سمت های حساس اوکراین در اختیار راست افراطی

قدرت یابی جریانات نژادپرست و راست افراطی در اوکراین بعد از سرنگونی دولت یانوکوویچ به وضعیت نگران کننده ای رسیده است. سمت هایی مانند دبیری و جانشینی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، دادستانی کل و جانشینی نخست وزیر را موسسین و اعضای بلندپایه احزاب «ناسیونال-سوسیالیست»، «اسووبودا» و «واحد راست» در اختیار گرفته‌اند که به وضوح تمایلات نژادپرستانه دارند.
به عنوان مثال عضویت در حزب ناسیونالیست – سوسیالیستی اوکراین طبق اساسنامه آن منحصر به نژاد اوکراینی بوده و اعضای این حزب از نمادهای نازیهای آلمان در جنگ جهانی دوم استفاده می‌کنند. این نگرانی تا حدی پیش رفته است که کانال ۴ تلویزیون دولتی انگلیس روز چهارشنبه گذشته در گزارشی از احراز سمت های حساس در دولت جدید اوکراین توسط فاشیست ها و افراطیها ابراز نگرانی کرده است.
به گزارش اختصاصی انصاف نیوز، ترجمه این گزارش در پی می آید:
اخبار اوکراین حاکی از انتصاب نیرو های راست افراطی و فاشسیت به سمت های حساس دولتی، امنیتی و قضایی به منظور پرکردن خلاء قدرت است.
آندری پارابی که در مقام دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین قرار گرفته و در حال چالش با تهدیدات پوتین است در طول اعتراضات علیه دولت ساقط شده ی یانوکوویچ فرمانده نیروهای تأمین کننده ی امنیت تجمعات بود. او مؤسس حزب ناسیونالیسیی – سوسیالیستی اوکراین است؛ حزب فاشیستی که طبق الگوی نازیسم هیتلر شکل گرفته است و عضویت در آن منحصر به نژاد اوکراینی است. این حزب طی سال‌های اخیر به «اسووبودا» تغییر نام داد که رهبر آن اوله تیانبوک یکی از سه چهره شاخص اعتراضات یورو میدان است که به طور مستقیم با دولت یانوکوویچ مذاکره می کردند.
برای جانشینی دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین دمیتری یاروش انتخاب شده که رهبر گروه افراطی «واحد راست» است. این گروه شامل شبه نظامی های راستگرای تندرویی است که قبلاً اعلام کرده بود آماده درگیری نظامی برای رسیدن به اوکراینی آزاد است. گروه «واحد راست» شامل ائتلافی از گروههای ملی گرای افراطی شامل «وطن پرستان اوکراین» و گروه شبه نظامی UNA-UNSO است که در چچن و مولداوی در برابر نیروهای روسیه جنگیده اند. آن‌ها با لباسها و علایم گروه‌های راست افراطی و نازی رژه می رفتند. او در سال ۱۹۸۹ به گروه ملی گرای میانه «جنبش مردم» پیوست اما در سال ۱۹۹۴ به سازمان دست راستی «تریزوب» ملحق شد. او از سال ۲۰۰۵ در مقام رهبر این گروه در پی تحقق یک انقلاب ملی در اوکراین است. او در مصاحبه اخیرش با مجله تایم گفت: روسیه سیاست انقیاد اوکراین را در پیش گرفته و ما آماده نبرد با روسیه هستیم.
در دولت جدید، الکساندر سیاچ عضو حزب «اسووبودا» به عنوان جانشین نخست وزیر انتخاب شده است. سال گذشته کنگره جهانی یهودیان، اتحادیه اروپا را به ممنوع کردن فعالیتهای این حزب و گروه صبح طلایی یونان فراخواند. این حزب که از مدتها قبل برای یک انقلاب ملی در اوکراین تلاش می‌کند از دهه نود رژه های زیادی را انجام را داده است. بیانیه آن‌ها مبنی بر اینکه مافیای موسکویی – یهودی اوکراین را کنترل می‌کند سبب نگرانی اقلیت یهودی این کشور شده بود.
حزب «اسووبودا» همچنان وزارت کشاورزی ومحیط زیست را توسط معاون دبیر کل خود در اختیار دارد. دیگر عضو این حزب اوله ماخنیتسکی به سمت دادستانی کل انتخاب شده است. نخستین اقدام‌های دولت موقت شامل انحصار زبان رسمی به اوکراینی برای کل ملت اوکراین و حذف قوانین ممنوع کننده فاشیسم است.
گروه‌های دست راستی ضد روسیه خود را به استبان باندرا نزدیک می‌دانند که رهبر شورشیان اوکراینی در جنگ جهانی دوم بود و با نازی های آلمان همکاری و برای پاکسازی قومی تلاش می کرد. در سال ۲۰۱۰ ویکتور یوشنکو باندرا را به عنوان قهرمان اوکراین معرفی کرد.
این دستاوردهای بزرگ برای حزب «اسووبودا» قبل از انتخابات هایی در اروپاست که انتظار می‌رود احزاب «جوبیک» مجارستان و «ناسیونالیست» در فرانسه موفقیت‌هایی را کسب کنند. با این وجود، «اسووبودا» از طریق همپیمانان سابق خود با پاسخ سردی روبرو شده است، جایی که حزب «جوبیک» اقلیت مجار اوکراین را دعوت به خودمختاری کرده و حزب «ناسیونالیست » بریتانیا از پوتین حمایت می کند. احزاب دست راستی اسکاندیناوی نیز تأیید کرده‌اند که در این مدت جهت الگوبرداری از این انقلاب ناسیونالیستی به اوکراین سفر می‌کرده اند.
انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/Ntxup

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن