دانشجویان خطاب به روحانی: پیشگام مذاکره‌ی رفع محدودیت‌ها شوید

تشکل دانشجویی «انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز» در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، با اشاره به خبر محدودیت جدید برای سیدمحمد خاتمی تاکید کرد: فرصت چندانی برای پیوند با بدنه اجتماعی و برگرداندن ریزش نیروهای هوادار وجود ندارد، پیشگام مذاکره و جدیت برای رفع این محدودیت ها و برخوردها شوید و از ظرفیت های خود برای تحقق فضای گفتگوی ملی و زدودن سینه ها از کینه ها استفاده کنید.

متن این نامه خطاب به دکتر حسن روحانی رییس جمهور، که نسخه‌ای از آن به انصاف نیوز ارسال شده در پی می‌آید:

خبر اعمال محدودیت های مجدد و جدید برای رئیس جمهور محبوب اسبق کشورمان، جناب آقای سید محمد خاتمی، ضمن آنکه موجی از نگرانی و واکنش را در میان دلسوزان و حامیان این سید بزرگوار به دنبال داشته است، حقیقتا مایه تاسف است. بر خود لازم می دانیم در این باره، نکاتی چند را خدمت شما معروض داریم؛

جناب آقای دکتر روحانی

🔸جای شکرش باقی است که از تاریخ پیروزی شما در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته، آنقدر نگذشته است که وعده های شما در کارزارهای انتخاباتی فراموش شده باشد. هنوز به یاد داریم که با تکیه بر بسیاری شعارها همچون رفع محدودیت های غیرضرور برای مسوولان سابق این نظام، تلاش برای گشودن فضای سیاسی، برچیدن فضای امنیتی و جلوگیری از تشدید رفتارهای غیرقانونی، حمایت قاطبه مردم و به ویژه اصلاح طلبان را به خود جلب کردید و از همین طریق، بر سبد رای خود افزودید و تقاضا داشتید، برای گشودن گره های کور، نیازمند بازوی قوی تری هستید و از مردم برای حضور در صحنه و رای بالاتر به شما، استمداد جستید. اکنون که مردم مدتهاست اعتماد خود را به شما اعلام داشته اند، اقدام درخوری از سوی شما برای پاسخگویی در قبال آن شعارها و برآورده شدن مطالباتشان ندیده اند. نیک می دانیم که در مسیر حرکت شما، ممانعت ها و محدودیت های فراوان است اما باید باور داشته باشید که فرصت اندک است و در صورت بی اعتنایی و عدم پیگیری مطالبات بر زمین مانده، گوهر گرانبهای اعتماد و سرمایه اجتماعی را از دست خواهید داد.

جناب آقای رییس جمهور

🔸شما به عنوان مسوول اجرای قانون اساسی، وظیفه پشتیبانی از حقوق اساسی مردم و حمایت از آزادی های قانونی و مشروع آنها را بر عهده دارید. شما در پیشگاه کلام الله سوگند یاد کرده اید که در مسیر خود استوار بمانید و از هیچ کوششی در این مسیر، دریغ نورزید. زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست که با وجود قانون اساسی و برخورداری از ساز و کارهای متمدنانه، حقوق ابتدایی و مسلم افراد به این سادگی نادیده گرفته شود و هیچ کس هم نتواند در برابر تشدید روندهای انصحارگرایانه و مستبدانه، توان ایستادگی و پی گیری داشته باشد. چگونه است که رییس جمهور اسبق کشورمان جناب آقای خاتمی، مدتهاست که با انواع محدودیت های غیرقانونی مواجه است و شما به عنوان پاسدار قانون اساسی، هیچ اقدام موثری در جهت رفع آنها نداشته اید؟ سکوت شما و دولت دوازهم در این باره و موارد مشابه دیگر، نشانه عدم توانایی شما درحراست از بدیهی ترین اصول قانون اساسی است.

رییس جمهور محترم

🔸بدعت اعمال محدودیت های مضاعف برای افراد و چهرهای یک جریان سیاسی اصیل و پرطرفدار در کشور و تلاش برای حذف آنها از صحنه، مدتهاست که سکه رایج عده ای است که به تعبیر شما، به ناحق بلندگوهای بزرگ را در اختیار گرفته اند و در این مسیر، خود را به هیچ کس پاسخگو نمی دانند. فشار بر فعالان سیاسی و دانشجویی، احضار و بازخواست آنها و افزایش محدودیت های ناروا برای مسئولان سابق و شریف این نظام در قالب مجازاتهای خودساخته ای چون حصر یا ممنوع التصویری و تلاش برای توجیه و تداوم آنها، تنها گوشه ای از مصادیق بارز نقض حقوق شهروندی و اعمال سلیقه یک جریان اقتدارگرا در کشور است که تفوق رفتار آنها، از دولت شما به جهت عدم تلاش یا ناتوانی برای حل و فصل این مسایل، سلب مشروعیت کرده است! فرصت چندانی برای پیوند با بدنه اجتماعی و برگرداندن ریزش نیروهای هوادار وجود ندارد، پیشگام مذاکره و جدیت برای رفع این محدودیت ها و برخوردها شوید و از ظرفیت های خود برای تحقق فضای گفتگوی ملی و زدودن سینه ها از کینه ها استفاده کنید.

جناب آقای دکتر روحانی

🔸اعمال محدودیت های جدید در راه جناب آقای سید محمد خاتمی، ضمن آنکه در خاموش ترین و بلاوجه ترین صورت قانونی انجام می گیرد، نهاد نامشخص و روشی نامرسوم دارد و نه تنها محدودیت یک فرد نیست، که به معنای نابرخورداری روز افزون یک جریان سیاسی از حضور فعال و موثر در مشارکت عمومی و به میدان آوردن تواناییشان در حل معضلات کشور است. نیک می دانید که در شرایط پرآشوب بین المللی و تحرک دشمنان این مرز و بوم، برقراری وحدت ملی، تقویت فضای تعامل و گفتگو و نیز، پیوند روابط فردی و تشکیلاتی جریانها و احزاب در داخل کشور، از بزرگ ترین سرمایه هایی است که بالاتر از هر نیروی نظامی می تواند کشور را در برابر ضربه ها بیمه کند؛ حال آنکه برخوردهای اخیر با فعالان اصلاح طلب و نیز، محدودیت های جدید در راه جناب آقای خاتمی، درست بر عکس این مسیر ملی ترسیم شده و در حال تدوین و دیکته کردن برنامه های خود است.

✅ انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز، ضمن حمایت از دولت جنابعالی و تقدیر از تلاش های مجاهدانه دولت یازدهم در گشودن گره های کور بین المللی و برقراری ثبات و آرامش اقتصادی، نسبت به عدم پی گیری و جدیت دولت شما در قبال رسیدگی به مسائل سیاست داخلی، نقد ها و اعتراض فراوان دارد که ضمن آمادگی کامل برای ارائه پیشنهادهای عملی خود در حل معضلات این حوزه، شما و دولت دوازدهم را به رسیدگی بیشتر و تلاش برای استفاده از ظرفیت های قانونی در جهت تحقق وعده های خود فرامی خواند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. برای دانشجویان دانشگاه شیراز متاسفم البته سال ۸۸ این دانشجویان حتما دارای تحلیل مسائل سیاسی نبوده اند و نمی دانند که در تهران پس از وقوع فتنه ۲۳ جوان بسیجی بخاطر نافرمانی سران فتنه از قانون اکنون در بهشت زهرا س خوابیده اند و حدود ۸۰۰ نفر جانباز شده اند که بینشان جانباز ۲ چشم نابینا وجود دارد.
  هیچ آشتی باسران فتنه نداریم .

  1. با سلام تا چه زمانی میخواهیم از این کلمه فتنه به عنوان چماقی برای کوبیدن بر سر مخالف استفاده کنیم……خاتمی ۴ سال ریس جمهور این مملکت بو د و پس از آن مجدد توسط شورای نگهبان تایید شد پس چه شد آن نظارت شورای نگهبان؟ یعنی درآن هشت سال فتنه خود را نشان نداد؟ و یهویی رییس جمهوری که دو مرحله از فیلتر شورای نگهبان گذشته بود د ایام انتخابات ۸۸ فتنه می شود؟ بیاییم تحمل یکدیگر را داشته باشیم…….درضمن رییس دولتهای نهم و دهم که علنا برای نظام آرزوی سرنگونی کرد چرا با او برخورد نمیشود؟……آیا این تبعیض آشکار ازسوی دستگاه نیست؟

  2. سران فتنه کسانی هستند که بطور غیر قانونی از کاندیدای خاص حمایت می کردند، و مسئولیت کشته شدگان و خسارت دیدگان بر گردن انهاست.

 2. جناب محسنی؛ شما برای تحریف واقعیات و اتهام زنی و هر نوع ادعاهای خود مصونیت فولادی داری و میتوانی هر چه که دلت خواست را بگویی. اما من بعنوان یک شهروند عادی که در سال۸۸ طرفین را رصد
  میکردم و اکنون نیز باید برای نظرم جوابگوی خدای ناظر وحاضر باشم،
  آمرین ومسببین تمامی خسارات و یا حداقل ۹۰ در صد آن را کسان دیگر
  میدانم‌ که تاکنون هبچگونه برخوردی هم با آنها نشده و به رغم ایجاد
  خسارت اقتصادی برای مردم و کشور و خسارت امنیتی، حیثیتی، بی
  اعتمادی مردم و۰۰۰ به نظام، نه تنها برخوردی با آنها نمیشود که طلبکار
  هم شده‌اند و جالب اینکه از مشکلات ایجاد شده توسط خودشان کاسبی
  پر سودی هم دارند.!! اما یک سوال از دوستان با وجدان و عادلمون که
  نظرات مشابه نظر بالا را دارند، اگر یکی از فقط یکی از ده ها پرونده
  اختلاس و تخلفات مالی مدعیان خود حق پندار را آقای خاتمی این
  سید پاک دست وصادق و مظلوم و یا حتی نزدیکان ایشان داشت، چه
  نوع برخورد تبلیغاتی، حیثیتی، امنیتی و مجازاتی که با ایشان نمیشد؟!!

 3. این واقعیت را باید پذیرفت که روحانی و حلقه اول دور او نمیخواهند اصلاح طلبان بعد از روحانی به قدرت برسند و رفع حصرو محدویتهای خاتمی به نفع منافع حزبی انها نیست و انها از نبردبان اصلاح طلبی برای رسید به قدرت استفاده کردند.در زمان رای گیری تند تر از اصلاح طلبان حرف میزند و لی در عمل اصول گرای متوسط هم نیستند. پس نیاد گول شعارها خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن