واکنش معاون رایزن فرهنگی سفارت به «فروش بورسیه‌های ایران در افغانستان»

در رابطه با بورسیه‌های تحصیلی که ایران سالانه به افغانستان اعطا می‌کند، این بار به سراغ «مجتبی نوروزی»، معاون رایزن فرهنگی سفارت ایران در افغانستان رفتیم و گفت‌وگویی را انجام دادیم. او در پاسخ به دغدغه‌ی برخی ایرانی‌ها نسبت به این که «چرا دولت ایران به دانشجویان غیرایرانی بورسیه اعطا می‌کند، در صورتی که این هزینه‌ها می‌تواند به دانشگاه‌ها و دانشجویان ایرانی تعلق گرفته و در رشد کشور موثر باشد؟» به خبرنگار انصاف نیوز گفت: این بورسیه‌ها را برای توسعه و پیشرفت علمی کشورهای دیگر می‌دهیم و این بصورت مستقیم روی امنیت و توسعه علمي و اقتصادي تاثیر دارد و در همه جای دنیا یک عرف است.

نوروزی افزود: برای نمونه در حال حاضر پاکستان سالانه یکهزار، آمریکا ۲۰۰ و کشورهای دیگر همچون روسیه، ژاپن، چین و خیلی کشورهای دیگر هم بورسیه به افغانستان می‌دهند که این موجب افزایش مبادلات و نفوذ علمی در آن کشورها است.

معاون رایزن فرهنگی سفارت ایران در افغانستان با طرح این پرسش که «در دانشگاه‌های کشور ظرفیت خالی داریم و این ظرفیت‌ها چه می‌شود؟!»، گفت:با این مبالغی که پرداخت می‌شود، بخش قابل توجهی از هزینه‌های دانشگاه‌ها را جبران می‌کند و بطور کلی تجارت علم در دنیا خیلی گسترده است مانند دانشجویان ایرانی که در هند تحصیل می‌کنند.

در ادامه خبرنگار انصاف نیوز پرسید: «مهاجران و دانشجویان افغانستانی معتقدند برخی آنها که بورسیه می‌شوند صلاحیت علمی ندارند و گاه بعد از چند ترم مشروطی اخراج می‌شوند، چرا بورسیه به کسانی تعلق می‌گیرد که شاید شایستگی علمی لازم را ندارند و ممکن است فرصت بدست آمده را سوخت کنند؟» که معاون رایزنی فرهنگی ایران در افغانستان در این باره پاسخ داد: کسانی که برای تحصیلات تکمیلی بورسیه می‌شود، گروه آموزشی آن دانشگاه با آنها مصاحبه می‌کنند و اگر صلاحیت علمی را نداشته باشند، اجازه‌ی ورود به دانشگاه داده نمی‌شود.

وی گفت: در میان این افراد، شاید چند نفر هم باشند که صلاحیت نداشته باشند که این موارد در ایران هم اتفاق می‌افتد و گاه دانشجویان ما هم مشروط می‌شوند!

نوروزی درباره‌ی تعداد بورسیه‌هایی که ایران به افغانستان می‌دهد نیز گفت: توافقی که چند سال پیش بین وزارت تحصیلات افغانستان و وزارت علوم ایران انجام شده بود، اعطای سالانه ۵۰۰ بورسیه به افغانستان است که تعدادی از آنها به کسانی که کنکور می‌دهند، اعطا می‌شود و تعدادی هم به اساتید دانشگاه‌های دولتی افغانستان تعلق می‌گیرد.

انصاف نیوز: برخی دانشجویان افغانستانی مدعی هستند کنکوری که گرفته می‌شود صوری است و از قبل اسم افراد علامت خورده، آیا این موضوع صحت دارد؟

نوروزی: برخی که در دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند و شهریه می‌پردازند، چون می‌خواهند از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوند، این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند که این‌گونه فضاسازی می‌کنند و در جریان جزییات آن نیستند.

انصاف نیوز: درباره‌ی فروش بورسیه‌های ایران در افغانستان چه نظری دارید؟

نوروزی: اگر چنین اتفاقی بیفتد، درصدش اینقدر پایین است که قابل بحث نیست!

–      پس وجود دارد؟!

·       اگر وجود داشته باشد، من خبر ندارم!

 

پشت پرده‌ی فروش میلیونی بورسیه‌های ایران در افغانستان

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *