انحصار تبلیغات به عنوان یک رسانه ملی در دست صداوسیما باشد همه این مشکلات ادامه خواهد داشت و تنها راه، شکستن انحصار تبلیغات در صداوسیما است.

وی اظهار کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید از کالاها و کسب وکارهای داخلی حمایت صورت گیرد و این در حالی است که صداوسیما با عملکرد سلیقه‌ای و انحصار خود در تبلیغات و محدودیت‌هایی که برای صاحبان کسب وکار ایجاد کرده موجب نابودی کسب و کارهای داخلی شده است.

راهدار در پاسخ به این سؤال که صداوسیما در تعرفه گذاری تبلیغات خود کاملاً سلیقه‌ای عمل کرده و همه این اقدامات در نهایت به ضرر فعالان داخلی است گفت: ما به عنوان اتاق بازرگانی در تلاش هستیم تا فضای رقابت آزاد برای کسب و کارها فراهم شود که آن‌ها در فضای سالم رقابتی فعالیت کرده و به پیشرفت کشورشان کمک کنند تا بتوانیم شاهد رشد و توسعه در همه بخش‌ها باشیم.

معاون تحقیق و توسعه اتاق بازرگانی شیراز با تاکید بر اینکه ایجاد محدودیت و تحریم برخی شرکت‌هایی که در شبکه‌های خارجی تبلیغات کردند مصداق انحصار صداوسیما در بحث تبلیغات است، تاکید کرد: بیل بوردها نیز با هزینه‌های بسیار بالا در اختیار شهرداری است و از سویی صداوسیما نیز به هیچ قانونی پایبند نیست و در این میان کسی حامی کسب و کارها نیست!؛ همه‌ی این‌ها در حالی است که صداوسیما علیرغم تعرفه‌های سنگینی که اعمال می‌کند و در این میان کارشکنی‌هایی که انجام می‌دهد اجازه تبلیغ را به کسب و کارهای داخلی در شبکه‌های خارجی نمی‌دهد و اگر شرکتی این کار را انجام دهد با استفاده از هر ابزاری سعی در متهم کردن آن شرکت به هر بهانه‌ای و پرونده سازی علیه آن شرکت کرده تا آن‌ها را از تبلیغات خارجی منع کند!

وی ادامه داد: این در حالی است که این تبلیغات در همه شبکه‌های خارجی ممنوعیت ندارد و فقط در برخی شبکه‌های خارجی این ممنوعیت وجود دارد ولی صداوسیما برای این موضوع نیز سلیقه‌ای عمل کرده و به هر بهانه‌ای و اتهام زنی به شرکت‌ها آن‌ها را از تبلیغات در شبکه‌های خارجی منع می‌کند تا هزینه گزاف تبلیغات را در صداوسیما با تعرفه‌های سلیقه‌ای بسیار بالا و البته با تخلفاتی که در این زمینه می‌شود را بپردازند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز در عین حال بیان کرد: صداوسیما از جایگاه فرادستی و انحصاری که دارد و از طرفی پشتیبانی‌هایی که می‌شود مانع فعالیت کسب وکارهای داخلی شده است.

معاون تحقیق و توسعه اتاق بازرگانی شیراز در پاسخ به این سؤال که چرا بر اساس پرونده شکایت شرکت رایانه کمک از صداوسیما و «تخلف محرز» صداوسیما و محکوم شدن این سازمان بر اساس رأی شورای رقابت به پرداخت یک میلیارد و پانصد میلیون ریال، صداوسیما در این زمینه اقدامی نکرده و حتی با اتهام زنی، مدیر عامل این شرکت اینترنتی را جلب کرد که با قید وثیقه آزاد است و از طرفی بی تفاوتی صداوسیما نسبت به حکم شورای رقابت و عدم تبعیت آن‌ها از رأی شورای رقابت تصریح کرد: یکی از ایراداتی است که باید به آن توجه شود این است که باید در رویه بررسی و صدور حکم‌های حقوقی تجدیدنظر و بازنگری شود تا به راحتی متخلف نتواند علیه شاکی دوباره اقامه دعوا کرده و این پروسه به طول بیانجامد تا شاکی را از رسیدگی و پیگیری شکایت خود بازدارد.

وی در عین حال بیان کرد: در رابطه با پرونده شرکت مربوطه (رایانه کمک)، نماینده اتاق بازرگانی را از این موضوع مطلع کردیم تا در این زمینه کمک کند اما متاسفانه قبل از این که در رابطه با این پرونده به تخلف صداوسیما رسیدگی شود، حکم قضایی داده شد.

راهدار همچنین گفت: اتاق بازرگانی ایران از تمامی کسب و کارها و فعالان این حوزه حمایت‌های لازم را انجام داده و هر کمکی که بتواند برای احیای حق این کسب و کارها که منجر به توسعه و پیشرفت کشورمان می‌شوند را انجام می‌دهد و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

1 thought on “گلایه از تحمیل هزینه‌های سنگین تبلیغات در صداوسیما”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *